Сұраңыз: Дене жаттығулары ағзаға қалай әсер етеді? Түрлі дене жаттығуларын орындар алдында неліктен дене қыздыру жаттығуларын орындауымыз қажет? Дене жаттығуларының ағзаға әсерін түсіндіріңіз?
(С, Ж, К, ҚБ) Білім алушылар үйренген әдіс бойынша төменгі сөреден шығып жүгіреді. Жүгіру уақытында және өз кезектерін күтіп тұрғанда қауіпсіздік ережелері толығымен сақталады. Мұғалімнің «Сөреге!», «Дайындал!», «Жүгір!» белгісі бойынша оқушылар 4 адамнан кезекпен жүгіріп шығады. Тапсырма әр оқушы 3-4 рет қайталап орындағанша жалғасады.
Осы тапсырманың дескрипторлары:
- Берілген қашықтықты жылдам өтеді;
- Жүгіру кезінде өз жолымен жүгіреді;
- Төменгі сөреден жүгіру кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және түсіндіре алады;
- Дене жаттығуларының ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді.
Бекітемін____________
____________________
Дене шынықтыру сабағының қысқа мерзімді жоспары №3
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
1бөлім Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларын
дамыту
Мектеп:
Күні:
Сынып: 6
Сабақ тақырыбы
Оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийлері
Дескрипторлар
Тілдік мақсаттар
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Жүгіру секіру реттілігі
6.3.3.1. Түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың
ағзаға тигізетін әсері мен эенергетикалық жүйемен байланысын
ұсыну және көрсету
Түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға
тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын
түсіндіру
Қысқа қашықтықтарға жүгіруге арналған түрлі дене
жаттығуларын іс жүзінде орындайды;
Дене жаттығуларының ағзаға әсерін түсінеді.
Қысқа қашықтықтарға жүгіруге арналған түрлі дене
жаттығуларын іс жүзінде орындайды;
Төменгі сөреден жүгіру кезіндегі қауіпсіздік ережелерін
біледі және түсіндіре алады;
Жүгіру кезінде өз жолымен жүгіреді;
Дене жаттығуларының ағзаға тигізетін әсері мен
энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіреді.
Өздерінің жүгірудегі, секірудегі және лақтырудағы қозғалыс
дағдыларын көрсетіп, түсіндіре алады.
Мыналарды қамтиды:
арнайыспорттық қозғалыс әрекеттері
дене жүктемелері, дене қыздыру жаттығулары және
қалыпқа келтіру техникасы
ағзаның энергетикалық жүйесі
Талқылауға арналған сұрақтар:
Бұл тапсырмада қандай арнайы спорттық қозғалыс
Құндылықтарды дарыту
әрекеттері қолданылды?
Денені қыздыру ағзаға қалай әсер етеді?
Жеке жауапкершілік, көшбасшылық қасиеттері, өмір бойы оқу,
бірбіріне көмектесу.Пәнаралық байланыстар
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім
Ғылыммен байланыс – денсаулық және тән, қауіпсіздік, салмақ
динамикасы. Информатикамен (ғаламтордан ақпарат іздеу
және өңдеу), математикамен (айналу осі, кеңістік, бағыт пен
бұрыштар), психологиямен (кіші топта жұмыс жасау
дағдылары), биологиямен (ағзадағы биохимиялық өзгерістер),
физикамен ( жылдамдық, салмақ, энергия) байланысы.
Шағын құрылғылармен сабақты түсіру, ғаламтордан қажетті
ақпаратты іздеу үшін ноутбукты қолдану.
Білім алушылар алдыңғы сабақтардан және сабақтан тыс
уақыттан алған жеңіл атлетика бойныша білімдері мен
дағдылары бар.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
(тайм
менеджмент)
57мин
Сабақтың ортасы
(тайм
менеджмент)
2830мин
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Үлкен бос кеңістік.
Үлкен бос кеңістік.
Ысқырық, фишкалар,
бор.
Төменгі сөреден
жүгіру техникасы
интернет
ресурстарына
сілтеме:
http://msuathletics.ru/
books/sprint/sprint_
technique.html
https://www.youtube
.
com/watch?
v=L6bi7k_
3gz0
Сабақтың басында өтетін тақырыппен таныстырып,
білім алушылармен бірге оқу мақсаты және
сабақтың соңында күтілетін нәтиже анықталады.
Осыдан кейін білім алушылар сабақтағы бағалау
критерийлері және дескрипторлармен танысады.
(С) Білім алушылар, бір орында, қозғалыста және
жүгіру кезінде ЖДДЖ орындайды.
(С, Ж, К, ҚБ) Білім алушыларға төменгі сөренің
орындалу техникасы еске түсіріліп, практикада
қолдану басталады.
Осы тапсырманың дескрипторлары:
«Сөреге!» белгісі бойынша сөре сызығынан
бір табан өлшеп,тірелетін аяғын және
итерілетін аяқтың тізесін жерге қояды.
