Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Развивать навыки монологической, диалогической речи; навык аудирования.
Развивающая цель: Развивать интеллектуальную и эмоциональную сторону личности учащихся.
Воспитательная цель: Развивать эстетический вкус, воспитывать потребность расширять свой кругозор.
Методическая цель: Развивать коммуникативную активность на уроке, мотивацию к изучению иностранного языка.
Методы: Репродуктивные, словесные, наглядные.
Материальное обеспечение урока: картинки; плакаты; буклеты; слова на доске; учебник “Snowball”; картинки с текстами, диалогами, грамматическими упражнениями, заданием на самоподготовку.
оу.docx
Тема урока:
Учебная цель:
Развивающая цель:
Воспитательная цель:
Методическая цель:
Путешествие. Транспорт.
Развивать навыки монологической, диалогической речи; навык
аудирования.
Развивать интеллектуальную и эмоциональную сторону личности
учащихся.
Развивать эстетический вкус, воспитывать потребность
расширять свой кругозор.
Развивать коммуникативную активность на уроке, мотивацию к
изучению иностранного языка.
Методы:
Репродуктивные, словесные, наглядные.
Материальное обеспечение
урока:
картинки; плакаты; буклеты; слова на доске; учебник “Snowball”;
картинки с текстами, диалогами, грамматическими
упражнениями, заданием на самоподготовку.
Компетенции учащегося:
коммуникативная (навыки работы в группе, паре, игре, развитие навыков
аудирования, речи),
учебнопознавательная (рефлексия, оценка).
Этапы урока:
1 Подготовительный,
2 Применение знаний,
3 Контроль и самоконтроль,
4 Подведение итогов урока на рефлексивной основе,
5 Домашнее задание.
Методы обучения: репродуктивный, продуктивный, частичнопоисковый.
Формы обучения: фронтальная, индивидуальная, парная, групповая
Ход урока
1. Подготовительный этап
Задачи этапа:обеспечение мотивации, актуализация опорных знаний и умений,
совершенствование навыков восприятия речи на слух.
Компетенция: учебнопознавательная, коммуникативная.
Методы: репродуктивный, продуктивный.
Формы: фронтальная, парногрупповая. Время: 57 мин.
Организационный момент
– Good morning, children! I am very glad to see you again! Please, sit down.
– Доброе утро, дети! Я очень рад видеть вас снова! Пожалуйста садись.
– Who is on duty today? – Кто сегодня находится на дежурстве?
– Who is absent today? – Кто отсутствует сегодня?
– What date is it today? – Дата что это сегодня?
– What day of the week is it today? – В какой день недели это сегодня?
– What is the weather like today? – Какова Погода, как сегодня?
Девиз урока – пословица “East or West, home is best”.
В гостях хорошо, а дома лучше.
Let’s begin our lesson.
Начнем наш урок.
Ученики:
– Good morning, teacher!
P1: I am.
... is/are absent.
P2: Today is the...of...
P3: Today is ...
P4: описывает погоду
Речевая разминка
A lot of people all over the world are fond of travelling. Много людей во всем мире очень любят
путешествия. Modern life is impossible without travelling. Современная жизнь невозможна без
путешествия Every day thousands of people travel either on business or for pleasure. . Каждый
день тысячи людей путешествия для бизнеса или для удовольствия.
1 Do you like to travel? Вам нравится путешествовать?
2
Is travelling your hobby? Путешествует ваше хобби
3 What methods of travelling do you know? ? Какие методы путешествия вы знаете?
4 How do you prefer to travel? travellingКак вы предпочитаете путешествовать?
5 When did you travel last? Когда вы последний путешествия?
6 Where did you go? Куда ты ходил?
7 Have you ever travelled by sea? Вы когдалибо путешествовали по морю? 8 Why do you think almost all people are fond of Почему вы думаете, что почти все люди,
любите путешествовать?
