Тақырыбы: Жануарлар әлемі.Сүтқоректілер.
Мақсаты:
Білімділік: Жануарлар әлемі,сүтқоректілер туралы мәлімет,олардың тіршілігі туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын, ойлау және есте сақтау қабілетін, дүниетанымдарын арттыру. Әсемдік талғамдарын қалыптастыру. Әртүрлі қызықты мәліметтер бере отырып, пәнге деген қызығушылығын арттыру, білімдерін шыңдау
Тәрбиелік: Табиғатты сүйе отырып және түсіне білуге баулу. Байқампаздыққа баулу.
Көрнекі құралдар: слайд-суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Өтілу әдісі: сұрақ - жауап, топтастыру, Венн диаграммасы,түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнеріБатыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Айтиев селосы
Айтиев бастауыш мектебі
Мұғалім:Танатарова Шолпан Каратаевна
Сынып:1
Пәні: Дүниетану
Тақырыбы: Жануарлар әлемі.Сүтқоректілер.
Мақсаты:
Білімділік: Жануарлар әлемі,сүтқоректілер туралы мәлімет,олардың тіршілігі туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын, ойлау және есте сақтау қабілетін, дүниетанымдарын арттыру. Әсемдік талғамдарын қалыптастыру. Әртүрлі қызықты мәліметтер бере отырып, пәнге деген қызығушылығын арттыру, білімдерін шыңдау
Тәрбиелік: Табиғатты сүйе отырып және түсіне білуге баулу. Байқампаздыққа баулу.
Көрнекі құралдар: слайд-суреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Өтілу әдісі: сұрақ - жауап, топтастыру, Венн диаграммасы,түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық:-Балалар,мына өлең жолдарын жаттап алайық.
Қоршаған орта әлемі,
Не деген көркем әдемі.
Сол сұлулықты сақтайық,
Мадақтайық, мақтайық.
Үй тапсырмасын тексеру: Өсімдіктердің,аңдардың қысқы тіршілігі.
Қайталау: Өсімдіктер туралы не білеміз?Өсімдіктер неше топқа бөлінеді? Өсімдіктер қыста қандай өзгерістерге ұшырайды?Аңдар туралы не білеміз?Аңдар қыста қандай тіршілік етеді?
Жаңа сабақ.
Табиғатта жануарлардың көптігі соншалық. Олар туралы ұзақ әңгімелеуге болады. Жануарлар бірнеше топқа бөлінеді.
Сүткоректілер бұнақденелер қосмекенділер балықтар жорғалаушылар құстар
Сиыр,түйе,ит,мысық,саршұнақ,жылқы,маймыл,піл,тышқан,жолбарыс,арыстан,т.б.-сүтқоректілер деп аталады.Сүтқоректілер балаларын тірі туады,бірден сүтпен қоректендіреді.Балалары өсіп-жетілгенше енесінің сүтін емеді.
Суреттермен жұмыс.
Қосымша мәлімет: Сүтқоректілер – жануарлардың аздаған бір тобы. Алайда олар әр түрлі ортада – құрлықта болсын, суда болсын, ауада болсын – кез келген жағдайда, кез келген климатта өмір сүруге бейім келеді. Олардың миы (дене мүшелерінің өзгелеріне қарғанда) басқа жануарлармен салыстырғанда үлкен болады. Сүтқоректілер қатарынан құрлық пен теңіздің ең үлкен жануарлары – мұхитта киттер және құрлықта пілдер болып табылады. Сүтқоректілер жануарлар дүниесінің жоғары сатыдағы тобын құрайды. Бұған ұрпағын тірі туып, сүтімен асырайтын жылықанды жануарлар жатады. Қазіргі кезде сүтқоректілердің 5000-ға жуық түрлері жер шарының барлық аймақтарында кеңінен таралған. Олар түрлі табиғи орта жағдайларында (суда, аспанда ұшып жүріп, жер астында, құрлықта, ағаш басында) тіршілік етеді. Сүтқоректілерді зерттейтін зоология ғылымының саласын «маммалогия» (лат.
Сүтқоректілер Жер шарында кең тараған. Сүтқоректілер ұрпағына әрдайым қамқорлық жасайды. Жеке жүріп (кірпі, жертесер, сусар,аю, т.б.), топталып (шақылдақ, сарышұнақ, суыр), табын, үйір болып (арқар, таутеке, ақ бөкен) тіршілік етеді. Сүтқоректілердің кейбіреулері (суыр, үлкен құмтышқан, т.б.) қорегін күндіз, басқа түрлері (тоқалтіс, кейбір жыртқыштар, т.б.) іңірде не түнде, ал үшінші біреулері күндіз-түні аулайды. Аю, жанат, жанаттәрізді ит, борсық, т.б. қыста ұзақ ұйқыға кетеді. Көптеген сүтқоректілер (қарақұйрық, ақ бөкен, түлкі, қасқыр, қолқанаттылар, т.б.) маусым сайын қоныс аударып отырады.
Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс:29-31бет
1.Ауа райы
2.Сүтқоректілер.Жұмбақтар шеш.Суретін сал.
/түлкі,мысық,ит,кірпі/
Бекіту:
А)Венн диаграммасы:
Үй жануарлары жабайы аңдар
-Қандай жануарлар сүтқоректілер деп аталады?Неліктен?
