Кременецький ліцей імені У.Самчука
І Всеукраїнський конкурс «Творчий учитель-одарований учень»
Номінація: авторські розвивальні
уроки та системи уроків
Виникнення конфліктів.
Шляхи їх вирішення та попередження
(урок для учнів 11 класу)
Підготувала:
учитель психології
Савіцька Л.В.
2012р.
ТЕМА: Виникнення конфліктів. Шляхи їх вирішення та попередження
МЕТА: Ознайомити учнів з поняттям «конфлікт», причинами його виникнення та шляхами попередження, розвивати навички конструктивного спілкування та вирішення конфлікту. Виховувати толерантність, взаємоповагу до інших, бажання конструктивно вирішувати непорозуміння з іншими людьми, бажання самовдосконалення.
ОБЛАДНАННЯ: картки з роздатковим матеріалом, поезія, мультимедійний проектор, аркуші формату А4
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація знань учнів. Поезія.
III. Вступне слово учителя.
IV. Подача нового матеріалу.
1. Визначення поняття «конфлікт».
2. Вправа «Неповторні».
3. Види конфліктів.
4. Динаміка розвитку конфлікту.
5. Стилі поведінки у конфліктних ситуаціях.
6. Шляхи вирішення та подолання конфлікту.
7. Вправа «Розіграй ситуацію».
8. Притча.
9. Вправа «Чарівний стільчик».
V. Заключне слово учителя.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
Учитель: За вікном двадцять перше століття:
Вік прогресу, логіки, проблем.
Як може вижить чоловік,
В такий космічний, надприродній вік.
Летить життя, воно спішить,
Але крізь призму років і століть
З тенет людину не пускає
Його величність – пан конфлікт.
Й від миті, коли Бог задумав світ,
Причиною всіх бід зробивсь конфлікт.
Пробравсь спочатку він в Едем,
Створивши море там проблем:
Адам і Єва вигнані із раю.
Неандерталець мамонта вбива.
Середньовічний лицар на турнірі
Честь роду кров'ю омива.
Конфлікти є навіть державні.
Складніший внутрішній конфлікт.
І вірний крок зробити треба,
Щоб зберегти наш рід від бід.
ВСТУПНЕ СЛОВО УЧИТЕЛЯ
Суспільство – це сукупність людей, об'єднаних певними взаємовідносинами. Тому дуже важливо навчитися та оволодіти мистецтвом взаємодії.
Часто у ході взаємодії людей виникають непорозуміння, які призводять до конфліктів.
Але саме вони є неодмінними супутниками нашого життя.
Інколи ми ділимось на «МИ» і «ВОНИ» «МИ» завжди хороші, «ВОНИ» – погані.
Бачачи недолік одного чи двох людей ми часто говоримо, що усі такі. Хоча нерозумно робити такі висновки. Варто краще пізнати людину і наше ставлення до неї зміниться.
Вправа «Неповторні» 5 хв.
Мета: продемонструвати неповторність кожного з учнів, зняти напруженість.
Інструкція: «Кожен з вас бере аркуш паперу А4 і чітко виконує мою інструкцію:
1) складіть аркуш паперу вдвічі, і ще раз так само;
2) відірвіть правий верхній кут;
3) складіть ще раз вдвічі і відірвіть ще раз правий верхній кут;
4) складіть ще раз вдвічі і відірвіть правий верхній кут.
Закінчили. Розгорніть папір і подивіться, що у вас вийшло. Обговорення:
• чи є однакові витинанки?
• з чим пов'язана така їх розмаїтість?
Учитель підводить учнів до висновку про те, що усі люди різні, мають свої думки, погляди, які часто можуть не співпадати, що може призвести до виникнення конфліктів чи непорозумінь.
Побутує думка, що конфлікт – це обов'язково погано, це жахлива проблема. Але це помилкова думка, дилетантський погляд.
