Открытый урок по химии "Фенолы и спирты"
Оценка 4.6

Открытый урок по химии "Фенолы и спирты"

Оценка 4.6
docx
05.02.2020
Открытый урок по химии "Фенолы и спирты"
ашық сабақ Сейтмаганбетова, Искакова.docx

Искакова Ж.М., Сейтмаганбетова Г.А.

Жалпы кәсіптік пәндер оқытушылары.

«Арқалық медицина колледжі» МКҚК

Арқалық қаласы

 

БИНАРЛЫ АШЫҚ САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ТАЛДАУЫ

Сабақтың жоспары (тәжірибе)

Пәні: «Химия» және «Кәсіби  қызметтегі  ақпараттық  технологиялар»

Сабақтың тақырыбы: «Фенол мен спирттердің реакциялық қабілеті» және «Word програмасының  негізгі  элементтері»

Сабақтың түрі: Аралас  

Сабақтың өтілу түрі (формасы):Жаңа технологиялық оқыту әдісі, жұппен жұмыс,топпен жұмыс, жеке жұмыс.

Оқыту әдісі: Репродуктивті әдіс.Ассоциация әдісі. Блум таксономиясы. Сын тұрғысын ойлауды дамыту   технологиясы,ассоциограмма, АКТ, слайд-презентация арқылы көрсету, диалогтық оқыту әдістерін пайдалану.

Сабақтың мақсаты: Фенол мен спирттердің реакциялық қабілетін салыстыра отырып түсінік беру, халықаралық, тривиалдық атаулар жүйесімен атаудың негіздерін қарастыру. Гидроксил тобының құрылысына талдау жасай отырып, химиялық қасиеттерін болжай білуге дағдыландыру және есептер шығару арқылы шеберліктерін шыңдау. Word програмасының  негізгі  элементтерітеориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп, MS Word бағдарламасымен жұмысістеу кезіндегі практикалық біліктіліктер мен дағдыларды қалыптастыру.

1.Білімділік: Фенол мен спирттердің реакциялық қабілеті жалпы сипаттамасы, жіктелуі, түрлері, алыну жолдары  мен  қасиеттері, сақтау, қолдануы және тұздары жайлы түсініктерін кеңейту, пәнаралық негізде ерекшеліктерін білуі, мәнін түсінуі, білімдерін жүйелеуі.Оқушыларды WORD – тың графикалық мүмкіндіктері пайдалануға үйрету, ақпараттық - технологиялық ойлау қабілеттерін дамыту.

2.Дағды машығын ұйымдастыру:Фенол мен спирттердің реакциялық қабілеті туралы білімдерін  тереңдету,Word програмасы бойынша тәжірбиелік жұмыстарды  жасату, логикалық  ойлау  қабілеті  мен есептеу дағдыларын  жетілдіру, өзара байланысын  ашуы, өз бетінше еңбектенуі, белсенділігін  арттыру, пәнге  қызығушылығын ояту.

3.Тәрбиелік:Адамгершілікке, ұқыптылыққа, білімге талпыну, іздену, жауапкершілік  қабілеттерін  тереңдету, білімді  жүйелі  қолдануға, компьютерлік  сауатылыққа  үйрету, өмірмен  байланысын  ұғынуға тәрбиелеу.

Мамандығына қойылатын талаптар:

 1.Не білу керек: Фенол мен спирттердің құрылысын, сипаттамасын, қасиеттерін, алынуын және қолданылуын білу, мәтінмен жұмысты: пішімдеу құралы, кесте құру оны пішімдеу,

стандартты құралын, мәзір жолағын,күй жолын.                                                     

 2. Не жасай білу керек: Фенол мен спирттерге байланысты есептер шығару,  берілген түрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасай алу. Word  мәтіндік редакторын жүктеу, жұмыс  жасау  және жұмысын аяқтау;

Күтілетін қорытынды:

- Өткен тақырыптар бойынша жазбаша және ауызша тапсырмаларды орындау барысында білімдерін пайдалана алу іскерліктерін;

- шығармашылық қабілеттерін;

- қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру;

- өзіндік тапсырмалар бойынша дұрыс қорытынды жасайды;

- белсенді жұмыс істеу іскерліктерін көрсетеді.

Пәнаралық байланыс:Химия, информатика, қазақ  тілі, латын  тілі, ағылшын  тілі,медицина.