1. travel путешествовать
6. arrivals прибытие
2. journey путешествие
7 . gate – ворота, выход, вход
3. passenger пассажир
8. delay задержка
4. luggage багаж
9. depart – отбывать, уезжать, уходить
5. departuresотправление
10. suitcase чемодан
Task 1 Make the sentence
Task 2 Fill in
1/ At the station there is a lot of________ with children. (
2/ We lost our ____________at the train station
3/We like to _______a lot around the world
4/ Our _________________ was sent to a different address
5/We do not know the time of __________of our plane
6/Near the airport ___________ there are a lot of people
7/Flight ___________ caused excitement of people
1. Дать русские эквиваленты слов и словосочетаний: Give Russian equivalents of words
and phrases:
To travel by train; to book tickets; a passenger; a compartment; a booking – office; a booking – clerk;
an upper berth; a lower berth; a railroad station; an information bureau; a passenger car; to be off; to
feel like doing smth.; a flight; to weigh; to see smb.off.
2. Дать английские эквиваленты слов и словосочетаний: Give English equivalents of
words and phrases:
Пассажир; заказать билеты; заранее; спальный вагон; отдельное купе; поезд дальнего
следования; предпочитать нижнее место (верхнее); ж/д станция (вокзал); багаж; бесплатно;
зайти в поезд (самолет); зарегистрироваться; высота; полет, рейс; стюардесса,
бортпроводница.
3. Ответить на вопросы: Answer questions: 1 When did you last travel by railroad?
2 From which railroad station do trains ussually leave Moscow for the South (the North, the
West, the East)?
3
Is there a through (прямой) train from Moscow to Odessa?
4 When is it more difficult to book seats, in the winter or in the summer? Why?
5 What do people usually ask about at a railroad station information bureau?
6 Do you prefer a lower or an upper berth? Why?
4. Перевести предложения на английский язык: Translate the sentence into English:
1 Многие люди предпочитают путешествовать на самолете.
2 Если ты хочешь путешествовать на самолете, покупай билеты заранее.
3 Каждому пассажиру разрешается перевозить до 20 кг багажа бесплатно.
4 Перед посадкой в самолет пассажир должен зарегистрироваться в аэропорту.
5 Перед взлетом самолета стюардесса дает всю информацию о полете, скорости,
высоте.
Учащиеся отвечают на вопросы учителя (сначала вместе, затем индивидуально).
The English-speaking countries.
The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
is the official name of the British Kingdom. It is situated on the
British Isles. The UK consists of four countries. They are England,
Wales, Scotland and Northern Ireland. The capital of the UK is
London. London stands on the Thames. The Thames is the
deepest river in the UK. There are a lot of lakes in Great Britain.
Loch Ness attracts millions of tourists by its legendary monster.
The population of the UK is over 57 million people. The official
language is English. The flag of the UK is known as the Union Jack.
The United Kingdom is famous for Big Ben, Westminster Abby.
The United States of America is the fourth largest country in
the world (after Russia, Canada and China). It is one of the most powerful and advanced countries in the world. The USA is situated
in the central part of North America. The USA is a federal republic.
It consists of fifty states. The capital of the country is Washington.
The population of the USA is about 250 million people. The flag of
the USA is called “Stars and Stripes”. The Statue of Liberty is the
national symbol of the country. The largest city is New York. It is
the financial and cultural centre of the USA. The official language
is English. Many rivers cross the country. The most important are
the Mississippi, the Missouri, the Colorado. The USA is famous for
Coca-Cola, Hollywood and Disneyland.
Canada is the second largest country in the world. It is situated
in North America. Canada is a federation of 10 provinces and 2
territories. There are two official languages in Canada. They are
English and French. The capital of the country is Ottawa. The
largest cities are Toronto and Montreal. Canada is famous for
hockey and the Niagara Fall. The population of Canada is about 28
million people. The official symbol of the country is the maple.
Today Canada is one of the most highly developed countries in
the world.
Australia is the only country in the world that is also a continent.
It is the sixth largest country and the smallest continent. It is
situated between the Pacific Ocean and the Indian Ocean. It is a
federation of states. The official language in Australia is English.
The capital of the country is Canberra. Australia is famous for
kangaroos. The largest city is Sidney. Today Australia is one of the
most developed countries in the world. Australia produces and
exports large amounts of minerals and farm goods.
Таблица для индивидуальной работы учащихся.
English-speaking countries Listen to stories and complete this table
Countrie
s
Is
situated
The
capital
is
The
official
languag
e is
It is
famous
for
The UK
The USA
Canada
Australia Карточка 1
Match the two parts of the sentences.
1. Many rivers cross the country.
The most important are…
2. The population of the USA is…
3. The flag of the USA is called…
4. The USA is one of the most…
…about 250 million people.
