Қысқа мерзімді жоспар
ҰМЖ тарауы: XIX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері |
Мектебі: Озерки жалпы орта білім беретін мектебі |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Төлегенқызы Ұлжан |
|
Сынып 7 Дүние жүзі тарихы |
Қатысқандар- |
Қатыспағандар- |
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау 7.2.1.2. миссионерліктің міндеттерін анықтау |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезіндегі Қытайдың әлеуметтік құрлымындағы ерекшеліктерді анықтау; Еуропалықтардың миссионерлік міндеттерін атау; Оқушылардың басым бөлігі: Қытайды күшпен ашудың әлеуметтік – қоғамдық өмірге әсерін сипаттау; Тайпиндердің христиан дінін ұран етуіне Еуропалық миссионерлердің міндетін көрсету; Кейбір оқушылар: Отарлаудың Қытайдың саяси әлеуметтік, экономикалық дамуына ықпалын талдау, Қытайдың сыртқы саясатын және ішкі саясатын бағалау. |
|
Бағалау критерийі |
Ø Еуропалық мемлекеттерден отаршылдық экспансиясы Қытайдың әлеуметтік құрылымына әсерін анықтайды; Ø Картадан Еуропалық державалардың Қытайды отарлау жолын және Апиын соғысын сипаттайды; Ø Еуропалық миссионерлердің міндеттерін анықтайды
|
|
Тілдік мақсаттары
|
Оқушылар: Ø Тыңдалым: Еуропалық державалардың Қытайға өзара ықпал ету аймақтарын анықтайды; Ø Оқылым: Басқыншылық соғыстардың әлеуметтік экономикалық салдарын, Апиын соғыстарының себебін анықтайды; Ø Айтылым: Айгунь, Тань Цзин чаттарын талқылайды Тайпиндер көтерілісінің шығу себебін айтады. Ø Жазылым: Апиын соғыстарының хронологиясын, нәтижесін Ø жазады. |
|
Пәнге қатысты терминология: Тірек сөздер: апиын, Айгун, Тяньцзин, миссионерлер, тайпиндер, варварлар. |
||
Диалогпен жазылымға қатысты бірліктер Талқылауға арналған тапсырмалар: Екінші апиын соғысы британдықтардың кесірінен болды, өйткені.... Сіз қандай екенін айта аласыз ба? Айгун келісімшартының мәні қандай екенін айта аласыз ба? Жазылым бойынша ұсыныстар: Апиын соғысының еуропалықтар үшін маңыздылығы...... |
||
Тарихи концепт |
Ұқсастық пен айырмашылық |
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік Ел идеясының 7 құндылығы Ұлттық қаіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы-Қытай елінің ағылшын отаршылдарына қарсы күресін сипаттай отырып, Ұлттық қаіпсіздік еліміздің негізгі құндылығы екенін айта отырып оқушылардың бойындағы патриотизм сезімін арттыру. |
|
Пәнаралық байланыс |
География, Қазақстан тарихы |
|
Алдыңғы білім |
Американдық және еуропалық империализмнің басқада елдерге тигізген ықпалы туралы бастапқы білімдері бар |
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарлан кезеңі |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
Сабақтын басы 5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі (Сәлемдесу, түгендеу) Өткен сабақты еске түсіру үшін оқушыларға 1 минут уақыт беріледі. Қайталауға арналған сұрақтар: 1. Еуропалықтардың отарлау саясаты басталған уақыт? 2. Еуропалықтар әлемді не үшін экспансиялауды күшейтті? 3. Еуропалықтардыңбасқа елдерге тигізген ықпалы? 4. Еуропалықтар үшін отарлау саясаты тиімді болды ма? «Бағдаршам тәсілі» арқылы қайталайды. БЫМ Оқушыларға апиын соғысына байланысты сурет көрсетіледі Оқушылар мына суретте не көріп тұрсындар? Сурет қандай ақпарат береді? (Оқушылар болжамды жауаптар береді)
