Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4A Тригонометриялық формулалар |
Сабақ: |
Мектеп:
|
||||||
Сынып: 9 |
Күні: |
|
||||||
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|||||||
Сабақтақырыбы |
Қосу формулалары |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.3 аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының формулаларын, екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және қолданады. |
|||||||
Сабақмақсаттары |
Аргументтің қосынысы мен айырмасының тригонометриялық формуласын қорытып шығарады және қолданады |
|||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||||||
Бағалау критерийлері |
1.Синус пен косинустың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының формуласын қорытып шығарады және қолданады; 2.Тангенс пен котангеністің аргументтерінің қосындысы мен айырмасының формуласын қорытып шығарады және қолданады.
|
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Оқушылар: - осы бөлімдегі терминдерге сүйену; - тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының, екі еселі бұрыштың, тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтіндіге және көбейтіндіні қосындыға/айырмаға түрлендіру формулаларының қорытылуын түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология
аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы; аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз; берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді; тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету. |
|||||||
Құндылықтардыдарыту |
· оқу икемділігі, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, топта жұмыс жасай білу, өз ісінің сапасына жауапкершілікпен қарау; · жақындардың проблемаларын көре және түсіне білу, өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу; · пікірлер түрлілігіне сыйластықпен қарауға тәрбиелеу. |
|||||||
Бастапқы білім
|
Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын білу және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алу. Өрнектің мәнін табуда, өрнекті ықшамдауда, теңбе-теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық теңбе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолдану. |
|||||||
|
||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақбарысы |
Ескерту |
||||||
Ұйымдастырукезеңі 3 минут |
Оқушылармен салемдесу Үй тапсырмасын тексеру
|
|
||||||
Сабақтыңтақырыбыменмақсатынанықтау
3 минут |
Миға шабуыл. Мұғалім сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады 1. Тригонометриялық функциялврың аргумент дегенді қалай түсінесіз? Мысал келтіріңіз. 2. Аргументтер қандай әріптермен белгіленеді? 3. Тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы қалай жазылады? 4. Тригонометриялық функциялардың аргументтерінің айырмасы қалай жазылады? 5. Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай деп ойлайсыз? Сабақтың тақырыбы: Қосу формулалары Сабақтың мақсаты: Аргументтің қосынысы мен айырмасының тригонометриялық формуласын қорытып шығарды және қолданады.
|
Презентация 1-3 слайд |
||||||
Жаңасабақтымеңгерту 14 минут
|
Екі бұрыштың қосындысы мен айырмасының кез келген тригонометриялық функциясын осы бұрыштардың тригонометриялық функциялары арқылы өрнектеуге болады. Аргументтер қосындысы косинусының формуласын бастапқы радиусты координаталар бас нүктесі арқылы α бұрышына және β бұрышына бұруды қолданып қорытуды мұғалім өзі көрсете алады және шыққан қорытындыны оқушылармен талқылаған жөн. Теорема. Кез келген α; β бұрыштары үшін cos(α – β)=cosα cosβ + sinα sinβ (1) Радиусы r-ге тең шеңбердің ОА радиусын оның центрі О нүктесінен айналдыра β және α бұрыштарына бұрайық. Сонда ОА радиусы сәйкесінше ОВ және ОС радиусына көшеді. О(0;0); В(х1; у1) , С(х2; у2) десек, онда. векторларының скалярлық көбейтіндісі (*) формуласымен анықталатынын геометриякурсынан білеміз. Синус пен косинус анықтамасынан : х1=r cos α, y1 = r sin α, x2=rcosβ, y2=rsinβ. Осыларды (*) теңдігіне қойсақ,= r cos α rcosβ+ r sin α rsinβ. Бұдан =(cos α cosβ+ sin αsinβ) (**). Екінші жағынан скалярлық көбейтіндінің анықтамасы бойынша: ,. cos(α – β)=cosα cosβ + sinα sinβ (1) Оқушыларға аргументтер қосындысы косинусының формуласын α +β аргументтер айырмасын α мен (-β)-ның қосындысы түрінде ала отырып өз беттерінше қорытуды ұсыныңыз.
