Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер Бөлімше: Отбасым-бақытым. |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып:5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: 0 |
||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Ж2 жанрлық
ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат
құрастырып жазу; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: - Берілген тапсырмаларды өз деңгейінде орындай алады. |
|||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: - жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі
мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жаза
алады. |
||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: -
Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен
құрылымын сақтап, хат құрастырып жаза алады. -Берілген тапсырмаларды өмірмен байланыстыра отырып орындайды. |
||||||
Бағалау критерийлері: |
Білім алушы: - Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жаза алады. - Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алады. -Берілген тапсырмаларды өмірмен байланыстыра отырып орындайды. |
|||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну,қолдану |
|||||
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: - Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын сақтай отырып, жарнама құрастырып құрастырып жаза алады. -Өз пікірін өмірмен байланыстыра алады. |
|||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||
Отбасы,бақытты отбасы, |
||||||
Диалог құруға /шығарма жазуға пайдалы тіркестер: |
||||||
Сюжетті суреттер мен тіркестер -Мәтіннің тақырыбын анықтауға арналған тапсырмалар. |
||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||
Не себепті .... деп ойлайсыз? |
||||||
Бақытты отбасы деген ол қандай болмақ? |
||||||
Ишара: |
||||||
Құндылықтарға баулу |
Отбасын сүйе білуге тәрбиелеу |
|||||
Пәнаралық байланыс: |
Қазақ әдебиеті,информатика,қазақ әдебиеті |
|||||
Алдыңғы оқу: |
Оқушылар осы тақырып бойынша білетіндерін 1-2 сөйлеммен айтады. -Отбасындағы мерекелер туралы айтып өтеді. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
Басы 4 минут |
1 . «Бұл не?» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.Әке, бала,немере,ана, іні, аға,атаның суреттерін , отбасының дастарқан басындағы суреттерін үстел үстіне тастау. 2.Қима қағаздардағы сөздерге мақал-мәтел құрастыру. Әке, бала,немере,ана, іні, аға,ата. |
Қима қағаздар «Google.ru»-дан алынған мақал-мәтелдер жинағы |
||||
Ортасы 3минут
13минут
8минут
7минут
|
Берілген суреттен нені көріп тұрсыздар?Кім немен айналысып отыр?Кішкентай үйдің кенже баласы немен шұғылдануда? 3.Әскердегі ағасына кішкене інісінің хат жазуы.Сендер де сол баланың орнына өздеріңді қойып ,хат жазып көріңдерші.( жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу)
Дескриптор: -Берілген тапсырманы критерийге сай орындай алады. - Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хатты құрастырып жаза алады. Рефлексия: - Бұл тапсырманы орындауда нені үйрендік? -Хатты дұрыс құрастырып жаза алу өмірімізге қажетті деп ойлайсыңдар ма? ҚБ. "Бас бармақ" әдісі 4. Берілген сөйлемді сөздермен толықтыру, тура және ауыспалы мағынада тұрған және көп мағыналы сөздерді тауып астын сызу, асты сызылған сөздің тура және ауыспалы мағынадағы мағынасын табу.
Отбасы-алтын діңгек Қара шаңырағымыздың ақылшысы, арқа сүйеріміз – ....., "Әке-...., Ана- етегіндегі бұлақ, Бала-жасындағы құрақ" -деп тегін айтылмаған болар. Ата-анасын, аға-сіңлілерін сыйлай білген, жақындарына ..... менің ойымша, болашақта қоғамда да ізгі ниеті арқылы еліне, оның дамуына көп септігін тиетінін күмәнданбаймын. "Үлкенге-құрмет, кішіге-ізет" демекші ,сыйласу арқылы .... өмір сүреміз.. ...., аяқ шалынған .қателескен кездергі ..... кешіре білгендер кезінде ақыл-кеңесін аямайтын, осы дүниенің тек тәтті тұстарын көрсетуден, жақсылыққа итермелеуден жалықпайтын әке шешеміз. Бірін-бірі демеп, .... өмір бойы ынтымағы жарасқан отбасы қатарынан қалмаудан үміттенемін. Мен өз ..... мақтан тұтамын. Керекті сөздер: жақсылық тілеген адам, асқар тау, жан әкем, еркелігімізді,қателігімізді түсініп,сүйеу бола біліп,отбасымды,бірлікте. Рефлексия: -Бұл тапсырма өз деңгейінде берілген шарттарды сақтай отыра орындалды ма? -Сіздердің қосар ойларыңыз бар ма? ҚБ. "Қол шапалақтау" әдісі «Үш минуттық эссе» әдісі: «Отбасым-бақытым»деген тақырыпта шағын эссе жазу немесе ауызша құрастыру. Дескриптор: -Өз ойларын еркін жеткізе алады. -Ойларын өмірмен байланыстыра алады. Рефлексия: -Бұл тапсырманы орындау арқылы қандай түйінді ой айтар едіңіздер? ҚБ"Бағдаршам" әдісі арқылы бағалау |
«Майл.ру»-дан алынған сурет.
