Թեմատիկ խումբ` «Մարդու անունն ու գործը»
Դասի
թեման` Ա. Պարսամյան
«Հրաշք վրձինը»:
Պատմողական և հարցական
նախադասություն
Դասի տիպը` Համակցված
Դասի մեթոդը`
ԽԻԿ
Չափորոշչային
պահանջներ`
● հասկանալ տեքստում
նկարագրված իրադարձությունների
հաջորդականությունը,
● կարողանալ առանձնացնել
նախադասության
տեսակներն ըստ
հաղորդակցման
նպատակի:
Դասի նպատակը`
● սահուն և արտահայտիչ
ընթերցել բնագիրը`
ուշադրություն
դարձնելով կետադրական
նշաններին և ընթերցանության
կանոններին,
● վերարտադրել
բնագիրը` մանրամասն
պատմելով:
Դասի խնդիրները`
● բարձրաձայն ընթերցել
տեքստը` պահպանելով
գրական շեշտն ու
առոգանությունը,
● կարողանալ մանրամասն
պատմել բնագիրը`
պահպանելով իրադարձությունների
հաջորդականությունը,
● զարգացնել բանավոր
խոսքը, ընթերցածի
շուրջ դատողություններ
անելու, հարցերին
ճիշտ և հակիրճ
պատասխանելու
կարողությունը,
● ամրակայել և
խորացնել լեզվական
գիտելիքները «Պատմողական
և հարցական նախադասություններ»,
«Բառի արմատ և ածանց»
թեմաներից,
●զարգացնել աշակերտների
ուշադրությունը
և մտածողությունը:
Դասի կահավորումը`
Բակուրի նվերները,
ջրաներկով կատարված
աշխատանքեր, վրձիններ,
պաստառ, քարտեր
Արժեքային համակարգ`
1) Սովորել կատարել
բարի գործեր, պատրաստակամ
լինել օգնելու,
կարեկցելու և աջակցելու
մարդկանց:
2) Սիրել, հոգ տանել
բնության և կենդանիների
մասին:
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Խթանման
փուլ
Առաջադրել
հանելուկ` Մարմինը
փայտ է,
Իսկ գլուխը`
մազ,
Կծառայի
քեզ,
Հենց որ
կամենաս: (վրձին)
Ցուցադրել
վրձինները և հարցնել.
-Երեխանե´ր, ի՞նչ
կցանկանայիք նկարել:
-Ի՞նչ հայտնի նկարիչների
անուններ գիտեք:
-Կերպարվեստի ի՞նչ
ժանրեր գիտեք
(ծովանկարչություն,
մանրանկարչություն,
նատյուրմորտ, բնանկար,
ինքնանկար, դիմանկար):
-Ո՞րն է այսօրվա
մեր դասը:
Տնային աշխատանքի
համընհանուր (ֆրոնտալ)
ստուգում հարց
ու պատասխանի միջոցով
Հին նյութի հարցում
Իմաստի ընկալման
փուլ
ա) Բնագրի ընթերցում
շարունակելով:
բ) Բնագրի մանրամասն
վերարտադրում:
գ) Բառային աշխատանք__
գրատախտակին գրել
վրձին, ավտոմեքենա,
Նոր տարի, Ձմեռ
պապ, օդանցք, զննել,
զարդարել, պարգևել,
կենդանացնել բառերը:
դ) Հարցեր բնագրի
շուրջ.
-Ո՞ր տոնի կապակցությամբ
էր Բակուրը նվերներ
ստացել և ո՞ւմ
կողմից:
-Ի՞նչ մասնագիտություն
ուներ նրա հորեղբայրը:
-Ի՞նչ նվերներ
էր ստացել Բակուրը:
-Ո՞վ էր վրձնին
կախարդական հատկություն
տվել:
ե) Աշխատանք բնագրի
շուրջ - բնագրից
գտնել հոգնակի
թվով գոյականները
և դարձնել եզակի
թիվ:
զ) Քերականություն-Նախադասության
տեսակներն ըստ
հաղորդակցման
նպատակի: Կազմել
պատմողական և հարցական
նախադասություններ:
Ֆիզկուլտ դադար
Նոր նյութի հաղորդում
- Ա. Պարսամյան
«Հրաշք վրձինը»
շարունակություն
● Ընթերցել բնագիրը
/ուսուցիչ/:
● Մեկնաբանել և
բացատրել ունկ
(կանթ, բռնակ), բուն
և բույն բառերը:
● Բնագրի ընթերցում
աշակերտների կողմից:
●Հարցեր նոր նյութի
վերաբերյալ.
-Վրձնի կախարդանքը
քանի՞ ժամ կարող
էր գործել:
-Բակուրի կատարած
առաջին հրաշքը
ո՞րն էր:
-Տարվա ո՞ր եղանակն
էր:
-Էլ ի՞նչ հրաշքներ
գործեց նա:
Կշռադատման փուլ
«Մտագրոհ»-ի միջոցով
նկարագրել Բակուրին:
բարի
բնասեր ուշադիր
Բակուր
սրտացավ
հոգատար
կամեցող
կարեկցող
Տնային աշխատանքի
հանձնարարում
Ա. Պարսամյան «Հրաշք
վրձինը» շարունակություն
- սահուն ևարտահայտիչ
կարդալ, մանրամասն
պատմել, ներկայացնել
Հիսուսի հրաշքներից
մեկը:
Գնահատում ըստ
չափորոշիչի, մեկնաբանելով
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.