Конфлікт – це ще одна форма спілкування людей, іноді навіть продуктивніша й ефективніша, ніж звичайна і мирна бесіда. Існують різні визначення конфлікту.
Учитель просить дітей записати визначення у зошитах
З латинської «конфліктує» означає – «боротися разом».
Конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів, думок, поглядів, їх неспівпадання, суперечка у спілкуванні.
ДИНАМІКА РОЗВИТКУ КОНФЛІКТНОЇ СИТУАЦІЇ
Виникнення конфліктної ситуації. Зростання напруження у відносинах.
Усвідомлення конфліктної ситуації (оцінка чужих дій, як ворожих, з метою завдати шкоди чи принизити).
Конфліктна поведінка (дії). Розгортання конфлікту.
Учитель малює на дошці
КОНФЛІКТ = КОНФЛІКТНА СИТУАЦІЯ + ІНЦИДЕНТ
протиріччя, що несуть збіг обставин, що стали
істинну причину конфлікту причиною конфлікту
Що означає вирішити конфлікт?
1. Усунути конфліктну ситуацію.
2. Вичерпати інцидент.
ВИДИ КОНФЛІКТІВ
Етнічні
Виробничі
Сімейно-побутові
Суспільно-політичні
ТИПИ КОНФЛІКТІВ
Внутрішньоособистісний – учасниками такого конфлікту є не люди, а психологічні фактори особистості.
Міжособистісний – найрозповсюдженіший тип конфлікту, який виявляється не стільки у несхожості характерів, скільки в матеріальних засобах, виробничих справах, часі, людському ресурсі.
Між особистістю і групою – відбувається тоді, коли особа не приймає або не виконує норм співжиття у групі. Різновидом може бути протиріччя між групою і керівником, найчастіше авторитарним.
Міжгруповий – полягає у неспівпаданні норм і цінностей однієї групи з іншою.
Запитання до учнів: Які можуть бути причини конфліктів? Обговорення.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ КОНФЛІКТІВ
1. Розходження в цілях, інтересах, способах досягнення мети, думках, психологічний особливостях.
2. Вплив слів конфліктогенів (іноді попри бажання).
3. Ескалація конфліктогенів (посилення відповідної агресії у відповідь).
4. Несумісність характерів, психотипів.
5. Наявність темпераменту холерика.
6. Невротичність особистості, наявність акцентуації характеру (надмірна вираженість окремої риси, що спричиняється до вибіркової вразливості індивіда, щодо психогенних впливів).
7. Відсутність вміння критично відноситись до себе.
8. Відсутність терплячості та довіри.
Як реагують на конфліктну ситуацію люди залежно від типу темпераменту?
ХОЛЕРИК – вирішує, як правило, усе нахрапом, згарячу.
САНГВІНІК – при швидкості реакції на подію оперативно аналізує, шукає розумний вихід, компроміс.
МЕЛАНХОЛІК – довго зважує, роздумує, порівнює.
ФЛЕГМАТИК – спокійно реагує на ситуацію, чи подію, іноді дивується, чому люди не можуть примиритися.
Тест «Чи конфліктні ви?» (5 хв.) (Додаток 4)
Демонстрація ОСНОВНИХ СТИЛІВ ПОВЕДІНКИ за допомогою мультимедійного проектора. Учні записують у зошити.
