Урок-закрепление по математике
Оценка 4.6

Урок-закрепление по математике

Оценка 4.6
doc
02.08.2021
Урок-закрепление по математике
Морское путешествие.doc

Урок па матэматыцы “Марское падарожжа”

 

Тэма: Замацаванне вывучанага матэрыялу.

 

Мэта ўрока: замацаванне  і абагульненне ведаў вучняў пры складанні і рашэнні задач.

Задачы ўрока: паўтарыць, абагульніць і сістэматызаваць пройдзены матэрыял, кантроль засваення ведаў, уменняў і навыкаў па рашэнню задач. Павышаць пазнавальную актыўнасць вучняў на ўроках матэматыкі, развіваць лагічнае мысленне, мову, памяць. Выхоўваць цікавасць да прадмета, сяброўства, мэтанакіраванасць.

Абсталяванне: карта падарожжа, карткі, мадэлі караблёў, мадэлі геаметрычных фігур,прэзентацыя, слоўнік марскіх тэрмінаў.

 

Ход урока

1.     Арганізацыйны момант.

Гучыць музыка “Гукі прыроды. Шум мора”

 

- Мы з вамі сёння адпраўляемся ў далёкае марское падарожжа. Кожна з вас – капітан, які вядзе сваё судна праз мора. Але ж гэтае мора не простае, а матэматычнае. На кожным караблі вядзецца бартавы журнал, у які запісваецца ўсё, што адбылося за час падарожжа. Ваш сшытак на час урока ператвараецца ў бартавы журнал, які вы будзеце весці самі.

-І так, вы згодны. Тады, наперад!

 

-         7 футаў пад кілем, або счаслівага шляху, як гавораць сапраўдныя маракі.

 

Псіхалагічны настрой.

Лянота, лянота,

Ідзі ў балота,

У лесе схавайся,

Да нас не чапляйся.

 

1.   Вусны лік

-         Усе гатовы. Давайце запішам дату нашага падарожжа.

-         Але ж перш, чым адправіцца ў плаванне і каб не наткнуцца на каралавыя рыфы, якія могуць прабіць наш карабель, нам патрэбна зрабіць некаторыя вылічэнні. Будзьце ўважлівымі, каб наш карабель не патануў.

Ø На колькі 25 менш за 80?

Ø У колькі разоў 54 больш за 6?

Ø Запішыце лікі: 2 сотні; 7 соцен ;

Ø Найменшы трохзначны лік;

Ø Найменшы чатырохзначны лік;

Ø Перавядзіце ў мінуты: 1 гадзіна 10 мінут,  2 гадзіны.

Ø Запішыце лік, які: меншы за 121 але большы за 119; большы за 998, але меншы за 1000.

 

2.   - Малайцы. Ну, а цяпер можна смела адпраўляцца ў шлях.

Вось мы і ў адкрытым моры. А хто гэта плёскаецца , нырае там уперадзе, выпускае фантан вады?

Ён больш усіх звяроў на свеце.

Такі адзін ён на планеце,

(Яго паменшы нават слон).

Пускаць фантаны любіць ён.

У вадзе ён плавае і спіць.

Хто скажа першым? Гэта  - …

 

-Так. Гэта сіні кіт – жывёла, якая ахоўваецца чалавекам. Гэта самая вылікая млекакормячая жывёла ў свеце.

- А гэта хто недалёка ад іх?

Зноў гуляюць і сваволяць

Перад носам карабля

Над вадою блішчаць спіны

Імчацца хуткія …

 

-Дэльфіны- жывёлы, якія шмат разоў дапамагалі выратавацца людзям, якія танулі. А яшчэ яны суправаджаюць у моры караблі. Лечаць людзей. Гэта сябры чалавека.

-Разгледзьце іх уважліва і рашыце задачу.

 

·       Агульная даўжыня двух  аднолькавых кітоў роўна 66 метраў. Знайдзіце даўжыню дэльфіна, калі вядома, што даўжыня дэльфіна ў 11 разоў меншая за даўжыню аднаго такога  кіта.

 

 Дзеці рашаюць задачу і запісваюць у сшыткі.

 

3.    - А зараз  мы адправімся у падводны мір. Надзенем аквалангі і апусцімся пад ваду. Давайце, даведаемся, хто там жыве? А там жывуць васьміногі, каракаціцы, марскія зоркі.

 

·       Калі аквалангісты даследавалі дно мора, то заўважылі 9 васьміногаў, каракаціц на 12 больш, чым васьміногаў, а марскіх зорак столькі ж, колькі васьміногаў і каракаціц разам. Колькі марскіх зорак заўважылі аквалангісты?

