Урок-подорож у країну безсполучникового речення.
Узагальнення й систематизація вивченого про безсполучникове складне речення. Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні має такі задачи:
- дидактична – формувати вміння й навички виділяти ці речення в тексті (пізнавальні УНД), характеризувати смислові відношення між частинами, аргументувати розділові знаки, констру¬ювати безсполучникові речення, доцільно вживати у власних висловлюваннях різних типів і стилів (комунікативні УНД);
- розвивальна – роз¬вивати пам’ять, увагу, спостережливість (регулятивні УНД);
- виховна – виховува¬ти активне, свідоме ставлення до вибору професії (особистісні УНД).
УРОК № 28
Урокподорож у країну безсполучникового речення.
Узагальнення й систематизація вивченого про безсполучникове складне
речення. Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні
Мета: узагальнити й систематизувати знання про безсполучникове складне
речення, розділові знаки в ньому.
Задачі:
дидактична – формувати вміння й навички виділяти ці речення в тексті
(пізнавальні УНД), характеризувати смислові відношення між частинами,
аргументувати розділові знаки, конструювати безсполучникові речення,
доцільно вживати у власних висловлюваннях різних типів і стилів
(комунікативні УНД);
розвивальна – розвивати пам’ять, увагу, спостережливість (регулятивні
УНД);
виховна – виховувати активне, свідоме ставлення до вибору професії
(особистісні УНД).
Плановані результати:
особистісні – аргументовано доводити певну думку, усвідомлювати
відповідальність за власні дії (вибір майбутньої професії);
метапредметні – зіставляти й аналізувати мовні явища, вибирати
потрібну інформацію на основі роботи з текстом, відеоматеріалами;
предметні – правильно будувати й використовувати в мовленні БСР.
Тип уроку: урок розвиваючого контролю.
Обладнання: таблиці (маршрутні листи), тексти, відеоматеріали, РРТ
презентація.
Оголошення теми й мети уроку
I.
II. Слово вчителя (мотивація діяльності)
ХІД УРОКУ
Умови ділової гриподорожі такі: кожен виступає сам за себе, у ході
подорожі ви йтимете «широкими дорогами», «вузькими стежками»,
«перепливатимете річки й озера», зробите кілька «привалів». Рівень завдань
буде різний, маю надію, що кожен зможе отримати найвищий для себе бал.
III.
1.
Завдання для подорожі в країну Безсполучникового речення
Починаємо подорож з розв’язання дуже простого завдання.
З’ясуйте, що зашифровано в маршрутному листі.
П П У Л В
Т І П Ю Р
А З О Д О
Ш Н Л И Б
К А Ь Н О
У Ю О У Т
Т Т
Ь І
І
Пташку пізнають у польоті,
людину – в роботі.
Народна мудрість Поясніть, як ви розумієте ці слова.
2. Щоб перейти кордон країни Безсполучникового речення, треба
знайти безсполучникові речення серед інших складних і простих,
аргументовано довести свій вибір (мовне спостереження).
1. Робота, яку ми виконуємо охоче, зцілює болі (В. Шекспір).
2. У природі все мудро продумано і влаштовано: кожен повинен
займатися своєю справою. (Леонардо да Вінчі)
3. Працюй з розумом, а не до ночі (Л. Сенека).
4. Два стимули примушують людину працювати: спрага заробітної плати
і страх її втратити (Г. Форд).
5. Бери вершину – матимеш середину (Г. Сковорода).
6. Немає любові – і всяка праця безплідна (Б. Франклін).
3.
Перед вами широка річка Смислових відношень між частинами
Безсполучникового речення. Тут страшні трапляються пороги. Щоб на
них не розбитись, треба правильно поєднати смислові відношення й
розділові знаки (робота в парах, картки).
Смислові відношення
Розділові знаки
Причинові
Пояснювальні
Умовночасові
Наслідкові
Одночасність дій, явищ
Послідовність подій
, ;
:
4. Ми ступили на стежку Переліку фактів, явищ, дій у
Безсполучниковому складному реченні.
