Тып Круглыя чэрві. Чалавечая аскарыда
Оценка 4.8

Тып Круглыя чэрві. Чалавечая аскарыда

Оценка 4.8
docx
24.10.2021
Тып Круглыя чэрві. Чалавечая аскарыда
аскарыда.docx

Прадмет біялогія

Тэма: «Тып Круглыя ​​чэрві».

              Заалагічны трылер : «Тып Круглыя ​​чэрві. Чалавечая аскарыда».
Мэта: актуалізацыя санітарна-гігіенічнага аспекту, праз фарміраванне базы ведаў па тэме «тып круглыя ​​чэрві».
Задачы:
    сфарміраваць веды аб будове, працэсах жыццядзейнасці, ладу жыцця і прыстасаванасці круглых чарвякоў да асяроддзя пражывання;
    развіваць уменні выдзяляць галоўнае, параўноўваць, самастойна працаваць з падручнікам і літаратурай;
    развіваць творчыя здольнасці;
    ажыццяўляць гігіенічнае выхаванне.
Метады і метадычныя прыёмы:
 Славесныя: гутарка, расказ.
 Практычныя: назіранне, распазнанне, параўнанне, вылучэнне галоўнага, абагульненне.

Абсталяванне: табліца “Аскарыда чалавечая”, мульцімедыя, відэаролік “Размнажэнне аскарыды”
План урока:
1. Арганізацыйны момант.
2. Актуалізацыя ведаў і мэта ўрока.
3. Напісанне сцэнарыя заалагічнага трылера.
- «Раскадроўка»: праверка ведаў - выкананне заданняў па тэме «тып Плоскія чэрві».
- «Вызначэнне акцёрскага складу» - класіфікацыя тыпу Круглыя ​​ чэрві.
- Сцэна 1 «Адметныя асаблівасці»
- Сцэна 2 «Вонкавая будова»
- Сцэна 3 «Унутраная будова»
- Сцэна 4 «Працэсы жыццядзейнасці»
- Сцэна 5 «Цыкл развіцця»
- Сцэна 6 "Меры прафілактыкі»
- Заключная сцэна.
4. Дамашняе заданне.
5. Вынікі ўрока.

ХОД УРОКА
Арганізацыйны момант - ацэнка гатоўнасці класа і навучэнцаў да ўроку, прывітанне вучняў.
Актуалізацыя ведаў:
У 1995 годзе часопіс Nature Australia апублікаваў цікавы нататак. Нейкі аўстраліец, зазірнуў з раніцы на кухню, выявіў на стале вялікага здохлага павука. Што прымусіла яго прыйсці паміраць у гэткае не адпаведнае месца? Але яшчэ большае здзіўленне і агіду гаспадар дома займеў, зазірнуўшы ў побач стаячы кубак з рэшткамі ўчорашняй кавы - там плаваў немаведама адкуль ўзяўшыся вялікі чарвяк ... Містэр Грэй - чалавек, з якім адбылася гэтая гісторыя - біёлаг, і ён здолеў разгадаць загадку. А якія думкі маеце вы?
Тэма ўрока - заалагічны трылер «Тып Круглыя ​​ чэрві». Мэта: напісаць сцэнарый заалагічнага трылера для вывучэння матэрыялу па дадзенай тэме.
1. «Раскадроўка» - праверка ведаў па тэме «Тып Плоскія чэрві».

Выканаць: 1. заданне 3 с. 9,

2. заданне 4 с. 10,

3. заданне 2 с. 10,

4. заданне 3 с. 11 рабочага сшытка па біялогіі 8 класс (выдавецтва “Аверсэв”)

2. «Вызначэнне акцёрскага складу» - класіфікацыя круглых чарвей.
Царства - Жывёлы
Падцарства - Мнагаклетачныя
Тып - Круглыя чэрві
Віды аскарыды, вастрыцы, воласагалоў і г.д.

Сцэна 2
Знешняя будова круглых чарвей (Работа ў парах).

Запіс у сшытак:

Форма цела - веретенападобнае

Пакровы - куцікула

Даўжыня цела - самкі 20-40 см, самца 15-25 см.