ОСНОВНІ СТИЛІ ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС КОНФЛІКТНОЇ СИТУАЦІЇ
Стратегія поведінки |
У чому вона полягає? |
НАПОЛЕГЛИВІСТЬ (ПРИМУШУВАННЯ) |
Особисті інтереси вважаються найважливішими та значущими, а інтереси іншої людини – низькими та малоцінними. Людина не зацікавлена у співпраці з іншими, але здатна до вольових рішень, прагне задовольнити свої інтереси, нав'язуючи своє рішення. Ігнорується цінність міжособистісних взаємин. Основна тактика – боротьба, суперництво. Активно використовується влада, зв'язки, авторитет. Такий шлях ефективний, коли є влада, але вкрай неефективний метод розв'язання особистих конфліктів. |
ВІДХІД (УХИЛЕННЯ) |
Використовується, коли позиція нестійка і відсутня співпраця з іншими з метою розв'язання проблеми. Це – пожертва своїми інтересами в ім'я інтересів протилежної сторони. Стиль доцільно використовувати, коли проблема не дуже важлива, або коли відчувається помилковість власної позиції та правильність позиції іншої сторони., коли сили не рівні. Цей стиль використовується і під час взаємодії з психічно складною людиною. |
ПРИСТОСУВАННЯ |
Особистість діє з іншою людиною не намагаючись захищати власні інтереси, пристосовується, якщо результати дуже важливі для іншої людини й не дуже суттєві для вас. Цей стиль використовується і для досягнення вигоди. |
КОМПРОМІС |
Полягає у частковому задоволенні власних інтересів. Ви поступаєтеся і вам поступаються. Частково це нагадує співпрацю, але задоволення власних потреб відбувається на поверховому рівні. Стратегія компромісу не руйнує міжособових взаємин, а сприяє їх позитивному розвитку. Взаємна поступка може бути етапом на шляху пошуку прийнятого вирішення проблеми. |
Основні моделі поведінки у конфліктній взаємодії
Модель поведінки |
Поведінкова характеристика особистості |
АСЕРТИВНА (КОНСТРУКТИВНА) |
Намагається владнати конфлікт, спрямована на пошук прийнятого рішення, вирізняється витримкою та самовладанням, доброзичливим ставленням до супротивника, відкрита та щира, у спілкуванні лаконічна та небагатослівна. |
АГРЕСИВНА (ДЕСТРУКТИВНА) |
Постійно прагне до розширення та загострення конфліктів, принижує партнера, негативно оцінює його особистість, проявляє підозрілість та недовіру до суперника, порушує етику спілкування. |
ПАСИВНА (КОНФОРМНА) |
Пасивна, схильна поступатися, непослідовна в оцінках, судженнях, поведінці, легко погоджується з точкою зору супротивника. |
Учні записують в зошити.
|
|
11 ТАБУ (ЗАБОРОН) ПІД ЧАС КОНФЛІКТУ
1. Не слід критикувати опонента.
2. Приписувати йому погані наміри.
3. Демонструвати свою перевагу.
4. Звинувачувати у відповідальності за конфлікт тільки партнера.
5. Ігнорувати його інтереси.
6. Бачити усе лише зі своєї позиції.
7. Зменшувати заслуги іншого.
8. Перебільшувати свої заслуги.
9. Дратуватися, кричати, нападати.
10.Зачіпати «больові точки» опонента.
11.Обрушувати купу претензій.
Як ми можемо вирішити конфлікт? Учні вносять пропозиції з досвіду.
Записують у зошити:
ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТІВ
1. Виявити причини.
2. Виявити інтереси та бажання конфліктуючих.
3. Проаналізувати доводи та аргументи.
4. Зробити емоційну витримку.
5. Відділити власне відношення і емоції від проблеми.
6. Шукати компроміс.
7. Забезпечити справедливе вирішення проблеми, зберігши гідність та позитивне відношення до опонента.
Вправа «Розіграй ситуацію»
Усвідомлення свого «Я» і своїх відчуттів у конфліктній ситуації. Учитель просить двох добровольців програти ситуацію за чітким сценарієм. Завдання іншим учасникам бути уважними спостерігачами і проаналізувати сценарій гри.
Ситуація 1
Двоє друзів А і Б домовились про зустріч. Б запізнюється на 30 хвилин. Коли ж, нарешті, приходить до місця зустрічі, то чує: «Де ти вештаєшся? Я що, зобов'язаний тебе чекати? Виходить тобі байдуже, що я вже замерз і знервувався весь».
Б повинен відреагувати на свій розсуд.