Наш подальший маршрут
визначить схема такого речення, яке є синонімом до записаних трьох
простих:
Вибір професії
– це
відповідальний і складний крок.
Вибір професії
не терпить
Тут потрібні
легковажності.
хороші
знання й відповідна
підготовка.
Вибір професії – це відповідальний
і складний крок, він не терпить
легковажності,
тут потрібні
знання й відповідна
хороші
підготовка.
[ ], [ ], [ ].5.
Чи можна вважати БСР сумою простих речень? (мовне дослідження)
Вузька стежина привела нас на вершину гори. Погода почала
псуватися. Усе, що відбувалося, вимагало пояснення, з’ясування, пошуку
причини. Несподівано ми набрели на гірське озеро. Звідки воно тут?
Може, з’явилося внаслідок глобального потепління?
Поміркуйте з цього приводу, перетворивши подані речення на
(моделювання тексту). Який стиль мовлення
безсполучникові
використаєте?
Учені стверджують, що льоди Північного полюсу тануть, і в
наступному столітті зникнуть зовсім через глобальне потепління.
Дослідження показують, що температура води безпосередньо під
льодом піднімається надзвичайно швидко. Можливо, на деякий період
року льоди будуть зникати, тому що вже зараз кількість айсбергів, які
дрейфують з Арктики до берегів Гренландії, скоротилась майже на 40 %
(З газети).
На мою думку, … (Я вважаю, …)
Поперше, …
Подруге, …
Отже, …
6.
У нашій подорожі настала пауза – привал. Відпочиваючи, ми
повинні підготуватися до наступного етапу мандрівки, а саме: визначити
час, умови й передбачити можливі наслідки переходу через пустелю, яка
називається «Тире в безсполучниковому складному реченні».
Для цього заповніть подану на аркушах таблицю прикладами (робота
в парах).
Тире вживається
Приклади
Між підметом і присудком за певних умов
У неповних реченнях на місці пропущених слів
У реченнях з прямою мовою
У діалогах
У безсполучниковому складному реченні зі
значенням:
а) протиставленнязіставлення;
б) часу;
в) умови;
г) наслідку;
ґ) швидкої зміни подій.У подорожі без влучної приказки, прислів’я на різні теми не
7.
обійтися. Вони добре прижилися в країні Безсполучникового складного
речення. Ось зараз ми причалюємо до пристані Перлин народної
мудрості (перевірка домашнього завдання).
Домашнім завданням було записати 5 прислів’їв і приказок про працю,
роботу, людину якоїсь професії. За структурою це повинні бути
безсполучникові речення, у яких ставиться тире.
Зразок. З ремеслом дружити – в житті не тужити. Люби справу –
майстром будеш. Без діла жити – тільки небо коптити. Більше діла –
менше слів. Була б охота – заладиться всяка робота.
8.
Подорож завершується. Наш останній привал на річці Замріяній.
Спочатку ми разом переглянемо короткий відеоролик, а потім ви
отримаєте завдання (перегляд відео).
Складіть невеликий текст, 57 речень (мініесе) «Я через 10 років»,
розкажіть про себе як про людину певної професії, використовуючи БСР.
IV. Підсумки уроку
1.
Оцінювання учнів (спочатку – самостійно, на полях зошита,
після збирання зошитів – учителем).
2.
Народна мудрість говорить: щасливий той, хто радісно йде на
роботу і з радістю повертається додому. Але, щоб радісно було йти на роботу,
треба одержувати від неї задоволення, а це залежить від вдало обраної
професії. Тож бажаю кожному з вас не помилитися у своєму виборі.
Пам’ятайте золоту формулу вибору професії: «Хочу – можу – треба».
Більше про це ви дізнаєтеся на заняттях з елективного курсу «Основи
вибору професії», який у 2 семестрі для вас буде вести шкільний практичний
психолог.Домашнє завдання
V.
Підготуватися до контрольної роботи (диктанту), виконати вправу 210
(тестові завдання з обґрунтуванням вибору).