ВНЕКЛАССНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ
"WEEKEND ЗА ГРАНИЦЕЙ"
Цели:
· повышение интереса к изучению иностранного языка;
· развитие познавательного интереса учащихся на основе страноведческого материала;
· осуществление межпредметных связей;
· формирование положительных эмоций учащихся, чувства успеха, уважения к культуре и народу страны, язык которой они изучают.
Задачи:
· смоделировать ситуации, которые реально могут возникнуть в процессе возможной поездки за границу;
· приблизить детей к иноязычной культуре.
Вечеру предшествовала большая подготовительная работа: ребята разучивали стихи и песни, готовили сценки и танцы, создавали слайд-шоу “Have you been to Britain?”, записывали подборки музыкальных фрагментов. В процессе подготовки учащиеся работали со справочной литературой и аутентичными текстами на английском языке.
Ход игры
Вступительное слово ведущих
Dear friends! We are happy to see you. We are starting a new game called “Weekend abroad” and hope you will take part in it. We wish you good luck!
(Демонстрируется слайд-шоу “Have you been to Britain?”
Ведущий: Настала пора представить наших конкурсантов.
(Участники представляются на английском языке)
Отправляемся в тур.агенство
AT A TOURIST INFORMATION OFFICE
Mike: Hello. Could you give us some information about London’s most famous sights?
Information Officer: What have you already seen in London?
Alexander: We haven’t seen anything yet. We have only just come.
Information Officer: Have a look at the leaflets1 over there and take what you like.
Alexander: Let’s start with a London sightseeing tour on a double-decker bus.
Mike: OK, fine. Let’s go to Trafalgar Square. The tour starts from there. I haven’t been to Trafalgar Square for a long time.
Отпавляемся на экскурсию по Лондону (сопровождаем показом слайдов)
LONDON SIGHTSEEING TOUR
Hello, ladies and gentlemen. We welcome you to London. London is one of the largest cities in the world. About seven million people live here. London is more than two thousand years old. London’s most famous sights are Tower Bridge, Big Ben and the Houses of Parliament, Trafalgar Square and St. Paul’s Cathedral. You’ll see all these places and much more of London from our red double-decker.
We start from Trafalgar Square. On the column in the centre there is a statue of Admiral Nelson who defeated the French at the Battle of Trafalgar in 1805. To the left of us you can see the National Gallery. It has a fine collection of European paintings.
Now we are coming to Piccadilly Circus. It is the meeting point of six streets.
We’ve just passed Piccadilly Circus and now we are making our way to Buckingham Palace. Look right. We are passing Hyde Park. In the park anyone can stand up and say what they want. It is a very democratic park.
Now we are at Buckingham Palace. It is the London home of the Queen. When the flag is flying on the top she is at home. Look, they are changing the Guard. It happens every day at 11.30 a.m.
We have just turned left and you can see St. James’s Park. It is one of the royal parks. Here you can see pelicans and ducks. There are a lot of parks and gardens in London. In Regent’s Park there is the London Zoo. It is one of the biggest zoos in the worlds
In front of you you can see the Houses of Parliament and Big Ben. The Houses of Parliament is the seat of the British government. Big Ben is one of the most famous clocks in the world.
In a moment you will see Westminster Abbey. It is a royal church. Here you can see the tombs of many British kings and queens and other famous people and the beautiful Henry VII Chapel. Now we are crossing Tower Bridge over the river Thames.^From here you can see the Tower of London. It was a fortress, a royal palace and later a prison. It is a museum now. There are a lot of interesting collections in the Tower of London. The ravens are another famous sight. The legend says that without them the Tower will fall. The Raven Master is the person who gives them food. Earlier in our tour we saw a
famous royal church, Westminster Abbey. We are now making our way to the second famous church, St. Paul’s Cathedral. It is the greatest work of the architect Sir Christopher Wren.
We are now going along Fleet Street to the Strand. On the right you’ll see Covent Garden. It was a big fruit and vegetable market. It is now a tourist shopping centre with cafes and restaurants. We’ll stop here so that you can go shopping. Our tour has finished. I hope very much that you have enjoyed this tour of London. Thank you and goodbye
Ведущий: Путешествие за границу немыслимо без умения красиво и четко произносить слова на иностранном языке. Проверим ваше произношение.
