Саңырауқұлақтар патшалығы
Оценка 4.6

Саңырауқұлақтар патшалығы

Оценка 4.6
Работа в классе
docx
биология
6 кл
20.01.2020
Саңырауқұлақтар патшалығы
айгуль ашық сабақ.docx

Байзақ ауданы

№1 мектеп-гимназиясы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ тақырыбы:

«Саңырауқұлақтар патшалығы»

 

 

 

 

Сынып:6 «д»

Пән мұғалімі: Нурманова А.К.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018жыл

 

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

 

Сабақ: Биология ағылшын тілінде

Мектеп: №1 мектеп-гимназиясы

Күні:12.10.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Нурманова А.К.

Сынып: 6

Қатысқандар: 18

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Саңырауқұлақтар патшалығы-Царство грибов- The Kingdom of fungi

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

-                     Саңырауқұлақтардың ерекшелік белгілерін сипаттау

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

-                     Саңырауқұлақтардың ерекше белгілерің біліп, түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Саңырауқұлақтарға өсімдіктерге және жануарларға тән белгілерін ажыратып сипаттайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

-Жеуге жарамды, жеуге жарамсыз саңырауқұлақтарды саралап, талдайды

Тілдік мақсат

Оқушылар қолданады:

Оқушыларды пікірталас, диалогтерге тарту, белгілі әдістерді үйрете отырып, талқылау, сұрақ қоюда оқушыларды өз білімін нәтижелі пайдалануға ынталандыру.

Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: мүктер, саңырауқұлақтар, қыналар.

Талқылауға арналған тармақтар:

Саңырауқұлақтар түрлері -------------------

Жеуге жарамды саңырауқұлақтар -------------------------

Жеуге жарамсыз саңырауқұлақтар -----------------------------

Пәнаралық байланыстар

Ағылыш тілі, орыс тілі, экология

 

АКТ қолдану дағдылары

Слайдтар, кесте, тірек – сызба, суреттер 

Жоспар

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

3мин

Ұйымдастыру.

1. Психологиялық дайындық

«Жылы лебіз» тренинг жүргізу.Мақсаты. Ойын жинақтау, сабақты жақсы игеруіне ықпал ету

You Are My Sunshine, мy only sunshine.
You make me happy
when skies are grey.
You'll never know, dear, how much I love you.
Please don't take my sunshine away

The other nite, dear, as I lay sleeping
I dreamed I held you in my arms.
When I awoke, dear, I was mistaken
And I hung my head and cried

«Жылы лебіз» тренинг

animaciya-181


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы:

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

4мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин

1-топ. Зең саңырауқұлақтар

2-топ. Ашытқы саңырауқұлақтар

3-топ. Жеуге жарамды саңырауқұлақтар

Балалар, сіздер Зең саңырауқұлақтар, Қалпақшалы саңырауқұлақтар және Жеуге жарамды саңырауқұлақтар топтарына бөліндіңіздер. Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қаңдай болмақ?

-                     Дұрыс, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Саңырауқұлақтар – тірі ағзалардың ерекше патшалығы»

«Микрофон» әдісі арқылы сұрақ-жауап

1.Бактериялардың құрылысы? (Сыртқы қабықша, цитоплазма,ядросы жоқ-оболочка, цитоплазма, не имеют ядро -shell, cytoplasm, do not have a core)

2.Шар тәрізді бактериялар – орыс тілінде, ағылшын тілінде (Шаровидные-кокки, Globular-cocci )
3. Как размножаются бактерии?(путем деления клетки- 
by dividing the cell- жасушаның бөлінуі арқылы)
4.Молочнокислые бактерий –на казахском и английских языках (сүт қышқылы бактериялары, lactobacilli) 

5. What is the name of science that studies small living organisms? (микробиология, microbiology)

6. Bacteria produced by air-орысша, қазақша (ауру тудыратын бактериялар, бактерий вырабатываемые воздухом)

«The kingdom of fungi» видеоролик көрсетіледі.

«Ой қозғау»

-                     Саңырауқұлақтарды зерттейтін ғылым-микология деп аталады

-                     Саңырауқұлақтар тірі ағзалардың жеке патшалығы. Тіршілік әрекеттерінің ерекшеліктері бойынша топтарға бөлеміз. Зең саңырауқұлақтары –қоректену үшін нәруыздарды, майлар мен көмірсуларды, тірі ағзалардың ыдырап жатқан қалдықтарын пайдалануға  бейімделген. Оған пеницилл мен мукор жатады. Мукор – ақ немесе нанның көгеруі, ол мақта кесегіне ұқсайды. Пеницилл- көк-жасыл немесе сары жасыл түсті көпжасушалы саңырауқұлақ. Біржасушалы саңырауқұлақтар- ашытқылар. Олар қантты сіңіріп,одан энергия алуға бейімделген.

