сөз құрамына байланысты жаттығулар орындай отырып , сөздерді сөз құрамына талдайды .Мысалы Отан сөзін сөз құрамына талдасақ Төрт дыбыс , екі дауысты дыбыс , екі дауыссыз дыбыс . О, а - дауысты жуан, т - дауыссыз қатаң , н- дауыссыз№ 219 Ы. Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі
Қазақ тілі 3 сынып Пән мұғалімі: Кембаева Ләззат
Сабақ тақырыбы: Сөз құрамы 21-28 жаттығу
Қайталау тақырып Зат есімнің тәуелденуі
Сілтеме: Оқулық, 218-219беттер
Жалпы мақсаттары: Танымдық:
Тұрлаусыз мүшелер жайлы білімдерінің кеңеюіне жағдай туғызу;
Эмоциялық:
Психологиялық жағымды орта қалыптастыру;
Әлеуметтік:
Әлеуметтік өзара әрекеттестікте оқыту арқылы барлық оқушылардың бірдей оқу мен оқыту үдерісіне қатысуына ықпал жасау
Оқу нәтижесі Тұрлаусыз мүшелер жайлы біледі.
Уақытты бағалау қажеттігін түсінеді
Негізгі идеялар Оқушылардың шағын топтарда жұмыс істеуі арқылы бірін-бір оқытуын қалыптастыру;
Тапсырма көздері 1.Қосымша дерек бойынша зерттеу жұмыстары (сөз құрамы)
2.Жаттығулармен жұмыс
3. «Кім көп біледі?» ойыны
Сабақтың көрнекілігі Кемте, оқулық
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық дайындық
Мақсатымыз - білім алу
Міндетіміз – еңбектену
Еңбек етіп жұмыла
«5»- ке қолды жеткізу.
Үй тапсырмасын тексеру 217-бет19 – жаттығуды тексеру, оқыту, қосымша сұрақтар қою.
Бағалау
«Кезбе тілші» ойыны. Сөз таптарына байланысты сұрақтар қою, мысал келтіру.
Қайталау жоспары бойынша «зат есімнің тәуелденуі» тақырыбын еске түсіру.
Сабақтың ортасы Сабақтың тақырыбын мақсатын хабарлау
Ой қозғау
Сөз құрамы дегеніміз не?
Сөз құрамының қандай түрі бар? Мысал келтір.
а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс Күн ретін жазу. Көркем жазу
21-жаттығу Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу, мазмұнын ашатын сұрақтар қою:
Елім менің жерге бай,
Айдынды шалқар көлге бай.
1. Өлеңде не туралы айтылған?
2. Өлеңді кім жазған?
Жаттау, жазу. Тапсырмаларын орындау: сөз құрамына талда, түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілеу.
22-жаттығу сөздерді оқу, сөздердің түбірін анықтау.
Бірлік, суат, желсіз, білім, сауатты, кішілік, балалық, көрме, ақылды, ойыншық, темірші.
Жұрнақтар сөздің мағыналарын қалай өзгертеді?
23-жаттығу сөздерді оқу, түбір мен қосымшаға ажырату.
Орағы, жүгі, бөрқі, орны, бүгу, жағу, оқиды, бекиді.
24-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті жалғаулардықою, мәтінді көшіріп жазу: Қазақстандағы мемлекеттік тіл – қазақ тілі. Мұнда бірнеше ұлт өкілдері тұрады. Олар бір-бірімен тату. Қазақстан Біріккен Ұлттар Ұйымына мүше болып енді.
25-жаттығу сөздерді кестеге сөз құрамын талдай отырып түсіру.
Жүзгіш, біліммен, көлшік, достықпен, сөздікпен, іскер, сыйлық, мектепте.
сөз түбір- жұрнақ- жалғау-
кезекшіні кезек ші ні
26-жаттығу Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу, мазмұнын ашатын сұрақтар қою:
Білім,іздеп өнерді.
Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап, сол сөздерге түбірлес сөздер табу.
27-жаттығу Мәтінді дауыстап, түсініп, мәнерлеп оқу, мағынасын ашу, түсіндіру, сұрақтармен жұмыс ұйымдастыру.
Тапсырмаларды орындау: кішілеу, тұяқты, жерлерді, сағатына сөздерді сөз құрамына талдау.
28-жаттығу түбірлес сөздерді топта.
Өнер, өнерлі, өнерпаз. Ой,ойла, ойлан, ойын, ойыншы.
Дала, дарқан. Су, суат, сусын.
Сергіту сәті
Кейінгі тапсырмалар
Сабақтың соңы - Балалар, біз бүгін сендермен қандай тақырыпты өттік?
Бағалау Жұлдызшаларын санату,жеке оқушыларды бағалау.
Рефлексия
Бүгінгі сабақта үйренгеніміз...
Маған өте қиын болғаны...
