Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
математика
8 кл
03.10.2017
- Параллелограмм және оның қасиеттері;
- Параллелограмның белгілері;
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану
А деңгейінің есептері № 85,86,89
В деңгейінің есептері № 94,100,101
С деңгейінің есептері № 103,104,105Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
21.09.17.docx
Тексерілді_________________
Сабақ № 6 Параллелограмм және оның
қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Күні: 21.09.2017 ж Мұғалімнің атыжөні: Көкенай Галя
Мектеп: МДШО бар Жаңаталап орта мектебі
Қатыспаған оқушы саны:
Қатысқан оқушы саны:
Параллелограмм және оның қасиеттері;
Параллелограмның белгілері;
Сынып: 8
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақтың мақсаты Параллелограммның қасиеттерін түйіндейді.
Жетістік
критерийлері
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану,
анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс,
ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол
үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Натурал сан
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар Последовательные
Русский
Натуральное число
Сумма
Задачи на дробь и
числа
Текстовые задачи
Четный
Нечетный
English
Natural number
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer
Шешімі
Сияқты Үлкенірек
Бірден көп
Қосу
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Solution
As large as
One more than
Add
целые числа
Решение
Больше
Больше одного
Сложение
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар,
есептер), таратпа материалдар, көрнекідемонстрациялық құралдар,
фигуралар
Тілдік мақсат
Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық
байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
кезеңдері
Басы
3 минут
Сабақта орындалатын ісәрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға
Оқыту
ресурстары шабуыл»
Тексерілді_________________
Негізгі
бөлім
Тақырыпты
ашу
7 минут Тексерілді_________________ Тексерілді_________________ Тексерілді_________________
15 минут
№12
P
а)
6
см
a
b
см
4
Pкт
.
/
?
ba
462
2
ә)
20
см
м
5,11
a
b
7
м
Pкт
/
.
? P
ba
2
11,5
2
7
5,18
см
Тексерілді_________________
Жауабы: 18,5 м.
№13
2
2
12,4
12,4
ba
P
0,8
48
дм
ә)
а)
4,12
a
b
a
Pкт
.
/
дм
8,0
?
дм
2
12,4
12,4
2
ba
P
1,6
4,12
a
b
a
Pкт
.
/
дм
6,1
?
дм
8,52
дм
Жауабы: 48 дм. Жауабы:
52,8 дм.
2
ba
12,4
2
4
12,4
б)
P
4,12
a
b
4:
a
Pкт
.
/
дм
дм
?
Жауабы: 31дм
31
дм
Жеке
жұмыс
12 минут
Соңы
3 минут
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану
А деңгейінің есептері № 85,86,89
В деңгейінің есептері № 94,100,101
С деңгейінің есептері № 103,104,105
Сабақты бекіту
Рефлексия
Үйге тапсырма: Тексерілді_________________
Сабақ № 6 Векторларды қосу және оның
қасиеттері. Векторларды азайту.
Күні: 21.09.2017 ж Мұғалімнің атыжөні: Көкенай Галя
Мектеп: МДШО бар Жаңаталап орта мектебі
Сынып: 9
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақтың мақсаты Векторлардың қосындысы мен айырымының анықтамасын білу арқылы
Векторларды қосу;
Векторлардың қасиеттері;
Векторларды азайту
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Жетістік
критерийлері
Тілдік мақсат
есептер шығару
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету, оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, ОүБ, оқытудағы
басқару және көшбасшылық.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс,
ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол
үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Русский
English
Шешімі
Решение
Solution
Сияқты Үлкенірек
Больше
As large as
Бірден көп
Больше одного
One more than
Қосу
Сложение
Add
Көбейту
Умножение
Multiply
Бөлу
Деление
Divide
Азайту Тексерілді_________________
В
читание
Subtract
Бөлшектің бөлгіші
Знаменатель
Denominator of a fraction
Бөлшектің алымы
Числитель
Numerator of a fraction
Цифр
Цифра
Digit
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар,
есептер), таратпа материалдар, көрнекідемонстрациялық құралдар,
фигуралар
Сабақ барысы
Сабақта орындалатын ісәрекеттер
Оқыту
ресурстары
Ынтымақтастық атмосферасын құру
Геометриялық фигуралар
призма, параллелипепид, пирамида
Оқушылар таңдаған фигуралар бойынша топтарға бөлініп
отырады
Мағынаны тану
В
екторды қосудың үшбұрыш ережесі
Параллелограмм ережесі.
