Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп" (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)
Оценка 4.8

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп" (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Оценка 4.8
Работа в классе +1
docx
воспитательная работа +1
9 кл
10.01.2018
Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп"  (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)
Сабақтың тақырыбы: Сыйластыққа себеп көп Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға қонақ күту туралы білім беру. 2.Оқушылардың ақыл-ойын,логикалық ойлау қабілетін,сөздік қорын дамыту. 3.Оқушыларды адамгершілікке,кішіпейілділікке,әдемі сөйлеуге баулу. Көрнекілігі:тірек сызба,интерактивті тақта Сабақтың түрі:дәстүрлі сабақ Сабақтың әдісі:Түсіндіру,сұрақ-жауап Пәнаралық байланыс:ана тілі,бейнелеу Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру:Қонақтармен амандасу Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз Психологиялық дайындық: Күндей жадырап, Айдай арайлап Жұлдыздай жарқырап Судай мөлдір таза көңілмен-бүгінгі ашық сабағымызды бастаймыз ІІ Үй тапсырмасын сұрау «Қонақжай» 1.Қонақ деген кім? 2. «Қонақжай »дегенді қалай түсінесіңдер? ІІІ Жаңа сабақ: 1) Ребус арқылы ашу Бүгінгі күн мен тақырыпты жаздыру Қазақ халқы қонақты шақырудың ретін білген. Дастархан әзірлеп,кісі күту өнер сайысы сияқты. Себебі:қонақ тек тамақ жеу үшін емес,олар көңіл көтеріп,жақсы әңгіме айтып,әдемі ән шырқап,күй тартып,өнер көрсетеді. Қонаққа шақырудың себебі көп.Солардың бірі «соғым басына»шақыру. Балалар соғым басына шақыру дегенді қалай түсінеміз-қазақ халқының бұлжытпас салты. Бұл әр жыл сайын қайталанып отыратын қыстық азық-түліктің мол қоры «қыс қамын-жаз ойлайтын» ел жаз шығысымен күздік және қыстық соғымын ерте ойластыра,қарастыра бастайды.Ондай малды күні бұрын белгілеп,күтімге алады. Соғымға түйе,жылқы,сиыр,қой сияқты ірі мал сойылады.Соғым союда мәртебелі,берекелі әрі атаулы сәт.Әр елде,әр ауылда кәсіпқой соғым союшылар болады. Оны «қасапшы» деп атайды.Мал союдың да жөн-жосығы тәртібі болады. Соғым басына шақыру-тағы да міндетті салт. Бұған ауыл үлкендері,көршілер шақырылып,соғым сойысқандар қазекеңдер біраз қауқылдасып жас етке бір тояды. Үй ішіне «соғым шүйгін болсын» деп тілек білдіреді,үлкендер батасын беріп тарқасады. «Өле жегенше-бөле же дегенді» қалай түсінесіңдер-мақал үлкен кеңдіктің,жомарттықтың белгісі. Шілдехана-бұл енді нәресте дүниеге келгенде жасалатын той. Тойды әркім шама-шарқына қарай өткізіп,нәрестеге ат қояды.Шілдеханаға жиылған жұрт «Баланың бауы берік болсын» дегендей құттықтаулар айтылады. Бесікке салу- «Әлди,әлди ақ бөпем, Ақ бесікке жат бөпем»-дегендей баланы бесікке бөлеу үлкен орын алар дәстүр. Бесік қасиетті,киелі,құтты мүлік.Жаңа туған баланы бесікке салу да халқымыздың елеулі дәстүрлердің бірі. Баланы бесікке кез-келген кісіге салғызбайды. Өнегелі,тәрбиелі,жасы үлкен әжелерге салғызады. Ол бесікті аластап,адыраспандап,оңба-оң тыштыма жасайды. Екі жаққа екі әже отырып,бір айна,бір тарақты бесікке қойып,бір-біріне оң ба?-оң деп аударып,екіншісіне тағы оң ба?