Презентация по русскому языку на тему " Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)
Оценка 5

Презентация по русскому языку на тему " Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)

Оценка 5
Разработки уроков
docx
классное руководство
10 кл
13.01.2018
Презентация по русскому языку на тему "  Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)
Күні: Пәні: қазақ тілі Сыныбы: Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөз сапалары Сабақтың мақсаты: а)Оқушылардың ойын кеңейтіп тілді байытатын мазмұнды да көркем сөз үлгілері мол шешендік сөздерді үйрету; ә) Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық жылдамдық есте сақтау қабілеттерін арттыру; б) Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру. Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,тіл дамыту Сабақтың көрнекілігі: шешендік сөз кітаптары Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ә) Үй тапсырмасын пысықтау: Үйге берілген жаттығуды тексеремін.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын. 1.Шешендік сөз дегеніміз не? 2.Қандай би – шешендерді білесіңдер? б) Жаңа сабақты түсіндіру: Шешендік сөз сапалары дегенде,ең алдымен,сөйлеу ерекшеліктерін ашуды қажет етеді. Қызметі 1.Пікір,ойды білдіреді Тіл амалдары пайдаланылады сөз жасау сөз тіркестіру сөйлем құрау 2.Сөйлеуші сипаты анықталады Шығармашылық қабілеті дамиды Ойға әсері дәлелді мәнерлеп айтуы Жасалуы 1.Сөйлеу айшықтары қолданылады шендестіру дамыту қайталау риторикалық сұрақ дауыс ырғағы т.б. 2.Дайын тілдік құралдарды пайдаланады мақал-мәтелдер жыр,өлеңдерден үзінді сілтемелер дәйек сөздер Сонымен бірге шешендік сөздің сапалы шығуы,яғни,тыңдаушыны ықылас қоя тыңдата білуі,пікір алмасу,сендіру,ой бөлісумен де анықталады.Аристотель «Риторикада» қарым-қатынасқа қажет үш элементті анықтап көрсетеді. 1.Айтушы немесе шешен. 2.Сөз,оның жеткізер ой-пікірі 3.Тыңдаушы. Шығармашылық жұмыс: Төмендегі тақырыптарға әңгімелер құраңдар.Сөйлеу тіліндегі түрлі белгілі жүйелердің қолдануына назар аударыңдар. 1. «Жүйелі сөз жүйесін табады,жүйесіз сөз иесін табады» 2. «Шешен сөз бастайды,көсем ел бастайды» Білімді бекіту: Өтілген тақырып бойынша оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын Білімді бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады . Үйге тапсырма: 5-жаттығу. Төмендегі тақырыптарға әңгіме құраңдар .Сөйлеу тіліндегі түрлі белгілі жүйелердің қолдануына назар аударыңдар.Сыныптастарыңа әңгімелеп беріңдер
7сынып.docx
Күні:                                                Пәні: қазақ тілі                           Сыныбы:   Сабақтың тақырыбы:   Шешендік сөз сапалары Сабақтың мақсаты:  а)Оқушылардың ойын кеңейтіп тілді байытатын мазмұнды да көркем сөз  үлгілері мол шешендік сөздерді үйрету;                                                                       ә) Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық жылдамдық есте  сақтау қабілеттерін арттыру;                                       б) Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық, адамгершілік қасиеттерін  қалыптастыру. Сабақтың түрі:                            дәстүрлі сабақ Сабақтың әдісі:                           сұрақ­жауап,тіл дамыту Сабақтың көрнекілігі:              шешендік сөз кітаптары Пәнаралық байланыс:              тарих,әдебиет Сабақтың барысы:                                        а) Ұйымдастыру кезеңі.                Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл  бөлу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару.                                         ә)  Үй тапсырмасын пысықтау:     Үйге берілген жаттығуды тексеремін.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын. 1.Шешендік сөз дегеніміз не?      2.Қандай би – шешендерді білесіңдер?                                         б)  Жаңа сабақты түсіндіру:        Шешендік сөз сапалары дегенде,ең алдымен,сөйлеу ерекшеліктерін ашуды қажет етеді. Қызметі               Жасалуы Сонымен бірге шешендік сөздің сапалы  шығуы,яғни,тыңдаушыны ықылас қоя тыңдата білуі,пікір  алмасу,сендіру,ой бөлісумен де анықталады.Аристотель «Риторикада» қарым­қатынасқа қажет үш  элементті анықтап көрсетеді. 1.Айтушы немесе шешен.   2.Сөз,оның жеткізер ой­пікірі  3.Тыңдаушы. шешен Сөз пікірі,ойы тыңдаушы Кері байланыс Шығармашылық жұмыс:  Төмендегі тақырыптарға әңгімелер құраңдар.Сөйлеу тіліндегі түрлі  белгілі жүйелердің қолдануына назар аударыңдар. 1. «Жүйелі сөз жүйесін табады,жүйесіз сөз иесін табады» 2. «Шешен сөз бастайды,көсем ел бастайды» 1.Пікір,ойды білдіреді Тіл амалдары пайдаланылады 2.Сөйлеуші сипаты анықталады 1.Сөйлеу айшықтары қолданылады Шығармашылық қабілеті дамиды      2.Дайын тілдік құралдарды пайдаланады сөз жасау                 сөз тіркестіру          сөйлем құрау Ойға әсері  дәлелді  мәнерлеп айтуы шендестіру дамыту қайталау риторикалық сұрақ дауыс ырғағы т.б. мақал­мәтелдер жыр,өлеңдерден  үзінді сілтемелер дәйек сөздер Білімді бекіту: Өтілген тақырып бойынша оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын                         Білімді бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады    .                                  Үйге тапсырма:  5­жаттығу. Төмендегі тақырыптарға әңгіме құраңдар .Сөйлеу тіліндегі түрлі  белгілі жүйелердің қолдануына назар аударыңдар.Сыныптастарыңа әңгімелеп беріңдер

Презентация по русскому языку на тему " Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)

Презентация по русскому языку на тему "  Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)

Презентация по русскому языку на тему " Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)

Презентация по русскому языку на тему "  Шешендік сөз сапалары" (8 класс, казахский язык)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
13.01.2018