Открытый урок по английскому языку

  • doc
  • 31.05.2021
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала razpabotki_urokov.doc

 Тема: The main customs and traditions of England.

 Цель урока: формирование коммуникативных умений и навыков учащихся по теме: «The main customs and traditions of England»

Задачи:

·       познавательная - ознакомить учащихся с  праздниками и обычаями страны изучаемого языка;

·       развивающая – развивать воображение, способности к распределению и переключению внимания, развивать память к восстановлению причинно-следственных связей во фразе, структуре;

·       воспитательная – воспитывать толерантное отношение к другим народам, потребности и способности понимать их образ жизни и культуру;

·       учебная развивать навыки коммуникативной деятельности

Тип урока: 

Урок изучения и  закрепления новых знаний.

 

Используемые учебники и учебные пособия: "Английский язык" учебник для 7 класса Афанасьева О.В., Михеева И.В.

Оборудование урока: компьютер, мультимедиа проектор, раздаточный материал (карточки).

Краткое описание: 

урок формирования коммуникативных умений и навыков через страноведческий материал

Ход урока.
I. Организационно - мотивационный этап урока.
Учитель
: Good morning! I’m glad to see you! Today we’ll continue to speak about tradition and holidays of Great Britain.
The topic of our lesson is: The main customs and traditions of England .

II.
Введение в тему урока.
So, children, it’s time for us to visit London.
Let’s read the motto of our lesson “It’s better to see something once then to hear about it a hundred times”. That’s why today at the lesson we’ll try to do so.
Watch the multimedia presentation about The main customs and traditions of  Great Britain.

Работа по презентации.
Read and answer the questions.
Слайд 1: Ознакомление с содержанием презентации.
Слайд
2: День Святого Валентина. St.Valentine’s Day. When  we celebrate St. Valentine’s Day?
Слайд 3: День смеха. April Fool’s Day. What do you know about this holiday?

Слайд 4:День солнцестояния. Midsummer’s Day What is the longest day of the year?

Слайд 5: День Гая Фокса. Guy Fawkes’ Day When  we celebrate Guy Fawkes’ Day?

Слайд 6: РождествоThe History of Christmas What Christmas symbolizes nowadays?

Слайд 7: Хэлоуин Halloween What children do on Halloween?

Слайд 8: «Встать не с той ноги» «Wrong side of the bed» What the left means?

Слайд 9: Задувание свечей. «Blowing out the candles» From whom this custom comes?

Ученики читают аннотации к слайдам.

Первый ученик: St.Valentine’s Day is February the 14th. On this day, people send Valentine cards to their relatives and friends  to show them their love.

Второй ученик: St.Valentine’s Day is February the 14th. On this day, people send Valentine cards to their relatives and friends  to show them their love.

Третий ученик: Midsummer’s Day is June the 24th. It’s the longest day of the year. On this day you can see a very old custom at Stonehenge, in Wiltshire, England.

Четвёртый ученик: Guy Fawkes’ Day is November the 5th. On this day in 1605 Guy Fawkes tried to kill King James I, but he was defeated. Today people burn his figure, made by straw.

Пятый ученик: Christmas is an annual holiday celebrated on December the 25th that marks and honors the birth of Jesus of  Nazareth. In the Early Middle Ages, Christmas was regarded as misrule and drunkenness and it was banned.

Шестой ученик: In 1660 Charles II ended the ban. Today Christmas in England is a celebration time when people shed off their grievances and spread the feeling of brotherhood.

Седьмой ученик: October the 31st is Halloween. A long time ago it was the time of mysterious things. Today it’s a time for fun in Britain. People make special lamps called Jack-o-Lantern, have parties, and dress as ghost and witches.

Восьмой ученик: Bobbing for apples is a well-known Halloween tradition. On this day people cook apple cakes with a coin hidden inside.

Девятый ученик: When people are in the bad mood we say that they must have got out of bed on the wrong side. The wrong side-the left one. The left means the evil.