 

Дзеці рашаюць задачу і запісваюць у сшыткі.

 

 

4.    - Наша падарожжа працягваецца і мы адпраўляемся ў мора Ураўненняў.  Там мы пазнаёмімся  яшчэ з адной марской жывёлінай –жамчужніцай. Каб да яе дабрацца, неабходна прайсці па матэматычнай лесвіцы  і рашыць ураўненні.

36:х=12              х*6=84                х+120=120           250-х=200

 

 

-- Вось гэта і ёсць жамчужніца. Называюць яе так, таму што калі пясчынкі пападаюць унутр ракавіны, вакол яе адкладваецца слой перламутра, і ўтвараецца жамчужына з якой робяць упрыгожванні.

 

5.   Настаў час адпачыць.  І мы адпраўляемся  ў праліў Адпачынку.

Фізмінутка.

 

Над волнами чайки кружат,

Полетим за ними дружно.

Брызги пены, шум прибоя,

А над морем — мы с тобою! (Дети машут руками, словно крыльями.)

Мы теперь плывём по морю

И резвимся на просторе.

Веселее загребай

И дельфинов догоняй. (Дети делают плавательные движения руками.)

 

Море волнуется - раз! (Наклоны туловища влево-вправо.)

Море волнуется - два! (Наклоны туловища влево-вправо.)

Море волнуется — три! (Повороты туловища влево-вправо.)

Морская фигура, замри! (Присели.)

 

6.   Малайцы!  Адпраўляемся далей. Наперадзе ў нас бязлюдны востраў.

Востраў Геаметрычных фігур. Можа на такім востраве і жыў Рабінзон Круза?!

А  якія геаметрычныя ведаеце вы?  Што вы ведаеце пра трохвугольнік, квадрат, прамавугольнік?  Што такое перыметр?

 

Задача. У прамавугольніка  даўжыня 8 см, а шырыня ў 4 разы меншая. Знайсці яго перыметр.Начарціце гэты прамавугольнік.

 

 

7.   Наша падарожжа працягваецца. Мы адпраўляемся ў заліў Лікаў.

Тут падрыхтаваны наступныя заданні.Параўнайце гэтыя лікі.

 

200*300                       71*171

100*200                       325*35

500*200                       999*1000

800*800                       999*999

 

 

8.    Вось мы і даплылі да мыса Самастойнасці. Прыпынак.

Вучні выконваюць самастойную работу с.35 №6.

 

9.   Настаў час нам вяртацца назад.Але што гэта плыве па марскім хвалям. Ды гэта ж бутэлька, бутэлька з пасланнем. “Малайцы, дзеці. Вы былі адважнымі, смелымі, лагічнымі, кемлівымі. Вы дастойны павагі і дастойны насіць званне капітанаў караблёў. Віншую Вас! Капітан Урунгель.”

 

Вынік урока.

-         І мае вам віншаванні і падзяка за ўрок. А зараз, дзеці, каму ўсё было зразумела на ўроку, у каго не ўзнікала цяжкасцей – замацуйце чырвоны караблік, а ў каго ўзнікалі цяжкасці і каму патрэбна дадатковая дапамога – сіні караблік.

 

Адзнакі.

 

Дамашняе заданне. С. 34, № 4. С.35, №10.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МАЦЯРЫК

 

МАТЭМАТЫКА 

 

 

 

 

 

 

ПОРТ   ЛІКАЎ

 

 

Агульная  даўжыня  двух   аднолькавых  кітоў  роўна 66  метраў.  Знайдзіце  даўжыню  дэльфіна,  калі вядома,  што  даўжыня  дэльфіна  ў  11  разоў  меншая за  даўжыню  аднаго  такога   кіта.

 

 

 

 

Калі  аквалангісты  даследавалі  дно  мора,  то заўважылі  9 васьміногаў,  каракаціц  на  12  больш, чым  васьміногаў,  а  марскіх  зорак  столькі  ж,  колькі васьміногаў  і  каракаціц  разам.  Колькі  марскіх зорак  заўважылі  аквалангісты?

 

 

 

  36:х=12      х  6=84      х+120=120    250-х=200

 

 

У  прамавугольніка   даўжыня  8 см,  а шырыня  ў  4 разы  меншая.  Знайсці яго перыметр. Намалюйце гэты  прамавугольнік.

 

 

 

200*300       71*171   

100*200       325*35        

500*200       999*1000    

800*800       999*999       

 

 

              

 

ЛЯНОТА, ЛЯНОТА,

ІДЗІ  Ў  БАЛОТА,

У  ЛЕСЕ  СХАВАЙСЯ,

ДА НАС НЕ ЧАПЛЯЙСЯ.