Сабақтың жабдықталуы:

ТОҚ:  Бейне суреттер, слайдтар,ұйымдастыру техникасы \интерактивті тақта, ноутбук\.

Үйлестіріліп берілетін материалдар:  Тестілер, ситуациялық есептер, қосымшалар.

Әдебиеттер: Негізгі:

Н.А.Тюравкина,Ю.И.Бауков. «Биорганикалық химия»,

Ермеков Н.,Стифутина Н.  «Информатика», Е.Балафанов,Б.Бурибаев «Информатикадан  30  сабақ»

Қосымша: 1. Глинка. «Органическая химия».

2. Курмашева К.К. «Химия в таблицах и схемах». Москва «Лист Нью» 2004.

3. Ә. Темірболатова Н. Нұрахметов Р. Жұмаділова «Химия» - 11 сынып. 

4. Руководство для учителя. Второй (основной) уровень стр. 146

pedsovet.org/component/option,com_mtree/task.../link.../Itemid,550/

portfolioteka.ru/UPLOAD/2011/04/27/ped_sist_1_interval_11.doc vkjournal.ru/doc/1297184

5. Лобанова Л.И. Ситуационные задачи на уроках химии как пример формировании ключевых компетентностей учащихся/ rudocs.exdat.comdocs2/index-579437.html

6. Кендиван О. Д.-С. Практико-ориентированные задания в обучении химии.// Химия в школе. – 2009. – №8 – с.43-47.

7. Конарев Б.Н. Любознательным о химии. Органическая химия. – М.,1982.

nsportal.ru/shkola/.../02/.../praktiko-orientirovannye-zadaniya-po-khimii

festival.1september.ru/articles/567780/

8. ДенисоваА. В.  Применение  модели  "Таксономия Блюма"  в  оценке  эффективности   обучения.- Управление персоналом, 2005,№ 12.

9. С.Симонович,Г.Евсеев «Занимательный  компьютер»

 

Сабақтың  барысы

Сабақтың кезеңдері

Уақыты

І кезең «Ұйымдастыру»:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

 

- аудиторияменамандасу, түгендеу;

- сабаққаәзірліктіқадағалау;

- студенттерді жұпқа бөлу.

мин

2.Үй тапсырмасын, өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру.

Ұйге берілген «Жалпы органикалық химия туралы түсінік» тақырыбын постер арқылы қорғау.

1-тапсырма Химиялықдиктант \ қосымша 1\

20 мин

 

3.Мақсат қою кезеңі:

 

Оқытушының кіріспе сөзі, жаңа сабақтың мақсаты мен жоспарын айту. Білім алушылардың оқу-таным қызметін жүйелеу. Өткен тақырыппен жаңа тақырыпты байланыстыра отырып түсінік беру. 

- Оқытушылардың кiрiспе сөзi: Құрметті ұстаздар мен оқушылар.«Қазақстан-2050» Стратегиясы осынау мәңгілік жолдағы буындар бірлігінің, ұрпақтар сабақтастығының көрінісі. Бабалардың ерлігі, бүгінгі буынның ерен істері және жас ұрпақтың жасампаздығы арасында сабақтастық болса ғана, біз «Мәңгілік Ел» боламыз - деп айтқан елбасының халыққа жолдауымен бүгінгі ашық сабағымды бастағым келеді. (видео ролик)

-  сабақтың мақсаты мен жоспарын айтуы;

- оқушылардың оқу-таным қызметін жүйелеу;

-  психологиялық ахуал «Сілкіп тастау»;

-  2 топқа бөлу /кеспе қағаздар пайдалана отырып топқа бөлу/.  / 1топ- Word, 2 топ- Спирт/

 бағалау парақшалар\бағалау критерийсы

мин

ІІ –кезең: «Ойшақыру.«Есте сақта!»

3.  Жаңа  материалды түсіндіру кезеңі:

 

Тәжірибелік жұмыстардың орындалу техникасын, манипуляцияларды, зертханалық жұмыстардытүсіндіру және демонстрациялау. Өзіндік жұмысты орындауға арналған әдістемелік түсініктемелер беру.

Тақырыптың маңыздылығы.

