Цель урока: Активизация лексико-грамматического материала в ситуациях реального общения с помощью ИКТ.
Задачи:
1. Развивать умения и навыки говорения при помощи ИКТ.
2. Создать ситуации для употребления Future Simple.
3. Развивать логическое мышление, память, внимание, умение анализировать информацию и делать выводы.
4. Создать ситуации общения, влияющие на эмоции и чувства учащихся.
5. Воспитывать взаимопомощь, ответственность, сотрудничество при выполнении общей задачи.
Оборудование: проектор, экран, компьютер, мяч, компьютерная презентация, кл. доска.
Грамматический материал: the Future Simple Tense (вопросительная, отрицательная и утвердительная формы).
Учебник: К.И.Кауфман, М.Ю. Кауфман, Happy English. ru, для 6 класса.
Планконспект открытого урока английского языка в 6 классе
“What will happen to me?”
Белоусова О.И.
учитель английского языка
МКОУ СОШ №1с.Дивное.
Цель урока: Активизация лексикограмматического материала в ситуациях
реального общения с помощью ИКТ.
Задачи:
1. Развивать умения и навыки говорения при помощи ИКТ.
2. Создать ситуации для употребления Future Simple.
3. Развивать логическое мышление, память, внимание, умение анализировать
информацию и делать выводы.
4. Создать ситуации общения, влияющие на эмоции и чувства учащихся.
5. Воспитывать взаимопомощь, ответственность, сотрудничество при
выполнении общей задачи.
Оборудование: проектор, экран, компьютер, мяч, компьютерная презентация,
кл. доска.
Грамматический материал: the Future Simple Tense (вопросительная, отрицательная и
утвердительная формы).
Учебник
: К.И.Кауфман, М.Ю. Кауфман, Happy English. ru, для 6 класса.
Ход урока
I.
Оргмомент. (Слайд 1)
T. Good morning, children! Who is on duty today? Who is absent today?
Who is late today?
What date is it today? What day of the week is it today? What is the
weather like? How are you? Are you fine? OK, let’s begin
our lesson.
II. Warming up. (Слайд 2)
T. Let’s do phonetic exercises:
fat, mat, cat, Pat. Pat has a cat and a rat.
Mary and Clare have a hare and a pear.
1[w] will, what, when, where, why,
Why do you cry Willy? Why do you cry? Why Willy, why Willy, why?
[ r] read, write, red, wrong, road.
She sells sea shells on the seashore.
T. I know, you’ll have six lessons today, won’t you? I try to predict your
working day. Please, agree with me or say that it is true.
P1, you’ll have mathematics today, won’t you?
P2, you’ll write a test, won’t you?
P3, you’ll come home at 2 o’clock p.m., won’t you?
P4, you won’t watch TV in the evening, will you?
Ш. Объявление цели урока:
T. We always want to know what will happen in the future, don’t we? At
the lesson we’ll talk about your future, the future of other people and even of fairy
tale characters.
T. Let’s sing a song “In ten years”
IV. Актуализация прежних знаний.
And now I want you to predict your future. Your homework was to make your
own prediction. There are your predictions in the slide, but they are hidden. And
you don’t know where your own prediction is. Please, choose some button, press
it and read.
(Слайд 3)
T. After reading you should express your opinion, using these phrases:
How interesting!
So nice!
It's great!
Cool!
How funny!
Very good!
T.: Look at the blackboard and repeat them all together.
V. Творческие проекты учащихся.
T. Well, you know what will happen to you in ten or twenty years. Would you like to know
what will happen to the famous fairytale characters Malvina and Cinderella? Now Dasha and
Polina will predict the future for them.
2VI. Grammar material
Т.: Какое глагольное время использовали вы в своих предсказаниях? Давайте вспомним
образование Future Simple.
(Слайд 3)
Отправляемся с вами в графство Future город Simple. Назовите вспомогательной глагол,
который работает в этом городе.
(Слайд 4)
Вспомните пароли города
ЗАВТРА
1. TOMORROW
2. NEXT
YEAR
–
В СЛЕДУЮЩЕМ ГОДУ
3. IN TWO DAYS
4. IN THE FUTURE
5. IN A DAY
ЧЕРЕЗ ДВА ДНЯ
В БУДУЩЕМ
ЧЕРЕЗ ДЕНЬ
Какой порядок слов в утвердительном предложении? Как сокращается will?
(Слайд 5)
В отрицательном? (Слайд 6)
Общий вопрос? А как отвечать на общий вопрос?
(Слайд 7)
Какой порядок слов в специальном вопросе? В вопросе к подлежащему?
(Слайд 8)
VII. Физкультминутка. (Слайд 9)
T. We are a little tired. Let’s play ball. Stand up, come here and make a circle. We’ll
play ball and ask questions to each other. And you must answer these questions.
P1: What will you do next week?
P2: I’ll go to Stavropol next week.
VIII. Отработка грамматического материала. (Слайд 10)
T. Thank you. Sit down and let’s go on.
I’m sure you can easily fill in the gaps, can’t you? Please, try. Well done. Don’t
forget about the short form of Future Simple.
I think it is not very difficult to translate the sentences from Russian into English, isn’t
it? Let’s do it.
Now your task is to make negative sentences. (Слайд 11)
Try to ask a general question and answer it. Give short answer, please, work in pairs.
(Слайды 12, 13)
And now try to ask special questions to the underlined words one by one.
IX. Paбота с программой «Уроки Кирилла и Мефодия»
3Today we’ll work with the computer program “ English Lessons by Kirill &
Mefodiy. Lesson 23, exercises 5,6,9,17,20.
Dasha and Polina, do ex.5 & 7, please.
1. Listening (lesson 23, step 5)
T. Let’s listen to three short statements. The girl tells us about her future birthday
party. Listen to them and match them with the pictures.
In ex.6 you should match the beginning of the phrase with the end of it.
(lesson 23, step 20) T: Type in the missing words.
2.
3. (lesson 23, steps 9, 17) T: Ex.9, 17 are the tests. You should make the sentences from
the words or the words into the figures.
X. Упражнения для глаз.
T: I think your eyes are got tired. Let’s give them a rest. Close them, and now open them
widely. Look up, left, down, right. Again, please.
Подведение итогов урока. Домашнее задание.
T. I think our lesson was great. I am very pleased with your work. Your marks are …
Write down your homework, please. Do ex.. 2, 3 on pp.20 in your Workbook 1. Thank you.
See you on soon.
4