Координаталары
және
болатын
векторла
Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық
байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім
Сабақтың
кезеңдері
Басы
3 минут
Негізгі
бөлім
Тақырыпты
ашу
7 минут Тексерілді_________________
рының қосындысы деп координаталары
болатын векторын айтамыз.
Әр топтан бір оқушы шығып жұмыстарын қорғайды.
1) Векторларды қосудың үшбұрыш, параллелограмм ережелерін
айту. Координаталары берілген векторларды қосу және азайту.
2) Векторларды қосудың қасиеттері
Назар аударыңдар!
Егер қосылғыш векторлар осы векторлардың басы және ұшының
әріптерімен жазылса және қосылғыш векторлардың ортасындағы
әріптер бірдей болса, онда ортадағы әріп түсіп қалады.
Топпен
жұмыс
15 минут
Тақырыпты оқушылар өз бетімен меңгереді.
Топтар арасында талдап, флипчартта қорғайды. Әр топ өз
пікірін дәлелделелдейді
Топтар бірбірін геометриялық фигуралар бойынша бағалайды.
Төртбұрыштүсініксіз
Үшбұрыш жақсы
Дөңгелек –ұнады
Сонымен бірге топты бағалауда топ басшысы топ мүшелерін
фигуралармен бағалап отырады.
Жеке
жұмыс
12 минут
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану
Адеңгей
1)
векторлары берілген.
мен айырымын табыңдар.
векторларының қосындысы
2) Векторлардың қосындысын табыңдар:
Диагональдарының қиылысу О нүктесі болатын АВСD
В –деңгей Тексерілді_________________
параллелограмы берілген.
арқылы өрнектеңдер:
Мына векторларды
векторлары
Сдеңгей
АВСD параллелограмы берілген.
АВ және ВС
қабырғаларының орталары M және
N нүктелері.
арқылы
Соңы
3 минут
өрнектеңдер.
Сабақты бекіту
Рефлексия
Екі жұлдыз , бір тілек
Стикерлерді толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып,
тақтаға іледі (2 мин)
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма:
Сабақ № 16 Пропоцияның негізгі қасиеті
Мектеп: МДШО бар Жаңаталап орта мектебі
Күні: 21.09.2017 ж Мұғалімнің атыжөні: Көкенай Галя
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Сынып: 6
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақтың мақсаты Пропорция.Пропорцияның негізгі қасиеті жайлы білімдерін
Қатынас. Екі санның пайыздық қатынасы;
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті;
Тура және кері пропорционалдық тәуелділік:+
тереңдету. Тексерілді_________________
Жетістік
критерийлері
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану,
анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс,
ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол
үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Тілдік мақсат
Қазақша
Русский
English
Шешімі
Решение
Solution
Сияқты Үлкенірек
Больше
As large as
Бірден көп
Больше одного
One more than
Қосу
Сложение
Add
Көбейту
Умножение
Multiply
Бөлу
Деление
Divide
Азайту
В
читание
Subtract
Бөлшектің бөлгіші
Знаменатель
Denominator of a fraction
Бөлшектің алымы
Числитель
Numerator of a fraction
Цифр
Цифра
Digit
Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық
байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар,
есептер), таратпа материалдар, көрнекідемонстрациялық құралдар,
фигуралар Бастапқы білім
Тексерілді_________________
Сабақтың
кезеңдері
Басы
3 минут
Негізгі
бөлім
Тақырыпты
ашу
7 минут
Сабақ барысы
Сабақта орындалатын ісәрекеттер
Оқыту
ресурстары
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
№ 52
14
14
4
7
4)2
7
13)4
9
1)6
8
878
7
56
1
2
12
6
71
12
28
9
1
8
13
6
19
12
56
39
3
38
18
39
18
1
2
24
3
38
24
171
39
x
21
14)4
x
6
3
14
21
6
3
12
2
x
31
52)6
x
8
4
52
52
31
x
8
4
8
11
x
2
№ 54
)2
x
38,0
x
38,0
x
4,2
Топпен
жұмыс
15 минут № 55 Тексерілді_________________
21
3
17)6
22
x
5
5
17
22
21
5
5
3
36
x
5
4
x
x
5
9
52,8)2
3
x
71,0
2,1)4
x
15,0
40
3
x
52,8
71,0
2,1
x
15,040
x
2,16
x
5
x
3
12
x
4
№57
Р=28см
a : b = 4 : 3
S?