|
||||
Соңы
5минут
|
Кері байланыс «Конверттер» әдісі
|
|
||||
Қосымша мәлімет |
||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?4. Берілген сөйлемді сөздермен толықтыру, тура және ауыспалы мағынада тұрған және көп мағыналы сөздерді тауып астын сызу, асты сызылған сөздің тура және ауыспалы мағынадағы мағынасын табу. 3.Әскердегі ағасына кішкене інісінің хат жазуы.Сендер де сол баланың орнына өздеріңді қойып ,хат жазып көріңдерші.( жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу)
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағдаршам,қол шапалақтау,бас бармақ мадақтау |
Пəнаралық байланыс Математика,информатика, қазақ әдебиеті |
||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
|
|||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
||||||
Майлықожа Сұлтанқожаұлы, Толғау
Сабақтың тақырыбы: Майлықожа Сұлтанқожаұлы, Толғау. Үш жігіт» «Аңқау мен қу», «Жылдың төрт мезгілі»
Сабақтың
мақсаты:
Майлықожа Сұлтанқожаұлының өмірі мен
шығармашылығымен таныстыру , шығармаларына
талдау жасау
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу,
өз бетімен жұмыс,сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу Түгелдеу Сыныптың
сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын пысықтау
ІІІ. Жаңа сабақ
Майлықожа - Шымкент облысы, Сарыағаш ауданында 1835 жылы туып,
алпыс жасқа келгенде, 1898 жылы Арыс ауданында дүние салған.
Әкесі Сұлтанқожадан он төрт жасында жетім қалып,
Майлықожа жоқшылық - мұқтаждықты көп
көреді. Бірақ талапты жас өлең өнерін ерте
машық ете бастайды.
Бай адамның қызы Ханапаны Майлықожа алып қашады
да, кейінірек өз еліне тұрақтай алмай Бұхара
жаққа өтіп кетеді. Майлықожа – араб, парсы, ежелгі
түркі классикалық әдебиетімен қазақтың
фольклорымен, жыраулық поэзиясымен жете таныс, білімдар ақын.
Шығармаларының жанрлық түрлері: толғау-термелер,
арнау өлеңдер, мысал өлеңдер, айтыстар.
Толғау-термелеріндегі философиялық ғибыратты ойлар:
- адамзатты биіктікке, парасатшылыққа
үндеу: «Райымқұлға», «Ноғай мырзаға»;-
жақсылық пен жамандық
қасиеттерді даралау: «Ілімге толсын көкірек», «Дүниеге мейман
көңілім», «Жөн білсең жолдасыңа жоба
көрсет»;
- фәни жалғанның
өткіншілігі, адамдардың бір-біріне қонақ екендігі:
«Ажал бір келмес болсайшы», «Не жүйрік өтті дүниеден»,
«Дүние», т.б.
Арнау өлеңдеріндегі адалдықты уағыздау,
озбырлықты әшкерелеу: «Ескі мырза, манаптар бегі, салы»,
«Алдабарген байға», т.б.
Мысал өлеңдерінде бернелеу /аллегория/ арқылы адамзат
өмірінің қайшылықты сырларын бейнелеуі:
«Тотықұс», «Қасқыр», «Үш жігіт»,
«Бұлбұл».
Майлықожа – табиғат құбылыстарының шынайы
суреттерін қазақ ауылының тұрмысымен байланыстыра
жырлаушы: «Жылдың төрт мезгілі».
Айтыстары «Майлықожа мен Айман», «Майлықожа мен Гүлханым».
Ақын шығармаларының көркемдігі мен бейнелелегі.
ІV. Cабақты меңгерту.