(Участники получают скороговорки, которые они должны трижды быстро и четко произнести.)
Скороговорки
I’ll have a proper cup of coffee In a proper coffee-pot.
Peter Piper picked a pack of pickled peppers.
She sells sea-shells on the seashore of the Seychelles.
10 little fingers, 10 little toes, 2 little ears, 1 little nose.
“Tick-tock, tick-tock”, says the clock. “Tick-tick, tick-tick”, be quick.
Ведущий: В поездке за границу важно знать счет деньгам. А какие денежные единицы могут встретиться вам в разных странах?
(Каждая команда получает схему, по которой участники игры определяют валюту разных стран.)
|
Анг-лия |
Кана-да |
Еги-пет |
Австра-лия |
Япония |
Китай |
Ин-дия |
Израиль |
Афганис-тан |
Латвия |
Германия |
||
Фунт |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
Йена |
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
||
Рупия |
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
||
Афгани |
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
||
Евро |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
||
Лат |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
||
Шекель |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
||
Юань |
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
||
Доллар |
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
||
Ведущий: Каждый день мы сталкиваемся с предметами, которые пришли к нам из разных стран, в частности из стран, язык которых мы изучаем. Предлагаем вашему вниманию слайд-шоу «Знаете ли вы...?»
(На экране - изображения различных предметов, звучат комментарии о том, кто и когда первым изобрел или создал их.
Знаете ли вы, что ...
Ведущий: В поездке по зарубежным странам высоко ценится умение быстро
и правильно переводить.
Вниманию участников предлагается конкурс «Синхронный перевод». Команды будут
называть подходящие пословицы на двух языках.
1. Time is money.
2. Appetite comes with eating.
3. There is no place like home/
4. Knowledge is power.
5. Business before pleasure.
6. Speech is silver, silence is gold.
7. Fine dress helps to impress.
8. No pain, no gain.
(Каждый участник команды, не заглядывая в сумку, достает один предмет и на иностранном языке говорит, что это и для чего это нужно.)
|
1. a brush/a comb |
|
2. money |
|
3. a watch |
|
4. a mobile telephone |
|
5. a pen |
|
6. a notebook |
|
7. a photo |
|
8. a dictionary |
|
9. a passport |
|
10. a camera |
|
11. a mirror |
|
12. an umbrella |
|
13. a book |
|
14. a calculator |
|
15. a visa |
16. glasses/sunglasses |
Ведущий: Современный мир нельзя представить без музыки. Каждый день мы слышим музыку, песни на разных языках. Попытайтесь определить, на каких языках звучат песни.
(Звучат отрывки песен на английском, немецком, украинском, итальянском и других языках.)
Ведущий: А теперь самый легкий и сладкий конкурс. Он называется «Шоколадный бум». Переведите названия шоколадок на русский язык.
Первая команда
Bounty - Щедрый подарок
Alpen Gold- Альпийское золото
Dove - Голубка
Picnic - Пикник
Choco-pie
- Шоколадный пирожок
Вторая команда
Mars - Марс
Milky Way - Млечный путь
Snickers - Хихиканье, смешки
Nuts – Орехи
Fruit and Nut - Фрукты с орехами
Ведущий: Завершает игру конкурс- блиц.
(Команды отвечают на вопросы.)
Первая команда
Вторая команда
(жюри подводит итоги конкурса, награждение).
приложение слайды
Литература:
1. Т.Клементьева,В.Монк " Счастливый английский" М. "Дрофа" 1996
2. ИЯШ №2 2010г Т.С.Баранова,Т.В.Безносикова "Weekend за границей"
3.Большая энциклопедия открытий и изобретений/О.В.Артемов, Н.А. Балдина-М.Росмэн-пресс,2007г
4.Е.Л.Базаркина Нестандартные уроки Английский язык 5-11 классы.- Волгоград: Учитель,2005г
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.