Открытый урок по математику на теме "Қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссаси"
Оценка 4.9
Разработки курсов
docx
математика +1
1 кл
15.08.2019
Мавзуси:
Қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссаси Мактаб:
Куни, ойи: 16.11.2016 Ўқитувчининг исми:
1-“В”синф Дарсга қатнашган ўқувчилар сони: Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:
Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади: 1.1.1.1 11-20 көлеміндегі тура және кері санау; олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
1.1.1.2 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру
Дарснинг мақсади: Барча ўқувчилар: қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссасини, 0 ва 1 ннг хосиятини биладиради.
Ўқувчиларнинг асосий қисми: бир хонали сонларни қўшиш жадвалини билади.
Айрим ўқувчилар: ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар.
Дарснинг бориши
Дарс тартиби Режаланган иш Жиҳозлар
Дарснинг боши (2-5 минут) Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради.
Дарснинг ўртаси
(6 – 30 минут)
Қўшишда сонларнинг ўринларини алмаштириш мумкин.
Сонларнинг ўринлари алмашганда йиғиндининг қиймати ўзгармайди.
1-топшириқ.
Расмдаги мисолларни ишлаш, тушунтириш.
Агар қўшишда қўшилувчиларнинг ўринлари алмашса, йиғиндининг қиймати ўзгармайди. Бу – қўшишнинг ўрин лмаштириш хоссасидир.
2- топшириқ.
Ҳисобланг:
2+7=7+2= 1+8=8+1= 3+6=6+3=
2+8=8+2= 2+6=6+2= 1+7=7+1=
1+9=9+1= 4+6=6+4= 3+5=5+3=
3- топшириқ.
Ҳар бир соннинг қўшниларини топинг.
АКТ, расм.
Дарслик
№ 1 иш дафтари.
Дарс якуни (31-35 минут) Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.
Қўшимча ахборот
Хулоса
Якуний хулоса
Энг яхши ўтган икки нарса нима?
1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.
2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.
Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?
1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.
2: Рефлексия.
Илмий мудир___________
“___”_______________
Қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссаси.docx
Мавзуси:
Қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссаси
Куни, ойи: 16.11.2016 Ўқитувчининг исми:
1“В”синф
Мактаб:
Ўқиш лойиҳасига
мос ўқув мақсади:
Дарснинг мақсади:
Дарс тартиби
Дарснинг боши (25
минут)
Дарснинг ўртаси
(6 – 30 минут)
Дарсга қатнашган ўқувчилар
сони:
1.1.1.1 1120 көлеміндегі тура және кері санау; олардың натурал сандар
қатарындағы орнын анықтау
1.1.1.2 11ден 20ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру
Дарсга қатнашмаган ўқувчилар
сони:
Барча ўқувчилар: қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссасини, 0 ва 1 ннг
хосиятини биладиради.
Ўқувчиларнинг асосий қисми: бир хонали сонларни қўшиш
жадвалини билади.
Айрим ўқувчилар: ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар.
Дарснинг бориши
Режаланган иш
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс
бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини
қолиплаштириш. Дарс мақсади билан
таништириш.кки сонидан кейин туради.
Жиҳозлар
Қўшишда сонларнинг ўринларини алмаштириш
мумкин.
Сонларнинг ўринлари алмашганда йиғиндининг
қиймати ўзгармайди.
1топшириқ.
Расмдаги мисолларни ишлаш, тушунтириш.
АКТ, расм.
Дарслик
Агар қўшишда қўшилувчиларнинг ўринлари
алмашса, йиғиндининг қиймати ўзгармайди. Бу –
қўшишнинг ўрин лмаштириш хоссасидир.
+
5
+
4
=
4
+
5 2 топшириқ.
Ҳисобланг:
2+7=7+2= 1+8=8+1= 3+6=6+3=
2+8=8+2= 2+6=6+2= 1+7=7+1=
1+9=9+1= 4+6=6+4= 3+5=5+3=
3 топшириқ.
Ҳар бир соннинг қўшниларини топинг.
№ 1 иш дафтари.
Дарс якуни (3135
минут)
Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш
бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима
қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.
Қўшимча ахборот
Хулоса
Якуний хулоса
Энг яхши ўтган икки нарса нима?
1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.
2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.
Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?
1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.
2: Рефлексия.
Илмий мудир___________
“___”_______________
Открытый урок по математику на теме "Қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссаси"
Открытый урок по математику на теме "Қўшишнинг ўрин алмаштириш хоссаси"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.