Оқытушының кiрiспе сөзi: CxHy (OH)

Спирттер деп құрамындағы бір немесе бірнеше сутегі атомдары гидроксил топтарына ауысқан көмірсутектерді айтады. Спирттердің жалпы формуласы CnH2n+1OH (n=1,2,3,:N). Жүйелік номенклатура бойынша спирттерге «ол» деген жүрнақ қосылады. Бүгін біз спирт пен фенолдардың реакциялық қабілетімен танысамыз. (Ассоциация әдісі)

45мин

Мазмұны

Тапсырмалар

2-тапсырма

Білу

Өзіндік жұмысты орындауға арналған әдістемелік түсініктемелер.

Берілген ұғымдардың ережесін білу: спирттер мен фенолдардың жалпы сипаттамасын,  алынуын, физикалық және химиялық қасиеттерін, қолданылуын.

- Бейнересурс және дәріс /Қосымша 2/ арқылы жаңа сабақ мәліметі беріледі.

-«Диалогтық оқыту»:

1.Терминдерді оқып үш тілге аудару.

(Компьютерде жұмыс  жасау) /Қосымша 3/

  2.Проекциялаудың түрлерін пайдалана отырып жаңа тақырып топтармен қорғалады.

4.Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі:

Оқушылардың өзiндiк жұмыс түрін ұйымдастыру, әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар мен жұмыс жүргізу.

 

90 мин

3-тапсырма

Қолдану

Топтық жұмыс. Жұмысқа дағдылану.

Белгілі бір массалық үлес бойынша ерітіндіні дайындау білу, тұрмыста қолданылатын  қышқылдарды тиімді пайдалану.

1.Химиялық формулалардың атауларын толтыру /Қосымша 4/

2.Тапсырманы орында. Формула құру және атау. /Қосымша 5/

3.Сәйкестікті табыңдар. /Қосымша 6/

60 мин

4-тапсырма

Түсіну

Спирттер мен фенолдар деген ұғымдарын түсіну; айырмашылығын түсіндіру; талдау жасау арқылы физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру.

Берілген «Т-карта» пайдалана отырып тапсырмаларды жеке  оқып, топта талқылайды.

/Қосымша 7/

 

15 мин

5-тапсырма

Талдау

Спирттер мен фенолдардың қасиеттерінсалыстыру, жалпыжәнежекеқасиеттерінебайланыстыжіктеу.

Семантикалық карта.

/Қосымша 8/

15мин

ІІІ кезең «Ой-толғаныс»:

 

5. Бекiту кезеңі:

Сабақты бекіту:

 

15мин

6-тапсырма

Жинақтау

Болжамжасау.

Алгоритімінұсыну.

Нәтижелердісәйкестендіру.

1.Сұрақ- жауап. /Қосымша 9/

2.Тізбегіндегібелгісіззаттыанықтап, химиялықтеңдеулерінжазу. /Қосымша 10/

10 мин

Рефлексия

Кері байланыс

«Химс» әдісі бойынша қорытынды  жасауын ұсынады.

 

Оқушылар «Химс» рефлексия бойынша келесі сұрақтарға жауап береді:

Жақсы

Қызықты

Мен үшін жаңалық

Білгім келеді

Формативтік бағалау, топ спикері, өзін-өзі бағалау, жұппен бағалау жүріледі.

5мин

6. Үй тапсырма беру, білім алушылар білімін бағалау кезеңі:

В.А. Попков, С.А. Пузаков «Жалпы химия» 760-788 б Ермеков Н.,Стифутина Н. «Информатика» 137-150 беттер

 

4 мин

Бағалау

Оқушы жауабын бағалау.

Бағалау парағын толтыру.

Рефлексия парағын толтыру.

Қорытынды.

Бүгінгісабақтанеұнағаны, келесісабақтакалайөткілерікелетінітуралыстикергежазыптақтағажабыстырады.

1мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Искакова Ж.М., Сейтмаганбетова

Искакова Ж.М., Сейтмаганбетова

ТОҚ: Бейне суреттер, слайдтар,ұйымдастыру техникасы \ интерактивті тақта, ноутбук\

ТОҚ: Бейне суреттер, слайдтар,ұйымдастыру техникасы \ интерактивті тақта, ноутбук\

Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

Жинақтау Болжамжасау. Алгоритімінұсыну

Жинақтау Болжамжасау. Алгоритімінұсыну
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
05.02.2020