Қолдарын сөре сызығына жақын
орналастырады. Тірелетін және итерілетін
аяқтардың арасы 10см (өз алақанының
көлемі).
Бас денеге қатысты тік ұсталынады. Дене
салмағы қолдары және тірелетін аяқтың
табаны мен тізесі арасында біркелкі
үйлестірілген.
«Дайындал!» белгісі бойынша жүгіруші
аяқтарын сәл түзеу ұстайды, итерілетін
аяқтың тізесін көтереді.
Дене түзу ұсталынады. Жіліншіктер қатар
келген қалыпта жамбас иықтан жоғары
деңгейге 1020 см көтеріледі.Үлкен бос кеңістік.
Ысқырық, конус,
нығыздалған доп,
гимнастикалық мат,
орындық, фишкалар,
бор.
Дене қыздыру
жаттығуларына
сілтеме:
. tula
tf .
http
:// www
/ elementy
ru / articles
_ ili _ kak
_
_ razminki
podgotovit
_ sebya_
k_trenirovke.html
«Жүгір!» белгісі бойынша оқушы тез алға
қарай ұмтылады. Бұл қимыл аяқпен екпінді
итеру мен қолдардың жылдам серпілуінен
басталады. Итерілу екі аяқпен бір уақытта
жасалады.
Итерілетін аяқ сәл ғана жазылады да
жамбаспен алға тез қозғалады, сонымен
қатар алдыңғы аяқ барлық буындарда кенет
жазылады.
Сұраңыз: Дене жаттығулары ағзаға қалай әсер
етеді? Түрлі дене жаттығуларын орындар алдында
неліктен дене қыздыру жаттығуларын
орындауымыз қажет? Дене жаттығуларының ағзаға
әсерін түсіндіріңіз?
(С, Ж, К, ҚБ) Білім алушылар үйренген әдіс
бойынша төменгі сөреден шығып жүгіреді. Жүгіру
уақытында және өз кезектерін күтіп тұрғанда
қауіпсіздік ережелері толығымен сақталады.
Мұғалімнің «Сөреге!», «Дайындал!», «Жүгір!»
белгісі бойынша оқушылар 4 адамнан кезекпен
жүгіріп шығады. Тапсырма әр оқушы 34 рет
қайталап орындағанша жалғасады.
Осы тапсырманың дескрипторлары:
Берілген қашықтықты жылдам өтеді;
Жүгіру кезінде өз жолымен жүгіреді;
Төменгі сөреден жүгіру кезіндегі қауіпсіздік
ережелерін біледі және түсіндіре алады;
Дене жаттығуларының ағзаға тигізетін әсері
мен энергетикалық жүйемен байланысын
түсінеді.
Сұраңыз:
Бұл тапсырмада қандай арнайы
спорттық қозғалыс әрекеттері қолданылды? Дене
жаттығуларының ағзаға тигізетін әсері мен
энергетикалық жүйемен байланысын түсіндіріңіз?
Сабақ соңында білім алушылар демді қалыпқа
келтіру жаттығуларын орындап, рефлексия
жүргізеді:
нені білдім, нені үйрендім?
нені толық түсінбедім?
немен жұмысты жалғастыру қажет? деген
сұрақтары бар парақшаға жауап береді.
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау
үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін
өзі бағалауды жүргізуді ұсыныңыз.
Үйге тапсырма:
Дене жаттығуларының ағзаға тигізетін әсері мен
энергетикалық жүйемен байланысы.
Сабақтың соңы
(тайм
менеджмент)
5 мин
Саралау – оқушыларға қалай
Бағалау – оқушылардың
Денсаулық және қауіпсіздіккөбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
техникасының сақталуы
түрлі
Қысқа қашықтықтарға жүгіруге
арналған
дене
жаттығуларын іс жүзінде барлық
білім алушылар орындайды және
дене жаттығуларының ағзаға
тигізетін
мен
энергетикалық
жүйемен
байланысын түсінеді
деп
жоспарлап отырмын.
әсері
Материалды меңгеруді
бағалау формативті бағалау
арқылы барлық сабақ бойы
жүзеге асады.
Сонымен қатар:
Оқуды бақылау
Сұрақтар мен жауаптар
Өзінөзі бағалау
Білім алушыларды
рефлексиялау арқылы
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді
ісәрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
Қабілеті жоғары оқушыларға
қысқа қашықтықтарға жүгіруге
арналған түрлі дене
жаттығуларын іс жүзінде
орындау кезінде
сыныптастарына орындалу
жолдары бойынша ақылкеңес
беруді ұсынамын.
Сабақ бойынша
рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Сабақ
мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс
қойылған ба?
Оқушылардың
барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар
болды, неліктен?Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
С = барлық сынып Т = топтық жұмыс ЖЖ = жұптық жұмыс
Ж = жеке жұмыс Тәж = тәжірибе К = көрсету ҚБ = қалыптастырушы бағалау
Белгілер: