Урок. Не з дієприкметниками. Безособові дієслівні форми на –но, -то. Написання –н- у дієприкметниках і –нн- у прикметниках дієприкметникового походження.
Оценка 4.7

Урок. Не з дієприкметниками. Безособові дієслівні форми на –но, -то. Написання –н- у дієприкметниках і –нн- у прикметниках дієприкметникового походження.

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
русский язык
18.02.2023
Урок.  Не з дієприкметниками. Безособові дієслівні форми на –но, -то. Написання –н- у дієприкметниках і  –нн-  у прикметниках дієприкметникового походження.
Урок. Дієприкметник..docx

Урок.  Не з дієприкметниками. Безособові дієслівні форми на –но, -то. Написання –н- у дієприкметниках і  –нн-  у прикметниках дієприкметникового походження.

Мета: Закріпити знання учнів з теми «Дієприкметник. Активні і пасивні дієприкметники», ознайомити учнів та сформувати в них вміння та навички що до правопису –н- у дієприкметниках і  –нн-  у прикметниках дієприкметникового походження, Не з дієприкметниками, та ознайомити з безособовими дієслівними формами на –но, -то. Розвивати творчі здібності та комунікативні навички під час вивчення нового матеріалу.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знать та формування вмінь і навичок.

Методи і прийоми роботи: лекція, дидактична бесіда, групова робота, робота з картками, застосування інтерактивних технологій, метод вправ.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиці, картки, презентація.

Хід уроку (120хв):

1.     Організаційний момент (3хв)

2.     Мотивація навчальної діяльності: (10хв)

Що таке дієприкметник? Особлива форма дієслова, яка виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання який? яка? яке? які?

Дієприкметники мають дієслівні ознаки виду, часу; бувають активні і пасивні; як прикметники, змінюються за родами, відмінками, числами.

Початкова форма – називний відмінок однини чоловічого роду.

Які бувають дієприкметники, як вони утворюються?

Картинки по запросу активні і пасивні дієприкметники

 

 

 

 

 

 

Виконаємо завдання: (8хв)

Варіант 1:
Утворити активні дієприкметники минулого часу доконаного виду. Позначити суфікси.

Зразок. Засмагнути — засмаглий.

Почорніти, помолодіти, повеселіти, пожовтіти, обгоріти, спітніти,

Варіант 2

Утворити активні дієприкметники теперішнього часу недоконаного виду. Позначити суфікси.

Зразок. Жовтіють — жовтіючий.

Відцвітають, зеленіють, працюють, сплять, палають, думають.

3.     Повідомлення теми уроку. (3хв)

4.     Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

Слово вчителя:  (10хв)

         У суфіксах дієприкметників пишеться тільки одна н :

 нескінчений роман, зроблений якісно, визнаний всіма, сказане слово.

         Увага! Дієприкметники слід відрізняти від прикметників дієприкметникового походження, які мають наголошені суфікси –анн-, -янн-, -енн- і пишуться з нн:

невблаганна доля, невпізнанний край,

 незбагненний вчинок

 

1.     Робота з підручником: (20хв)

2.     Творче завдання в групах «Кросворд Дієприкметник»: (10хв)

Від дієслів утворіть дієприкметники та виділіть суфікси: 1. Написати, 2. Посивіти, 3. Літати, 4. Спочити, 5. Побачити, 6. Звеселіти, 7. Обважніти, 8. Спіймати, 9. Згоріти, 10. Покласти. 11. Почути, 12. Забути

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слово вчителя: (10хв)

НЕ з дієприкметниками пишеться

Окремо

Разом

1. Коли заперечення підсилюється протиставленням: Навкруги простя­глися не збіднілі села, а багаті.

2. Коли при дієприкметнику є пояс­нювальне слово: Він вдивлявся у зовсім не зрозумілу задачу.

3. Коли дієприкметник виступає присудком: Підлога не вимита, у хаті не прибрано

 

1. Коли дієприкметник без не не вжи­вається: Вона розуміла, які неоціненні історичні скарби зібрано її родиною.

2. Коли при дієприкметнику немає пояснювального слова: У нашому міс­ті знявся нестихаючий вітер

2.     Робота з підручником: (20хв)

 

Слово вчителя: (10хв)

У сучасній українській мові вживаються дієслова на –но, -то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні:

Проса покошено.(М.Рильський)

Безособові дієслова на –но, -то не відмінюються ні за числами, ні за відмінками, ні за родами. Ці форми  утворити від кожного пасивного дієприкметника із суфіксом –н(ий), -т(ий):

збудований- збудовано,

Забутий –забуто.

3.     Робота з підручником: (14хв)

Творче спостереження: (10хв) Прослухайте уважно пісню, розділіть зошит на 2 колонки в першу ви запишіть дієслова, які почуєте, а в другу дієприкметники.

ПІСНЯ ПРО РУШНИК

Рідна мати моя, ти ночей не доспала

І водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя дала.

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.

Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,

І зелені луги, й солов’їні гаї,

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші твої.

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші блакитні твої.

Я візьму той рушник, простелю, наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров,

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, і вірна любов.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов

А. Малишко

5.  Підсумок уроку: (3хв) Сьогодні на уроці, ми з вами закріпили знання з теми «Дієприкметник»,  ознайомилися з новою темою, та закріпили свої знання з правопису  –н- у дієприкметниках і  –нн-  у прикметниках дієприкметникового походження, Не з дієприкметниками, та ознайомилися з безособовими дієслівними формами на –но, -то.

6. Оголошення результатів навчальної діяльності (5хв)

7. Домашнє завдання: (3хв)  8, 9, 10 вправи: №99, №111, №123.


 

Урок. Не з дієприкметниками

Урок. Не з дієприкметниками

Викона ємо завдання: (8хв) Варіант 1:

Викона ємо завдання: (8хв) Варіант 1:

Творче завдання в групах «Кросворд

Творче завдання в групах «Кросворд

Слово вчителя: (10хв) НЕ з дієприкметниками пишеться

Слово вчителя: (10хв) НЕ з дієприкметниками пишеться

Слово вчителя: (10хв) У сучасній українській мові вживаються дієслова на –но, -то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні:

Слово вчителя: (10хв) У сучасній українській мові вживаються дієслова на –но, -то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні:

ПІСНЯ ПРО РУШНИК Рідна мати моя, ти ночей не доспала І водила мене у поля край села, І в дорогу далеку ти мене на зорі…

ПІСНЯ ПРО РУШНИК Рідна мати моя, ти ночей не доспала І водила мене у поля край села, І в дорогу далеку ти мене на зорі…
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
18.02.2023