Dars: Matematika.
Dars mavzusi: Yuzlik. 11 dan 100 gacha bo`lgan sonlar.
Dars maqsadi:
Ta`limiy maqsad: O`quvchilarni sonli ifodalar nima ekanligi bilan tanishtirish, har qanday sonlarni yig`indi va ayirma ko`rinishlariga keltirish va ular ishtirokida amallar bajarish malakalarini oshirish
Tarbiyaviy maqsad: O`quvchilarga jamoa bo`lib ishlash, o`zaro hurmat, insoniylik kabi xislatlarni shakllantirish, matematika faniga qiziqish, mehnatsevarlik, kasbga mehr-muhabbat ruhida tarbiyalash. Buyuk bobomiz Al-Xorazmiy ajdodlarimizga bo`lgan faxr hissini uyg`otish, milliy istiqlol ruhida, insonparvarlik, komil inson bo`lib elga, xalqqa xizmat qilishga o`rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsad: Yuzlik. 11 dan 100 gacha bo`lgan misollar yechish malakalarini rivojlantirish. O`quvchilarni o`zi qiziqqan, o`zi orzu qilgan kasb, hunarlarga ; shifokorlik, hunarmandlik, muhandis, binokor, tadbirkorlikka yo`naltirish.
Mavzu |
|
Maqsad va vazifalar |
Darsning maqsadi: O`quvchilarni sonli ifodalar nima ekanligi bilan tanishtirish, har qanday sonlarni yig`indi va ayirma ko`rinishlariga keltirish va ular ishtirokida amallar bajarish malakalarini oshirish Darsning ta’limiy vazifasi: O`quvchilarga jamoa bo`lib ishlash, o`zaro hurmat, insoniylik kabi xislatlarni shakllantirish, matematika faniga qiziqish, mehnatsevarlik, kasbga mehr-muhabbat ruhida tarbiyalash. Buyuk bobomiz Al-Xorazmiy ajdodlarimizga bo`lgan faxr hissini uyg`otish, milliy istiqlol ruhida, insonparvarlik, komil inson bo`lib elga, xalqqa xizmat qilishga o`rgatish. Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: Yuzlik. 11 dan 100 gacha bo`lgan misollar yechish malakalarini rivojlantirish. O`quvchilarni o`zi qiziqqan, o`zi orzu qilgan kasb, hunarlarga ; shifokorlik, hunarmandlik, muhandis, binokor, tadbirkorlikka yo`naltirish. |
O’quv jarayonining mazmuni |
O`quvchilarni 11 dan 100 gacha bo`lgan sonlar bilan tanishtirish, har qanday sonlarni yig`indi va ayirma ko`rinishlariga keltirish va ular ishtirokida amallar bajarish malakalarini oshirish |
O’quv jarayoning amalga oshirish texnologiyasi |
Uslub: Aralash Shakl: Jami o`quvchi bilan ishlash Vosita: ko`rgazma qurol Usul: Darslik asosida |
Kutiladigan natijalar |
O’quvchilarning vatan haqida bilim,ko’nikmalari rivojlanadi; ularni sonly ifodalarni mustaqil tuza bilish malakalarini shakllantirish. |
Kelgusi rejalar (tahlil o’zgarishlkar) |
O’qituvchi o’z faoliyatining tahlili asosida yoki hamkasblarining tahlil va takliflari asosida keyingi darslarga o’zgartirishlar kiritadi va rejalashtiradi. |
Darsning texnologik xaritasi
Mavzu: Yuzlik. 11 dan 100 gacha bo`lgan sonlar.
Darsning maqsadlari:
1. Ta’limiy maqsad: Ikki xonali sonlar, o’nliklarning hosil bo’lishi, sonlar tarkibi va xona birliklari haqida tushuncha berish .
2. Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chaqqon , epchil bo’lishga , bir-biri bilan do’st bo’lishga undash.
3. Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni tez , to’g’ri hisoblashga o’rgatish.
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsning metodi: savol – javob, o’yin, mustaqil ish.
