Қысқа мерзімді жоспар
Оценка 4.7

Қысқа мерзімді жоспар

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
история
11 кл +1
29.11.2020
Қысқа мерзімді жоспар
Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша қысқа мерзімді жоспар
Бутабаева Ж.ҚМЖ .docx

Мектеп

«Б.Тұрсынов атындағы орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Бутабаева Жанаргуль Орысбаевна

Сынып:  11

Қазақстан тарихы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мәдениет пен ғылымның дамуы.

Бөлім ХҮІІІ-ХХ ғасырлардағы Қазақстандағы ғылым мен білімнің дамуы.

Сабақ тақырыбы:

Қазақ КСР Ғылым академиясы-КСРО-ның ірі ғылыми орталығы

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

11.4.2.8 Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;

11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

-Кеңестік кезеңіндегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;Қазақ КСР ғылымның дамуының қиындықтары мен қарама қайшылықтарын талдау

Оқушылардың басым бөлігі:

-ХХ ғасырдың50-80 жылдарындағы Қазақстан ғылымының  дамуына үлес қосқан ғалымдардың еңбегін бағалау

-Кеңестік жүйенің Қазақстан ғылымының дамуының жағымды жағымсыз жақтарын бағалайды

Кейбір оқушылар:

- ҚазКСР Ғылым академиясының қазақстандық ғылымның дамуындағы қызметін бағалайды

- Кеңестік жүйе тұсындағы Қазақстан  ғылымының дамуының салаларын бүгінгі күнмен байланыстырады

Бағалау критерийі

Қазақ КСР Ғылым академиясы құрылуының және Қазақстандық ғалымдардың ролін бағалайды.

1950-1980 жылдардағы Кеңестік  Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар: 

Мұғалімнін кіріспе сөзі, Қазақ КСР Ғылым академиясы-КСРО-ның ірі ғылыми орталығы тақырыбындағы берілген  ресурстарды оқып, талдау арқылы  бір бірінің  пікірлерін тыңдай алады (оқылым,тыңдалым, айтылым).

Топта  орындаған тапсырмаларды  оқушылардың талдау барысында пікір айтысады, кері байланыс береді. ( айтылым)

Тапсырмаларды орындау барысында дәптермен жұмыс істеу, картамен жұмыс істеуде жазу дағдыларын қалыптастыру. (жазылым)

 

Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология: «Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясы »,КСРО Ғылым академиясының Қазақстандық базасы,Ғылыми зерттеу институты

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Қазақ КССР Ғылым академиясы

Қазақстан ғылымының дамуында кедергілер болды м?............................................

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

Қорытып айтқанда ................................................................

Жазылым бойынша ұсыныстар:

«Қазақ КСР Ғылым академиясыны құрылуындағы  ғалымдардың ролі» қандай?

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы;құндылығына баулу

 

Пән аралық байланыс

Дүние жүзі тарихы, әдебиет

Алдыңғы оқу

11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ  КСР  Ғылым академиясының рөлін анықтау;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған уақыт

2 минут

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сәлемдесу,психологиялық ахуал қалыптастыру.

 

 

Сабақтың басы

5  мин

 

 

 

Үй жұмысы

 Тапсырма 1/БС/:11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ  КСР  Ғылым академиясының рөлін анықтау;

Үй жұмысын оқушыларға «Миға шабуыл»  әдісі арқылы сұрақтар қоямын, сұрақтарды экранға шығарамын.

1.Қазақ ғылым академиясы  ресми түрде қашан құрылды?Тұңғыш президенті кім?

2 Суреттегі қандай ғылым орталығы және бұл ғылым орталығы қай қалада орналасқанын түсіндір.

3. Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы КСРО ҒА жетістіктерін дәптерге жазып, мәнін аш.

4. Не себепті Қ.Сәтбаев тағы басқа қазақ ғалымдары қудалауға ұшырады?

Экрандағы сұрақтарға жауап береді

Тапсырма 2: /БС/:Үй тапсырмасы жаңа сабақтың жалғасы болғандықтан «Стикердағы сөз» әдісі арқылы жаңа сабаққа қадам басамын.

Қ.И. Сәтбаев, ҚазКСР Ғылым академиясы, 1946 жылдың

1 маусымы, үшінші орын, саяси қуғын-сүргіннің жаңа толқыны, Ж. Шаяхметов, ұлтшылдық.