 Вырасты на целе - адсутнічаюць

Органы на пярэднім канцы - рот з трымя вуснамі

Органы на заднім канцы - анальная адтуліна.

Сцэна 3

Ўнутранае будова круглых чарвей (самастойная работа з падручнікам і рабочым сшыткам па біялогіі 8 класса (выдавецтва “Аверсэв”) Заданне 2 с.11

Сцэна 4

Працэсы жыццядзейнасці круглых чарвякоў (Работа ў парах).

Запіс у сшытак:
1. Рух - слой падоўжных мышачных валокнаў, толькі выгінаюцца.
2. Харчаванне - ежа праходзіць праз рот і глотку ў трубкападобный кішэчнік, неператрўленыя рэшткі выдаляюцца праз анальную адтуліну.
3. Дыханне - дыхаюць ўсёй паверхняй цела.
4. Кровазварот - адсутнічае, функцыі абмену рэчываў выконвае першасная поласць цела.
5. Выдзяленне - сістэма прадстаўлена парай бакавых каналаў, зліваюцца пад глоткай ў адзін, адкрываюцца выдзяляльнай адтулінай.
6. Адчувальнасць - нервовая сістэма прадстаўлена каляглотачным нервовым кальцом і нервовымі стваламі, органы пачуццяў развіты слаба.
7. Размнажэнне - раздельнополые жывёлы, размножваюцца толькі палавым спосабам, апладненне ўнутранае.
Сцэна 5

Цыкл развіцця аскарыды. Прагляд відэароліка і заданне 4 с. 12 рабочага сшытка па біялогіі 8 класс (выдавецтва “Аверсэв”)

Сцэна 6
Меры прафілактыкі захворванняў выкліканых гельмінтамі. (Размова з вучнямі)
1. Мыць рукі перад ежай.
2. Добра мыць гародніну і садавіна.
3. Выконваць тэхналогію падрыхтоўкі мяса і рыбы.
4. Не выкарыстоўваць неабчышчаную ваду.
5. Не купацца на дзікіх пляжах.
Заключная сцэна.
Круглыя ​​чарвякі маюць паўсюднае распаўсюджванне і высокую колькасць асобін, што паказвае на біялагічны прагрэс гэтага тыпу чарвякоў, не гледзячы на ​​прастату іх арганізацыі ў сувязі з паразітычны ладам жыцця.
Зачытваецца развязка заалагічнага трылера.
Чарвяк, які ў кубку апынуўся, быў прадстаўніком сямейства мерміцід, якія адносяцца да аднаго з класаў круглых чарвякоў - нематодаў. Мерміціды распаўсюджаныя па ўсім свеце. Дарослыя чарвякі жывуць свабодна ў вадзе ці ў глебе, але іх лічынкі - паразіты членістаногіх. Не пакідаюць сваёй «увагай» ні павукоў, ні ракападобных, ні насякомых. Патрапіўшы ў цела гаспадара, лічынка літаральна выядае яго знутры. Калі лічынцы прыходзіць час, выходзіць вонкі, яго гаспадар накіроўваецца да вады, нават калі ён насельнік сушы. Павук разам са сваім страшным грузам, падпарадкоўваючыся невядомаму загаду, адправіўся ў пошуках бліжэйшага вадаёма, ім і аказаўся кубак з кавай. Тут паразіт разарваў яго пакровы і выйшаў вонкі. Гаспадар Мерміціды больш не патрэбен - яму «дазваляецца» вылезці на сухое. Мабыць, такая гісторыя і адбылася на кухні містэра Грэя.

4. Дамашняе заданне - параграф 7.
5. Вынікі ўрока.



 

Скачано с www.znanio.ru

Прадмет біялогія Тэма: «Тып

Прадмет біялогія Тэма: «Тып

Дамашняе заданне. 5. Вынікі ўрока

Дамашняе заданне. 5. Вынікі ўрока

Форма цела - веретенападобнае

Форма цела - веретенападобнае

Сцэна 6 Меры прафілактыкі захворванняў выкліканых гельмінтамі

Сцэна 6 Меры прафілактыкі захворванняў выкліканых гельмінтамі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.10.2021