 

 

 

 

 

Над волнами чайки кружат,

Полетим за ними дружно.

Брызги пены, шум прибоя,

А над морем — мы с тобою!

Мы теперь плывём по морю

И резвимся на просторе.

Веселее загребай

И дельфинов догоняй.


«МОРСКОЙ» СЛОВАРЬ

 

 

ОСТРОВ – участок суши,окружённый со всех сторон водой

 

ПОЛУОСТРОВ – часть суши, одной стороной примыкающая к материку или острову, а со всех остальных сторон окружённая водой.

 

АРХИПЕЛАГ – группа островов, расположенных близко друг к другу.

 

 

МОРЕ - часть Мирового океана.

 

ЗАЛИВ – часть океана, моря, озера или другого водоёма, глубоко вдающаяся в сушу, но имеющая свободный водообмен с основной частью водоёма.

 

ПРОЛИВ – водное пространство, расположенное между двумя участками суши и соединяющее смежные водные бассейны или их части.

 

ПОРТ – место на берегу моря или реки, устроенное для стоянки кораблей и судов.

 

БУХТА – небольшой залив, участок водоёма, вдающийся в сушу, защищённый от ветра, открытый к морю с одной какой-либо стороны и удобный для стоянки судов

 

ЛАГУНА - мелкий водоём, отделённый от моря узкой полосой намытого песка (пересыпью) или коралловыми рифами.

 

 

 

МЫС — участок суши, вдающийся в море, озеро,   реку.

 

КАПИТАН — морской термин, означающий должностное лицо, возглавляющее экипаж гражданского судна.

 

КОК  (иначе - КУК)— обычный повар на судне.

 

МАТРОС  — младшее воинское звание в военно-морском флоте Вооруженных Сил , соответствующее званию рядовой в других родах войск.

 

ШТУРВАЛ   — устройство управления движением плавсредства или летательного аппарата по курсу. Классический штурвал судна представляет собой колесо с рукоятками...

 

ФУТ (англ. foot — ступня) — единица измерения длины в английской системе мер.

 

КИЛЬ — нижняя балка или балки, проходящие посередине днища судна от носовой до кормовой его оконечности, и служащие для обеспечения прочности корпуса судна. На современных яхтах килeм принято называть фальшкиль: Протянуть под килем (под дном)...

 

МОРСКАЯ   МИЛЯ — единица длины, используемая в морской и воздушной навигации.

 

БУХТА

МОРА  ЎРАЎНЕННЯЎ

 

ВОСТРАЎ ГЕАМЕТРЫЧНЫХ  ФІГУР

 

ПРАЛІЎ  АДПАЧЫНКУ

ЗАЛІЎ  ЛІКАЎ

 

МЫС САМАСТОЙНАСЦІ

 

 

ПАСЛАННЕ

 

“Малайцы, дзеці. Вы былі адважнымі, смелымі, лагічнымі, кемлівымі. Вы дастойны павагі і дастойны насіць званне капітанаў караблёў. Віншую Вас! Капітан Урангель.”

 

 

 

 


Урок па ма тэматыцы “Марское падарожжа”

Урок па ма тэматыцы “Марское падарожжа”

Перавядзіце ў мінуты: 1 гадзіна 10 мінут, 2 гадзіны

Перавядзіце ў мінуты: 1 гадзіна 10 мінут, 2 гадзіны

Наша падарожжа працягваецца і мы адпраўляемся ў мора

Наша падарожжа працягваецца і мы адпраўляемся ў мора

Вось мы і даплылі да мыса Самастойнасці

Вось мы і даплылі да мыса Самастойнасці

МАЦЯРЫК МАТЭМАТЫКА

МАЦЯРЫК МАТЭМАТЫКА

У прамавугольніка даўжыня , а шырыня ў 4 разы меншая

У прамавугольніка даўжыня , а шырыня ў 4 разы меншая

Над волнами чайки кружат, Полетим за ними дружно

Над волнами чайки кружат, Полетим за ними дружно

МОРСКОЙ» СЛОВАРЬ ОСТРОВ – участок суши,окружённый со всех сторон водой

МОРСКОЙ» СЛОВАРЬ ОСТРОВ – участок суши,окружённый со всех сторон водой

МЫС — участок суши, вдающийся в море, озеро, реку

МЫС — участок суши, вдающийся в море, озеро, реку

БУХТА МОРА ЎРАЎНЕННЯЎ

БУХТА МОРА ЎРАЎНЕННЯЎ

МЫС САМАСТОЙНАСЦІ ПАСЛАННЕ “Малайцы, дзеці

МЫС САМАСТОЙНАСЦІ ПАСЛАННЕ “Малайцы, дзеці
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
02.08.2021