Открытый урок в 6 классе по теме: «My family».
Цели:
1.Образовательная:
освоение звукового
материала, грамматического и лексического, связанного с темой «Family»; освоение темы «Семья» в устной
речи и чтении; развитие и совершенствование навыков учащихся в говорении и
чтении в процессе освоения этой темы.
2.Развивающая: развитие памяти, внимания, фонематического слуха.
3.Воспитательная: воспитание навыка работы в коллективе, воспитание
любви к родителям.
Оборудование: грамматические таблицы, CD записи, дидактический материал, учебник (III) под редакцией Верещагиной И.Н.,
Притыкиной Т.А.
Ход урока.
I.Организационный момент.
Teacher:
-Good morning, children. (учитель исполняет песню на мотив из детской передачи «Улица Сезам»)
Let’s,
children, sit down on your place,
I’ll give you English class, I’ll give you English class.
Let’s study our English now
To know all I think, to know all I think,
The world has so much interesting,
We don’t know different things,
Let’s work friendly, pupils,
I want this,
To know different things,
To know different things.
II.Основная часть (раздаётся стук в дверь)
Teacher:
-Somebody
is knocking! Let me see! Who is there?
(учитель открывает дверь)
-Oh!
Children, look, they are Businka and Cubik. Come here.
- Why are you so sad?
Businka:
- We are sorry to interrupt you.
- Нам трудно говорить по-английски, поэтому мы расскажем вам по-русски.
Cubik:
- Дело в том, что Зелебоба
отправился в Лондон, гостит там у друга, английский язык учит. Прислал он нам
звуковое письмо на английском, но вот беда, мы с Бусей только начали английский
язык изучать, никак не поймём до конца, о чём он нам рассказывает, не все слова
знаем.
Businka:
-Can you
help us?
Teacher:
-Children,
can you help them?
Children:
-Yes, we can.
Teacher:
-Of course, we can, with great pleasure.
-Sit down, please, our friends.
-Let’s listen to the letter.
(включается CD с записью письма Зелебобы)
Запись: Hello, my friends. My name is Zeleboba. I have a family.
It is big. I have a mother, a father, a sister, two cousins and grandparents.
My mother is a doctor. My father is a pilot. My cousins are cosmonauts and my
sister is a pupil. How I love my family!
Businka:
-It is a
difficult letter, you see.
-Let’s translate together.
Teacher:
-Let
us translate! OK?!
Children:
-OK! (воспроизводится запись
письма снова)
Teacher:
-Do you know them, grandparents, cousins?
Children:
-No, we don’t.
Teacher:
-Do you know this word, pilot?
Children:
-No, we don’t.
Teacher:
Let’s continue. Do you know the word cosmonauts?
Children:
-No, we don’t.
Cubik:
-You don’t know many words, what a pity!
Teacher:
- Don’t worry, Businka and Cubik.
- Don’t worry, children.
- I think we’ll translate the letter at the lesson.
- So, our topic today is “My family”.
( учитель открывает доску, на которой расположен плакат «My family»)
Teacher:
-Open your books at page 36, ex. number 6.
-I’ll read you the task. ( учитель читает задание)
- Read the text after me, please. All together! ( ученики читают вслед за учителем)
-Let’s read the text from the very beginning. Who wants?
-You, please. Let’s translate, thank you.
-Take
the red (green) card, please.
- Children, do you remember the word “ grandparents ” in our letter? Let’s
translate it. This is our new word. All together. (ученики называют слово вместе с
учителем, слово появляется в таблице на доске).
- So, continue, please, who wants?
- Translate, please. Take the red (green) card, please.
-What new word have you known?
Children:
- Cousin.
Teacher:
-All together (ученики называют слово вместе
с учителем)
- Let’s translate. So, continue, children, please. (аналогично вводятся слова: niece, nephew).
- So, children, let’s revise our words!
- shut your books, please! Let’s translate our letter again! (воспроизводится запись письма ещё раз).
