Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
классное руководство
1 кл—4 кл
17.05.2019
Дадзены матэрыял дапаможа настаўніку пры падрыхтоўцы і правядзенні ўрока ведаў на тэму малой радзімы. Сцэнарый урока выкладзены на беларускай мове. У канцы канспекта змешчаны дадатак (матэрыял для друку). Матэрыял пададзены ў форме урока-падарожжа з элементамі гульні, што абавязкова спадабаецца вучням.
Мне выпала шчасце тут нарадзіцца.docx
Тэма: “Мне выпала шчасце тут нарадз
і цца” (урокпадарожжа)
Мэта: паглыбіць веды вучняў аб малой Радзіме, спрыяць фарміраванню ў
навучэнцаў актыўнай грамадзянскай пазіцыі, каштоўнасных адносін да
гісторыі і культуры роднага краю, пачуцця дачынення да яго мінулага і
сучаснасці, разумення адказнасці за будучыню сваей краіны.
Задачы:
прывіваць любоў да роднага краю, да роднай зямлі;
развіваць пазнавальнасць, творчасць;
выхоўваць пачуццё гордасці за сваю Радзіму.
Абсталяванне: ілюстрацыі з краявідамі роднага краю, словы на картках,
малюнак дзеда Барадзеда; выразаныя рознакаляровыя кветкі для рэфлексіі.
Ход урока:
Сёння мы пачынаем наш занятак з аднаго сакрэту. Хто з нас не любіць
разгадваць сакрэты?! Калі вы адгадаеце гэты сакрэт, то даведаецеся, аб чым
будзе размова на ўроку і якія веды атрымаеце..
На дошцы запісаны літары с, ь, е, а, Б, у, р, л.
У чым тут сакрэт і як яго разгадаць?
Пераставіць літары у такім парадку, каб выйшла слова.
З якой літары будзе пачынацца слова? (Б)
(Склалі слова Беларусь.)
Даскажыце сказ: “ Беларусь наша …” (Радзіма, Айчына, Бацькаўшчына) Вучань:
Яна мне дадзена адзіная
На ўсё жыццё, на цэлы век.
Мая адзіная, радзімая
Ў вянках лясоў і стужак рэк.
Заўсёды самая прыветная,
Як сонца, свеціцца сама,
Жыве, як мара запаветная,
І роўных ёй — нідзе няма.
Яе праменнямі сагрэтая,
Наліта сілай маладой,
Іду, нястомная, па свету я
Яе часцінкаю жывой.
І ганаруся ўсюды смела я,
Што вырасла на той зямлі,
Якую клічуць Руссю Белаю,
Што тут дзяды мае жылі.
Сёння наш урок будзе прысвечаны Году Малай Радзімы, а значыць, і размова
наша пойдзе пра Беларусь.
М. Шаўчонак Зараз на момант вы будзеце мастакамі, але маляваць прапаную не алоўкамі, а
словамі. Трэба «намаляваць» карціну пра нашу Беларусь. Кожнае прыгожае
слова трэба растлумачыць:
Сінявокая. У нас шмат прыгожых рэк i азёр, а яшчэ у беларусаў сінія вочы. У
полі сустракаюцца сінія васількі.
Зяленая. Шмат лясоў, палёў, лугоў.
Дружалюбная. Беларусы — народ дружалюбны i гасцінны. На вуліцах нашых
гарадоў можна ўбачыць людзей з розных краін.
Лепшая. Таму, што гэта наша Радзіма.
Белая Русь. Белы — колер дабра i чысціні. У пакоях беларусаў шмат белага:
белыя сцены, белыя фіранкі на вокнах, белы абрус на стале. Здаўна беларусы
любілі апранацца ў белыя льняныя кашулі.
Прыгожая. У нас прыгожыя гарады i вескі.
Працавітая. У Беларусі жывуць працавітыя людзі, якія робяць шмат
патрэбных рэчаў.
Лясная. Шмат лясоў. бароў, пушчаў.
Дзівосная. У нас дзівосныя вырабы з саломы, з гліны, драўляныя цацкі,
вышываныя ручнікі.
Шчодрая. Наша краіна дапамагае народам іншыx краін у цяжія гадзіны.
Партызанская. У гады Вялікай Айчыннай вайны у беларускіх лясах
знаходзілася шмат партызанскіх атрадаў, якія змагаліся супраць нямецкіх
захопнікаў. Па абодва бакі ад карты дзеці прымацоўваюць названыя словыэпітэты.
Паглядзіце, якая прыгожая карціна у нас атрымалася!
Гучыць музыка. На экране з'яўляецца ДзедБарадзед і спявае.
Вывешваецца малюнак дзеда Барадзеда (Дадатак 2).
- А зараз разам з ДзедамБарадзедам мы адправімся у падарожжа па
нашай краіне чароўным цягніку. Але, як самы сапраўдны цягнік, ён
будзе спыняцца на розных станцыях. Усе па вагонах!