Маған ұнағаны... (ауызша рефлексия)
Үйге тапсырма 28 -жаттығу
Сөз құрамы 21-28 жаттығу.docx
№ 219 Ы. Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі
Қазақ тілі 3 «Е»сынып
Сабақ тақырыбы:
Қайталау тақырып
Сілтеме:
Жалпы мақсаттары:
Оқу нәтижесі
Негізгі идеялар
Тапсырма көздері
Сабақтың көрнекілігі
Сабақтың түрі:
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру
Сабақтың ортасы
Пән мұғалімі: Кембаева Ләззат
Сөз құрамы 2128 жаттығу
Зат есімнің тәуелденуі
Оқулық, 218219беттер
Танымдық:
Тұрлаусыз мүшелер жайлы білімдерінің кеңеюіне жағдай
туғызу;
Эмоциялық:
Психологиялық жағымды орта қалыптастыру;
Әлеуметтік:
Әлеуметтік өзара әрекеттестікте оқыту арқылы барлық
оқушылардың бірдей оқу мен оқыту үдерісіне қатысуына
ықпал жасау
Тұрлаусыз мүшелер жайлы біледі.
Уақытты бағалау қажеттігін түсінеді
Оқушылардың шағын топтарда жұмыс істеуі арқылы бірін
бір оқытуын қалыптастыру;
1.Қосымша дерек бойынша зерттеу жұмыстары (сөз
құрамы)
2.Жаттығулармен жұмыс
3. «Кім көп біледі?» ойыны
Кемте, оқулық
Аралас сабақ
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық дайындық
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз – еңбектену
Еңбек етіп жұмыла
«5» ке қолды жеткізу.
217бет19 – жаттығуды тексеру, оқыту, қосымша сұрақтар
қою.
Бағалау
«Кезбе тілші» ойыны. Сөз таптарына байланысты сұрақтар
қою, мысал келтіру.
Қайталау жоспары бойынша «зат есімнің тәуелденуі»
тақырыбын еске түсіру.
Сабақтың тақырыбын мақсатын хабарлау
Ой қозғау
Сөз құрамы дегеніміз не?
Сөз құрамының қандай түрі бар? Мысал келтір.
а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс Күн ретін жазу.
Көркем жазу
21жаттығу Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу, мазмұнын
ашатын сұрақтар қою:
Елім менің жерге бай,
Айдынды шалқар көлге бай. 1. Өлеңде не туралы айтылған?
2. Өлеңді кім жазған?
Жаттау, жазу. Тапсырмаларын орындау: сөз құрамына
талда, түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілеу.
22жаттығу сөздерді оқу, сөздердің түбірін анықтау.
Бірлік, суат, желсіз, білім, сауатты, кішілік, балалық,
көрме, ақылды, ойыншық, темірші.
Жұрнақтар сөздің мағыналарын қалай өзгертеді?
23жаттығу сөздерді оқу, түбір мен қосымшаға ажырату.
Орағы, жүгі, бөрқі, орны, бүгу, жағу, оқиды, бекиді.
24жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті жалғаулардықою,
мәтінді көшіріп жазу: Қазақстандағы мемлекеттік тіл –
қазақ тілі. Мұнда бірнеше ұлт өкілдері тұрады. Олар бір
бірімен тату. Қазақстан Біріккен Ұлттар Ұйымына мүше
болып енді.
25жаттығу сөздерді кестеге сөз құрамын талдай отырып
түсіру.
Жүзгіш, біліммен, көлшік, достықпен, сөздікпен, іскер,
сыйлық, мектепте.
түбір
сөз
кезекшіні
кезек
жұрнақ
ші
жалғау
ні
26жаттығу Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу, мазмұнын
ашатын сұрақтар қою:
Білім,іздеп өнерді.
Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап, сол сөздерге
түбірлес сөздер табу.
27жаттығу Мәтінді дауыстап, түсініп, мәнерлеп оқу,
мағынасын ашу,
сұрақтармен жұмыс
ұйымдастыру.
Тапсырмаларды орындау:
сағатына сөздерді сөз құрамына талдау.
28жаттығу түбірлес сөздерді топта.
Өнер, өнерлі, өнерпаз. Ой,ойла, ойлан, ойын, ойыншы.
Дала, дарқан. Су, суат, сусын.
кішілеу, тұяқты, жерлерді,
түсіндіру,
Сергіту сәті
Кейінгі тапсырмалар
Сабақтың соңы
Балалар, біз бүгін сендермен қандай тақырыпты өттік?
Сөз құрамы
Бағалау
түбір
қосымша
жұрнақ
жалғау
Жұлдызшаларын санату,жеке оқушыларды бағалау.
Рефлексия
Бүгінгі сабақта үйренгеніміз...
Маған өте қиын болғаны... Үйге тапсырма
Маған ұнағаны... (ауызша рефлексия)
28 жаттығу
"сөз құрамы 21-28 жаттығу"
"сөз құрамы 21-28 жаттығу"
"сөз құрамы 21-28 жаттығу"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.