Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Газ заңдары |
Мектеп:
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||
Күні: |
|||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақт тақырыбы |
Идеал газ күйінің теңдеуін қолданып есептер шығару. |
||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
10.3.2.1 -идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану; |
||||
Сабақ мақсаттары |
10.3.2.1 -идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану; |
||||
Бағалау критерийлері |
-газдардың молекула-кинетикалық теориясының негізгі қағидаларын біледі -Күй теңдеуін есептер шығаруда қолдана алады. |
||||
Тілдік мақсаттар
|
Бөлшектің моделінің (молекула-кинетикалық) қалай есептелетінін, қалай қатты заттың балқитынын және сұйықтықтың қалай қайнайтынын ауызша түсіндіру үшін диаграмманы пайдаланады (айтужәнетыңдаудағдылары) Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология: бөлшектің (кинетикалық) моделі, қаттызаттар, сұйықтықтар, газдар, микроскопиялық макроскопиялықжылу энергиясыкинетикалық энергияжылукездейсоқ,ретсізвибрациябайланысбалқытуқайнау Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Қыздыру... бөлшектердің кинетикалық энергиясын арттырады. Бөлшектер ретсіз қозғалады. Қатты және сұйық заттың арасындағы айырмашылық... болып табылады. Сұйық және газ тәрізді заттың арасындағы айырмашылық ... болып табылады. |
||||
Құндылықтарды дарыту |
Жұмыс істеу барысында өза ара ыңтымақтастық, сыйластық және акдемиялық адалдық қасиеттерін дамыту. |
||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, химия |
||||
Бастапқы білім |
8 сынып аралығында өтілген материалдар |
||||
САБАҚ БАРЫСЫ |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||
Сабақтыңортасы 5мин
25 мин
5 мин |
І Үй тапсырмасын: Газдың барлық үш заңының идеал газ күйі теңдеуінің салдары болатынын көрсету Дескриптор: Оқушылармен өткен тақырып бойынша алған білімдерін айқындау, рV =νRТ идеал газдың күй теңдеуін қорытып шығару. М ұндағы R = 8.31 ДжК-1моль-1 және ν = зат мөлшері
ІІ Суреттерге қарап есептер шығару: Оқушыларды 4 топқа бөліп, суреті бар карталар беріледі 1. Топ: карта 1-10-3 мен 5-10-3 2. Топ: карта 2-10-3 мен 6-10-5 3. Топ: карта 3-10-3 мен 7-10-5 4. Топ: карта 4-10-3 мен 8-10-5
Карта бойынша Дескрипторлар: 1.Салыстырмалы молекулық масса есептейді, mr 2. Заттың молярлық массасы ны табады, μ (кг/моль) 3. Зат мөлшерін анықтайды , ν (моль) 4. Молекулалық массаны табады , m0 (кг) 5. Ыдыстағы молекулалар санын табады , N 6. Молекулалар концентрациясын табады, n (1/м3) 7.Абсолютті температураны есептейді, T (K) 8.Газдың тығыздығын анықтайды, ρ (кг/м3) 9.Ыдыстағы газдың қысымын табады, p (Па) 10.Молекулалардың орташа квадраттық жылдамдығын анықтайды , v (м/с) 11.Молекулалардың орташа кинетикалық энергиясын есептейді , E (Дж)
Топтар жауаптары бойынша бірін –бірі өзара тексереді.
Үй апсырмасы 10 кл оқулық. Идеал газ күйінің теңдеуі
|
https://www.youtube.com/watch?v=dQeCEqkE9eE
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10830
Кеспе карталар
|
|||
Сабақтыңсоңы 5 мин |
Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді: - ненібілдім, неніүйрендім - ненітолықтүсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
|
|||
Саралау Барлық оқушылар Изопроцесстерді сипаттай алады; Изопроцесстерді графикте көрсете алады; Көпшілігі:Идеал газ күйінің және изопроцестер теңдеулерін қолданып есептеп шығара алады. Кейбір оқушылар: Жоғары «С» деңгедегі есептерді шағара алады. |
Бағалау – қалыптастырушы бағалау, зертханалық жұмыс істеу барысында өз ара бағалау |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы Физика кабинетінде қауыпсіздік
техника ережесін сақтау керек. |
|||
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Физика кабинетінде қауыпсіздік техника ережесін сақтау керек |
|||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|
|
|||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.