Ситуація 2
Двоє друзів А і Б домовились про зустріч. Б запізнюється на 30 хвилин. Коли ж, нарешті, приходить до місця зустрічі, то чує: «У тебе все добре? Щось сталося?». Переконавшись, що усе добре: «Мені дуже неприємно, коли ти запізнюєшся. Починає здаватися, що щось трапилось і я дуже хвилююсь. Не запізнюйся більше будь-ласка». Б повинен відреагувати на свій розсуд.
Висновок
- Чи усе ви зрозуміли?
- Якими рисами слід володіти, щоб жити дружно?
- Чому виникають конфлікти?
- Як їх вирішити?
ПРИТЧА «Пам'ятай про уламки» (Додаток 5)
ВПРАВА «ЧАРІВНИЙ СТІЛЬЧИК»
У світі немає людей, у яких не було б зовнішніх чи внутрішніх рис, за які б їх не можна було поважати. Це варто пам'ятати завжди!
Посеред класу ставимо «чарівний» стілець і пропонуємо комусь добровільно сісти на нього.
Той, хто сів на стілець, найчарівніший та найкращий.
Пропонуємо усім по черзі висловити комплімент тому, хто сидить на «чарівному стільці».
А у відповідь, за правилами етикету, має бути подяка.
Умова: компліменти лише щирі і добрі.
ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО УЧИТЕЛЯ
Нічого немає вічного, тому кожен конфлікт має свій фінал, хоча може здаватися нескінченним, якщо зневага, зло, грубі слова та жорстокість візьмуть верх над здоровим глуздом.
Пам'ятайте, що крик є одним з найнекваліфікованіших варіантів розв'язання конфліктів.
Розумна людина і конфлікт розумно розв'яже.
Є приказка «Розумна людина вчиться на своїх помилках, а мудра – на помилках інших.
ТО Ж ЗИЧУ ВАМ БУТИ МУДРИМИ.
Домашнє завдання
Напишіть у зошиті один з видів конфлікту у вашій групі і опишіть своє бачення щодо його розв'язання. Яка причина виникнення цього конфлікту.
Для учнів роздано пам'ятки, які слід вивчити на наступне заняття.
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
Додаток 1
ЕТАПИ СПРИЯННЯ РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТУ ТРЕТЬОЮ ОСОБОЮ
Підготовчий етап:
• запитайте сторін, чому кожна тримається такої позиції, при цьому не вимагаючи пояснити та обґрунтувати свою позицію;
• запитайте, чому кожній стороні не до душі та чи інша позиція, в чому причина;
• визначте по черзі весь спектр інтересів кожної сторони. Обговоріть причини конфлікту, намагайтеся вибрати найбільш суттєві причини, запишіть їх;
• обговоріть усі розходження, приберіть усі «білі плями», заздалегідь попросіть підготувати докази; попросіть сторони висловити свої власні потреби та інтереси. Спробувати глянути на проблему чужими очима.
Пошук рішень для виходу з конфлікту
• запропонувати сторонам оголосити своє реальне бачення виходу з конфлікту;
• методом «мозкової атаки» разом з конфліктуючими запропонувати альтернативні рішення;
• наголосити на необхідності:
• максимальної кількості варіантів;
• концентрації уваги на майбутньому, не розглядати минулі образи;
• не поспішати з вибором оптимального варіанту;
• допомогти знайти ті рішення, які обидві сторони вважають добрими;
• знайти спільне у своїх варіантах;
• узгодити взаємні поступки у розв'язанні проблем;
• допомогти стороні, яка іде на поступки почувати себе комфортно.
ПІСЛЯ ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТУ:
1. Для попередження пліток повідомити всім, що конфлікт розв'язано.
2. Привітати обидві сторони з розв'язанням конфлікту. Потиснути руки один одному.
3. Зберегти позитивне відношення один до одного.
