Технологическая карта урока
Данные об учителе: Таранова Марина Борисовна, учитель английского языка ГБОУ
гимназия № 157 имени принцессы Е.М.Ольдебургской
Предмет: английский язык
Класс: 5А
Тема урока: «School Day»
Урок подготовлен в рамках системнодеятельностного похода.
Цель: формирование навыков чтения и аудирования с извлечением информации,
активизация лексических единиц по теме «Школа»
Задачи:
1. Образовательные
активизация новых и изученных ранее лексических единиц по теме
формирование навыков диалогической речи
формирование коммуникативных умений и навыков
формирование навыка чтения текста с извлечением информации
активизация навыка воспринимать текст на слух с извлечением информации
2. Развивающие
Развитие языковых способностей и устойчивого интереса к изучению
иностранного языка
Развитие логического мышления
2. Воспитательные
Формирование у учащихся интереса к культуре страны изучаемого языка
Воспитание активности в решении коммуникативных задач
Оснащение урока
УМК Английский язык 5 класс: учеб. для общеобразоват. организаций и шк. с
углубл. изучением англ.яз. /[К.М.Баранова, Д.Дули, В.В.Копылова и др.] – 5е
изд. М.:Express Publishing: Просвещение, 2016. – 184 с.: ил. – (Звездный
английский)
CD диск к УМК
Видео https://www.youtube.com/watch?v=yMUJKH1fFF0 Персональный компьютер
Интерактивная доска
Карточки с заданиями
Практическая часть
1. Приветствие
Good morning ladies and gentlemen. I’m really glad to see you. I see that you are in a good
mood today and are ready to work, so we shall start.
2. Темополагание
To begin with, I want you to guess the topic of our lesson. I’ll give you 3 helpers. Helper 1.
(слайд 1) Look at the board. What can you see in the picture? (homework diary). Helper 2.
Watch a short video and say what does the boy live and what is he boy talking about.
(England, school day). Helper 3. (слайд 2) Look at the board. What is our topic for today?
(school day in England) (слайд 3)
3. Ассоциации
To talk about school days it's necessary to remember how to tell the time. Open your SB p 49
ex1. Look at the watch and repeat after me.
Let's see how well you can tell the time. Do ex 1 in your handout. (слайд 4)
What is the day today? (Monday) How many lessons do you have on Monday? What
subjects do you have on Monday?
We have already learnt something about schools in Russia. Let’s remember what subjects did
you study in primary school and what subjects you are studying now. (слайд 5)
4 Проверка ДЗ.
As for your homework. I asked you to learn some words connected with school and school
life. Let’s see how well you remember them. (слайд 6)
4. Развитие навыков аудирования с извлечением информации
These words will help us to know more about school life in England. Let’s listen to a short
story about school days in England and find out what subjects they have.
(аудио)
What subjects do they have on their timetable? (English, Maths, Science, Geography, Art)
What subjects do you have on your timetable? 5. Развитие навыков чтения с извлечением информации
Well, as you see we have almost the same subjects. What about our school day? Is it different
from school day in England?
Open your SB. P 48. We will listen and read about school day in England. Look at ex 1.
Read the task. Read all sentences first. Do you understand all words here? Let’s listen and do
the task. (слайд 7)
Is number 1…..6 true or false? Why do you think so? Find and read the sentence in the text
to prove it.
(1 – T, 2 – T, 3 – F, 4 – F, 5 – F, 6 T )
6. Применение умений и навыков в условиях выполнения упражнений
Let’s see how much you remember about school life in England. We will work in a team.
The winner will get “plus” in the end of the lesson. Team number 1 is all students in this row.
Team number 2 is all students in that row.
Let’s start. You can see questions on the board. (слайд 8)
1. When do children in England attend secondary school?
2. What subjects do they learn? (слайд 9)
3. Do they wear a school uniform?
4. How many days a week do they have classes?
5. How many breaks do they have? (слайд 10)
6. Where do they have lunch?
7. What do they do after classes?
8. Can they play an instrument n the orchestra. (слайд 11)
9. Can they sing in a choir?
10. What clubs can they join?
Well, team number …. Is the winner, but team number … will get “plus” if you work hard.
7. Работа в парах
Now you are ready to compare school life in England and Russia. Let’s divide into pairs.
(слайд 12) One of you will be a student from Russia, another one will be student from
England. Here is a list of questions for you. Ask and answer the questions. Take turns.
(Коммуникативные УУД: умение вступать в диалог и вести его, умение понимать
позицию другого, выраженную в явном и неявном виде, умение использовать речевые
средства в соответствии с ситуацией)
8 Самостоятельное использование сформированных умений и навыков Let’s listen to one pair of students and compare school days in Russia and England. 10 Домашнее задание
Can you tell us about your school day? Can you write about it? (слайд 13)Your HW will be
to write about your school day. The list of questions will be your helper.
11 Рефлексия
What about “pluses”?
Was the lesson interesting for you? Do you like this lesson? If you like it, please take your
flag and raise it. Thank you very much. The lesson is over.
Технологическая карта урока по теме School Day для 5 класса
Технологическая карта урока по теме School Day для 5 класса
Технологическая карта урока по теме School Day для 5 класса
Технологическая карта урока по теме School Day для 5 класса
Технологическая карта урока по теме School Day для 5 класса
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.