Үйге тапсырма:мәтінді оқып,түсінгенін айту.
Бағалау.
Батыс Қазақстан облысы.doc
Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Айтиев селосы
Айтиев бастауыш мектебі
Мұғалім:Танатарова Шолпан Каратаевна
Сынып:1
Пәні: Дүниетану
Тақырыбы: Жануарлар әлемі.Сүтқоректілер.
Мақсаты:
Білімділік: Жануарлар әлемі,сүтқоректілер туралы мәлімет,олардың тіршілігі туралы
түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын, ойлау және есте сақтау қабілетін,
дүниетанымдарын арттыру. Әсемдік талғамдарын қалыптастыру. Әртүрлі қызықты
мәліметтер бере отырып, пәнге деген қызығушылығын арттыру, білімдерін шыңдау
Тәрбиелік: Табиғатты сүйе отырып және түсіне білуге баулу. Байқампаздыққа баулу.
Көрнекі құралдар: слайдсуреттер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Өтілу әдісі: сұрақ жауап, топтастыру, Венн диаграммасы,түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық:Балалар,мына өлең жолдарын жаттап алайық.
Қоршаған орта әлемі,
Не деген көркем әдемі.
Сол сұлулықты сақтайық,
Мадақтайық, мақтайық.
Үй тапсырмасын тексеру: Өсімдіктердің,аңдардың қысқы тіршілігі.
Қайталау: Өсімдіктер туралы не білеміз?Өсімдіктер неше топқа бөлінеді? Өсімдіктер
қыста қандай өзгерістерге ұшырайды?Аңдар туралы не білеміз?Аңдар қыста қандай
тіршілік етеді?
Жаңа сабақ.
Табиғатта жануарлардың көптігі соншалық. Олар туралы ұзақ әңгімелеуге болады.
Жануарлар бірнеше топқа бөлінеді.
жануарла
р
Сүткоректілер бұнақденелер қосмекенділер балықтар жорғалаушылар құстар
Сиыр,түйе,ит,мысық,саршұнақ,жылқы,маймыл,піл,тышқан,жолбарыс,арыстан,т.б.
сүтқоректілер деп аталады.Сүтқоректілер балаларын тірі туады,бірден сүтпен
қоректендіреді.Балалары өсіпжетілгенше енесінің сүтін емеді.
Суреттермен жұмыс.
Қосымша мәлімет: Сүтқоректілер – жануарлардың аздаған бір тобы. Алайда олар әр
түрлі ортада – құрлықта болсын, суда болсын, ауада болсын – кез келген жағдайда, кез
келген климатта өмір сүруге бейім келеді. Олардың миы (дене мүшелерінің өзгелеріне
қарғанда) басқа жануарлармен салыстырғанда үлкен болады. Сүтқоректілер қатарынан
құрлық пен теңіздің ең үлкен жануарлары – мұхитта киттер және құрлықта пілдер болып
табылады. Сүтқоректілер жануарлар дүниесінің жоғары сатыдағы тобын құрайды. Бұған
ұрпағын тірі туып, сүтімен асырайтын жылықанды жануарлар жатады. Қазіргі кезде
сүтқоректілердің 5000ға жуық түрлері жер шарының барлық аймақтарында кеңінен таралған. Олар түрлі табиғи орта жағдайларында (суда, аспанда ұшып жүріп, жер астында,
құрлықта, ағаш басында) тіршілік етеді. Сүтқоректілерді зерттейтін зоология
ғылымының саласын «маммалогия» (лат.
Сүтқоректілер Жер шарында кең тараған. Сүтқоректілер ұрпағына әрдайым қамқорлық
жасайды. Жеке жүріп (кірпі, жертесер, сусар,аю, т.б.), топталып (шақылдақ, сарышұнақ,
суыр), табын, үйір болып (арқар, таутеке, ақ бөкен) тіршілік етеді. Сүтқоректілердің
кейбіреулері (суыр, үлкен құмтышқан, т.б.) қорегін күндіз, басқа түрлері (тоқалтіс, кейбір
жыртқыштар, т.б.) іңірде не түнде, ал үшінші біреулері күндізтүні аулайды. Аю,
жанат, жанаттәрізді ит, борсық, т.б. қыста ұзақ ұйқыға кетеді. Көптеген сүтқоректілер
(қарақұйрық, ақ бөкен, түлкі, қасқыр, қолқанаттылар, т.б.) маусым сайын қоныс аударып
отырады.
Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс:2931бет
1.Ауа райы
2.Сүтқоректілер.Жұмбақтар шеш.Суретін сал.
/түлкі,мысық,ит,кірпі/
Бекіту:
А)Венн диаграммасы:
Үй жануарлары жабайы аңдар
Сиыр
түйе
Ит
мысық
жылқы
сүтқо
ректі
лер
Маймыл
піл
жолбарыс
арыстан
Қандай жануарлар сүтқоректілер деп аталады?Неліктен?
Үйге тапсырма:мәтінді оқып,түсінгенін айту.
Бағалау.
Тақырыбы: Жануарлар әлемі.Сүтқоректілер.
Тақырыбы: Жануарлар әлемі.Сүтқоректілер.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.