"Птицы (домашние и степные)"
Оценка 4.9

"Птицы (домашние и степные)"

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
окружающий мир +1
Взрослым
23.06.2019
"Птицы (домашние и степные)"
Айналамен таныстыру. Сабақтың тақырыбы: Құстар (үй және дала құстары) Сабақтың мақсаты: • Құстар туралы түсінік беру. • Құстарға қамқорлық жасауға үйрету. • Құстарға қатты картоннан ұя жасау.. • Ұқыптылыққа, ептілікке, шапшандылыққа, тазалыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, түсіндіру,сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын. Көрнекі-құралдар: « Құстар» тақырып бойынша суреттер, ойыншықтар, тақтаға ілетін құралдар,бор, дидактикалық материалдар. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Жылулық шеңберінде тұрып жылы лебіз,тілек сөздерін айту. Психологиялық жаттығу. -Бүркітке не жарасады (самғаған) қолдарын жазып көрсетеді. -Шегірткеге не жарасады (секірген) секіреді. -Ақтауыққа не жарасады (шоқыған) алақанын шоқып көрсетеді. -Ақылдыға не жарасады (оқыған) кітап оқып отырғанын көрсетеді. Шаттық шеңбер: Кеудемізде күн күлсін, Бізге шуақ нұр, құйсын, Мейірімді жан өзіңмен, Көңілім жайнап құлпырсын III. Жаңа сабақ. Балалар қандай құстардың дауыстарын естіп тұрсыңдар ма? (Құстардың дауыстарын тыңдату мелодия) -Иә, бұл құстардың дауысы. Олай болса бүгінгі тақырыбымыз құстарға арналады. -Балалар, қандай құстарды білесіңдер? -Торғай, қарлығаш,көгершін.-Дұрыс айтасыңдар. Құстарды жыл мезгілдеріне өзгеруіне қарай қыстап қалатын құстар, жыл құстары болып бөлінеді. Жыл құстары олар жылы жаққа ұшып кететіндер. Ал, қыстап қалатын құстар қысы-жазы өз мекенінде тіршілік етеді. Қыста құстар ағаш бүршігін, кепкен жемістерді қорек етеді.Сурет көрсету. Суреттерге қарап құстардың түрлерін атап, көрсетіп беру. IY.Сергіту сәті: Қәне,қанат жазайық Қарлығаш боп ұшайық Ұшып-ұшып алайық Орнымызға қонайық II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тапсырма: Құстар бейнеленген суреттерді ретімен құрастырып қойып, әңгімелеп айту. IY.Сергіту сәті: Құстар болып ұшамыз (қолды жайып ұшу) Құстарға жем шашамыз (саусақтармен жем себелеу) Құстарға ұқсап жем жейміз (бастарын жоғары-төмен көтеру) Құстарға ұқсап су ішеміз (басты шалқайта көтеру) Құстар болып ұшамыз (қолды жайып ұшу) III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Психологиялық дайындық. Балалар-гүлім менің Балалар-күнім менің Балалар нұр сыйлайтын Бүгінгі күнім менің, дей отырып балалар сендерді өзіме қуат алар шуақты күнге теңемекпін. Альбоммен жұмыс: Құстар бейнеленген суреттерді түрлі-түсті қарындашпен бояу. IY.Сергіту сәті Тапсырма: «Болады-болмайды» сергіту жаттығуы. Шарты: Құстарды баптауға қатысты іс-әрекеттер айтылады.Дұрыс ,әрі тура мағынадағы сөйлем айтылса, қол шапалақтайды, бұрыс сөйлем айтылғанда келіспесе, аяғын топылдатады. 1. Құстарды таспен атуға болады. 2. Құстарды тамақтандыруға болады . 3. Құстың ұясынан жұмыртқа алып, жаруға болады. 4. Құстардың ұясын бұзуға болады. 5. Құстарға қамқорлық жасауға болады. IY апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). IY.Сергіту сәті: V. Бекіту. Ойын: «Суретті жинап ал». Шарты: Екіге бөлінген суреттерді қосып құрастыру. VI. Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. -Біз қандай құстармен таныстық? -Құстар қандай екі топқа бөлінеді? VII. Бағалау. Балаларды жеке-жеке мадақтау.
Айналамен таныстыр1.docx
Айналамен  таныстыру. Сабақтың  тақырыбы: Құстар (үй және  дала  құстары) Сабақтың  мақсаты:   Құстар   туралы  түсінік  беру.     Құстарға  қамқорлық  жасауға  үйрету.   Құстарға  қатты  картоннан  ұя  жасау..  Ұқыптылыққа, ептілікке, шапшандылыққа, тазалыққа  тәрбиелеу.  Сабақтың   түрі:  аралас  сабақ.     Әдіс­тәсілдері: әңгімелесу, түсіндіру,сұрақ­жауап,сергіту  сәті, ойын. Көрнекі­құралдар: « Құстар» тақырып  бойынша  суреттер, ойыншықтар, тақтаға  ілетін   құралдар,бор, дидактикалық  материалдар. I  апта Сабақтың  барысы:  I. Ұйымдастыру   кезеңі: балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу  құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Жылулық  шеңберінде  тұрып   жылы  лебіз,тілек  сөздерін айту. Психологиялық  жаттығу.                                                                                                         ­Бүркітке  не  жарасады  (самғаған) қолдарын  жазып көрсетеді.   ­Шегірткеге  не жарасады (секірген)  секіреді.   ­Ақтауыққа  не  жарасады (шоқыған) алақанын  шоқып   көрсетеді.  ­Ақылдыға  не жарасады (оқыған)  кітап  оқып  отырғанын   көрсетеді.                                    Шаттық  шеңбер:     Кеудемізде  күн  күлсін,                                        Бізге шуақ  нұр,  құйсын,                                        Мейірімді  жан  өзіңмен,                                        Көңілім  жайнап  құлпырсын   III.  Жаңа  сабақ. Балалар қандай  құстардың  дауыстарын  естіп  тұрсыңдар ма? (Құстардың  дауыстарын тыңдату  мелодия) ­Иә, бұл  құстардың  дауысы. Олай  болса бүгінгі  тақырыбымыз  құстарға арналады. ­Балалар, қандай құстарды  білесіңдер?  ­Торғай, қарлығаш,көгершін.­Дұрыс  айтасыңдар.  Құстарды  жыл  мезгілдеріне  өзгеруіне қарай  қыстап  қалатын  құстар,  жыл  құстары  болып бөлінеді. Жыл  құстары  олар  жылы  жаққа  ұшып  кететіндер. Ал, қыстап  қалатын   құстар қысы­жазы  өз  мекенінде  тіршілік  етеді. Қыста  құстар  ағаш  бүршігін, кепкен   жемістерді қорек  етеді.Сурет  көрсету. Суреттерге  қарап  құстардың  түрлерін  атап,  көрсетіп  беру.        IY.Сергіту сәті:     Қәне,қанат  жазайық                                   Қарлығаш  боп  ұшайық                                   Ұшып­ұшып  алайық                                   Орнымызға  қонайық       II  апта Сабақтың  барысы:  I. Ұйымдастыру   кезеңі: балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу  құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Тапсырма: Құстар  бейнеленген  суреттерді  ретімен  құрастырып  қойып, әңгімелеп  айту. IY.Сергіту сәті: Құстар  болып  ұшамыз (қолды  жайып ұшу)                               Құстарға  жем  шашамыз (саусақтармен  жем  себелеу)                               Құстарға ұқсап  жем  жейміз (бастарын  жоғары­төмен көтеру)                               Құстарға  ұқсап  су  ішеміз (басты  шалқайта  көтеру)                               Құстар  болып  ұшамыз (қолды  жайып ұшу)                  III  апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі: балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу  құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Психологиялық  дайындық. Балалар­гүлім  менің Балалар­күнім  менің Балалар  нұр сыйлайтын Бүгінгі  күнім  менің,  дей  отырып  балалар  сендерді  өзіме  қуат алар  шуақты  күнге   теңемекпін.  Альбоммен   жұмыс:  Құстар  бейнеленген  суреттерді   түрлі­түсті  қарындашпен  бояу.            IY.Сергіту сәті Тапсырма: «Болады-болмайды» сергіту жаттығуы.  Шарты: Құстарды баптауға қатысты іс­әрекеттер айтылады.Дұрыс ,әрі тура мағынадағы  сөйлем айтылса, қол шапалақтайды, бұрыс сөйлем айтылғанда келіспесе, аяғын  топылдатады. 1 Құстарды таспен  атуға  болады. 2 Құстарды тамақтандыруға  болады . 3 Құстың ұясынан жұмыртқа  алып, жаруға болады. 4 Құстардың ұясын бұзуға болады. 5 Құстарға қамқорлық жасауға болады. IY апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі: балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу  құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). IY.Сергіту сәті:      V. Бекіту.    Ойын: «Суретті  жинап  ал».  Шарты: Екіге  бөлінген  суреттерді  қосып  құрастыру.  VI. Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. -Біз қандай құстармен таныстық? -Құстар қандай екі топқа бөлінеді?    VII. Бағалау. Балаларды  жеке­жеке мадақтау.

"Птицы (домашние и степные)"

"Птицы (домашние и степные)"

"Птицы (домашние и степные)"

"Птицы (домашние и степные)"

"Птицы (домашние и степные)"

"Птицы (домашние и степные)"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
23.06.2019