____________________ Алгебра 9-класс
«Каалоо болсо, жол табылат».
Сабактын темасы: Арифметикалык прогрессиянын касиеттери
Окулган темадагы, бөлүмдөгү сабактын ордун аныктоо:
“Арифметикалык прогрессиянын касиеттери” темасына 3 саат бөлүнгөн.
I. Жалпы окуу иш-чаралары:
1) Жеке – окуучулардын арифметикалык прогрессия боюнча билимдин маанилүүлүгүн түшүнүүсү, өзүн баалоо жөндөмдүүлүгү.
2) Когнитивдик – окулган тексттен керектүү маалыматты чыгарып алуу жөндөмү.
3) Коммуникативдик – бири-бири менен диалог жүргүзүү (угуп, өз оюн айта билүү).
4) Регулятивдик - өз ара контролдоо (партадагы кошунасы менен каталарды оңдоо), өзүн өзү көзөмөлдөө (каталардын себептерин түшүнүү), мугалим тарабынан көзөмөл.
I. Сабактын максаттары: маселелерди чечүүгө таанып-билүүчү кызыгууну өнүктүрүү,
окуучулардын төмөнкүдөй натыйжаларга жетишүүсүнө көмөктөшүүчү окуу-методикалык шарттарды түзүү:
- тема: мурда өтүлгөн темадагы арифметикалык прогрессия түшүнүгүн пайдаланып жаны материалды өздөштүрүү, арифметикалык прогрессиянын касиеттерин колдонуу менен көндүмдөрүн өнүктүрүү.
- метапредметик:
1) практикалык маселелерди чыгармачылык менен чечүү; чыгармачылык ишти өз алдынча аткарууга жөндөмдүүлүгү;
2) оозеки байланышка кирүү, диалогго катышуу;
3) окуудагы жетишкендиктерин, эмоционалдык абалын баалоо жөндөмүн калыптандыруу.
- жеке:
1) акыркы натыйжаларга жетүү үчүн эрктин жана туруктуулуктун көрүнүшү;
2) гипотезаларды айтуу, далилдерди издөө жана логикалык ой жүгүртүү жөндөмдүүлүгү;
3) адамдар менен болгон мамиледе ишенимди өнүктүрүү;
4) математикалык операцияларды ишенимдүү жана оңой аткаруу жөндөмү.
5) өз алдынча иштөө жана билимге өзүн өзү баалоо көндүмдөрүн калыптандыруу.
II. Сабактын маселеси:
1) билим берүү: тапшырмалар менен иштөөдө колдонуу жана өнүктүрүү боюнча алган билимдерин өркүндөтүүгө салым кошуу;
2) практикалык: арифметикалык прогрессиянын касиеттерин пайдаланып чыгаруу көндүмдөрүн калыптандыруу;
3) өнүктүрүү: окуучулардын билимин ар кандай кырдаалдарда колдонуудагы өз алдынча активдүүлүгүнүн деңгээлин текшерүү;
4) тарбиялык: окуучулардын кызыгуусун жана чыгармачылык активдүүлүгүн өнүктүрүүгө көмөк көрсөтүү.
III. Колдонулган билим берүү технологияларынын сыпаттамасы, аларды колдонуунун негиздемеси:
1) Ден соолукту сактоочу технологиялар (дене жана психологиялык жеңилдик мүнөтү, жазууда туура поза менен отуруу, классты жарыктандыруу).
Сабактагы иштин формалары жана методдору бул класстын психологиялык-педагогикалык өзгөчөлүктөрүнө жараша тандалып алынат.
IV. Колдонула турган иштин формалары: а) жеке, б) топтук, в) фронталдык.
V. Сабактын жабдылышы:
1) Окуу куралдары: «Алгебра 9» окуу китеби.
2) М. Иманалиевге редакциялаган окуу китеби боюнча 9-класстын алгебра сабагынын план конспектисин иштеп чыгуу.
3) Чечим үчүн мугалим тарабынан даярдалган таратма материалдар.
VI. Колдонулган технологиялар: а) деңгээлди дифференциациялоо, б) жеке окутуу, в) көйгөйлүү издөө, г) топтук.
VII. Иш ыкмалары:
1) окуу жана таанып-билүү ишин уюштуруу ыкмалары: а) оозеки, б) көрсөтмө, в) практикалык, г) жетекчилик менен иштөө.
2) контролдоо жана өзүн-өзү контролдоо ыкмалары: а) оозеки суроо, б) фронталдык суроо, в) өз ара
контролдоо, е) өзүн-өзү контролдоо.
VIII. Пландаштырылган натыйжа:
1. Билүү:
• арифметикалык прогрессиянын касиеттерин колдонуу жолдору,
• маселелерди чечүү алгоритми (формуланы туура колдонуу)
2. Жасай алуу:
• арифметикалык прогрессиянын касиеттерин колдонуунун ыңгайлуу ыкмасын колдонуу;
• маселелерди чечүү үчүн алгоритмди практикада колдонуу,
• билимдин ар кандай булактарын колдонуу,
• топтордо, жекече иштөө.
IX. Сабактын планы.
1. Уюштуруу учуру.
2. Билимдерди актуалдаштыруу, жаңы билим берүү.
3. Дене-психологиялык жактан жеңилдетүү мүнөтү.
4. Мисалдарды иштөө.
5. Рефлексия.
6. Өзүн-өзү сыйлоо.
7. Сабактын жыйынтыгын чыгаруу.
8. Үй тапшырмасы.
X. Сабактын жүрүшү.
1. Уюштуруу учуру.