Сабақ тақырыбымен мақсаттары түсіндіріледі. Термин сөздер тансыстырылады. (миссионер, Айгун,Тяньцзин, тәуелділік, тайпиндер)
|
Конверт Сурет- карточка http://www.china.org.cn/culture/2008-02/29/content_11088461
|
||||||
Ортасы 17 мин
5 мин
9 мин |
Жалаушылар арқылы топқа бөліну Оқушыларға әртүрлі жалаулар таратылып бірдей түсіне қарай топқа бөлінеді. 1 Тапсырма /Топтық жұмыс/ Топтық жұмысты орындау үшін «Үштік әдіс» (Ойлан, жұптас, бөліс) әдісі қолданылады. Бұл әдісті жүзеге асыру үшін әр топқа мәтінмен жұмыс, кестені толтыруға, деректермен жұмыс істеу үшін мүмкіндік беріледі. Топ бірлесе отырып берілген тапсырмаларды талқылап, постер құрайды. 1 – топ Айгүн келісімшартының тигізген ықпалының маңыздылығы /оқулық /
Дескриптор : Айгүн келісімшартын маңыздылығы туралы бір – екі дәлел келтіреді. Айгүн шартының тиімді және тиімсіз жақтарын анықтайды. 2 топ Тяньцзинь келісімі не үшін жасалды? /оқулық/ Дескриптор Тяньцзинь келісімінің жасалуына бір –екі дәлел келтіреді. Тяньцзин келісімінен кейінгі Қытайдың жағдайын анықтайды. 3 топ Тайпиндердің көтерілісінің басталуына қандай факторлар себебші болды Дескриптор Тайпиндер көтерілісіндегі себебші факторларды анықтайды. Әрекет: Постерлер қорғайды ҚБ «температура өлшеу әдісі»
2 Тапсырма /Ұ/ «Бірге ойланамыз» әдісі Британ және француз әскерлері 1860 жылы Екінші апиын соғысы кезінде Қытай императорының резиденциясын талқылау. Жұппен жұмыс Қытай императорының резиденциясы не үшін өртенгені туралы талдайды.(Дәлел келтіреді) ҚБ: жұпаралық бағалау
3 Тапсырма «Жеке жұмыс» «Венн диаграммасы» Апиын соғыстарымен Тайпиндер көтерілісінің ұқсастықтарымен айырмашылығын анықта
ҚБ: «Бес бармақ» әдісі Дескриптор Апиын соғыстары мен Тайпиндер көтерілісінің ұқсастықтарын анықтайды Апиын соғыстары мен Тайпиндер көтерілісінің айырмашылықтарын анықтайды.
|
Н. Алдабаев, К. Мақашева, Қ. Байзақова алматы мектеп 2018 ж 8 сыныбына арналған оқулық
Оқулық, 92-100бб
Үлестірме қағаздар, маркер
http://www.china.org.cn/culture/2008-02/29/content_11088461.htm
Венн диаграммасы |
||||||
Аяқталуы 3 мин
1 мин
1 мин
|
Кері байланыс – Бес саусақ Кім? Не? Неге? Кашан? Кайда?
Үй тапсырмасы: параграфтың соңындағы сұрақтарға жауап беріп, 10 сұрақтан және 3 жауабы бар тест жасап келеді.
|
стикерлер
Слайд |
||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Берілген тақырып бойынша сабақ мақсатын талдау, «Жалаушалар арқылы бөлу», «Үштік әдіс» «Бірге ойланамыз әдісі», «Венн диаграммасы» арқылы топтарға сараланған тапсырмалар беру. Сыныптың алымына сәкес ір түрлі тапсырмалар құрастырылды. |
Бағалау – Сіз Оқушылардың не үйренгенін қалай жоспарлайсыз? Қалыптастыру бағанын негізге ала отырып бағаланды. Жұпаралық бағалау, Температура өлшеу әдісі арқылы, Бес бармақ әдістері қолданылды. |
Денсаулыққа және қауіпсіздік техникасын сақтау
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. |
||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты жүзеге асты ма? Оқушылар бүгінгі сабақта нені үйренді? Өз уақытымды ұтымды пайдалдым ба? Мәтінді бөліп оқытқаным жүзеге асты ма? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағанадағы өзіңіз деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен 2 тапсырманы көрсетіңіз 1. 2. Қандай басқа 2 тапсырма сабақты қызықты өткізуге ықпал тигізер еді? 1. 2. |
||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.