Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: «Сурет салу»
Тақырыбы: « Жаңбыр тамшылары»
Мақсаты: Балаларды табиғат құбылыстарын бақылай отырып, өз сезімдерін бейнелей білуге үйрету. Жаңбыр тамшыларын қағаз бетіндегі жазықтықты дұрыс пайдалана отырып түсіруге жаттықтыру. Дәстүрден тыс әдістерді қолданып жұмыс жасауға үйрету.Ұқыпты жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Қолданылатын құралдар: Көгілдір түсті бояу, ақ қағаз, губка, су, сүрткіш, құлақ тазалағыш
Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңбері
Балалар жарты шеңберде қолдарына күн сәулесін ұстап тұрады.
Тәрбиеші: Балалар менің қолымда шеңбер бар. Ал сендердің қолдарыңда сәуле бар. Біздің тобымыз жарқырай түсу үшін сендердің қолдарындағы сәлелермен күн көзін құрастырайық.
Балалар мен сендерге жұмбақ жасырмын шешуін табыңдар.
Көз жасты – жылауық,
Келе жатыр бір алып.
Жабырқаса жылайды,
Жадыраса тарайды.
- Ол не?
-Бұлт
Бұлт келеді: Менің атымды айтып шақырған кімдер?
-Ой, сәлеметсіңдер ме, балалар.
Тәрбиеші: Сәлеметсің бе бұлт. Сен мұнда қайдан жүрсің.
Бұлт: Мен өзімнің тамшыларымды жоғалтып алып, іздеп шыққан едім. Сендердің дауыстарыңды естіп, көмек сұрай келдім.
-Балалар мен сендерге бұлт туралы кішкене түсінік беріп жіберейін. Ендеше балалар тақтадағы суретке мұқият қараңдаршы?!
- Бұл Бұлт.
- Бұлттардың түсі ақ,сұр,көгілдір,қара болады
Егер аспанды қара бұлт торлап аспан бұлттанса жаңбыр жауады
-Жаңбыр жауғанда қандай дыбыс естіледі?
Қане тыңдап көрейік
Тәрбиеші столдың үстін саусақтарымен тырсылдатып жаңбыр дыбысын бейнелейді.
-Балалар өздері де жасап көреді.
-Балалар тәрбиешімен бірге қайталайды.
Бекітемін Жаңбыр тамшылары.docx
Бекітемін:_________________________
№24 «Жауқазын» бөбекжайбалабақшасының
меңгерушісі: Ж.Туменбаева
«Жаңбыр тамшылары»
Тобы: «Балапан» ерте жас
Тәрбиеші: Махамаш Ж 20182019 оқу жылы
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: «Сурет салу»
Тақырыбы: « Жаңбыр тамшылары»
Мақсаты: Балаларды табиғат құбылыстарын бақылай отырып, өз сезімдерін бейнелей білуге үйрету.
Жаңбыр тамшыларын қағаз бетіндегі жазықтықты дұрыс пайдалана отырып түсіруге жаттықтыру.
Дәстүрден тыс әдістерді қолданып жұмыс жасауға үйрету.Ұқыпты жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Қолданылатын құралдар: Көгілдір түсті бояу, ақ қағаз, губка, су, сүрткіш, құлақ тазалағыш
Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңбері
Балалар жарты шеңберде қолдарына күн сәулесін ұстап тұрады.
Тәрбиеші: Балалар менің қолымда шеңбер бар. Ал сендердің қолдарыңда сәуле бар. Біздің тобымыз
жарқырай түсу үшін сендердің қолдарындағы сәлелермен күн көзін құрастырайық.
Балалар мен сендерге жұмбақ жасырмын шешуін табыңдар.
Көз жасты – жылауық,
Келе жатыр бір алып.
Жабырқаса жылайды,
Жадыраса тарайды.
Ол не?
Бұлт
Бұлт келеді: Менің атымды айтып шақырған кімдер?
Ой, сәлеметсіңдер ме, балалар.
Тәрбиеші: Сәлеметсің бе бұлт. Сен мұнда қайдан жүрсің.
Бұлт: Мен өзімнің тамшыларымды жоғалтып алып, іздеп шыққан едім. Сендердің дауыстарыңды естіп,
көмек сұрай келдім.
Балалар мен сендерге бұлт туралы кішкене түсінік беріп жіберейін. Ендеше балалар тақтадағы суретке
мұқият қараңдаршы?!
Бұл Бұлт. Бұлттардың түсі ақ,сұр,көгілдір,қара болады
Егер аспанды қара бұлт торлап аспан бұлттанса жаңбыр жауады
Жаңбыр жауғанда қандай дыбыс естіледі?
Қане тыңдап көрейік
Тәрбиеші столдың үстін саусақтарымен тырсылдатып жаңбыр дыбысын бейнелейді.
Балалар өздері де жасап көреді.
Балалар тәрбиешімен бірге қайталайды.
Ендеше бүгін біз Жаңбыр тамшыларының суретін саламыз. Бүгінгі окуқызметінің ерекшелігі дәстүрден
тыс әдістерді қолдана отырып,қажетсіз материалдар Губкамен және құлақ тазалағышпен қағаз бетіне
тамшылар суретін саламыз.
Жаңбыр тамшыларын қағазға былай түсіреміз(салу тәсілін көрсетеді)
Губканың бұрышын көк түсті бояуға батырып алып, бір рет бастыру арқылы тамшы бейнесін түсіреміз.
Құлақтазалағышпен жоғарыдан төмен қарай сүйкей жағып,дақтар түсіреміз..
Сергіту сәті. Аю отыр партада,
Екі қолы қалтада.
Апай сабақ сұраса,
Ұйықтап қалыпты масқара!
Бұлт: Балалар, сендердің жасаған жұмыстарың ұнап жатыр. Енді мен сендермен «Ауа райы» деген ойын
ойнағым келеді.
Ойын шарты: Табиғаттағы құбылыстарды қимылмен көрсету.
Күн дегенде ..... (қолды жоғары көтеру)
Жел дегенде .... (Қолды көтеріп ырғау)
Жаңбыр дегенде .... (аяқты топылдату)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Сендер бұлтты қуанттыңдар. Ендеше бүгінгі өздері ң салған жаңбыр
тамшыларын бұлтқа сыйға тартайық.
Бұлт: Рахмет, балалар! Сау болыңдар!
Жарайсыңдар, балалар! Сендер бүгінгі оқу қызметіне жақсы қатыстыңдар.
Күтілетін нәтиже:
Губкамен және құлақ тазалағышпен қағаз бетіне жаңбыр тамшыларын сала білу дағдысы қалыптасады.
Сабақ жоспары
Сабақ жоспары
Сабақ жоспары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.