Օրվա դասի պլան
Դասի թեման՝ Նախակենդանիների ընդհանուր բնութագիրը, դասակարգումը ( թեմայի ամփոփում )
Դասի նպատակը`
Ա ) ակադեմիական - սովորողն իմանա նախակենդանիների դասակարգման սկզբունքները, նախակենդանիների տեսակային բազմազանությունը և տարածվածությունը, դերը և նշանակությունը բնության մեջ և մարդու կյանքում , կկարողանա բացատրել միաբջիջ կենդանիների կառուցվածքային առանձնահատկությունները, նախակենդանիների հարմարվածությունը միջավայրի պայմնաններին, ցիստայի նշանակությունը, կարժևորի նախակենդնիների նշանակությունը բնության մեջ և մարդու կյանքում, հիգիենայի կանոնները, հիվանդաբեր նախակենդանիներից պաշտպանվելու ուղիները:
Բ ) սոցիալական - միմյանց օգնել արդյունավետ համագործակցելու, ընկերոջ և իր աշխատանքը գնահատելու հմտությունների ձևավորում:
Միջոցներ՝ դասագիրք, ցուցապաստառներ, մարկերներ
Դասի ընթացքը ՝
Ա ) Խթանման փուլ
<<Նախակենդանիներ>> բառով կազմել պրիզմա: Ստացված վերջնաբառը կապել սկզբնաբառի հետ՝ կազմելով նախադասություն:
Բ ) Իմաստի ընկալման փուլ
Թերթիկների վրա նախապես գրել նախակենդանիների դասերը, որոնց օգնությամբ դասարանը բաժանել ըստ դասերի : Խմբերից յուրաքանչուրին հանձնարարել համառոտ ներկայացնել տվյալ դասը: Միաժամանակ խումբը որևէ խմբի համար պետք է հարց նախապատրաստի իրեն հանձնարարած թեմայից: Խմբային աշխատանքի ներկայացման համար տրամադրել 5-ական րոպե:
Գ ) Կշռադատման փուլ
Նյոթն ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո՝ խմբերն իրենց հարցերն են հղում մեկմեկու:
Գնահատում
Գնահատումն իրականացնել հետևյալ աղյուսակի միջոցով
|
ՄԻԱՎՈՐ |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Լսելու կարողություն , կարգապահություն |
1 |
|
|
|
|
|
Նյութն ամբողջովին և գրագետ ներկայացնելու կարողություն |
5 |
|
|
|
|
|
Ըստ ցուցապաստառի վրա ներկայացրած աշխատանքի |
2 |
|
|
|
|
|
Տրամաբանված հարցեր |
2 |
|
|
|
|
|
Անդրադարձ
<< Իմաստության քարի >> միջոցով կատարել ամփոփում ( վերցնել որևէ իր , որը դառնում է << Իմաստության քար >>, փոխանցել որևէ խմբի, որը, պատասխանելով << Ինչ սովորեցինք >> հարցին, փոխանցում է հաջորդ խմբին ):
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.