Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары
Оценка 4.6

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
биология
6 кл
23.01.2018
Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары
Сабақ жоспары Биология 6 сынып Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктің тыныс алуы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды өсімдіктің жасыл жапырағында жүретін үдерістерімен таныстыру; Өсімдіктер бөлімі жөніндегі теориялық білімдерін меңгертіп, оны іc - жүзінде қолдануға үйрету. Фотосинтез бен тыныс алу туралы түсінік беру; Дамытушылық: оқушыларды жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу, басқаларды тыңдау, өз көз - қарастарын дәлелдеп қорғай білу, біліктіліктерін дамыту. Тәрбиелік: Өсімдіктер бөліміндегі білімдерін жүйелеп біртұтастыққа қарастыру, оқушылардың ақыл - ойын, ғылыми дүние танымдылығын қалыптастырып, тірі табиғатпен ізгілікті қарым - қатынаста болуға, экологиялық мәдениеттілікке тәрбиелеу. Сабақтың барысы. Ұйымдастыру –Оқушылармен амандасу Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. (С. Г. Навашин, 1898ж.) 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады?(Жел, жануар, адам, су, өздігінен.) 3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер?(органикалық және бейорганикалық) 4. Тозаң дәндері. (тозаңдықтар) 5. Тозаңдану дегеніміз не?(Тозаңның аталықтың аузынан аналы аузына келіп түсуі) 6. Көбею мүшелері. (гүл, тұқым, жеміс) 7. Гүлдің негізгі бөліктері.(аталық, аналық) 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады?(қызылша, сәбіз, шалқан) 9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы.(гүлшоғыр) 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады?(жәндіктер арқылы тозаңданады). Жаңа тақырып https://bilimland.kz/kk/content/lesson/14719-osimdikterding_tynys_aluy видео қарау Оқушылар жеке дара жұмыс жасайды Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс емес Өсімдік жасушаларына тыныс алу үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін фотосинтез үдерісі оларды қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған энергия өсімдіктердің өсуі үшін қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант өсімдіктің тамыры арқылы жүреді. Түйін: - Тамыр оттекпен тыныс алады. - Жапырақтар лептестік арқылы оттекпен тыныс алады. - Жасымықша сабақтарды лептестік рөлін атқарады. - Өсімдіктердің тыныс алуына сыртқы орта факторлар әсер етеді - Өсімдіктердің қоректенуі ауа арқылы жүзеге асады. - Жасыл жапырақтар – ауа арқылы қоректенудің негізгі мүшесі. - Жасыл өсімдіктер күн энергиясын “қор” ретінде жинайды. - Тыныс алу күндіз де, түнде де, ал фотосинтез тек күндіз жарықта жүзеге асырылады. - Барлық тірі организмдер атмосфералық оттекпен тыныс алады, ал фотосинтез процесінде фотосинтездің қосымша өнімі ретінде оттек бөледі. Бекіту. Қандай пікір дұрыс? 1. Өсімдік атмосфералық оттекпен тыныс алады. 2. Өсімдік көмірқышқыл газымен тыныс алады, нәтижесінде оттек бөлінеді. 3. Өсімдік тыныс алғанда көмірқышқыл газын бөледі. 4. Лептестік өсімдікте қолайлы жағдай болса ашылады, ал қолайсыз жағдай болса жабылады. 5. Фотосинтез процесі үшін оттек керек. 6. Белгілі бір жағдайда өсімдіксіз өмір сүруге болады. Қорытындылау. «Білім сатысы» 3 - деңгей. 1. Фотосинтез дегеніміз не?(Күн сәулесі қатысында су, бейорганикалық заттар мен көмірқышқыл газынан органикалық заттардың түзілу процесі.) 2. Лептестіктің өсімдік тіршілігіндегі рөлі қандай?(Лептестік саңылаулары арқылы газ алмасу және жапырақтың буландыруы – транспирация жүзеге асады.) 2 - деңгей. 1. Қандай жағдайда тамырдың тыныс алуы бұзылады?