"Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі" 7- сынып
Оценка 4.7

"Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі" 7- сынып

Оценка 4.7
doc
29.11.2020
"Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі" 7- сынып
ашық сабақ 7-с.doc

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3С: Координация және реттелу

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау.

Сабақ мақсаттары

Вегетативті жүйке жүйесі, оның құрылысы мен қызметі, ішкі мүшелердің бейімделу сипаты туралы түсінік беру.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

·         Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуін және вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты  лексика мен терминология:

вегетативная жүйке жүйесі, симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйесі, рефлекс

 

Диалог құруға / жазылымға қажетті  сөздер топтамасы:

·         Вегетативті жүйке жүйесі-....

·         Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйесінің ...

 

Құндылықтарды дарыту

 

 

«Мәңгілік ел» Оқушылар вегетативті жүйке жүйесін, оның құрылысы мен қызметін, ішкі мүшелердің бейімделу сипатын сабақ барысында түсініп, адам өміріндегі маңызын біледі. Алған білімін өмірде пайдалануға дағдыланады.

 

Пәнаралық байланыстар

Химия - ағзамызда болып жатқан өзгерістер химиялық реакциялар нәтижесі екендігін түсіндіру

Физика - жүйке импульстарының өтуімен байланыстыру

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, бейнематериалдар

Бастапқы білім

 

7 сыныптың  «Тірі ағзалардың алуан түрлілігі» бөлімінде оқушылар омыртқалы және омыртқасыз жануарларды сипаттайтын ерекшеліктерді атай алады.7 сыныптың «Жасушалық биология» бөлімінде оқушылар жасуша, ұлпа, мүше және мүшелер жүйелерін  түсіндіре алады.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 минут

 

 

2 минут

Ұйымдастыру

Оқушыларды топқа бөлу, түс арқылы қағаз қиындылары беріледі, пазлы құрастыру, сұрақ пен жауап сәйкестендіріледі.

 

Мұғалімнің сұрағы: Жүйке жүйесі қызметіне байланысты қалай бөлінеді?Ішкі мүшелер жұмысы қалай реттеледі? / сабақ тақырыбы айқындалады, және сабақ мақсаты анықталады/

 

Түрлі түсті қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Таратпа қосымша ақпарат беру

(оқушылардың өз беттерінше оқуы үшін)

 

Топтық жұмыс

1-топ Сомалық вегетативті жүйке жүйесі/ сурет постер

2-топ Вегетативті жүйке жүйесі/ сурет постер/

3-топ Симпатикалық жүйке жүйесі/ кесте/

4- топ Парасимпатикалық жүйке жүйесі/кесте/

1-топ қорғағанда 2-топ бағалаушы, 3- топ сұрақ қоюшы, 4-топ бақылаушы қызметін атқарады

2- топтың жұмысын 1-топ бағалайды, 3-топ бақылайды, 4- сұрақ қоюшы

3- топта 4- топ бағалайды 1- топ сұрақ қояды, 2- топ бақылайды,

4-топта 3- топ бағалаушы. 1- топ бақылаушы, 2-топ сұрақ қоюшы

Бағалау критерийлері:

1.                      Тақырыптың түсіндірілуі

2.                      Топтың қатысуы

3.                      Сұрақтарға жауап беру

Сергіту сәті

Кесте толтыру

1,2- топ Вегетативті жүйке жүйесі бөлімдерінің жеке мүшелердің қызметіне әсері

Мүшелер мен жүйелер

Симпатикалық бөлім іс-әрекеті

Парастимпатикалық бөлім іс-әрекеті

Жүрек

Қан тамырлары

Ас қорыту жүйесі

Зәр шығару жүйесі

Көздің қарашығы

Дескритор: Жүректің іс әректін көрсете алады

Қантамырлар жұмысын жаза алады

Асқорыту жүйесінің жұмысын жаза алады

Зәр шығару жүйесінің жұмысын жаза алады

Көздің қарашығының әрекетін жаза алады

3,4. Биологиялық диктант.

1. Шеткі жүйке жүйесі .....................  және .................................. болып екіге бөлінеді.

2. Вегетативті жүйке жүйесі ......................... және ............................ болып екіге бөлінеді.

3. Жүйке жүйесінің іс-әрекетінің бұзылуына.....................................................................................................................................................................жағдайлар әсер етеді.

4. Парасимпатикалық бөлімнің тітіркенуі ..........................................,  ...................................,

......................................................жұмысын баяулатады.

4.                      Жүйке жүйесі шаршамас үшін  ................................................................................... қажет.

 

Дескриптор:Шеткі жүйке жүйесінің түрлерін жазады

Вегетативті жүйке жүйесінің түрлерін жазады

Жүйке жүйесінің іс-әрекетінің бұзылуына әсер ететін факторларды жазады

Парасимпатикалық жүйке жүйесінің жұмысын жазады

Жүйке жүйесі шаршамас үшін не істеу керектігін

Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау.

Тест

1.Қаңқа бұлшықеттерінің жұмысын реттейтін жүйке жүйесі

а/вегетативті жүйке жүйесі

б/сомалық жүйке жүйесі

в/орталық жүйке жүйесі

2. Ішкі ағзалардың жұмысын реттейтін жүйке жүйесі

а/вегетативті жүйке жүйесі

б/сомалық жүйке жүйесі

в/орталық жүйке жүйесі

3.Адам еркіне бағынбайтын жүйке жүйесі

а/вегетативті жүйке жүйесі

б/сомалық жүйке жүйесі

в/орталық жүйке жүйесі

4.Ағзаны белсенді күйге келтіретін вегетативті жүйке жүйесі

а/парасимпатикалық жүйке жүйесі

б/орталық жүйке жүйесі

в/симпатикалық  жүйке жүйесі

5.Жүрек соғысы мен тыныс алуды баяулататын жүйке жүйесі

а/парасимпатикалық жүйке жүйесі

б/орталық жүйке жүйесі

в/симпатикалық  жүйке жүйесі

Өзін өзі бағалау

 

Қосымша ресурстар, постер

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия: Бес саусақRelated image

Стикерлер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушылар ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуін және вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттай алады.

Оқушылардың басым бөлігі: вегетативті жүйке жүйесінің бөлімдерін ажыратып, сипаттама бере алады.

Кейбір оқушылар  симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйесінің жұмыстарына мысал келтіре алады.

Оқушылардың жеке жауабы.

Топтық  жұмыс

 

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары  

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауапберіңіз

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

Қосымша бейне-материалдар мен ақпараттар:

bilimland.kz,  twig-bilim.kz сайттарынан тақырыпқа байланысты бейне-материалдар мен тапсырмаларды сабаққа қолдануға мүмкіндік бар.


Скачано с www.znanio.ru

С: Координация және реттелу

С: Координация және реттелу

Сабақтың басы 0-2 минут 2 минут Ұйымдастыру

Сабақтың басы 0-2 минут 2 минут Ұйымдастыру

Таратпа қосымша ақпарат беру (оқушылардың өз беттерінше оқуы үшін)

Таратпа қосымша ақпарат беру (оқушылардың өз беттерінше оқуы үшін)

Таратпа қосымша ақпарат беру (оқушылардың өз беттерінше оқуы үшін)

Таратпа қосымша ақпарат беру (оқушылардың өз беттерінше оқуы үшін)

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ бойынша рефлексия
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020