…the Mississippi, the Missouri, the
Colorado.
…powerful and highly developed
countries in the world.
…”Stars and Stripes”.
Карточка 2
Match the two parts of the sentences.
1. London stands on…
2. The UK consists of …
3. Scotland is a land of lakes.
Loch Ness attracts…
4. The flag of the UK is known
as…
… millions of tourists by its
legendary monster.
…the river Thames.
…Scotland, England, Wales and
Northern Ireland.
…the Union Jack.
Карточка 3
Match the two parts of the sentences.
1. Canada is …
…about 28 million people.
… the second largest country in 2. Toronto and Montreal are…
3. The population of Canada is…
4. The symbol of Canada is…
the world.
…the largest cities of the country.
…the maple.
Карточка 4
Match the two parts of the sentences.
1. Australia is the only country in
the world that is …
2. Australia lies…
3. Australia is the sixth largest
country and…
4. Sidney is one of …
…the smallest continent.
…the biggest cities in Australia.
…also a continent.
…between the Pacific Ocean and
the Indian Ocean.
Key.
Карточка 1
Match the two parts of the sentences.
1. Many rivers cross the country.
The most important are…
2. The population of the USA is…
3. The flag of the USA is called…
4. The USA is one of the most…
…the Mississippi, the Missouri, the
Colorado.
…about 250 million people.
…”Stars and Stripes”.
…powerful and highly developed
countries in the world. Key.
Карточка 2
Match the two parts of the sentences.
1. London stands on…
2. The UK consists of …
3. Scotland is a land of lakes.
Loch Ness attracts…
4. The flag of the UK is known
as…
…the river Thames.
…Scotland, England, Wales and
Northern Ireland.
… millions of tourists by its
legendary monster.
…the Union Jack.
Key.
Карточка 3
Match the two parts of the sentences.
1. Canada is …
2. Toronto and Montreal are…
3. The population of Canada is…
4. The symbol of Canada is…
… the second largest country in
the world.
…the largest cities of the country.
…about 28 million people.
…the maple. Key.
Карточка 4
Match the two parts of the sentences.
1. Australia is the only country in
the world that is …
2. It is the sixth largest country
and…
3. Australia lies…
4. Sidney is one of …
…also a continent.
…the smallest continent.
…between the Pacific Ocean and
the Indian Ocean.
…the biggest cities in Australia.
Round English-speaking countries Quiz.
1. What is the capital of Canada?
a. London b. Sidney c. Ottawa
2. What is the symbol of Australia?
a. the maple b. kangaroos c. the Statue of Liberty
3. In which country is Loch Ness?
a. Australia b. New Zealand c.the UK
4. What river does London stand on?
a. the Mississippi b. the Volga c.the Thames 5. Which country is also a continent?
a. Australia b. New Zealand c. Canada
6. How is the flag of the USA called?
a. Union Jack b. Stars and Stripes
7. In which country do people speak Maori?
a. the UK b. New Zealand c. Australia
8.
New Zealand is an island in the south-west Pacific Ocean.
New Zealand belongs to a large island group called Polynesia. The
country is situated on two main islands and several small islands.
The main islands are the North Island and the South Island. The
capital of the country is Wellington. The largest city is Auckland.
The official languages of the country are English and Maori. Most
aborigines speak English and their own language, Maori. New
Zealand is a constitutional monarchy. Maoris were the first people
who settled in New Zealand. New Zealand has one of the highest
standards of living in the world. New Zealand is one of the world’s
developed countries. The main industries of the country are
agriculture, manufacturing and service industries.
Карточка 5
Match the two parts of the sentences.
1. New Zealand is an island
… two main islands and several country …
2. It is situated on…
3. It is famous for its products:
4. About 12 per cent of the
country’s population are…
5. Auckland is one of …
small islands.
… butter, cheese, meat.
…the biggest cities in New
Zealand.
…Maoris.
…in the Pacific Ocean.
Карточка 5
Match the two parts of the sentences.
1. New Zealand is an island
country …
2. It is situated on…
3. It is famous for its products:
4. About 12 per cent of the
country’s population are…
5. Auckland is one of …
…in the Pacific Ocean.
… two main islands and several
small islands.
… butter, cheese, meat.
…Maoris.
…the biggest cities in New
Zealand.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Тема урока: Путешествие. Транспорт.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.