“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi
Оценка 4.8

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

Оценка 4.8
Презентации учебные +1
pptx
биология
7 кл
03.02.2020
“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi
“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi
Niyozova7 zool qo'lqanotlilar (2).pptx

Zarafshon shahar 8-umumiy o’rta ta’lim maktabi biologiya fani o’qituvchisi

Zarafshon shahar 8-umumiy o’rta ta’lim maktabi biologiya fani o’qituvchisi

Zarafshon shahar
8-umumiy o’rta ta’lim
maktabi biologiya fani o’qituvchisi
Niyozova Munavvar Ergashevnaning
“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar
turkumlari”
mavzusida tayyorlagan
bir soatlik ochiq dars
ishlanmasi.

Darsning maqsadlari: Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga qo’l qanotlilar va kemiruvzhilarning yashash muhiti, tana tuzilishi, tabiatda atrqalishi, oziqlanishi, o’ziga xos xususuyatlari,tabiat va inson hayotidagi ahamiyati haqida…

Darsning maqsadlari: Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga qo’l qanotlilar va kemiruvzhilarning yashash muhiti, tana tuzilishi, tabiatda atrqalishi, oziqlanishi, o’ziga xos xususuyatlari,tabiat va inson hayotidagi ahamiyati haqida…


Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga qo’l qanotlilar va kemiruvzhilarning yashash muhiti, tana tuzilishi, tabiatda atrqalishi, oziqlanishi, o’ziga xos xususuyatlari,tabiat va inson hayotidagi ahamiyati haqida tushuncha berish. Yangi mavzu bo’yicha bilim,ko’nikma va malakalarini hosil qilish ; o’quvchilardatirik organizmlarning xilma-xilligini bilish, ularga xos belgilarnu tasavvur qila olish organizmlarga xos belgilarni qiyoslay olish, umumiy va farqli jihatlarini tushuntira berish layoqatlarini shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsad: Mavzu orqali o`quvchilarni yetuk, mustaqil, komil insonlar tarzida tarbiyalash.O`quvchilarni Vatanga muhabbat, sadoqat, vatan ravnaqi yo`lida jasoratli bo`lish, milliy qadriyatlarni e’zozlash,tabiatga mehrli bo’lish, tabiatni asrab-avaylash asrash, tabiat boyliklaridan oqilona foydalanishga orqali ekologik, estetik vagigiyenik tarbiya berish;o’quvchilarga ijtimoiy vaziyatlarda ona tilida hamda biror xorijiy tilda o’zaro muloqotga kirisha olishni muloqotda muomala madaniyatiga amal qilishni ijtimoiy moslashuvchanlikni jamoada samarali ishlay oilsh layoqatlarini shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilаrni mustaqil fiikrlashga nazariy olgan bilimlarini hayotga qo’llay olish xususiyatlarini rivojlantirish; oquchilardaaniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy,kasbiy va iqtisodiy rejalarnituza oilsh chizma va modellarni o’qiy olish,inson mehnatini yegillashtiradigan, mehnat unumdorligini oshiradigan fan va texnika yangiliklaridan foydalana oilsh layoqatlarini shakllantirish.

Sana:
Sinf:
Mavzu: Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari

Darsning rejasi T/r Bajariladigan ishlar

Darsning rejasi T/r Bajariladigan ishlar

Darsning rejasi

T/r

Bajariladigan ishlar

Vaqt

1

Tashkiliy qism; Ma’naviyat daqiqalari


3 daqiqa

2.

O’tilgan mavzuni mustahkamlash;
“Aqliy hujum” usuli;
“Klaster” usuli;


11 daqiqa


3.


Yangi mavzu bayoni ;


16 daqiqa

4.

Yangi mavzuni mustahkamlash;
“Blits savollari”;
“Qarorlar shajarasi”
“Mosini top” o’yini;

10 daqiqa


5.


O’quvchilarni baholash ;


3 daqiqa

6

Darsning xulosasi;
Uyga vazifa;

2 daqiqa

O’qituvchi: Good morning dear pupils

O’qituvchi: Good morning dear pupils

O’qituvchi:


Good morning dear pupils.

O’quvchi :

O’qituvchi:


Who is on duty today?

I am on duty today.

O’qituvchi:

O’quvchi :


What date is it today?

the Today is 6th of May.

1

5

4

3

2

6

Good morning dear teacher

O’qituvchi:

O’quvchi :

O’quvchi :

Today is Thursday.


What day is it today?

6

O’quvchi : O’qituvchi: Insonning insonligi anglatar mehr bilan,

O’quvchi : O’qituvchi: Insonning insonligi anglatar mehr bilan,

O’quvchi :


O’qituvchi:


Insonning insonligi anglatar mehr bilan,
Darsimizning nomini kim ataydi she’r bilan?

Uzoq moziy -qadimdan rivojlanib yetilgan
Bobolarning merosidan bizga taqdim etilgan
Tabobat saboqlari ilmimizni boyitar
Bu fan insoniyatni , tabiatni taniatar

O’qituvchi:


O’quvchi :

Har bir chiqishimizning ma'nosi kеng bir jahon!
Sovg’a salomlar olgaysiz, savollarga javob bergan on!

Hayvonlar tuzilishi
Haqida ilm bo’lib
Turli xil a’zolarin
Sizlarga o’rgatuvchi

Biologiya fani
Hayotda sizga o’rtoq
Doimo kerak bo’lur
O’qib o’rganing ko’proq

Sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olaman va quyidagicha nomlayman

Sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olaman va quyidagicha nomlayman

Sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olaman va quyidagicha nomlayman.Guruhlar o’zlarini tanishtiradi.

Guruhlarga bo’lish

“ Beruniy“
guruhi

“ Ibn Sino“
guruhi



O’quv qayda bo’lsa ulug’lik bo’lar
Bilim qayda bo’lsa buyuklik bo’lar.

Dars shiori :

Ona tabiatni asraylik –avaylaylik
Zoologiyaa fanini mukammal o`rganaylik,
Buyuk allomalardan o`rnak olib har nafas
Vatanga hissa qo`shgan sodiq farzand bo`laylik.

Dars maqsadi :

O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash

O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash

O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash

O’tilgan mavzu guruh o’quvchilari bilan savol javob asosida so’raladi.

“ Beruniy “
guruhi

“ Ibn Sino“
guruhi

E barakalla .
Uy vazifasin so’zlang ,
Faqat ilmni ko’zlang ,
Qanday mavzu o’tgandik
Va nimani o’rgandik ?

1.Sut emizuvchilar qanday xususiyatlarga qarab guruhlanadi?
2.O’rdakburunning tana tuzilishini ayting
3.Yexidnaning tana tuzilishi.
4.Xaltalilar bolasi qanday rivojlanadi?
5.Xaltalilarga qanday hayvonlar kiradi?




1. Tuxum qo’yuvchilarning eng muhim belgilarini ayting?
2.Yexidni qayerlarda uchraydi?
3.Xaltalilarning umumiy belgilarini ayting?
4.Kenguruning tana tuzilishini ayting.
5. Yo’ldoshlilar embirioni qanday rivojlanadi?

?

?

O’tilgan mavzuni so’rash “ Beruniy“ guruhi “

O’tilgan mavzuni so’rash “ Beruniy“ guruhi “

O’tilgan mavzuni so’rash

“ Beruniy“
guruhi

“ Ibn Sino“
guruhi

Yangi mavu bayoni.

Yangi mavu bayoni.

Yangi mavu bayoni.

Qo’lqanotlilar turkumi:

Qo`lqanotlilar-uchishga moslashgan sut emizuvchilar. Ularning oldingi oyqlari o`zgarib, qanotga aylangan. Oldingi oyoqlarining suyaklari uzun va ingichka. Bu suyaklari oralig`ida orqa oyoqlari bilan tanasining ikki yoni orasida yupqa teri parda tortilgan. Bu parda hayvon uchganida ko`tarish yuzasini hosil qiladi. Ammo oldingi oyogining birinchi barmog`I hamda keyingi oyoqlarining panjasi erkin bo`ladi.
Ko`rshapalaklar qo`nganida bu panjalari bilan g`orlarning devoriga, daraxtlar tanasiga yopishib oladi yoki ularga asta-sekin yopishib oladi.Qo`lqanotlilar qanot qoqqani da oldingi oyoqlarining barmoqlari har tomonga yozilib, ular orasiga pardalar tortiladi va qanot kengayadi. Qanotlilarning qanot qoqib uchishi qushlardagi singari ko`krak muskullarining kuchli rivojlanishiga va to`sh tojining hosil bo`lishiga sabab bo`lgan.

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi

Ko`rshapalaklarning ko`zlari kichik va mayda bo`lganidan ular hatto kunduzi ham yaxshi ko`rolmaydi

Ko`rshapalaklarning ko`zlari kichik va mayda bo`lganidan ular hatto kunduzi ham yaxshi ko`rolmaydi


Ko`rshapalaklarning ko`zlari kichik va mayda bo`lganidan ular hatto kunduzi ham yaxshi ko`rolmaydi. Lekin ular tunda ham biron narsaga urilmasdan, to`siqlarnu aylanib ucha oladi va hasharotlarni topib, og`zi bilan tutib oladi.
Olimlarning aniqlashicha ko’rshapalaklarning fazodan mo’ljal olish xususiyati ularning odamlar eshitolmaydigan yuqori tebranishli ultra tovushlar tarqatishi va ularni eshitishi bilan bog’liq ekan.Uchayotgan hayvon burni va og’zidan uzuq yuluq ultra tovush chiqaradi. Bu tovush uning yo’lida uchraydigan narsadan aks sado singari qaytadi. Uning qulog’I ana shu qaytgan tovush to’lqinlarini qabul qilganligi tufayli o’z o’ljasini topadi yoki to’siqni sezadi.Ko’rshapalaklarning O’rta osiyoda 20 ga yaqin turi aniqlangan. Mitti ko’rshapalak odamning doimiy hamrohi bo’lib u yonib turgan chiroqlar yorug’ tushub turgan derazalar yaqinida uchib yuradi.taqaburun ko’rshapalaklarni kundizi masjid va boshqa binolarning gumbazi ostida uchratish mumkin.Shalpangquloq ko’rshapalak g’orlarda katta guruh bo’lib yashaydi.Daraxtlarning kovagida mallarang ko’rshapalak joy topadi.U ancha erta kun botish oldidan ovga chiqadi.
Ko`rshapalaklar juda foydali hayvonlar. Ular qon so`ruvchi va zararkunanda hasharotlarni qiradi. Shuning uchun ularni aholi yashaydigan joylarga jajb qilish uchun ularga zarur bo`ladigan pana joylarni buzmaslik va yangi pana joylar yaratish zarur.

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi

Kemiruvchilar turkumi: Kemiruvchilar tishlaring tuzilishi boshqa sut emizuvchilardan farq qiladi

Kemiruvchilar turkumi: Kemiruvchilar tishlaring tuzilishi boshqa sut emizuvchilardan farq qiladi


Kemiruvchilar turkumi:

Kemiruvchilar tishlaring tuzilishi boshqa sut emizuvchilardan farq qiladi. Ularning qoziq tishlari bo’lmaydi. Kurak tishlari esa yirik va o’tkir bo’lib oziqni shu tishlari bilan uzib oladi, oziq tishlari yordamida ezib maydalaydi.
Qattiq oziq bilan oziqlanishi tufayli kurak tishlar doimiy yedirilib turadi, lekin kalta bo’lib qolmaydi. Chunki kurak tishlari old tomondan emal bilan qoplangan, orqa tomonda emali bo’lmaydi.Yuqori va pastki kurak tishlar bi-biriga ishqalanib emal bo’lmagan tomoni charxlanib o’tkirlashadi va bu tishlar butun hayoti davomida o’sib turadi. Kemiruvchilar keng tarqalagan juda serpusht hayvondir, ko’pchilik turlari bir yilda bir necha marta bolalaydi.

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi

Turar joylar yaqinida sichqonlar va kalamushlar, cho’llarda yumronqoziqlar ko’p uchraydi

Turar joylar yaqinida sichqonlar va kalamushlar, cho’llarda yumronqoziqlar ko’p uchraydi



Turar joylar yaqinida sichqonlar va kalamushlar, cho’llarda yumronqoziqlar ko’p uchraydi.Sichqonlarning 1500 ga yaqin turi bor.
Yumronqoziqlar teksliklarning hamma joyida uchraydi. Asosan Yavvoyi o’simliklarni yeydi, ba’zan poliz ekinlariga va bedaga zarar yetkazadi. Ular suv ichmaydi.O’simliklar qurib qolganda uyquga kiradi. Martdagina uyg’onib zo’r berib oziqlanadi. Aprel-may boshalarida 10 tagacha bola tug’adi.
Ko’rsichqon yer ostida hayot kechiradi. Bog’larda, cho’llarda , tog’larda u qazib chiqargan tuproq uyumlarini topish mumkin. Mo’ynasining rangi malla yoki jagarrang. Asosan o’simliklarning yer osti qismlari bilan oziqlanadi. Beda ildizlarini yeb yeryong’oq ekinlarini zararlantiradi.
Jayra tog’larning etaklarida keng tarqalgan jarliklar va qoyalar ostiga in quradi.Tanasi o’tkir uchli qora qo’ng’ir hurpaygan ninalar bilan qoplangan.Biror xavf tug’ilganda muskullari yordamida ninalarni hamma tomonga ko’taradi.Ular kartoshka, makkajo’xori, oqjo’xori , poliz ekinlari va toklarga zarar yetkazadi.