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
- Саламдашуу Биз силер менен бүгүн жаны түшүнүктөрдү карайбыз, жакшылап угуп, мисал иштөөдө колдоно билүүгө жетишебиз. Дептерлерди ачып, числону жазып, бүгүнкү сабактын темасын жазабыз. – Өзүбүздүн түшүнүктөрүбүздү баалайбыз. |
- Саламдашуу - Дептерлерине числону, сабактын темасын жазышат. |
2. Билимдерди актуалдаштыруу.
Мугалимдин ишмердүүлүгү II 1, 2, 3; III 3); V а), б) |
Окуучунун ишмердүүлүгү I 4); VII д) |
1. Келгиле өтүлгөн темадан билимибизди текшерип көрөлү
2. Жаны теманы түшүндүрүү: 1-теорема: Арифметикалык прогрессиянын биринчи мүчөсүнөн башка ар бир мүчөсү аны менен коңшулаш эки мүчөсүнүн арифметикалык орто маанисине барабар, б.а. , мында n >1.
2-теорема: Эгер удаалаштыктын биринчи мүчөсүнөн башка ар бир мүчөсү анын коңшулаш эки мүчөсүнүн арифметикалык орто маанисине барабар болсо, анда ал удаалаштык арифметикалык прогрессия болуп эсептелет.
1- жана 2-теоремаларды бириктирген теореманы келтирели. a, b жана c үч сан качан гана b саны a жана c сандарынын арифметикалык орто мааниси, б.а болгондо гана арифметикалык прогрессиянын удаалаш мүчөлөрү боло алышат. Бул касиет арифметикалык прогрессиянын аталышын бышыктайт.
|
1. Бардык класска суроо берилет: - арифметикалык прогрессия деген эмне? - n мүчөсүнүн формуласын жазабыз?
2. Окуучулар формулаларды жазышат. |
3. Көнүгүү иштөө: 1 - сабакта: №26; №27 2 - сабакта: №29; №30; №31 3 - сабакта: №33; №34; №35; №36. |
1. Математикалык диктант №7 2. Математикалык диктант №8 3. Математикалык диктант №9 |
3. Дене-психологиялык жактан жеңилдетүү мүнөтү.
Окуучулардын көздөрүнө гимнастика жасатуу.
4. Рефлексия (Көңүлдөрүн буруу)
5. Өздөрүн баалоо
Мугалимдин ишмердүүлүгү II 5); VII 2 е) |
Окуучунун ишмердүүлүгү I 4);
|
||||||||||||||||||
Мугалим окуучуларга өз иштерин баалоону сунуш кылат. |
|
6. Сабактын жыйынтыктоо.
Мугалимдин ишмердүүлүгү II 2)
|
Окуучунун ишмердүүлүгү VI в)
|
«Ар кандай жакшы чечилген математикалык маселе психикалык ырахат тартуулайт» Г.Гессе Балдар сабакка көңүл коюп, активдүү катышкандыгыңар үчүн силер менен иштешүү да жакшы болду. Силерге бүгүнкү сабак жактыбы? |
Окуучулар сабакка болгон көз караштары менен бөлүшүшөт. |
7. Үй тапшырма. §3. №28; №32; №37.
Математикалык диктант №7 (1-сабак)
Тема: «Сан удаалаштыгы».
Жооп: ______________________ .
Жооп: ______________________ .
Жооп: ________________________________________________________________________ .
Жооп: ______________________ .
Жооп: ______________________ .
_________________________________________________________________________________
Математикалык диктант №8 (2-сабак)
Тема: «Арифметикалык прогрессия».
1. Кандай шартта арифметикалык прогрессия кемүүчү болот?
Жооп: __________________________________.
2. Натуралдык сандардын квадраты арифметикалык прогрессия болуп эсептелеби?
Жооп: ____________, себеби_______________________________________________________.
3. формуласы менен берилгенудаалаштыгы арифметикалык прогрессия болуп эсептелеби? Жооп: _______________________.
4. Чексиз арифметикалык прогрессиянын жазылбай калган мүчөсүн толуктагыла: 6; ____; 14; 18;…
5. Арифметикалык прогрессиянын айырмасын тапкыла: 6,5; 7,3; 8,1;…
Жооп: d= _________________.
6. Арифметикалык прогрессиянын п-мүчөсүнүн формуласын жазгыла: 6,5; 7,3; 8,1;…
Жооп: ________________________ .
7. Арифметикалык прогрессиянын 10-мүчөсүн тапкыла, эгерде = –1, d = 4 болсо.
Жооп: = _______________.
Математикалык диктант №9 (3-сабак)
Тема: «Арифметикалык прогрессиянын касиеттери».
1. Кандай шартта a, b жана c үч саны үчүн арифметикалык прогрессиянын касиеттери аткарылат?
Жооп: ___________________________________________.
2. a1 = 4, a2 =14 болсо, арифметикалык прогрессиянын алгачкы беш мүчөсүн тапкыла.
Жооп: _____________________________.
3. Эгер a11 = 5, a13 = 13 болсо, арифметикалык прогрессиянын бешинчи мүчөсүн жана айырмасын тапкыла.
Жооп: ______________________________.
4. Чексиз арифметикалык прогрессиянын жазылбай калган мүчөсүн толуктагыла: 7; 11;____; 19;…
5. Эгер a10 = 9, a12 = 15 болсо, арифметикалык прогрессиянын он биринчи мүчөсүн жана биринчи мүчөсүн тапкыла.
Жооп: ____________________________.
6. Арифметикалык прогрессиянын п-мүчөсүнүн формуласын жазгыла: 2, -3; -8, -13; -18, -23;…
Жооп: _________________.
7. Арифметикалык прогрессиянын 20-мүчөсүн тапкыла, эгерде = –5, d = 3 болсо.
Жооп: = _______________.
________________________________________________________________________________
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.