«Негізгі «сөз бойынша әңгіме-болжам»

Дескриптор

-Негізгі сөздер бойынша  әңгіме құрастыр

Стикердағы сөздерге  сөйлем құратып,  жаңа тақырыпты, мақсаттары мен критерийлерін  хабарлаймын

 /БС/: «Борт журналы» әдісі

Есімі________________ Тақырып_______________

Жұмыс үшін __________Уақыт______________

 

 

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім.

Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?

Болжамдар

Тың ақпараттар

 

 

 

 

«Борт журналы» әдісі  (арқылы оқушылардың алға ілгерілеуін қадағалау) Бүгінгі тақырып бойынша білетіндеріңді «Борт журналының» бірінші бағанын толтырыңдар.Қазір бүгінгі тақырып туралы қаншалықты білесіңдер ? Өздеріңді белгілеп қойыңдар.

Оқушылардың қарқыны бойынша топқа бөлу.

1 топ. Қ.И. Сәтбаев

2 топ. М.А. Айтхожин

3 топ. Ш.Е. Есенов

 

 

Экранға сұрақтарды, кейінен  жауаптарын шығарамын

 

 

 

 

 

 

Слайд презентация

Сабақтың   ортасы

25минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлімі

 

 

 

18 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 3: ТЖ«Саяси портреттерді жаса» әдісі

Қазақстан Ғылым академиясы құрылуындағы  ғалымдырдың ролі тақырыбынды ресурстар таратамын, оқушылар өз бетінше зерделеуді және талдауды ұсынамын

Оқушылар кеңес кезеңіндегі танымал қазақстандық ғалымдардың портреттерін жасау үшін топтарда жұмыс істейді

Тапсырма

1-топ – Қ.И. Сәтбаевтың портретін құрастырыңыз.

2-топ – М.А. Айтхожиннің портретін құрастырыңыз.

3-топ – Ш.Е. Есеновтің портретін құрастырыңыз.

1.      Дескрипторлар:

– өмір немесе (және) басқару жылдарын дұрыс көрсетеді;

 – тұлғаның өмірі мен қызметінің кезеңдерін қадағалайды;

 – осы тұлғаның қызметі болатын тарихи жағдайларды сипаттайды;

 – тарихи қызметті шешуге ұмтылатын міндеттерді және оларды шешу әдістерін анықтайды;

 – оның жеке қасиеттерінің мәнін бағалайды;

 – тарихи еңбегін, мемлекеттің даму тарихына қосқан үлесін анықтайды;

 

  Топтар өз жұмысының нәтижелерін ұсынады.

ҚБ«Қосу,алу,керемет» арқылы топтар бір-біріне кері байланыс жасайды

Тапсырма4: /ТЖ/ЖИГСОәдісі арқылы топтық жұмыс (тапсырма  бойынша сараланған)

3 топқа  «ЖИГСО» әдісі тапсырмаларды бөліп  беремін.

1 топ:  -Кеңестік кезеңіндегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесі  қандай  Дескриптор

1. Кеңестік кезеңіндегі Қазақстан ғылымның дамуына үлес қосқан  ғалымдарының ролін бағалайды

2. Қазақ КСР ҒА құрылу тарихын сипатайды.

2 топ:  -ХХ ғасырдың50-80 жылдарындағы Қазақстан ғылымының  дамуы  мен қиыншылықтарын дәлелде

Дескриптор:

1. -ХХ ғасырдың50-80 жылдарындағы Қазақстан ғылымының  дамуының жағымды жақтарын талдайды

2.-ХХ ғасырдың50-80 жылдарындағы Қазақстан ғылымының  дамуының жағымсыз жақтарын  дәлелде

3 топ: Кеңестік жүйе тұсында Қазақстан ғылымының дамуының салдарын бүгінгі күнмен байланыстыр

 Дескриптор

- Кеңестік жүйе тұсында Қазақстан ғылымының дамуының салдарын жіктейді

- Кеңестік жүйе тұсында Қазақстан ғылымының дамуының салдарын бүгінгі күнмен байланыстыр

Әр топ өз жобаларын сынып алдында қорғайды

КБ; « Екі жұлдыз, бір пікір» арқылы топтар бірі біріне баға береді

 

 

 

 

 Слайд, презентация

Оқулық « Қазақстан  тарихы» 11сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

рессурстар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          Сабақтың соңы

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

Тапсырма:5/ЖЖ/

Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуының маңызын талда

Ойлау дағдыларының сатылары:

Жоғарғы ойлау дағдысы – қолдану

КҮШТІ ЖАҚТАРЫ

(Елеулі бетбұрыстар)

ӘЛСІЗ ЖАҚТАРЫ

( болашаққа  әсері )

1

2

3

1

2

3

МҮМКІНДІКТЕР(маңызды оқиға )

ҚАУІПТЕР(кездескен қиындықтар)

1

2

3

1

2

3

Дескриптор

1.Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуының елеулі жақтарын талдайды

2.Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуының  әлсіз жақтарын жіктейді.

