Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А Алғашқы геометриялық мәліметтер |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
Сынып: 7В |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар |
||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.2 сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамаларын біледі, оларды анықтай және кескіндей алады; 7.3.2.3 вертикаль және сыбайлас бұрыштардың қасиеттерін қолданады. |
||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамалары мен қасиеттерін біледі, оларды анықтай және кескіндей алады; |
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы · Сыбайлас және вертикаль бұрыштарын ажыратады; · Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамасы мен қасиеттерін қолданады; · Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолданып, бұрыштың градустық өлшемін табады; · Дәлелдеу үшін сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін пайдаланады. |
||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты Оқушылар: - бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады; - аксиомаларды және теоремаларды тұжырымдайды; - фигуралардың өзара орналасуын суреттейді; - сызбаның салынуын түсіндіреді; - есептердің шешу жолын (шешімдерін) түсіндіреді. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - кері жору әдісімен дәлелдейік; - дәлелдеу керегі де осы еді; - F және G фигуралары бір-біріне тең болып табылады; - кесінділер/бұрыштар тең; - егер екі фигура бір-біріне беттессе, онда фигуралар тең болады; - түзу қандай болса да... ; - ... нүктесі ... түзуіне тиісті; - жазыңқы бұрыштың 1/180 бөлігі. Бөлім бойынша лексика мен терминология - аксиома, теорема; - жазықтық, ара қашықтық, жиын; - нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш, үшбұрыш; - бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш; - вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар; - бұрыштардың градустық өлшемі; - градус, минут, секунд; - параллель түзулер, перпендикуляр түзулер, перпендикуляр, перпендикуляр табаны. |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Сызу, физика, құрылыс. |
||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны қолдану дағдысы. |
||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Кесінділер мен бұрыштарды салуда және өлшеуде сызғыш пен транспортирді қолдана алу. |
||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
· Сәлемдесу. · Оқушыларды түгелдеу. · Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. · Оқушылар назарын аудару. · Үй тапсырмасын тексеру. · Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру. |
1-3 слайд
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут
15 минут
3 минут
2 минут
10минут
|
Қайталау сұрақтары: Бұрыш ұғымына байланысты сұрақтар (білімді жандандыру): 1. Геометриялық фигура – бұрыштың анықтамасы. 2. Бұрыштың қандай түрлері бар? 3. Сүйір бұрыш деп қандай бұрышты айтады? 4. Қандай бұрышты доғал бұрыш деп айтады? 5. Қандай бұрышты тік бұрыш деп айтады? 6. Тік бұрыш деп қандай бұрышты айтады? 7. Бұрышты өлшем бірлігі. 8. Бұрышты қандай құралмен өлшейді? 9. Бұрышты өлшеу қасиеттері (аксиомалар). 10. Қандайбұрыштардытеңбұрыштардепайтамыз?
I. Жаңа сабақты меңгерту Балалар, бәріміз дәптерімізге сүйір бұрыш салайық. Осы сүйір бұрыштың бір қабырғасын созайық. Сонда неше бұрыш пайда болды? Осы пайда болған бұрыштарды сыбайлас бұрыштар деп атайды.
Анықтама: Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштардеп аталады. О – бас нүкте, ОВ – ортақ қабырға. ОА, ОСқабырғалары – бір –бірінетолықтауышсәулелер. Балалар, бәріміз дәптерімізге тағы бір сүйір бұрыш салайық. Осы сүйір бұрыштың екі қабырғасын да созайық. Сонда неше бұрыш пайда болды? Осы кезде пайда болған қарама- қарсы бұрыштарды вертикаль бұрыштар деп атайды.
Анықтама:Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыштың қабырғаларының созындылары болып келетін екі бұрышты вертикаль бұрыштар деп атайды. Назар аударыңыз. Екі түзу қиылысқанда, екі жұп вертикаль бұрыш пайда болады.
1 және 3 бұрыштар, 2 және 4 бұрыштар – вертикаль бұрыштар.
Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттері:
· Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 1800- қа тең:
<AOС+<СOВ=1800
· Вертикаль бұрыштар өзара тең: <1=<3, <2=<4
II. Күнделікті өмірмен байланысы
III. Бекіту Сызбаны қолданып анықтаңыз:
IV. Есептершығару Жұптық жұмыс А деңгейі Бос орындардытолтырыңыз:
|
4 слайд
5-13 слайд
14-19 слайд
20 слайд
21-25 слайд
26-29 слайд |
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия
Үйге тапсырма:№ 77-79. |
Ә.Н. Шыныбеков Геометрия, 7 Алматы, 2012. 30-31 слайд |
|||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||
Топтық немесе жұптық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында тапсырманы орындау жолдарын бақылап үйренеді. Қабілеті жоғары оқушылар үшін қосымша тапсырмалар беріледі |
Мұғалім оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалайды. Оқушылар сабақ барысында өз-өзін бағалайды және бағалау критерийі бойынша жұптарда бір-бірін бағалайды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолдану. |
Сабақта «көз жаттығуын» жасатуға болады. |
|||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.