-                      Қалпақшалы  саңырауқұлақтар- қалпақтан және түбіртектен тұратын, жемісті денесі бар көпжасушалы ағза. Олар топырақтан  органикалық заттарды қарашірік сіңіреді,  жеуге жарамды және жеуге жарамсыз болып бөлінеді. Қыналар- төмеңгі сатыдағы өсімдіктерге  жатады, денесінің екі құрам бөлігі балдыр мен саңырауқұлақ селбесіп тіршілік етеді.

Постер қорғау

1 топ- «Балық қаңқасы» әдісін пайдаланып, «Саңырауқұлақтар патшалығы» туралы мәліметті орыс тілінде береді.

2 топ- Венн диаграммасын пайдаланып «Саңырауқұлақтардағы өсімдіктер мен жануарларға ұқсас белгілерін салыстырады»

3 топ- Себетке «Жеуге жарамды және жеуге жарамсыз саңырауқұлақтардың» атауларын ағылшын тілінде атап, ажыратып жинайды.

Сергіту сәті

Refreshing moment

Stand in line

Let me tell you the rules

Ill tell you one word in English the name of mushrooms and you have to pass this word to another person

1-word- Boletus -Подберезовик-Қайыңқұлақ

2-word-Chantarelle-Лисичек-Түлкіжем

 3-word-Fly agaric- Мухомор-Шыбынжұт

 

Термин сөздермен жұмыс жасайды:
1. Микология - саңырауқұлақтарды зерттейтін ғылым.
2. Спора - саңырауқұлақтардың таралуын қамтамасыз ететін арнайы құрылымды жасуша.
3. Конидий - шаң түріндегі спора.
4. Спорангий - споралар түзілетін орын.


1. Микология - это наука, которая изучает грибы.

 2.Спора - специально сконструированная клетка, которая обеспечивает распространение грибов.

3. Конидий- пыль спорового типа.

4. Споры – место где образуются споры.

1. Mycology is a science that studies mushrooms.
 2. Spore - specially designed cell that provides the spread of fungi.
3. Conidia - dust of spore type.
4. Spores - a place where spores are formed.

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Саңырауқұлақтар

Грибы

Mushrooms 

Зең саңырауқұлақ

Грибной грибок

Mushroom Fungus

Қалпақшалы саңырауқұлақ

Копытный гриб

 

Ungulate Mushroom

Пеницилл

Пеницилл

Penicillium

Мукор

Мукор

Mukor

Ашытқы саңырауқұлақтар

Дрожжевые грибы

Yeast Mushrooms

Жеуге жарамды саңырауқұлақ

Съедобные грибы

Edible mushrooms

Жеуге жарамсыз саңырауқұлақ

Несъедобный  грибок

Inedible

fungus

Микология

Микология

Мycology

Картинки по запросу Қалпақты саңырауқұлақ суреті

«Микрофон» әдісі

 

Картинки по запросу микрофон суреті

 

 

 

 

 

Тыңдалым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Галереяны шарлау» әдісі арқылы бағалау

Ресурс:bilimland.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

2мин

Үйге тапсырма:

Бекіту тапсырмалары:

1топ-Сәйкестендіру тесті

1.Симбиоз ----------Хлоропластары болмағандықтан жүрмейді
2. Микориза --------Спора түзілетін орын
3. Спорангий ------Екі ағзаның пайдалы селбесуі
4. Микология ------Саңырауқұлақтардың ағаш тамырымен селбесуі
5. Фотосинтез -----Саңырауқұлақтарды зерттейтін ғылым

2топ-Complete each sentence with appropriate word from the drop-down list.

1.Part of the mycelium in which spores are formed and distributed is called a 

hypha, fruitbody+

2. Organisms that feed on dead organic matter are called 

saprobiontics organisms+

parasitic organisms

3. Thallus made of hypha is called a

              myselium+, fruitbody

4.Filamentous fungal cell that forms mycelium is called a

              hypha+, fruitbody

3топ- Выберите один правильный ответ на вопросы, приведенные ниже.

Бактериальный антибиотик:

а) спора

б) пенициллин+

в) паразит

г) шляпка

2. Клетки грибов, состоят из длинных нитей, называемых ________.

а) гифы+

б) таллом

в)мицелий

г) шляпка

3. Какой гриб осуществляет сбраживание этанола?

а) Мухомор

б) Пенициллин

в) Паразит

г) Дрожжи+

4. Запасной углевод грибов

а) Гликоген+

б) Крахмал

в) Лактоза

г) Рибоза

5. Этот вид используется в производстве голубых сыров:
а) грибы-паразиты

б) мухомор

в) плесневый гриб (Penicillum)

г) дрожжи

Рефлексия

«Тілек ағашы»

Термин сөздерді жаттау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Похожее изображение

 

 

 

 

 

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы

Саңырауқұлақтар патшалығы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
20.01.2020