Разработка урока по английскому языку на тему "Россия""
Оценка 4.6

Разработка урока по английскому языку на тему "Россия""

Оценка 4.6
docx
22.05.2022
Разработка урока по английскому языку на тему "Россия""
урок по английскому языку Российская Федерация.docx

Методическая разработка урока по английскому языку «Российская Федерация».

Афанасьева О.В. Английский язык. Учебник для 10 кл. общеобразовательных учреждений. –М.: Издательский центр «Академия», 2020.
Курс: 1.

Тип учебного занятия: изучение и первичное закрепление новых знаний.


Цель урока: содействовать формированию коммуникативной компетенции обучающихся на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по страноведческой тематике.

Задачи урока.

Образовательные задачи:

Совершенствование лексических навыков по страноведческой тематике на уровне свободного высказывания в виде монологической и диалогической речи.

Развивающие задачи:

Формирование и развитие коммуникативных умений и навыков (умение пользоваться речью: монологической, диалогической; умение слушать и слышать; умение участвовать в дискуссии);

Воспитательные задачи:

1. Воспитание чувства любви и уважения к своей стране и родному городу.

2. Развитие патриотических качеств личности обучающегося.

Оборудование: иллюстрации, раздаточный материал, телевизор, ноутбук, презентации.

ХОД УРОКА

I. Оргмомент

– Hello students. Sit down, please.

1.1. Приветствие:

- Good morning, students! I am very glad to see you

- Good morning our teacher. We are glad to see you too!

- How are you?

- We are fine, thanks. And how are you?

- I am fine too, thank you.

1.2.Проверка посещаемости:

Who’s not here today?

1.3.Озвучивание темы и цели и задач занятия:

Тhе topic of our lesson is “The Russian Federation”.

Цель урока: содействовать формированию коммуникативной компетенции обучающихся  на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по страноведческой тематике.

II. Мотивационная установка

Please look at the pictures. Think that connects them? Посмотрите пожалуйста на картинки (на экране телевизора). Подумайте, что связывает их???

How do you think, what about we are going to speak at our lesson? Как вы думаете, о чем сегодня на занятии мы поговорим?
Today we are going to speak about Russia. Мы поговорим о России.

III. Зарядка:

3.1. Речевая разминка (беседа с обучающимися)

Речевая разминка: 1) What is your name? (My name is…) Как тебя зовут?

2) Do you speak English? (Yes, I do. I speak English) Ты говоришь по-английски?

3) Are you a student? (Yes, I am. I am a student. Ты студент?

4) Do you like hobby? Какое у тебя хобби?

3.2. Фонетическая разминка.

Обучающиеся  повторяют за диктором. Переводят. Звуки с (g).

IV. Изложение нового материала.

4.1. Read the text The Russian Federation. Чтение текста.

        The Russian Federation is the largest country in the world. It occupies about one-seventh of the earth's surface. It covers the eastern part of Europe and the northern part of Asia; Its total area is about 17 million square kilometres. The country is washed by 12 seas of 3 oceans: the Pacific, the Arctic and the Atlantic. In the south Russia borders on China, Mongolia, Korea, Kazakhstan, Georgia and Azerbaijan. In the west it borders on Norway, Finland, the Baltic States, Belarus and Ukraine. It also has a sea-border with the USA.

        There is hardly a country in the world where such a variety of scenery and vegetation can be found. There are steppes in the south, plains and forests in the midland, tundra and taiga in the north, highlands and deserts in the east.

There are two great plains in Russia: the Great Russian Plain and the West Siberian Lowland. There are several mountain chains on the territory of the country: the Urals, the Caucasus, the Altai and others. The largest mountain chain, the Urals, separates Europe from Asia.

      There are; over two million rivers in Russia. Europe's biggest river, the Volga, flows into the Caspian Sea. The main Siberian rivers — the Ob, the Yenisei and the Lena — flow from the south to the north. The Amur in the Far East flows into the Pacific Ocean.

       Russia is rich in beautiful lakes. The world's deepest lake (1,600 metres) is Lake Baikal. It is much smaller than the Baltic Sea, but there is much more water in it than in the Baltic Sea. The water in the lake is so clear that if you look down you can see the stones on the bottom.

       Russia has one-sixth of the world's forests. They are concentrated in the European north of the country, in Siberia and in the Far East.

On the vast territory of the country there are various types of climate, from arctic in the north, to subtropical in the south. In the middle of the country the climate is temperate and continental.