Станцыя “Зямля пад белымі крыламі”
А хто з вас ведае, адкуль з’явіліся беларусы?
Адказы дзяцей
- Малайцы! А зараз паслухайце, што аб гэтым кажа легенда.
Бог дзяліў паміж народамі землі. Адным – тое, іншым – тое.
Прыйшлі беларусы… Вельмі Богу спадабаліся. Ён і пачаў нас надзяляць: “Рэкі
вам даю поўныя, пушчы – нямераныя, азёры – нялічаныя. Спёкі у вас не будзе,
але і моцных маразоў – таксама. Галадаць вы ніколі не будзеце. Не ўродзіць
бульба, дык уродзіць жыта ці яшчэ штонебудзь. А яшчэ жывёлы і птушкі у
пушчах – стаямі, рыба ў рэках – касякамі, пчолы ў вуллях – мільёнамі. А
травы духмяныя – як гарбата. Не будзе голада.
Жанчыны у вас будуць прыгожыя, дзеці – моцныя, сады – багатыя, грыбоў і
ягад шмат. Людзі вы будзеце таленавітыя, на музыку, песні, вершы –
здольныя. І будзеце жыць ды жыць…
Станцыя “Беларускія гульні” (фізкультхвілінка)
“Нос, нос, лоб” Апісанне гульні:
Ігракі ўтвараюць круг, пасярэдзіне – водзячы. Ён кажа: “Нос, нос, нос, лоб”.
На тры першыя словы трымаецца за нос, а на чацвёртым замест ілба ён
дакранаецца да другой часткі галавы. Ігракі павінны зрабіць усё, як гаворыць,
а не як робіць водзячы, і не даць сябе зблытаць. Хто памыліўся – выбывае з
гульні.
Станцыя “Беларусь васільковая”
Настаўнік прапануе дзецям васілек з пытаннямі: дзеці па чарзе адрываюць
пялёсткі і адказваюць на пытанні:
- Як і ва ўсіх незалежных дзяржаў, у Беларусі ёсць свае сімвалы. Што
гэта за сімвалы?
- Адкуль узяты гэтыя радкі: “Мы, беларусы – мірныя людзі…”?
- Калі выконваецца гімн, самы важны музычны твор нашай краіны?
- Колькі колераў мае сцяг РБ?
- Якія краінысуседзі ёсць у Беларусі?
Станцыя “Родная прырода”
Загадкі пра прыроду Беларусі:
1. 3 грывай, а не конь,
з рагамі, а не бык,
з барадой, а не казёл.
Гучнагучна зароў
Цар пушчанскіх звяроў. (Зубр)
2. Адгадайце, хто такі
На нагах гусіных Сярод быстрае ракі
Збудаваў плаціну. (Бабёр)
3. Адна я ў лесе з белаю карой.
Багата сокам веснавой парой. (Бяроза.)
4. Заўсёды, летам і зімой,
мае іголачкі са мной.
Галінак у мяне багата.
Я сустракаю з вамі свята. (Елка.)
5. Цвіту ўсё лета я,
Жыву звычайна ў жыце.
Нашу хлапечае імя.
Як зваць мяне, скажыце? (Васілёк.)
Станцыя “Наша малая радзіма”
У кожнага з нас ёсць на зямлі месца, дзе ён нарадзіўся і упершыню ўбачыў
матуліны вочы і ласкавае сонца. Месца, дзе чалавек нарадзіўся і жыве. Гэтае месца
называюць малой радзімай.
- Назавіце сваю малую радзіму.
Рэфлексія
Малайцы! Вы добра выканалі ўсе заданні. Сёння мы можам зрабіць
падарунак нашай роднай зямлі. Вазьміце выразаныя з паперы кветкі,
расфарбуйце іх у колеры, якія адпавядаюць вашаму настрою і падарыце свой добры настрой нашай Радзіме: чырвоны (захапленне), зялёны (спакой), жоўты
(радасць).
Вучні прымацоўваюць кветкі да карты Беларусі.
Падвядзенне вынікаў
Мне хочацца яшчэ раз нагадаць вам: любіце і шануйце сваю краіну, сваю
родную зямлю!
Вы шануйце свой край, родны край, беларусы!
Беражыце лясы, каб зямля не хварэла,
Каб цвілі верасы, каб Айчына квітнела!
Я жадаю вам вырасці дастойнымі людзьмі, любіць і берагчы свой родны
куток – нашу Беларусь. Я спадзяюся, што ў вас гэта атрымаецца!
На памяць дзеці атрымліваюць выяву карты Беларусі, дзе пазначана іх
малая радзіма (Дадатак 1). Выкарыстаныя матэрыялы:
danovie
. ru / belaruse
maya
kraina
. html Дадатак 1
Дадатак 2
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Сценарий урока знаний "Мне выпала шчасце тут нарадзіцца" (начальные классы)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.