Шешуі:
14
ńě
P
2
a
14
34
baS
(84
ńě
)
68
(48
ńě
b
14
34
(63
ńě
)
)2
№ 59
832
mm
1
m
75
1
m
?1
m
2
m
?2
Шешуі: тұз ертіндісін х г делік.
33
x
11
;
x
m
831
3
x
x
8
11
11
165
3
m
1
11
;
;75
m
x
832
x
;75
8
165
11
5
x
11
m
2
120
.
;
8
x
11
11
75
;
5
mm
1
2
,75
x
;165
№ 61
I күні 30% Шешуі: барлық х делік.
II : III = 5 : 2 30%=0,3 б
II = III +27 I күні = 0,3 x
I + II +III ? II күні x
x
3,0
25
7,05
7
x
5,05
x
Тексерілді_________________
III күні
7,0
x
25
4,12
7
2,0
x
x
5,0
x
2,0
x
;27
3,0
x
;27
x
;3
27
x
.90
Жауабы: 90 бет.
Жеке
жұмыс
12 минут
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану
№63 v= S : t; жылдамдық жолдың уақытқа қатынасындай.
t= S : v уақыт жолдың жылдамдыққа қатынасындай.
a= S : b тік төртбұрыштың ұзындығы ауданның еніне
қатынасындай.
b= S : a тік төртбұрыштың ені ауданның ұзындығына
қатынасындай.
№ 64
х – шананың бағасы.
х – шаңғының бағасы.
15
3
Шешуі:
15)1
15
xx
1
3
3
151
15
x
3
3
31
16
)2
x
3
16
;
áµµлігіннд
ĺé
.
№ 65
1. 15/18 қыздар ұлдардың 15/18 бөлігіндей.
2. ұлдар қыздардан 18/15 есе артық. (саны)
3. ұлдар сыныптағы оқушылардың 15/(15+18) бөлігіндей.
4. қыздар сыныптағы оқушылардың 18/(15+18) бөлігіндей.
№ 67 1. Тік төртбұрыш квадрат болады. 5 : 5 болады.
2. Тік бұрышы параллелепипед болады. 7 : 7 : 7 болады.
Тексерілді_________________
№ 69
m1 –су
m2 қант
m1 : m2=17 : 3
m1 m2=280 г
Қант % құрамында ?
Шешуі: х г қантты су ертіндісі.
17
17
x
20
x
7
10
;
m
2
;280
33
x
20
x
17
2800
x
;
3
17
x
20
)(400
ă
;
x
3
x
20
;280
7
x
17
3
;280
m
1
14
x
20
Сонда:
m
2
m
1
60
40
3
400
20
(60
17
3
x
20
17
x
400
20
20
3%100
20
%15%100
).
ă
.
ќант
(340
).
ă
.
ńó
Жауабы: концентрацияда қант 15%.
№ 71
S
S
S
1
1
S
4,46,563
(64
S
S
?
2
3
ęě
)
Шешуі: х км барлық жол. Тексерілді_________________
x
;
375,0
x
x
S
46,561
S
46,562
S
46,563
x
66
x
x
3
16
8
6,56,5
x
16
4,44,4
x
16
;35,0
x
275,0
x
0,375x0,275x=64; 0,1x = 64; x= 640 (км)
Жауабы: барлық жол 640 км.
№ 73
m1 – I күн.
m2 II күн
m3 III күн
m1 : m2=2 : 3
m2 : m3=5 : 7
m3 – m1=770к г
m ?
Шешуі:
m
2
m
3
;
5
7
5
m
3
7
m
2
5
m
1
;
770
7
770
10
m
1
;
7700
7
m
m
3
5
1470
2
;
700
;
m
1
7
1050
5
(
ęă
3220
1050
1470
(22,3)
ň
)
m
1
m
2
3
;
3
m
1
2
;
m
2
m
1
770
;
2
5
13
m
2
10
121
m
13
m
m
2
2
7
m
;
7700
1
3
700
1050
;
700
2
mmmm
3
2
1
21
m
1
m
1
11
Жауабы: 3,22 (т). Соңы
3 минут
Сабақты бекіту
Рефлексия
Тексерілді_________________
Бүгінгі сабақты түсіңдің бе?
Қиындықтар болды ма?
Бүгінгі сабаққа ризасың ба?
Құрбыңа көмектестің бе?
Саған құрбың көмектесті ме?
Нені жақсы түсіңдің, не түсінбедің?
Үйге тапсырма:
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмм белгілері.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.