Оқушыларды жеке қабілеттіліктері мен математикалық дайындық деңгейлерін ескере отырып топтарға біріктіріңіз. Оқушыларға келтіру формулалары мен негізгі тригонометриялық теңбе-теңдіктерді қолдана отырып аргументтердің қосындысы мен айырмасының синусы/косинусы/тангенсы/котангенсы формулаларын өз беттерінше қорытуды ұсыныңыз. Әр топ өз нәтижелерін сыныпқа таныстырады. Формулаларды есте тез сақтау үшін оқушыларға ауызша жаттығулар ұсынуға болады немесе әр оқушыға өз жауаптарын А4 форматындағы ламинатталған қағазда жазуды ұсыныңыз. Тақырыпты меңгеруін тексеру мақсатында ауызша есептер ұсынылады: № 1. Ықшамдаңыз: а) cos α cos 3α – sinα sin3α б) sin 2α cos α + cos 2α sin α в) sin α cos 3α + cos α sin 3α г)
№ 2. Есептеңіз: а) cos 18 cos 12 – sin18 sin12 б) sin 40 cos 5 + cos 40 sin 5 в) sin 10 cos 20 + cos 10 sin 20 г) cos 7 cos 38 – sin7 sin38
Формулаларды қолдану дағдыларын пысықтау үшін оқушыларға жұптық тапсырма ұсынылады. Жұптар есепті шығармас бұрын дескрипторын құрады. Есептеңіз: 1) Жауабы: -1 Дескриптор: 1.Бөлшектің алымындағы өрнекке келтіру формуласын қолданады; 2.Бөлшектің бөліміне сәйкес бөлшектің алымын синустың бұрыштарының айырымының формуласына келтіреді; 2.Бөлшектің бөліміндегі өрнектелген синустың тақтығын ескереді; 3.Бөлуді орындап, есепің жауабын алады.
2) Жауабы: 1 Дескриптор: 1. Бөлшектің алымына келтіру формуласын қолданып, қосу формуласына келтіреді; 2.Бөлшектің бөліміне келтіру формуласын қолданып, алымына сәйкес қосу формуласына келтіреді; 3.Бөлуді орындап, есепің жауабын алады. Тексерудідайынжауаптарбойыншажүргізугеболады. Қажетжағдайда, есептіңшешімінтақтадаталдауғаболады. Оқушыларменаргументтердіңқосындысыменайырмасыформулаларынқолдануғакелесітапсырмалардыбіргеталқыланады. Қосуформулаларынқолданып, есептеңіз: ; ; .Жауабы: а) ; б) ; в). Дескриптор: 1. Бұрышты екі бұрыштың қосындысы немесе айырмасы түрінне клтіреді; 2. Қосу формуласын қолданып, шыққан бұрыштардың мәндерін есептейді. |
Презентация
4-слайд
5-7 слайд
https://infourok.ru/perpendikulyar_zhne_klbeu_ashy_saba-287803.htm
11 слайд
Қосымша-1 |
||||||
Жаңа сабақты бекіту 18 минут
|
Жұптық жұмыс: Жұптар бір-бірін дескриптордың талаптарын ескере отырып дайын жауаптармен тексеріп, бағалайды. А деңгейі 1.Өрнекті ықшамдаңдар: 1) ; 2) ; 3) Жауаптары: 1) ; 2) ; 3) 0. Дескриптор: 1. Қосу формуласын қолданып, өрнекті түрлендіреді; 2. Ұқсас мүшелерін біріктіреді; 3. Жауабын табады. В деңгейі 1.Тепе теңдікті дәлелдеңдер: 1) ; 2) ; 3) Дескриптор: 1.Теңдіктің солжағына қосу формуласын қолданадф; 2. Ұқсас мүшелерді біріктіреді; 3. Теңдіктің оң жағына тең екенін дәлелдейді. С деңгейі 1.Есептеңдер: Дескриптор: 1. Қосуформуласын қолданып өрнекті түрлендіреді; 2. Берілген мәндерді өрнекке қойып, ықшамдайды; 3. Бұрыштың мәнін табады.
2) 𝑡𝑔0,5; 𝑡𝑔; 0; 0 деп алып, -ны; 3) , 0; - деп алып, ны анықтаңдар. Жауаптары: 1) - ; 2) ; 3) . |
9-сынып "Алгебра", Шыныбеков Ә.Н. Қосымша-2
|
||||||
Сабақтың соңы 2 минут
|
Рефлексия: 1. Рефлекция. Аяқталмаған сөйлем Мен білетін едім.............. Мен бүгін білдім.............. Білгім келетіні.............. Маған ұнады...................... Маған ұнамады............... Үйге тапсырма № 498. 1) cos (= cos cosα – sin sinα = cosα – sinα 2) sin(= sincosα –cossinα = cosα – sinα
№499. 1. sin1500= sin(0+600)= sin900 cos600 + cos 900 sin600 =1 +0 = 2.cos1500= cos(0+600)=cos900 cos600– sin900 sin600=0 = №501. cos1030cos130 + sin1030 sinβ130 =cos(1030 – 130)=cos 900 =0 cos150cos300 – sin300 sinβ150 =cos(150 + 300)=cos 450 = sin510 cos390 + cos510 sin390=sin(510+390)=sin900=1 sin630 cos330 – cos630 sin330=sin(630+330)=sin300= |
9-сынып "Алгебра", Шыныбеков Ә.Н. Қосымша-3 |
||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||
Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап үйренеді. Топтық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқаларға тәуелді болмауына сынып оқушыларының сенімді болуы жоспарланған. |
Оқушыларды жұмыс жасау барысында өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктері мен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. Сабақтың соңында рефлексия формасында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын. |
Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай туындатамын.
|
||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|||||||
|
||||||||
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?
|
||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.