(топырақта ауа аз болса) 2. Өсімдіктердің тыныс алуына орта факторлар әсер ете ме?(жылу, су, топырақтың құрылымы) 3 - деңгей 1. Егіннің иесі үй қояндарына қырыққабаттың жасыл жапырақтарын жұлып береді. Ол дұрыс жасады ма?(Себебі жасыл жапырақта түзілген органикалық заттар, фотосинтездің нәтижесінде ортаңғы бөлігі қауданға «қор» зат болып жиналады.) 2. Қандай байланыс бар: көкөністік жапырақтарды жинау мен тәулік мезгілінде қандай уақытта аскөк, укроп, шпинат, салат және т. б. жинауға болады? (Кешке, себебі органикалық заттар күндіз фотосинтез нәтижесінде түзіледі, түнде басқа мүшелерге тарайды.) «Кім жылдам?» 1. Жасушаның қай органоидінде фотосинтез үрдісі жүреді? а) цитоплазмада; ә) ядрода; б) хлоропласта; в) вакуольде 2. Күн сәулесі керек а) тыныс алу; ә) фотосинтезге; б) су мен қоректенуге; в) минералдар мен қоректенуге; 3. Адамдар немен тыныс алады? а) өкпемен; ә) желбезекпен; б) терімен; 4. Тыныс алу – ол: а) оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын шығару; ә) көмірқышқыл газы мен суды ыдырату; б) органикалық заттардың түзілуі; 5. Тыныс алу жүреді: а) қараңғыда; ә) жарықта; б) қыста, жазда в) үнемі «Ойлан, тап» Ер елдің көркі, Орман – тоғай жердің көркі. Дана көптен шығады, Дәрі шөптен шығады. Білімі жоқ ұл - Жапырағы жоқ гүл. Бағым өссін десең бақ өсір, Бағың өссе тағы өсір Тау - тау үйілген ақ алтын, табады оның атын кім? (Мақта) Үстіне тігіп көк шатыр, астында қызыл дәу жатыр. (Қызылша) Қалың киімді ұнатады, Шешіндірсең жылатады. (Пияз) «Ой, толғаныс» Эссе жазу. «Табиғат саған ана ма, әлде әншейін пана ма?» Әй, табиғат! Шеберсің - ау, шеберсің, Көрмегенді көрсетесің, берерсің Ұлан - ғайыр байлығыңды місе етпей Ашкөзденген адамдарға не дерсің! Айың анау, Күнің анау, Жер мынау Ау, Адамдар жетпей жатыр енді не! Табиғатқа таласпаңдар ағайын Асырайды ол сені, мені, елді де. М. Мақатаев Үйге тапсырма: оқып білу. Эссе жазу. «Табиғат саған ана ма, әлде әншейін пана ма?» Бағалау Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады? 3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер? 4. Тозаң дәндері. 5. Тозаңдану дегеніміз не? 6. Көбею мүшелері. 7. Гүлдің негізгі бөліктері 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады? 9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады? Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады? 3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер? 4. Тозаң дәндері. 5. Тозаңдану дегеніміз не? 6. Көбею мүшелері. 7. Гүлдің негізгі бөліктері 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады? 9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады? Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады? 3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер? 4. Тозаң дәндері. 5. Тозаңдану дегеніміз не? 6. Көбею мүшелері. 7. Гүлдің негізгі бөліктері 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады? 9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады? Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс емес Өсімдік жасушаларына тыныс алу үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін фотосинтез үдерісі оларды қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған энергия өсімдіктердің өсуі үшін қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант өсімдіктің тамыры арқылы жүреді. Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс емес Өсімдік жасушаларына тыныс алу үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін фотосинтез үдерісі оларды қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған энергия өсімдіктердің өсуі үшін қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант өсімдіктің тамыры арқылы жүреді. Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс емес Өсімдік жасушаларына тыныс алу үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін фотосинтез үдерісі оларды қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған энергия өсімдіктердің өсуі үшін қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант өсімдіктің тамыры арқылы жүреді. Қандай пікір дұрыс 1. Өсімдік атмосфералық оттекпен тыныс алады. 2. Өсімдік көмірқышқыл газымен тыныс алады, нәтижесінде оттек бөлінеді. 3. Өсімдік тыныс алғанда көмірқышқыл газын бөледі. 4. Лептестік өсімдікте қолайлы жағдай болса ашылады, ал қолайсыз жағдай болса жабылады. 5. Фотосинтез процесі үшін оттек керек. 6. Белгілі бір жағдайда өсімдіксіз өмір сүруге болады. Қорытындылау. «Білім сатысы» 3 - деңгей. 1. Фотосинтез дегеніміз не?(Күн сәулесі қатысында су, бейорганикалық заттар мен көмірқышқыл газынан органикалық заттардың түзілу процесі.) 2. Лептестіктің өсімдік тіршілігіндегі рөлі қандай?(Лептестік саңылаулары арқылы газ алмасу және жапырақтың буландыруы – транспирация жүзеге асады.) 2 - деңгей. 1. Қандай жағдайда тамырдың тыныс алуы бұзылады?(топырақта ауа аз болса) 2. Өсімдіктердің тыныс алуына орта факторлар әсер ете ме?(жылу, су, топырақтың құрылымы) «Кім жылдам?» 1. Жасушаның қай органоидінде фотосинтез үрдісі жүреді? хлоропласта; 2. Күн сәулесі керек ) фотосинтезге; 3. Адамдар немен тыныс алады? а) өкпемен; 4. Тыныс алу – ол: а) оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын шығару; 5. Тыныс алу жүреді: үнеміСабақ жоспары
өсімдіктердің тыныс алуы.docx
Сабақ жоспары Биология 6 сынып Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктің тыныс алуы  Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды өсімдіктің жасыл жапырағында жүретін үдерістерімен таныстыру; Өсімдіктер бөлімі жөніндегі теориялық білімдерін меңгертіп,  оны іc ­ жүзінде қолдануға үйрету. Фотосинтез бен тыныс алу туралы түсінік беру; Дамытушылық: оқушыларды жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу, басқаларды тыңдау, өз  көз ­ қарастарын дәлелдеп қорғай білу, біліктіліктерін дамыту. Тәрбиелік: Өсімдіктер бөліміндегі білімдерін жүйелеп біртұтастыққа қарастыру,  оқушылардың ақыл ­ ойын, ғылыми дүние танымдылығын қалыптастырып, тірі табиғатпен  ізгілікті қарым ­ қатынаста болуға, экологиялық мәдениеттілікке тәрбиелеу. Сабақтың барысы. Ұйымдастыру –Оқушылармен амандасу Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. (С. Г. Навашин, 1898ж.) 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады?(Жел, жануар, адам, су, өздігінен.) 3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер?(органикалық және бейорганикалық) 4. Тозаң дәндері. (тозаңдықтар) 5. Тозаңдану дегеніміз не?(Тозаңның аталықтың аузынан аналы аузына келіп түсуі) 6. Көбею мүшелері. (гүл, тұқым, жеміс) 7. Гүлдің негізгі бөліктері.(аталық, аналық) 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады?(қызылша, сәбіз, шалқан) 9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы.(гүлшоғыр) 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады?(жәндіктер арқылы тозаңданады). Жаңа тақырып https://bilimland.kz/kk/content/lesson/14719­osimdikterding_tynys_aluy видео қарау Оқушылар жеке дара жұмыс жасайды Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін көрсетіңіз. Дұрыс   Дұрыс емес Өсімдік жасушаларына тыныс алу үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін фотосинтез үдерісі  оларды қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған энергия өсімдіктердің  өсуі үшін қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант өсімдіктің тамыры арқылы  жүреді. Түйін: ­ Тамыр оттекпен тыныс алады. ­ Жапырақтар лептестік арқылы оттекпен тыныс алады. ­ Жасымықша сабақтарды лептестік рөлін атқарады. ­ Өсімдіктердің тыныс алуына сыртқы орта факторлар әсер етеді ­ Өсімдіктердің қоректенуі ауа арқылы жүзеге асады. ­ Жасыл жапырақтар – ауа арқылы қоректенудің негізгі мүшесі. ­ Жасыл өсімдіктер күн энергиясын “қор” ретінде жинайды. ­ Тыныс алу күндіз де, түнде де, ал фотосинтез тек күндіз жарықта жүзеге асырылады. ­ Барлық тірі организмдер атмосфералық оттекпен тыныс алады, ал фотосинтез процесінде  фотосинтездің қосымша өнімі ретінде оттек бөледі. Бекіту. Қандай пікір дұрыс? 1. Өсімдік атмосфералық оттекпен тыныс алады. 2. Өсімдік көмірқышқыл газымен тыныс алады, нәтижесінде оттек бөлінеді. 3. Өсімдік тыныс алғанда көмірқышқыл газын бөледі. 4. Лептестік өсімдікте қолайлы жағдай болса ашылады, ал қолайсыз жағдай болса  жабылады. 5. Фотосинтез процесі үшін оттек керек. 6. Белгілі бір жағдайда өсімдіксіз өмір сүруге болады. Қорытындылау. «Білім сатысы» 3 ­ деңгей. 1. Фотосинтез дегеніміз не?(Күн сәулесі қатысында су, бейорганикалық заттар мен  көмірқышқыл газынан органикалық заттардың түзілу процесі.) 2. Лептестіктің өсімдік тіршілігіндегі рөлі қандай?(Лептестік саңылаулары арқылы газ  алмасу және жапырақтың буландыруы – транспирация жүзеге асады.) 2 ­ деңгей. 1. Қандай жағдайда тамырдың тыныс алуы бұзылады?(топырақта ауа аз болса) 2. Өсімдіктердің тыныс алуына орта факторлар әсер ете ме?(жылу, су, топырақтың  құрылымы) 3 ­ деңгей 1. Егіннің иесі үй қояндарына қырыққабаттың жасыл жапырақтарын жұлып береді. Ол дұрыс жасады ма?(Себебі жасыл жапырақта түзілген органикалық заттар, фотосинтездің нәтижесінде ортаңғы бөлігі қауданға «қор» зат болып жиналады.) 2. Қандай байланыс бар: көкөністік жапырақтарды жинау мен тәулік мезгілінде қандай  уақытта аскөк, укроп, шпинат, салат және т. б. жинауға болады? (Кешке, себебі  органикалық заттар күндіз фотосинтез нәтижесінде түзіледі, түнде басқа мүшелерге  тарайды.) «Кім жылдам?» 1. Жасушаның қай органоидінде фотосинтез үрдісі жүреді? а) цитоплазмада; ә) ядрода; б)  хлоропласта; в) вакуольде 2. Күн сәулесі керек а) тыныс алу; ә) фотосинтезге; б) су мен қоректенуге; в) минералдар  мен қоректенуге; 3. Адамдар немен тыныс алады? а) өкпемен; ә) желбезекпен; б) терімен; 4. Тыныс алу – ол: а) оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын шығару; ә) көмірқышқыл газы мен суды ыдырату; б) органикалық заттардың түзілуі; 5. Тыныс алу жүреді: а) қараңғыда; ә) жарықта; б) қыста, жазда в) үнемі «Ойлан, тап» Ер елдің көркі, Орман – тоғай жердің көркі. Дана көптен шығады, Дәрі шөптен шығады. Білімі жоқ ұл ­ Жапырағы жоқ гүл. Бағым өссін десең бақ өсір, Бағың өссе тағы өсір Тау ­ тау үйілген ақ алтын, табады оның атын кім? (Мақта) Үстіне тігіп көк шатыр, астында қызыл дәу жатыр. (Қызылша) Қалың киімді ұнатады, Шешіндірсең жылатады. (Пияз) «Ой, толғаныс» Эссе жазу. «Табиғат саған ана ма, әлде әншейін пана ма?» Әй, табиғат! Шеберсің ­ ау, шеберсің, Көрмегенді көрсетесің, берерсің Ұлан ­ ғайыр байлығыңды місе етпей Ашкөзденген адамдарға не дерсің! Айың анау, Күнің анау, Жер мынау Ау, Адамдар жетпей жатыр енді не! Табиғатқа таласпаңдар ағайын Асырайды ол сені, мені, елді де. М. Мақатаев Үйге тапсырма: оқып білу.  Эссе жазу. «Табиғат саған ана ма, әлде әншейін пана ма?» Бағалау Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады?  3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер?  4. Тозаң дәндері.  5. Тозаңдану дегеніміз не?  6. Көбею мүшелері.  7. Гүлдің негізгі бөліктері 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады?  9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады? Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады?  3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер?  4. Тозаң дәндері.  5. Тозаңдану дегеніміз не?  6. Көбею мүшелері.  7. Гүлдің негізгі бөліктері 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады?  9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады? Үй тапсырмасын тексеру. «Бәйге» сұрақтар. “Уақытынды тиімді пайдалана білсең, оның бағасы да арта түседі” (Ж. Ж. Руссо) 1. Қосарланып ұрықтануды тапқан ғалым. 2. Жемістер мен тұқымдар не арқылы таралады?  3. Тыңайтқыштардың қандай түрлерін білесіңдер?  4. Тозаң дәндері.  5. Тозаңдану дегеніміз не?  6. Көбею мүшелері.  7. Гүлдің негізгі бөліктері 8. Тамыр жеміске қандай өсімдіктер жатады?  9. Гүл шығаратын өркенде белгілі ретпен орналасқан ұсақ гүлдер тобы 10. Шие, алхоры, алма ағаштары қалай тозаңданады? Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін  көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс  емес   Өсімдік жасушаларына тыныс алу үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін  фотосинтез үдерісі оларды  қоректік заттармен қамтамасыз  етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған энергия өсімдіктердің өсуі үшін  қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант  өсімдіктің тамыры арқылы  жүреді. Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін  көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс  емес   Өсімдік жасушаларына тыныс алу  үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін  фотосинтез үдерісі оларды  қоректік заттармен қамтамасыз  етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс  алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған  энергия өсімдіктердің өсуі үшін  қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант  өсімдіктің тамыры арқылы жүреді. Тұжырымдардың дұрыс немесе дұрыс еместігін  көрсетіңіз. Дұрыс Дұрыс  емес   Өсімдік жасушаларына тыныс алу  үшін оттек қажет. Өсімдіктердің тыныс алуы үшін  фотосинтез үдерісі оларды  қоректік заттармен қамтамасыз  етеді. Өсімдіктер тек күндіз ғана тыныс  алады. Тыныс алу кезіндегі пайда болған  энергия өсімдіктердің өсуі үшін  қажет. Фотосинтез үдерісі түнде жүреді. Тыныс алу үшін қажетті қант  өсімдіктің тамыры арқылы жүреді. Қандай пікір дұрыс 1. Өсімдік атмосфералық оттекпен тыныс алады. 2. Өсімдік көмірқышқыл газымен тыныс алады, нәтижесінде оттек бөлінеді. 3. Өсімдік тыныс алғанда көмірқышқыл газын бөледі. 4. Лептестік өсімдікте қолайлы жағдай болса ашылады, ал қолайсыз жағдай болса  жабылады. 5. Фотосинтез процесі үшін оттек керек. 6. Белгілі бір жағдайда өсімдіксіз өмір сүруге болады. Қорытындылау. «Білім сатысы» 3 ­ деңгей. 1. Фотосинтез дегеніміз не?(Күн сәулесі қатысында су, бейорганикалық заттар мен  көмірқышқыл газынан органикалық заттардың түзілу процесі.) 2. Лептестіктің өсімдік тіршілігіндегі рөлі қандай?(Лептестік саңылаулары арқылы газ  алмасу және жапырақтың буландыруы – транспирация жүзеге асады.) 2 ­ деңгей. 1. Қандай жағдайда тамырдың тыныс алуы бұзылады?(топырақта ауа аз болса) 2. Өсімдіктердің тыныс алуына орта факторлар әсер ете ме?(жылу, су, топырақтың  құрылымы) «Кім жылдам?» 1. Жасушаның қай органоидінде фотосинтез үрдісі жүреді? хлоропласта;  2. Күн сәулесі керек ) фотосинтезге;  3. Адамдар немен тыныс алады? а) өкпемен;  4. Тыныс алу – ол: а) оттекті сіңіріп, көмірқышқыл газын шығару;  5. Тыныс алу жүреді: үнемі

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары

Өсімдіктің тыныс алуы сабақ жоспары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
23.01.2018