3.Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуының маңызды  жақтарын талдайды

4. Қазақ КСР Ғылым академиясының  дамуындағы  қиындықтарды  талдайды

КБ: өзім сыныптың алған бідімдеріне комментарий беремін

«Борт журналы» әдісі

Есімі________________ Тақырып_______________

Жұмыс үшін __________Уақыт______________

 

Оқyшылaр келесi сұрaқтaрғa жayaп жaзaды.

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім.

Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?

Болжамдар

Тың ақпараттар

 

 

 

 

«Борт журналы» әдісі  арқылы оқушылардың алға ілгерілеуін қадағалау) Бүгінгі тақырып бойынша білетіндеріңді «Борт журналына» бүгінгі тақырып туралы қаншалықты білдіңдер

Үй тапсырмасы: Үйге тапсырма: (сараланып беріледі)

Барлық оқушылар: тақырыптың $47-48мазмұнын оқу

Басым бөлігі: тақырыптың мазмұнын мазмұндап келеді.

«Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуындағы Қ.И. Сәтбаевтың рөлі» атты тақырыпта 100–120 сөзден тұратын ой-толғау жазыңдар

 

Үлестіру материал; кесте сызылған парақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

 

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік.

Оқу мақсатына жету үшін сабақта саралау әдістерін қоланам:сабақтың  басында топқа бөлу – қарқыны бойынша топтастырам. Берілген тапсырмаларды жылдамдығы төмен оқушыларға көмек көрсетемін,

Зерттеу сұрағы, «ЖИГСО» әдісі арқылы қабілеті жоғары оқушылардың тапсырмаларын уақытында орындау және қосымша тапсырмалар арқылы күрделендірем. Үйге тапсырманы да саралап беремін: «Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуындағы Қ.И. Сәтбаевтың рөлі» атты тақырыпта 100–120 сөзден тұратын ой-толғау жазыңдар

яғни өз деңгейіне байлынысты  жазады

 

Сабақ барысында барлық тапсырмалар дескрипторларды қолдана отырып бағаланады. Әртүрлі бағалау түрлері қолданылады: өзін-өзі бағалау, топ жұмысын өзара бағалау, мұғалімнің ауызша кері байланысы.

 Сабақта оқушыларды денсаулық технологиясы бойынша дұрыс отыруға, топтық жұмыста еңбек құралдарын дұрыс қолдануға, сыныптағы электржүйелеріне байланысты қауіпсіздікті сақтауға сабақтын басында жіне барысында қадағалаймын.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Мектеп «Б.Тұрсынов атындағы орта мектебі»КММ

Мектеп «Б.Тұрсынов атындағы орта мектебі»КММ

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? Қорытып айтқанда

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? Қорытып айтқанда

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Тапсырма 3: ТЖ«Саяси портреттерді жаса» әдісі Қазақстан Ғылым академиясы құрылуындағы ғалымдырдың ролі тақырыбынды ресурстар таратамын, оқушылар өз бетінше зерделеуді және талдауды ұсынамын

Тапсырма 3: ТЖ«Саяси портреттерді жаса» әдісі Қазақстан Ғылым академиясы құрылуындағы ғалымдырдың ролі тақырыбынды ресурстар таратамын, оқушылар өз бетінше зерделеуді және талдауды ұсынамын

Тапсырма:5/ЖЖ/ Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуының маңызын талда

Тапсырма:5/ЖЖ/ Қазақ КСР Ғылым академиясының құрылуының маңызын талда

Оқу мақсатына жету үшін сабақта саралау әдістерін қоланам:сабақтың басында топқа бөлу – қарқыны бойынша топтастырам

Оқу мақсатына жету үшін сабақта саралау әдістерін қоланам:сабақтың басында топқа бөлу – қарқыны бойынша топтастырам

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020