Додаток 2
ФУНКЦІЇ КОНФЛІКТУ
КОНСТРУКТИВНІ |
ДЕСТРУКТИВНІ |
Зняття напруженості, формування нових загальних інтересів |
Ослаблення єдності і порушення балансу сформованих стосунків |
Взаємодії надається велика динамічність, мобільність, підсилюється погодженість у досягненні цілей |
Погіршуються стосунки між людьми, які займаються однією справою, конфлікт заважає розвитку творчості та ентузіазму |
Виявлення нерозв'язаних проблем |
Невдоволення діями опонента, наростання незадоволення тим, що відбувається. |
Створення сприятливішого клімату, підвищення рівня взаємної довіри |
Погіршення морально-психологічної атмосфери, ускладнення процесу відновлення стосунків |
Врегулювання розбіжностей на взаємній основі |
Посилення недружної поведінки, відхилення від співпраці, виникнення труднощів у обміні думками, відхилення від примирення |
Конфлікт сприяв підняттю особистості на новий рівень розвитку, розширенню способів взаємодії з оточенням |
Формується недовіра до людей, невіра в торжество справедливості, занижена самооцінка |
Додаток 3
ПОЛОЖЕННЯ СХЕМИ ДАРЕНДОРФА
1.Що більше члени підгруп в організації можуть усвідомити свої інтереси та створити конфліктну групу, то з більшою імовірністю відбудеться конфлікт.
2.Що більший розподіл авторитету пов'язаний з розподілом інших винагород, то гостріший конфлікт.
3.Що менша мобільність між підпорядкованими й панівними групами, то гостріший конфлікт.
4.Що більше зубожіння підлеглих переключається з абсолютного на відносний рівень порівняння, то більш насильницьким є конфлікт.
5.Що менше конфліктні групи здатні доходити згоди, то більш насильницьким є конфлікт.
6.Що гостріший конфлікт, то більше він зумовить структурних змін і реорганізацій.
7.Що більш насильницьким є конфлікт, то вищими є темпи структурних змін і реорганізацій.
Додаток 4
ТЕСТ «Чи конфліктні ви?»
Оцініть себе, вибравши з наведених нижче груп відповідей один з чотирьох варіантів
1. Як ви реагуєте на критику?
а) як правило, критика мене глибоко зачіпає;
б) критику зазвичай приймаю близько до серця;
в) намагаюсь врахувати, якщо критика справедлива;
г) на критику зазвичай не звертаю уваги.
2. Чи вірите ви людям?
а) притримуюсь думки, що краще нікому не вірити;
б) людям майже не вірю, я в них помилився;
в) я вірю людям, коли немає особливих підстав для недовіри;
г) довіряю людям без перебірливостей.
3. Ви умієте боротися за свою точку зору?
а) я завжди наполегливо відстоюю свої погляди;
б) відстоюю свої погляди лише тоді, коли повністю впевнений, що правий;
в) скоріше поступлюся, ніж буду енергійно відстоювати свої погляди;
г) віддаю перевагу відмовитися від своїх поглядів, ніж через них конфліктувати.
4. Ви відаєте перевагу керувати чи підпорядковуватися?
а) в любій справі люблю керувати сам;
б) люблю як керувати, так і бути керованим з боку більш досвідченого товариша;
в) з більшою охотою працюю під чиїмось керівництвом;
г) як правило, віддаю перевагу роботі під чиїмось керівництвом і відповідальність передаю йому.
5.Якщо вас хтось образив...?
а) намагаюсь відплатити тим же;
б) боюся мститись через подальші наслідки;
в) вважаю помсту зайвим, непотрібним зусиллям;
г) якщо мене хтось образить, образу швидко забуваю.
6. Вас хотіли обійти у черзі?..
а) я здатний викинути таку людину геть;
б) сварюся, але тільки тоді, коли це роблять інші;
в) мовчу, хоча сердитий;
г) віддаю перевагу відступитися, у сварку не вступаю.
7. Чи легко вас «вибити з колії»?
