_____________________________ 9-класс
Сабактын темасы: Арифметикалык прогрессия (2 саат)
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Арифметикалык прогрессияны чыгарууда анын берилиш жолдоруна карата чыгарууну түшүндүрүү жана көндүм кылып калыптандыруу:
Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын арифметикалык прогрессияны чыгаруу көндүмдөрүн өнүктүрүү;
Тарбия берүүчүлүк: Окуучулардын эсептерди чыгарууда салыштырып чыгаруу менен дүйнөгө болгон көз карашын калыптандыруу, тазалыкка, методдорду пайдалануу менен туура жана так аткара билүүгө тарбиялоо
Сабактын тиби: Жаны билим берүү менен окуучулардын билимин, билгичтигин, көндүмүн калыптандыруу жана өркүндөтүү сабагы
Сабактын ыкмасы: мугалимдин жетекчилиги менен окутуу жана эсептерди чыгаруу ишин жүргүзүү
Жабдылышы: китеп, доска, бор, электрондук журнал
Уюштуруу моменти:
Саламдашуу, окуучулардын сабакка даяр болуусу, жагымдуу маанай түзүү менен балдардын сабакка болгон максатын түшүндүрүү
Үй тапшырмасын текшерүү:
Билимдерин актуалдаштыруу: Прогрессия деген сөзгө түшүнүк берүү;
Мисал келтирүү.
Окуучулар берилген суроолорго жооп берип, логикалык схема түзүү менен бүгүн сабакта кандай тема өтүлө түргандыгын жана анан максатын аныкташат: Доскага число, тема жазылат.
Бүгүнкү сабактын темасы: Арифметикалык прогрессия
Билим берүү жана аларды алгачкы өздөштүрүүлөрү:
Аныктама: Арифметикалык прогрессия деп экинчи мүчөсүнөн баштап улам кийинки мүчөсү мурункусуна бир эле турактуу санды кошкондон пайда болгон сан удаалаштыгын айтабыз.
Аныктамадан арифметикалык прогрессиянын (n+1) – жана n- мүчөсүнүн айырмасы n дин бардык маанилери үчүн бипбирдей сан экендиги келип чыгат.
Ал сан арифметикалык прогрессиянын айырмасы деп аталат да, d тамгасы менен белгиленет, б.а.
a1, a2, a3, … an, …
сан удаалаштыгы, эгер бардык натуралдык n үчүн
an+1 = an + d
шарты аткарылса, анда арифметикалык прогрессия болуп эсептелет, мында d - арифметикалык прогрессиянын айырмасы.
Теорема: Эгер a1, a2, a3, … an, … айырмасы d болгон арифметикалык прогрессия болсо, анда анын n- мүчөсү
an = a1 + (n+1)d (1)
формуласы менен эсептелет.
Көнүгүүлөрдү чыгаруу менен алган билимдерин бышыкташат. №11; №12 (оозеки); №13 (в, г); №15
Сабакты жалпылоо жана рефлексия.
Өзүн – өзү текшерүү өзүн баалоо, бири-бирин текшерүү аркылуу бирин-бири баалоо.
Сабакты жыйынтыктоо.
Үй таппшырманы жазуу: III глава § 2. № 14 -№20
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.