Ko’pchilik kemiruvchilar zararkunanda hayvonlardir

Ko’pchilik kemiruvchilar zararkunanda hayvonlardir

Ko’pchilik kemiruvchilar zararkunanda hayvonlardir. Sichqonlar va kalamushlar omborxonalarda saqlanayotgan donli oziq –ovqat mahsulotlari, sanoat mollarini kemirib katta ziyon keltiradi. Kalamushlar o’lat kasalligini ham tarqatadi. Bu kasallik odamga burgalar orqali yuqadi.
Kemiruvchilar orasida foydalilari ham bor. Ondatra, nutriya, sug’ur,yumronqoziq va tyinlar mo’yna uchun olinadi.Andatra va nutreya qimmatli mo’yna beradi. Ularning vatani Amerika. Tog’larda ko’k sug’ur uchraydi, uning terisi yuqori baholanadi; yog’idan xalq tabobatida dori-darmon o’rnida foydalaniladi.Hozir soni kamayib ketganligi tufayli ko’ksug’ur “Qizil kitob”ga kiritilgan.Tyinlar o’rmonlarda daraxtlarning kovagida in quradi. Ular darxt mevasi, urug’I, kurtaklari, zamburug’lar va hasharotlar bilan oziqlanadi.Tyinlar mo’ynasi yuqori baholanadi.Bu hayvon Respublikamiz hududida uchramaydi.

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi

O’tilgan mavzuni mustahkamlash: “Blits savollari” “

O’tilgan mavzuni mustahkamlash: “Blits savollari” “

O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
“Blits savollari”

“ Beruniy” guruhi

Qo’lqanotlilarning parda qanoti tanasining qaysi qismlari bo’lab tarqalgan?

Qo’lqanotlilar fazoda qanday mo’ljal oladi?

Kemiruvchilarga qanday hayvonlar kiradi?

“Ibn Sino “guruhi

Uchishga moslashgani tufayli qo’lqanotlilarning tuzilishida qushlarga xos qanday belgilar paydo bo’lgan?
Kemiruvchilarning tishlari qanday tuzilgan?
Kemiruvchilarning qanday ahamiyati bor?

“Qarorlar shajarasi” usuli:

“Qarorlar shajarasi” usuli:

“Qarorlar shajarasi” usuli:

Mosini top” o’yini: “Beruniy” guruhi

Mosini top” o’yini: “Beruniy” guruhi

“Mosini top” o’yini: “Beruniy” guruhi

Mosini top” o’yini: “Ibn Sino” guruhi

Mosini top” o’yini: “Ibn Sino” guruhi

“Mosini top” o’yini: “Ibn Sino” guruhi

Qo’lqanotlilarni ularga mos keladign yashash joylari bilan juftlab yozing.

1.Daraxtlar kovagida taqaburun ko’rshapalak
2.G’orlarda mitti ko’rshapalak
3.Masjid gumbazi ostida shalpangquloq ko’rshapalak
4.Odamlar bilan birga mallarang ko’rshapalak

Uyga vazifa :

Uyga vazifa :

Uyga vazifa :

Mavzuni takrorlab, savollarga javob yozish.

Darsning xulosasi :
Har bir guruhning kartochkalar soni va yiqqan bali hisoblanadi . G’olib guruh e’lon qilinib dars davomida faol ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi . Dars yakunida
O’quvchilarga uyga vazifa berildi.

Darsning xulosasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar turkumlari” mavzusida ochiq dars ishlanmasi

“Qo’l qanotlilar va kemiruvchilar  turkumlari”  mavzusida  ochiq  dars  ishlanmasi

Qo’lqanotlilarni ularga mos keladign yashash joylari bilan juftlab yozing

Qo’lqanotlilarni ularga mos keladign yashash joylari bilan juftlab yozing

Qo’lqanotlilarni ularga mos keladign yashash joylari bilan juftlab yozing.



1.Daraxtlar kovagida taqaburun ko’rshapalak
2.G’orlarda mitti ko’rshapalak
3.Masjid gumbazi ostida shalpangquloq ko’rshapalak
4.Odamlar bilan birga mallarang ko’rshapalak

“Qarorlar shajarasi” usuli:

“Qarorlar shajarasi” usuli:

“Qarorlar shajarasi” usuli:

Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
03.02.2020