а) я легко розчаровуюсь, навіть якщо незначні причини;
б) я розчаровуюсь, коли на те є серйозні причини;
в) розчаровуюсь рідко і тільки коли серйозні причини;
г) мене мало що розчаровує.
8. Ви «лід» чи «полум'я»?
а) я гарячий і запальний;
б) не дуже запальний;
в) скоріше спокійний, ніж запальний;
г) я спокійна людина.
9. Чи легко вам говорити правду?
а) завжди говорю, що думаю, прямо в очі;
б) буває, що можу сказати все, що думаю;
в) говорю обдумано лише після роздумів;
г) я не раз зважую свої слова, перш ніж щось сказати.
ОБРОБКА РЕЗУЛЬТАТІВ
Відповіді під буквою «а» оцінюються в 1 бал, «б» – 2 бали, «в» – з бали, «г» – 4 бали.
Вам слід підсумувати результати.
9-19. Ви людина важка у спілкуванні, часто ідете на конфлікт не заради справи, а через принцип. Можливо, навіть не признаючись самому собі, відчуваєте задоволення, даючи волю своїм емоціям і спостерігаючи, як розгортаються справи навколо вас. Іноді в очі вам люди говорять схвально «Борець за правду», «Сміливий, не боїшся критикувати недоліки» Але прислухайся краще до інших висловлювань: «Побережи свої нерви і нерви навколишніх», «не кип'ятись, а то вся твоя енергія перетвориться у пару». Скажіть чесно самому собі: чи така корисна віддача від вашої боротьби за справедливість? Ваші емоції не допомагають вам в цій боротьбі.
20-25. Дозволяє вважати вас достатньо лагідним, комунікативним, покладистим, здатним протистояти загостренню відносин в колективі (у тому числі у сім'ї).
26-34. Ви навряд чи є джерелом конфліктів. Однак спілкування з вами багатьом дає задоволення, оскільки людина, котра завжди і у всьому зі всіма погоджується, нецікава. До того ж пасивність, бажання відійти в бік від вирішення виникаючих в колективі проблем мимоволі робить вас непрямим винуватцем конфліктних ускладнень.
Однак слід запитати себе: чи були ви щирими у відповідях, бо багато людей стараються не бачити своїх недоліків, тому перевірте себе знову – не поспішаючи, вдумливо.
Додаток 5
ПРИТЧА «ПАМ'ЯТАЙ ПРО УЛАМКИ»
Одного разу Хінг Ши розмовляв з Янг Чи про важливе для людини вміння — упокорювати в серці гнів, не дозволяючи собі вдаватися до помсти. Уважно вислухавши Вчителя, Янг Чи зніяковіло зізнався, що він поки що не здатен прощати своїх ворогів, хоча й щиро прагне цього.
— Є в мене ворог, — поскаржився учень, — і я б хотів його пробачити, але в мене поки ніяк не виходить позбутися гніву.
— Я допоможу тобі, — сказав Хінг Ши, знімаючи з полиці тріснутий глиняний чайник, — візьми цей чайник і вчини з ним так, як ти хотів би вчинити зі своїм ворогом. Янг Чи, взявши чайник, непевно повертів його в руках, не наважуючись нічого зробити. Тоді мудрець сказав:
— Старий чайник — це лише річ, це не людина, не бійся вчинити з ним зараз так, як тобі хотілося б вчинити зі своїм ворогом.
Тоді Янг Чи підняв чайник над головою і з силою жбурнув його об підлогу так, що чайник розлетівся на дрібні шматочки. Хінг Ши подивився на підлогу, засіяну уламками розбитої посудини, і сказав:
— Ти бачиш, що вийшло? Розбивши чайник, ти не позбувся його, а лише перетворив на безліч уламків, якими ти сам або ті, хто тебе оточують, можуть порізати ноги. Тому щоразу, не знаходячи сил позбутися гніву в своєму серці, згадай про ці уламки, — сказав Хінг Ши і, трохи зачекавши, додав — а краще намагайся не допускати появи тріщин там, де їх не повинно бути.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.