Десятый ученик: This custom comes from the ancient Greeks. The number of candles means the person’s age and an extra one to represent the light of life.

Conclusion:  England has preserved its old ceremonies and traditions to a greater extend than any other country in the world. British people are proud of their traditions and carefully keep them up.
Учитель: Which  holidays of the UK (Great Britain and London) do you associate with the following words?

IV.
Подведение итогов, рефлексия, оценки за работу.
Учитель: Well, you have met with customs and holidays of GB. Let’s summarize the information about it. What  holidays and traditions of England do you like most of all and what do you know about them?

V. Заключительный этап. Объяснение домашнего задания.
And now your homework.
Make up your own multimedia presentation about one holiday of GB. Your marks today are: Now the lesson is over. Thank you.

Разработка открытого урока в 4 классе

интерактивная игра «Угадай-ка»

Тема: «Путешествие в волшебную страну»

Цель урока: формирование коммуникативных умений и навыков учащихся по пройденному материалу, обобщить и систематизировать знания, полученные в ходе занятий.

Задачи:

·       повторить и закрепить грамматические временные структуры;

·       систематизировать и закрепить речевые конструкции вопросно-ответной формы;

·       активизировать лексические единицы;

·        развивать воображение, способности к распределению и переключению внимания, развивать память, внимание, мышление посредством игровых упражнений на уроке и использованием достаточного количества наглядного материала;

·       развивать навыки коммуникативной деятельности;

·       воспитывать интерес к изучению английского языка посредством применения мультимедийных устройств.

Тип урока: 

Урок обобщения  и  закрепления  знаний.

 

Используемые учебники и учебные пособия: "Английский с удовольствием" учебник для 4 класса Биболетова И.В.

Оборудование урока: компьютер, мультимедиа проектор, раздаточный материал (карточки).

Краткое описание: 

урок формирования коммуникативных умений и навыков через выполнение упражнений.

Ход урока.
I. Организационно - мотивационный этап урока.
Учитель
: Good morning! I’m glad to see you! Today we’ll travel to Wonderland.
II.
Введение в тему урока.
So, children, it’s time for us to visit  Wonderland .

Работа по презентации.

Слайд 1: Расшифровать пословицу. (There is no place like home.)

Слайд 2: Speak about your clothes.

Слайд 3: Подобрать цвет к одежде: blouse   coat   dress   jacket    blouse   coat   dress   jacket     T-shirt    trousers scarf    mittens

Слайд 4: Составить словосочетания и рассказать что вы обычно делаете? Complete word combinations and say: What usually do you do at home?

Wash               my homework

Have                                     TV

Watch            face and hands

Go                            breakfast

Do                                 to bed

Слайд 5: Обозначить группы слов одним словом.

Rainy, sunny, warm, snowy, cloudy

Mum, grandma, grandpa, brother

Volleyball, table tennis, hockey

Winter, spring, summer, autumn

December, June, August, September

Слайд 6:    Составить из букв слова:                                

                                           z u p z e s l

                                            s r w e l o f

                                             g n i p s p h o

                                              l a b t e

                                               t e s k a

                                                e k i b

Слайд 7: Составить из слов предложения:

                  1.

is, a, big, There, window, bedroom, my, in.

                  2.

  are, no, house, our, in,  parties, There.

                  3.

     a, with, shares, He,  room, friend, his.

Cлайд 8: Вставить пропущенные буквы:

      _hone, cl_ckhil_,

         fam_ly,   sis_er,

                bridg_

Слайд 9: Answer gnome’s questions:

What animals do you know?

What do you need for school?

What do you need for school?

What will you do tomorrow?

Do you help your mum at home? What do you do?

IV. Подведение итогов, рефлексия, оценки за работу.
Учитель
: Well, you have travelled to Wonderland. Let’s summarize the information about it. Do you like our travelling? You are well done!!!

V. Заключительный этап. Объяснение домашнего задания.
And now your homework. Remember all words which you learned during the 1st and 2d unit. Your marks today are: Now the lesson is over. Thank you.