ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Күні: |
Мектеп: № 17 орта мектеп КММ Мұғалім: Лесбаева М.М |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-сынып
|
Қатысқандар: 21 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қазақ әдебиеті 2-бөлім Тәрбиенің қайнар көзі |
2- сабақ. Сабақ тақырыбы: Ы.Алтынсарин . «Дүние қалай етсең табылады» әңгімесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/Ж1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; 5.Б/С3. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: сюжеттік жоспар құрады, жоспар бойынша әңгімені баяндайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушының көпшілігі орындай алады: композициялық құрылысына талдау жасайды, шығармадан кейіпкерлерді табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды, эссе жазады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
1. Әдеби шығарманың сюжеттік желісі бойынша жоспар құрады 2. Жоспар негізінде сюжеттік дамуын баяндайды 3. Кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдайды 4. Әдеби эссе жазады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:. Франк, жұртым,Брюссель, школ, фабрика,купец, реуішті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Орта бойлы, бай болу, тұтынуға жарамайтын шүберектер, сауда ету, қиналмай мал табу, терең ой. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті ... деп ойлайсыз? Автор оқырмандарына кейіпкердің қандай қасиеттерін танытқысы келді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ишара: қолпаштау, құптау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
«Қазақ тілі» пәні |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» тұғыры -Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Білім алушыларды мәдениет пен өнерге құрметпен қарауға,өз бойына түсіністік пен ынтымақтастық қасиеттерді қалыптастыруға, бірлесе еңбек етуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Ыбырайдың «Қыпшақ Сейітқұл» мен «Атымтай Жомарт» әңгімелерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
Білу 5 минут
|
«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы ынтымақтастық ахуалын орнату. Білім алушылар төмендегі суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы
Түсіну 10 минут
Қолдану 5 минут
Талдау 10 минут
|
1-тапсырма. ТЖ. «Әдеби үйірме» әдісі
Топтағы өз рөліңізге қатысты берілген міндетті орындаңыз. 2 жоспарлаушы- шығарманың сюжеттік желісі бойынша шағын жоспар құрады 2 баяндаушы - мәтіннің мазмұнын баяндайды.
2 сұрақ қоюшы - мәтін сюжетінің дамуына қарай сұрақтар қояды. Тыңдаушылар - баяндаушыларды тыңдайды, баяндаушылар сұрақ қоюшылардың сұрақтарына жауап береді.
2-тапсырма. «Оқиға тізбегі» әдісі Шығарманың композициясын төмендегі жүйеге сай сипаттаңыз:
Қалыптастырушы бағалау.
Топтар бірін-бірі монеталармен бағалайды.
3-тапсырма. Қайыршы Антон мен кәсібін дөңгелеткен Антонды салыстырыңыз және баға беріңіз.
Қалыптастырушы бағалау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы Жинақтау Бағалау 7 минут |
5-тапсырма. ЖЖ. «Ашық микрофон» әдісі. Білім алушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Құнды ойларын жинақтап, ашық айтады. Өз жұмыстарын ой елегінен өткізіп, қорытынды жасайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс 3 минут |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Түрлі-түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ҚОСЫМША АҚПАРАТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қoсымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылық-тармен байланыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Әр білім алушының жұмысына «Түртіп алу» стратегиясы бойынша кері байланыс беру; - Синквейн жұмысы; - Қабілеті жоғары оқушыларға (ПОПС) беруге болады. |
Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау.
|
Бұл сабақ , «Қазақ тілі» пәнімен тығыз байланыста өтеді. Сабақ барысында орындалатын жұмыстар білім алушылар өміріне қауіп тудырмайды. АКТ-ні пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы басты назарда болады. «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы тұғыры – «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығымен байланыстырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Бүгінгі сабақ мақсаттары шынайы болды. Білім алушылар шығарма кейіпкерлерін талдай отыра, өздерінің өміріне қажет сабақ алады. Cыныптағы ахуал өте жақсы деңгейде болады, себебі топтағы, жұптағы жұмыстар балалардың психологиялық жағымды жағдайда жұмысын ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Оқу мақсаттарына сай, тапсырмалар нақты берілген соң уақытында үлгердім. Ешқандай түзету енгізген жоқпын.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. «Оқиға тізбегі» әдістері арқылы мәтінмен жұмыс; 2. «Әдебиет үйірмесі» әдісі нақтылығымен ұтымды болады. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. «Драмалық әдісті» қолданғанда. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. Жазылым дағдысын қалыптастыру тапсырмаларын дайындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.