Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар : қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолдана алады
Оқушылардың басым бөлігі : әріпті өрнекті түрлендіріп, олардың мәндерін таба алады
Кейбір оқушылар: өмірмен байланыстырып, мәтінді есептің моделін құра алады
Бағалау критерийлері әріпті өрнекті түрлендіру үшін қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, өрнектің мәнін табады
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері, айнымалы, коэффициент
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Санды және әріпті өрнектертің, математикалық өрнектің анықтамаларын математикалық тілде айту, өрнектердің оқылу және жазылу ережесін сақтау
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы:5.1А
Күні 5.04.17ж.
Сыныбы 5
Сабақтың тақырыбы:
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаттары
Мектеп:
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері . Өрнекті ықшамдау
5.2.1.1.қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті
өрнекті түрлендіру
5.2.1.2.әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін
табу
Барлық оқушылар : қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолдана
алады
Оқушылардың басым бөлігі : әріпті өрнекті түрлендіріп, олардың
мәндерін таба алады
Кейбір оқушылар: өмірмен байланыстырып, мәтінді есептің моделін құра
алады
Бағалау критерийлері
әріпті өрнекті түрлендіру үшін қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін
қолданып, өрнектің мәнін табады
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Санды және әріпті өрнектер,
олардың мәндері, айнымалы, коэффициент
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Санды және әріпті
өрнектертің, математикалық өрнектің анықтамаларын
математикалық тілде айту, өрнектердің оқылу және жазылу
ережесін сақтау
Құндылықтарға баулу
әріпті өрнекті түрлендіру үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,
«Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылығына тапсырмалар беру
арқылы «Мәңгілік ел» идеясын оқушыларға дарыту
Пәнаралық байланыстар
Алдыңғы білім
тарих, қазақ тілі
Сандар, шамалар, өрнектер
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
7 мин
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Психологиялық ахуал тудыру мақсатында « Шаттық шеңбер» тәсілі
арқылы оқушылардың көңіл күйін көтеру. Бір –біріне жылы лебіздерін
білдіреді.
Топқа бөлу «Мозайка» әдісі бойынша жүргізіліп, оқушыларды 3 топқа
бөлінді.
«Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралып, оқушылар бір
бірімен диалогқа түсті.
мозайка
доп
Үйге берілген есепті тақтада жазылған дұрыс жауаптар арқылы оқушылар
өзінөзі бағалады.
Дескриптор:1.Амалдарда ретімен орындау.
«Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға суреттер көрсетіп,
шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау арқылы тақырыптың мағынасы
интербелсенді
тақта
Сабақтың
ортасыСуреттер
конверт
3мин
10мин
5мин
ашылады.
1-тапсырма. Екі велосипедші бірдей уақытта бір пункттен
шығып, бірбірінен қарамақарсы бағытта жүрді. Бірінші
велосипедшінің жылдамдығы 12 км/сағ, екінші велосипедшінің
жылдамдығы 14 км/сағ.
Өрнек түрінде жазыңдар.
1.1 сағаттан кейін екеуі бірбірінен неше км қашықтықта болады?
2.3 сағаттан кейін екеуі бірбірінен неше км қашықтықта болады?
1.12+14=26﴾км
2.﴾12+14 ﴿ *3=78﴾км﴿
﴿
2тапсырма. Алмұрттың бағасы а тг, ал алманың бағасы b тг.
Мұндағы a > b.
Өрнек түрінде жазыңдар.
1. 1 кг алмұрт 1 кг алмадан неше теңге қымбат?
2. 3 кг алмұрт 3 кг алмадан неше теңге қымбат?
Жазылған өрнектерді қалай атауға болады?
15мин
1.ав
2.3﴾ав﴿
1мин
1мин
«Ойлан –жұптасбөліс» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыпты топпен
талқылайды және «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы оқушылар мұғалімге
кері байланыс береді.
Санды өрнек, әріпті өрнек, өрнектің мәні, айнымалы, коэффициент,
математикалық өрнек, санды өрнектердің оқылуын айт, жазылу
ережелерін айт.
«Ойланжұптас –бөліс» тәсілі арқылы топтар есепті шығарып, бірінбірі
өзара берілген дескрипторлар бойынша бағалайды.
І топ.А деңгей №81﴾а,ә﴿; В деңгей №83 ﴾ 1,4 ﴿; №84 ﴾1﴿
ІІ топ. А деңгей №81﴾б,в﴿; В деңгей №83 ﴾ 2, 5 ﴿; №84 ﴾2﴿
ІІІ топ. А деңгей №81 ﴾г,д﴿; В деңгей №83 ﴾ 3,6 ﴿; №84 ﴿3﴾
Дескриптор:
1. қосу амалдарының қасиеттерін қолдана алады
2. көбейту амалдарының қасиеттерін қолдана алады
3. әріпті өрнекті түрлендіре алады
4. әріпті өрнектің мәнін таба алады
5. өмірмен байланыстырып, мәтінді есептің моделін құра алады
6.математикалық тілде сөйлей алады
Сандар мен әріптер жазылған қағаздарды алып ыммен көрсету арқылы «Өз
жұбыңды тап» тәсілі бойынша сергіту сәті орындалды
«Кім шапшаң» тәсілі арқылы «АстанаБәйтерек» монументінің биіктігін
анықтау үшін санды өрнектің мәнін тауып, жеке жұмыс орындады.
« Ойланжұптасбөліс» тәсілі арқылы өзінөзі бағалады.
Үлгерімі төмен және қабілетті оқушыларға «Тапсырма», «Дереккөздер»Сабақтың соңы
1мин
3мин
тәсілі бойынша саралау жұмыстары жүргізілді.
Саралау жұмысының нәтижесіндескрипторлар арқылы оқушылар өзінөзі
бағалайды.
Үйге тапсырма:№82,№84 ﴾4﴿
«Дерек көздерден» «ҚазақЕлі» монументінің биіктігін тауып, өрнектің
моделін құрастыру.
Оқушылар мұғалімге «БББ кестесі» тәсілі бойынша кері байланыс береді.
Саралау Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз ?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
«Тапсырма» әдісі арқылы,
«Дерек көздерден материал
тауып келу.
Бағалау Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Өзіме түртіп алу арқылы
Бақылау арқылы
сұрақжауап арқылы
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Сергіту сәтін өткізу арқылы
Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1 ________________________________________________________________
2 ________________________________________________________________
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1 ________________________________________________________________
2________________________________________________________________
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері
(қиыншылықтары ) туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?