-деп осылай жеті рет жасалады. Бір әже жемісті «тышьыма»деп тастаса,екіншісі «тышты» деп қағып алады екен. Тұсау кесу Тұсау кесу – сәби қаз тұрғаннан кейін тез, жығылмай, сүрінбей жүріп кетсін, болашағы жарқын болсын деген тілекпен жасалатын дәстүр. Арнайы дайындалған ала жіппен баланың аяғын тұсап байлайды. Жіпті қадірлі, ісі алға басып тұрған, әрі жылдам, сүрінбей жүретін адам кеседі. Бұл – бала осы адамға тартсын деген тілектен туған рәсім. Атқа мінгізу Бала тәрбиесіне байланысты салт-дәстүрдің бірі – 3-4 жасқа келген ұл баланы атқа мінгізу. Алдымен ағаштан ашамай-ер жасалған. Осыны жуас құнанға ерттеп, баланы мінгізіп байлап қойған. Тізгінді балаға ұстатып, бір адам құнанды жетектеп, ауылды айналдыра жүргізіп, жиналып тұрған үлкендерге сәлем бергізетін. Әйелдер баланың атқа міну құрметіне шашу шашқан. Ересек балалар таймен жарысып, бірімен-бірі күресіп, түрлі ойындар ойнаған. Ұлды үйлендіру-ата-ананың адам өміріндегі сүндеттен кейінгі парызы ұлды,қызды отау тіктіріп,ұлды ұяға ,қызды қияға отырғызу,қуанышын тойлау. Ата-баба салтымызда құда түсіп,ұлдың әке-шешесі таңдап текті жердің қызына үйлендіру халқымыздың салты болған. «Бас екеу болмай-мал екеу болмайды»деген. Бас пен жамбас-құдаларға тартылады. Төс пен асықты жілік-күйеуге тартады. Құйымшақ-қыз-келіндерге сый-сияпат көрсету әр отбасының міндеті. Қорытынды: 1.Сыйласаң-сый көресің 2.Болар елдің баласын Сәнінен емес,сәлемінен танисың. 3.Тән сұлулық табиғаттан Жан сұлулық өзіңнен. 4.«Сіз»деген-әдеп «Біз» деген-көмек. 5. Үлкенді сыйласаң-қадірлі боларсың. Кішіні сыйласаң-құрметті боларсың. 6.Сыйласа-кім атасын Ел береді батасын Сыйласа кім анасын Ол сүйеді баласын. Бағалау .
кітапхана.docx
САБАҚ: Қазақ тілі  Сабақ   Күні:  Сынып:  5­сынып  Бөлім атауы:  Сабақтың тақырыбы Сабақтың түрі Жүзеге асатын оқу  мақсаттары  Сабақтың мақсаты Жетістік критерий­ лері: Дескриптор Тілдік міндеттер Құндылықтар  Осыған дейін меңгерілген білім Мектеп: №110 З.Хусанов атындағы ЖОМ Мұғалімнің аты­жөні: Cалметова Гулчехра Қатысқан оқушылар саны:  Қатыспағандар: Әлемдегі ірі кітапханалар Ірі кітапханалар Дағдыларды қалыптастыру, білімді бекіту сабағы. А5 Сенімді және еркін жауап беру Оқылым материалдары бойынша  негізгі ақпаратты сақтай отырып,  жинақы мәтін  жазу. Барлық оқушылар:  Сөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлем үлгілерін қолдану  негізінде ірі кітапханалар жай­ лы толық ақпарат бере білуге үйрету.  Лексикалық тақырып аясында болымсыз етістік тудыратын ­атын, ­етін, ­йтын, ­йтін, ­ар, ­ер, ­р, ­мақ, ­мек, ­пақ, ­пек, ­бақ, ­бек  жұрнақтары мен емес көмекші етістігін  меңгерту..  Көптеген оқушылар: презентация бойынша берілген сұрақтарды адам  бойындағы қасиеттермен байланыстыра отырып дәлелді түрде жауап  береді Кейбір оқушылар:  Диалогты сауатты құра алады Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тақырыпқа қатысты ақпарат  береді, сыныптастарымен тілдеседі.Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): қазақ тілінде қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы ірі кітапхана­ ларды  басқаларға таныстырады, сипаттайды.Оқушының жоғарғы  жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында өз бетімен қазақша мәтін құрайды,  қарапайым үлгілер арқылы Сөйлесімге келеді.  Берілген суреттер мен сөздерді байланыстырады  Ойын жүйелі жеткізеді  Сұрақтарға дәлелді жауап береді  Диалогты сауатты құрады Талап, еңбек, терең ой,қанағат, рахым, ғылым, жетістік «Адам болып туған соң,  Адам болып өлу лазым».  «Өз қадірің ­ өз байлығың». Болымды, болымсыз етістіктер  Жоспарланатын уақыт Сабақтың басы  3 минут Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс­әрекеттер Дереккөздер Сәлемдесу. Сыныппен амандасу. Сыныпты төменде берілген суреттер  арқылы мозайка әдісімен топқа бөлу Мына берілген суреттер мен сөздердің арасында қандай  байланыс бар? Үлестірме  материалдары Суреттер бойынша әңгіме Сабақтың ортасы 10 минут https://prezi.co m/paab­ wr5s8yf/prese ntation/  Мұғалім  оқушылардың  жаңа  сабаққа  деген  қызығушылығын ояту   мақсатында   «Галереяны   шарлау»   әдісін   қолданып, тақтаға   тақырыпқа   қатысты   суреттер   іледі.   Суреттердің астында   Мұғалім   шәкірттерді   оқу   мақсатымен   және   бағалау критерийлерімен таныстырады Топтық жұмыс. https://prezi.com/paab­wr5s8yf/presentation/  (Презентация мәтіні оқушыларға таратылып беріледі).  Тапсырма. Оқушылар презентациямен танысқаннан кейін  берілген сұрақтарға  жауап береді? ­ Мәтінмен танысу алдында біз сендермен жаңа сөздермен  жұмыс жүргіземіз.  Мұғалім оқиды,оқушылар хормен қайталайды.  Кілт­ключ  Кітапхана қоры­библиотечный фонд  инабатты­вежливый  өз істерін­ свои обязанности  келіп тұрамын­прихожу  жүйелі­системный  анықтама­ справка  дайындалуға­готовиться  пайдалануға­пользоваться  керекті­ нужные  «Көп ойлан, жақсы сөйле – пайдалы болсын» 1. Сөздікпен  жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақы­ рыпқа  қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады.  Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.2. Мәтіналды  жұмыс. А) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға  ма­ шықтандыру  үшін  1­тапсырманы орындатады.Ә)  Оқылым. Жазылым. Сөйлесім. Оқулықтағы 2­тапсырманы  орындатады.Б) Оқылым. Жазылым. Оқулықтағы 3­ 20 минут тапсырманы орындата­ ды.3. Тілдік бағдар. Болымсыз  етістік тудыратын ­атын, ­етін, ­йтын, ­йтін, ­ар, ­ер, ­р, ­мақ, ­мек, ­пақ, ­пек, ­бақ, ­бек  жұрнақтары мен емес көмекші етістігін меңгертеді.4.  Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 4­тапсырманы  орындатады.Ә) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты  қабылдауға ма­ шықтандыру үшін 5, 7­тапсырманы   орындатады. Б) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру  үшін 6­тапсырманы  орындатады. 5. Сергіту сәті. «Әлемдегі ірі кітапханалар»Тыңдалым.  Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды,  қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу  жүргізеді.Айтылым. Сұрақтарға жауап береді.Оқылым.  Жазылым. Тілдесім. Әр суретке жазбаша сұрақ дайындайды, диалог құрады.Оқылым. Жазылым. Болымсыз етістік  тудыратын ­ған, ­ген, ­қан, ­ген жұрнақтары мен «емес»  көмекші етіс­ тігін пайдаланып, сөздерді болымсыз етістікке  айналдырады.Болымсыз етістік тудыратын ­атын, ­етін, ­йтын, ­йтін, ­ар, ­ер, ­р, ­мақ, ­мек, ­пақ, ­пек, ­бақ, ­бек жұрнақтары мен емес көмекші етістігін  меңгереді.Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді оқиды, дұрыс оқуға машықтанады.Айтылым. Кестедегі ақпараттың мәтінге сәйкестігін тексереді, бір  сөйлемге әртүрлі сұрақ қояды.Жазылым. Мәтінде айтылған  кітапхана­ лар туралы ақпаратты салыстырады. Сабақтың соңы Бағалау критерийлері 7 мин Сенімді және еркін  жауап береді Дескрипторлар Ойын жүйелі жеткізеді Берілген суреттер мен сөздерді  байланыстырады Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Айтылым. Оқулықтағы 9­ тапсырманы орындатады.