Толғауын мәнерлеп оқу өлең құрылысына
талдау
№ Өлең жолдары буын бунақ ұйқас
V. Сабақты қорытындылау.
Туған жылы
Туған жері
Еңбектері
Қайтыс болған жылы
VІ. Үйге тапсырма беру
Жаттау VІІ. Бағалау.
Қазақ әдебиеті |
Мұғалім |
Уақыты: |
Кабинет |
|
Сабақтың атауы |
Қашаған Күржіманұлы шығармашылығы. «Есқали сұпыға айтқаны», «Осы күні жолдас болдым сексенменен» өлеңдері .«Адай тегі»дастаны |
|||
Мақсаты |
Елін
қорғау, Отанын, халқын сүю батырлар жырының
басты қасиеттері |
|||
Топқа бөлу |
Шарлар арқылы топтарға бөлу |
|||
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
«Түрлі
–түсті доптар» жаттығуы |
|||
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту |
Ой
қозғау: |
Топта
талдау жұмысы, топпен жұмыс стратегиясы бойынша
сұрақтар жазылған карточкалар таратылады. Әр
топқа (5 минут) уақыт беріледі |
||
Мағынаны тану |
Түciнy
үшiн тaпcыpмa |
Мәтінді
түсініп оқиды, топпен ақылдасып, бір-біріне
түсіндіреді. |
||
Ой толғаныс |
Қашаған Күржіманұлы өмірі мен шығармашылығы (1841-1929) Жырлары мен ӛлеңдері халық арасына кеңінен таралған, суырып салма ақын Қашаған Күржіманұлы 1841 жылы Түрікменстанның Ташауыз қаласының маңында туған ақын. Ол 16 17 жасынан ақын атанған, жалшы отбасында дүниеге келіп, жастай жетімдік, жоқшылықтың тауқыметін тартқан. 1917 жылғы Қазан тӛңкерісіне дейін шығармалары ел арасына ауызша тараған. Бірқатар шығармалары алғаш «Әдебиет майданы» журналында (1935, №5) жарияланды. Қашаған ӛлеңдерінде надан, дінбұзар, дүмше молдалар мен сараңбайларды аяусыз әшкерелеп ("Ескали сұпыға айтқаны", "Оразалыға", т.б.), адамгершілік, ізгілік қасиеттерді дәріптейді ("Берекет акынға", "Сақыпқа айтқаны", т.б.), елдік пен ерлікті, халық мұратын жырлайды ("Ізім шайырмен айтысы", "Ізбасқа айтқаны"). "Атамекен", "Топан", "Адайтегі", "Әзіреті Ғали" дастандарында халыктың кӛне шежіресі мен тарихын, Атырау ӛңіріне үлкен қасірет әкелген табиғат апатын толғайды. Әйгілі жыраулар дәстүрімен толғайтын ақын "Қырымның қырық батыры" деп аталатын жырларды ел арасына таратқан. Шығармалары "Ертедегі әдебиет нұсқалары" (А., 1967), "Ақберген" (А., 1972), "19 ғасырдағы қазақ поэзиясы" (А., 1985), "Бес ғасыр жырлайды" (А., 1984, II т., 1989, II т.), "Қашаған Күржіманұлы: Топан" (А., 1991), "Алқаласа әлеумет" (А., 1991), «Жыр-дария» (Ақтау,1995) жинақтарында жарық кӛрген. Қазақстан егемендік алғаннан кейін 1991 жылы арқалы ақынның 150 жылдық мерейтойы республика деңгейінде аталып ӛтті. Жылма-жыл Қашаған күндері ӛткізіліп, жыр айтыстары болып тұрады. Қазіргі кезде Қашаған ақынның есімін дүние жүзі біледі. Ӛйткені ақынның атымен аталатын Қашаған кен орны мұнай-газ кӛлемі мен қоры жӛнінен дүние жүзінде алдыңғы орындардың санатына кірді. Бүгінде «Қашаған» кен орнын игеріп, ел игілігіне жаратуда НКОК компаниясының орны ерекше. Қашаған Күржіманұлы-ӛз кезеңінің белді ақыны, дәуірінің әлеуметтік мәселелеріне үн қоса білген кең тынысты ақын.Ол 1929 жылы Маңғыстау түбегіндегі Қырықкез деген жерде қайтыс болған.
|
|||
Бағалау |
Бағалау парақшаларымен жұмыс |
|||
Үйге тапсырма |
Мәтінді талдау. Мәтінді оқып, түсінгенін айту |
Оқушылар күнделіктеріне жазады |
||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.