       Russia is rich in oil, coal, iron ore, natural gas, copper, nickel and other mineral resources.

      Russia is a parliamentary republic. The Head of State is the President. The legislative power is exercised by the Duma.

The capital of Russia is Moscow. It is its largest political, scientific, cultural and industrial centre. It is one of the oldest Russian cities.

Today there are a lot of opportunities for this country to become one of the leading countries in the world. It has great past and promising future.

 

4.2.  Отметьте в тексте предложения, являющиеся эквивалентами русских:

1. Едва ли найдется еще одна страна в мире с таким разнообразием ландшафта и растительности.

2.Обширная территория страны охватывает различные климатические зоны от арктической на севере до субтропической на юге.

3. Законодательная власть осуществляется Думой.

4. Сегодня у страны много возможностей стать одной из ведущих старн в мире.

V. Первичное закрепление изученного материала.

5.1. Закончите предложения, используя предложенные варианты.

1.The country is washed by 12 seas of oceans:

a) the Atlantic, the Indian and the Arctic.

b) the Pacific, the Arctic and the Indian.

c) the Pacific, the Arctic and the Atlantic.

2. The main Siberian rivers – the Ob, the Yenisei and the Lena – flow

a) into the Pacific Ocean.

b) from the south to the north.

c) from the north to the south.

3. Forests are concentrated in

a) the European north of the country, in Siberia and in the Far East.

b) the Great Russian Plain.

c) the European south of the country, in Siberia and the Far East.

4. The Head of State is

a) the Prime-Minister.

b) the President.

c) the Chairman of the Duma.

5. The capital of Russia is

a) Novgorod.

b) St.Petersburg.

c) Moscow.

5.2.

1. Выполнение письменного задания.

Задание на карточке

Match the important dates in the history of Russia with the events.

Dates:

1147, 1941, 1961, 1703, 1980, 1917, 1991, 1812, 1237.

Events:

Napoleon tries to conquer Russia.

The October Revolution takes place.

Moscow holds the XX Olympic Games.

Yuri Dolgoruky founds Moscow.

Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship “Vostok”.

Peter the Great founds St. Petersburg.

Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.

Russia becomes an independent country after the break-up of the Soviet Union.

The USSR enters World War II.

Ключи:

1147- Yuri Dolgoruky founds Moscow.

1941 – The USSR enters World War II.

1961 – Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship “Vostok”.

1703- Peter the Great founds St. Petersburg.

1980- Moscow holds the XX Olympic Games.

1917- The October Revolution takes place.

1991- Russia becomes an independent country after the break-up of the Soviet Union.

1812- Napoleon tries to conquer Russia.

1237- Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.

2.     Закрепление изученного материала.

Выполнение задания «Согласись или не согласись»

1.     The level of population is high in Russia.

2.     Russian people are very hospitable.

3.     Russian people celebrate the Day of Independence of Russia on the 12th of June.

4.     Before leaving on a journey, Russians sit down quietly for a few moments.

5.     Moscow is a city of contrasts.

6.     The Moscow metro looks like a palace.

7.     Alexander Pushkin was born in 1837.

8.     The main church in Russia is the Orthodox Church.

9.     The key symbol of Russia is a doll called Matryoshka.

10. White, red and blue are symbolic colours in Russia.

11. The Russian President is Dmitry Medvedev now.

12. Russia is the second largest country in the world.

VI. Подведение итогов урока.

1.     Возвращение к цели урока.

T: Сейчас, в конце давайте говорить о нашем уроке. Что вам было интересно? Что Интересные факты вы знали?

6.1.Выставление оценок за урок.

VII. Домашнее задание.

Расположите пункты плана согласно логике повествования.

1.     Types of climate.

2.     The geographical position and borders.

3.     The rivers and lakes.

4.      The scenery.

5.     The political system.

6.     The mineral resources.


 

Методическая разработка урока по английскому языку «Российская

Методическая разработка урока по английскому языку «Российская

How are you? - We are fine, thanks

How are you? - We are fine, thanks

The Russian Federation is the largest country in the world

The Russian Federation is the largest country in the world

Сегодня у страны много возможностей стать одной из ведущих старн в мире

Сегодня у страны много возможностей стать одной из ведущих старн в мире

The USSR enters World War II.

The USSR enters World War II.

The rivers and lakes. 2.

The rivers and lakes. 2.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
22.05.2022