Teacher:
- Do you know the words: pilot, cosmonauts?
Children:
- No, we don’t.
Teacher:
- Don’t worry, children. I hope we must do this task. But now let’s play a
little. This is your first game. You are two teams. When I say: “One, two,
three”, you should write the words in the gaps. Cubik, Businka, help me, please.
(Кубик и Бусинка раздают карточки с заданием).
-One, two, three. (учащиеся
выполняют задания, заполняют таблицу)
grandfather |
grandparents |
grandfather |
father |
parents |
|
|
children |
daughter |
|
grandchildren |
granddaughter |
|
- |
wife |
brother |
- |
|
|
- |
aunt |
Family.
(Подводятся итоги) - Your team has won. Thank you very much, children! Well
done! These are your prizes. Let’s check up.
- Let’s continue playing. This is your second game. Here are the lists of
paper. I’d like the teams to do this task. Write the words on the topic
“Family”. The team with a lot of words will be the winner.
- Are you ready? Let’s start. (команды выполняют задание, которое затем проверяется, называется команда-победитель)
- Who has no mistakes in the words, take the red cards
- Who has only one or two mistakes, take the green cards.
Businka:
- We are
so tired.
Teacher:
-Are you tired, children?
Children:
_ Yes, we are.
Teacher:
- Let’s
relax a little, repeat after me, please.
(воспроизводится запись
“The Mulberry bush”)
This
is the way we clean our teeth…,
This is the way we comb our hair…,
This
is the way we clean our shoes..,
This is the way we run to school..,
This is the way we walk in the park…
- Let’s do the exercises to the music, please. (упражнения выполняются под музыку)
Teacher:
- Hands
up!
- Hands down!
- Hands on hips!
- Sit down.
Teacher:
- Are you fine, children? I hope you are OK! So, go on.
- open your books at page 6, ex. number 3.
- I’ll read you the task. (учитель читает задание)
- The words can help you. Let’s begin from the first line, picture number two.
What is she?
Pupil:
- She is a doctor.
Teacher:
- What is he?
Pupil:
- He is a driver.
Teacher:
- The second line, picture number two, please. What is she?
Pupil:
- She is
a teacher.
Teacher:
-What is he?
Pupil:
- He is a cosmonaut.
Businka:
- Now, I know what this word means.
Teacher:
- What is
he?
Businka:
- Не is a pilot.
Teacher:
Repeat after me, pilot. All together. Let’s translate.
Cubik:
- I have guessed too. (аналогично вводится слово “cosmonaut”)
Teacher:
- Let’s revise the new words. (воспроизводится запись со словами, введёнными на уроке).
Businka and Cubik:
- Now we can translate our letter. (воспроизводится запись письма Зелебобы, которое
переводится учащимися от начала до конца)
Businka:
- Yes, we
have done it!
Cubik:
- Now we can write and post the letter to Zeleboba.
Teacher:
-Children, let’s join them too. Open your record books and write down your homework: write a letter to Zeleboba about your family. Shut your record books, please. Let’s resume our lesson. What new words have you known?
-
Who has the red cards, stand up, please.
- I’ll give you “five” today, thank you, you didn’t have any mistakes.
- Who has the green cards, stand up, please.
- I’ll give you “four”, thank you.
- Thank you, Cubik, Businka.
- Thank you very much, children.
- Our lesson was very interesting today.
- Come here, friends. (исполняется
песня учителем, Кубиком и Бусинкой, дети подпевают на мелодию «Улица Сезам»)
Ты руку дай всем друзьям,
Как школа нужна нам, как школа нужна нам.
А английский – любимый наш урок,
Мы учим много слов, мы учим много слов.
В мире столько интересного,
Совершенно неизвестного,
Вы старайтесь побольше изучать,
Вам нужно много знать, вам нужно много знать.
Teacher:
-
Children, stand up.
- The lesson is over, goodbye.
- Thank you very much.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.