Мектеп: |
Астана қаласы. «Ғали Орманов атындағы №7 мектеп-гимназиясы» |
|||||||||
Тақырыбы: Сабақ127 |
Пайыз |
|||||||||
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аргынбекова Жамал Мешитбаевна |
|||||||||
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Пайыз» туарлы ұғыммен таныстыру. Пайызды ондық бөлшекпен жаза білуге үйрету. Жай бөлшекті, ондық бөлшекті пайызға түрлендіруге үйрету. Қайсы шаманы 100 % -ға қабылдау керектігіне үйрету; |
|||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Пайыз ұғымын біледі; Топта жұмыс жасай біледі; Бірін-бірін тыңдайды; |
||||||||||
Кейбір оқушылар: Сандарды процентпен және керісінше жазуды біледі, байланыстарын көрсете алады. Талдау, жинақтауды үйренеді. |
||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы(2-5 минут) |
(МК) Мұғалім оқушыларды түгендейді. Үйге берілген тапсырмаларды тексеру. Үйге берілген тапсырмалардың шешімі жазылған А4 парағын әр топқа таратады. |
|
||||||||
Сабақтың ортасы (6-40 минут) |
(МК,Ұ) әр постерлер арқылы сабақты талдайды. Бір-біріне түсіндіреді. Тақтаға шығып қорғайды. Есептерді шығарады. Бір-біріне түсіндіреді. Топта талқылап, есептерді бір-біріне түсіндіре отырашығарады.
Процентті ондық бөлшекпен жазу үшін: 15% = 0,009 32% = 0,32 Процентті ондық бөлшекпен жазу үшін, Процент белгісі алдындағы санын 100-ге бөлу керек. 4,5% = 0,045 60% 0,9% 5% 90% 0,65% = 0,60 = 0,05 = 0,90 =0,0065 = 0,15 1%=1:100=0,01 Ондық бөлшекті процентпен жазу үшін: 0,07 = 7% 0,15 = 15% 0,4 = 40% 0,3 = 30% Ондық бөлшекті прцентпен жазу үшін, оны 100-ге көбейтіп, процент белгісін тіркеп жазу керек. 0,425 = 42,5% 0,075 = 7,5% 0,006 = 0,6% 0,0008 = 0,08% 0,05=0,05*100%=5% «Ойлан.Жұптас.Бөліс» №1291 1. 12000 ның 12%-ы Ж:2240тг 2. 5000 – ның 12%- ы Ж:5600тг 3. 8000 – ның 12%-ы ж: 9760тг №1294 (Микрокалькуляторда орындау) №1300 2,5*60/100 =1.5 (Су) 2.5*19/100=0.475 (Сарымай) 1,5+0,475=1.975 2.5-1.975=0.525 (қант) Есеп шығарады. Пайыздың пайдасы? Берілген есептерді ауызша есептеп табу.
№2 Есептің қатесін түзет: Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х 2-сан 0,35х 3 –сан 0,35х+2,1 0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х x=4,2 Кеңейтілген тапсырма: 90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек? Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек. 1) Білім 2) СТО 3) Ойлау 4) Шешімдері анықталмаған 5) Бастапқы және соңғы нүктелер арасындағы өзара әрекет №2 Есептің қатесін түзет: Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х 2-сан 0,35х 3 –сан 0,35х+2,1 0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х x=4,2 |
Оқулық
Цифрлар жазылған карточкалар.Доп,қарындаш.
№1Жұмыс дәптері |
||||||||
Сабақтың соңы( 41-45мин) |
Шығармашылыққа тапсырма:
1. Пайыз деп нені түсінесің? (Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
|
||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
|||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.