Оқулықтағы  10­тапсырманы  орындатады. Топтық жұмыс. «Сөзтізбек» ойынын ұйымдастырады. Мұғалім оқушыларды үш топқа бөледі, тақырыпқа қатысты бір сөз береЖазылым.   Айтылым.   Болымсыз   етістіктерді   табады, жасалу   жолдарын   түсіндіреді,   болымды   етістікке   айнал­ дырады.Диалог   құрады.Әр   оқушы   берілген   сөзге   бір   сөз қосып, соңында тақырыпқа қатысты бір мәтін құрастырады Бағалау   критерийлері   бойынша   оқушылар   бір­бірінің жұмысын тексереді.  Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» Сұрақтарға дәлелді жауап береді Диалогты сауатты құрады  Қосымша ақпарат Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?   Бағалау – Оқушылардың  ақпаратты қаншалықты  меңгергенін қалай  тексересіз?  Пәнаралық байланыс  Қауіпсіздік ережелері  АКТ­мен байланыс  Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) Берілетін тапсырма, күтілетін  нәтиже, қолдау, берілетін уақыт,  қолданатын дерек көздеріне  Тапсырмалардың өзара   байланысты  болуына  баса   назар аударылады. Пәнаралық  байланыс –  тарих, география. Отбасы құндылықтары. байланысты бөліп оқыту.  Топта бірлесіп оқыту. Оқушының барлығы Оқушылардың  көбісі  Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары  жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?  Сыныптағы оқу атмосферасы   қандай болды? Дифференциацияны  жүзеге асыру қолымнан келді ме?  Мен жоспарланғануақытымды  ұстандым ба? Мен жоспарыма  қандай өзгерістер енгіздім және  неліктен?   Жұмыс нәтижесі жетістік  критерийлері арқылы  бағаланады. Отан – отбасынан  басталады. Интерактивті тақта сабақ  материалдарын  демонстрациялау  мақсатында қолданылады. Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды  жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген  сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап  беріңіз.  Сабақ/оқу мақсаттары жүзеге асты. Оқушылар белсенділік  танытты.  Оқу атмосферасы жағымды болды. Саралау принциптері  жүзеге асты.   Келесі   сабақта   креативтілік   принципін   қолдануға   болады. Оқушылар   отбасындағы   қандай     заманауи   дәстүр   мен мерекелерді енгізуге/өзгертуге болады деген сұрақ төңірегінде ойланады. Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: таңдалған ресурс көздері 2:топтық жұмыс Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға  қатысты)? 1: жұптық жұмыс формасын қолдану 2: мәтінді бөліп беру Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу  үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Төл және төлеу сөзін жазуда қойылатын тыныс белгілері бойынша тәжірибе жұмысына көбірек көңіл  бөлу.

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп" (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп"  (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп" (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп"  (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп" (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп"  (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп" (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)

Презентация по казахскому языку на тему«Сыйластыққа себеп көп"  (9-сынып,қазақ тілі мен әдебиеті)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
10.01.2018