Darsning jihozlanishi:
a) 1-sinf matematika kitobi;
b) Sonli kartochkalar;
c) Sanoq cho’plar;
d) Kodaskop.
Darsning borishi:
I. Darsni tashkil qilish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash
1.Qaysi sonlar yo’q? yokiy darchalarni to’ldiring;
1 , 2 , 3, □ 5, 6, 7, □ 9
2.1 dan 10gacha to’g’ri va teskari sanab bering
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
10,9,8,7,6,5,4,3,2,1
3.1dan 10gacha nechta juft son bor?
Juft sonlar: 2, 4,6,8,10
4.1dan 10gacha oraliqda nechta toq son bor?
Toq sonlar: 1,3,5,7,9
5.“Qora quti” usulidan foydalanib geometrik shakllar haqidagi bilimlar mustahkamlanadi quti ichiga geometrik shakllardan bittasi masalan uchburchak solinadi va uning uchta belgisi ya’ni bu shaklning uchta tomoni va uchta uchi borligi aytiladi va bu qanday shakl deb so’raladi.
Oquvchilar belgilar asosida shakl nomini aytadilar shundan keyin kuti ichidagi predmet olib bolalarga ko’rsatiladi. Shundan keyin boshqa geometrik shakllar haqidagi bilimalr ham mustahkamlanadi.
III.Yangi mavzu ustida ishlash.
Ikki xonali sonning xona birliklari bilan tanishtirish uchun har bir o’quvchi o’zining partasi ustidagi sanoq cho’plaridan olib 1ta o’nlik hosil qilishlari kerakligi tushuntiriladi.
10ta birlik = 1ta o’nlik
10ta cho’pni birlashtirib 1ta o’nlik hosil qilish mumkin Demak, 10ta birlik 1ta o’nlik deyiladi. Keyin o’quvchilar diqqati darslikdagi 2- misolga qaratiladi.
Jadvalda qanday sonlar tasvirlanganligi so’raladi
1ta o’nlik 2ta birlik-12 deyiladi;
2ta o’nlik 20deyilar ekan deb tushuntiriladi.
Dam olish daqiqasi o’tkaziladi
Ong qo’limda besh barmoq
1,2,3,4,5
Chap qo’limda besh barmoq
6,7,8,9,10 (qarsak ostida)
O’ndan oshgan yigirma,
So’ng o’ttizga o’tadi
Ikki karra ko’paysa,
Qirqqa qadar yetadi.
3-misol og’zaki bajariladi
12-bitta o’nlik 2ta birlik: 14-bu 1ta o’nlik 4ta birlik:
16-bu 1ta o’nlik 6ta birlik: 20-bu 2ta o’nlik.
4- misol mustaqil ish qilib beriladi
11<12 13>12 15=15 18>17
Rasm asosida misollarning javobini toping, ularni taqqoslang.
1)
|
|
6-misol yozma ravshda doskada va daftarlarda bajariladi
1ta o’nlik va 8ta birlik – bu 18
1ta o’nlik 3ta birlik bu -13
1ta o`nlik va 5 ta birlik bu- 15
IV.Mustahkamlash: 1- “O’z o’rningni top” o’yini o’tkaziladi o’quvchilarning qo’liga ikki xonali son
Yozilgan kartochkalar tarqatiladi va “Endi o’z o’rningizni toping” degan topshiriq beriladi.
Ular doska oldiga chiqib, qator turishlari kerak.
Masalan: 17,13,19,18,12,15,11,14,16,-o’quvchilar raqamlarni o’z o’rniga qo’yib berishlari kerak
(11,12,13,14,15,16,17,18,19). So’ng ular solishtiriladi.
2-Kodaskopda ikki xonali sonlarni taqqoslashga doir misollar og’zaki bajariladi
V.Uyga vazifa: darslikning 95-betidagi 5- misol
VI. Darsni yakunlash: darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash
Zarafshon shahar
8-umumiy o’rta ta’lim
maktabi boshlang’ich
sinf o’qituvchisi Muminova
Nigora Adashevnaning
matematika fanidan o`tgan
bir soatlik dars ishlanmasi.
2013-2014-o’quv yili.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.