Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2В Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
Мектеп: «Теміртау қ. №8 ЖББОМ» КММ
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: Сыныбы: 8
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
1836-1838 жж. Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі Алғашқы сабағы (1-сабақ) |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау; 7.3.1.6 – ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: Көтерілістің себептері мен қозғаушы күштері туралы түсінік алады Оқушылардың басым көпшілігі: Көтерілістің себептері мен қозғаушы күштері туралы түсінік алады. -Көтеріліс басталуын біледі Кейбір оқушылар: Көтерілістің себептері мен қозғаушы күштері туралы түсінік алады. -Көтеріліс басталуын біледі -Кіші жүздің ішкі жағдайы, оның көтеріліске әсері туралы біледі. -Көтерілістің жаңа кезеңін түсінеді -Көтерілістің жеңілу себептері, тарихи маңызын ұғады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Қолдану-тарихи оқиға орнын картаға түсіреді; Сыни ойлау мен талдау-көтерілістің басталуын, барысын, нәтижесін, тарихи мағызын талдайды; Бағалау-көтеріліс басшыларын бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары
|
Пәндік лексика мен терминология: Ішкі Орда, барымта, буферлік аймақ Оқушылар Бөкей Ордасындағы көтерілістің басталуы, жүру барысы мен нәтижесі туралы зерттеу жұмыстары жүргізіледі. «Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды?» тақырыбына ой-түйін жасайды. (оқылым,айтылым, тыңдалым, жазылым дағдысы) Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Исатай мен Махамбет бастаған ұлт-азаттық көтерілістің басты себебі... Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы... Исатай мен Махамбетті ..... біріктірді Бұл оқиға/тұлға маңызды болды, өйткені... Бұл оқиғаның салдары... |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын, көтерілістің себептерін, салдарын, маңызын талдау барысында жүзеге асады. «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады. Жаһандық азамат ретінде-Ресей империясының отарлау саясатының нәтижесіндегі болашақ өзгеріске дайын болу қажеттігін түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
География,дүние жүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін әртүрлі жұмыс жасау барысында пайдаланады. Әдебиет пәнінен алған білімін Махамбеттің ақындық өнерін бағалағанда қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі. Қауіпсіздік ережелерін сақтау үнемі бақыланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттерін біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (Ой-қозғау)
10 мин
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды топқа бөлу, топ басшысын анықтау, бағалау парақтарын тарату. Үй тапсырмасын сұрау Plikears әдісі бойынша. Тест сұрақтары беріліп, жауаптары сканерленеді де нәтижесі интербелсенді тақтадан көрінеді. «КОНВЕРТТЕГІ СҰРАҚ» сын тұрғысынан ойлау әдісі бойынша әр топқа тапсырма «Рухани жаңғыру» тобына 1.Қашан? «Сібір қырғыздары (қазақтары) туралы Жарғы» қабылданды?-1822 жылы 2. Қанша? «Сібір қырғыздары (қазақтары) туралы Жарғы» бойынша әр округте қанша болыс болды? – 15-20 болыс 3. Қандай? Кіші жүз аумағы қандай әкімшілік бірлікке бөлінді? – Батыс бөлік, Орта бөлік, Шығыс бөлік «Ұлы Дала» тобына 1. Қашан? «Орынбор қырғыздары (қазақтары) жөніндегі Жарғы» қабылданды?- 1824 жылы көктемде 2. Қанша? «Сібір қырғыздары (қазақтары) туралы Жарғы» бойынша старшындар қанша жылға сайланды? – 3 жылға 3. Қандай ? Басқарушы сұлтандардың жанындағы қазақ фельдшерлер қандай жұмыстар атқаратын еді? – Шешек ауруына қарсы егу жұмыстарын «Қазақ елі» тобына 1. Қашан? Қарқаралы округі қазақтарының басқарушы сұлтаны Саржан Қасымұлы бастаған көтеріліс?-1825 жылы 2. Қанша? Жоламан батыр өзінің қол астына қанша көтерілісшіні топтастырды? – 3 мыңға жуық. 3. Қандай? Жоламан Тіленшіұлы мен Саржан қасымұлы бастаған көтерілістер қандай сипатта болды? – Ұлт-азаттық
Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл»
Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы» бейнематериалынан үзінді көрсетіледі (7:37 -12:04 аралығы) Бейне материалды тыңдата отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтатуға әрекет жасаймын. Бір- екі оқушының жауабын тыңдай отырып тақырыпты анықтатамын.
Б Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырылады. Сабақтың тарихи концептісі мен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Интербелсенді тақта
Түрлі-түсті конверттегі сұрақтар
https://www.youtube.com/watch?v=p9CexAqM80o
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж.
ЦБР №190
Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. М. Өтемісұлы өлеңдері. 59 бет.
Махамбеттің өлеңдері: «Ереуіл атқа ер салмай», «Қызғыш құс», «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі»
Карта
Қазақ әдебиеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Кітаптар және басылымдар. Қазақстанның Мәдени мұрасы http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/books/book/kazak-edebieti-enciklopedialyk-anyktamalyk?category=all&page=4
таратпалар
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (Мағынаны тану) 5 мин
7 мин Дайындық-қа
Әр топқа қорғауға 2 минуттан 6 мин.
5 мин
|
Мұғалім көтеріліс туралы қысқаша мағлұмат береді. Электронды оқулық. «1836-1838 ж.ж. Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған көтерілісі»
Зерттеу сұрағы: Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды?
Зерттеу және талдау
Мәтінмен жұмыс. Т Оқушыларды үш топқа бөліп, мәтін таратып беремін. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады.Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді. Топтардағы деңгейі төмен оқушыларға «Домино» әдісі бойынша орны ауысқан әріптері бар тапсырма беріледі. Олар сол әріптердің ретін дұрыс тауып, анықтамасын жазады.
Топтық тапсырмалар: 1-топ. Көтерілістің алғышарттары, басталу себептері, көтерілісшілердің мақсаты мен қозғаушы күштерін анықтайды.
Дескриптор: -Көтерілістің алғышарттарын анықтайды; -Көтерілістің 3-4 себебін атайды; -Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттайды; -Көтерілістің басталуына түрткі болған жағдайды түсіндіреді.
2-топ. Көтерілістің кезеңдері, барысы, негізгі ошақтары Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Шайқас болған негізгі ошақтарды анықтайды; -Көтерілісті басуға жіберілген жазалау отрядтары туралы әнгімелейді; -Көтерілістің үдеуі қандай өзгерістерге әкелгенін талдайды.
3- топ. Көтерілістің нәтижесі, жеңілу себептері мен тарихи маңызы Дескриптор: -Көтерілістің нәтижесін анықтайды; -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді; Көтерілісшілердің түпкі мақсаты неге орындалмағанын талдайды
Сәйкестендіру тапсырмасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (Ой-толғау)
2 мин
Үйге тапсырма
|
Бағалау. Бағалау парағы бойынша Рефлексия. «Шкала» әдісі бойынша Бүгінгі сабақ түсінікті болды Бүгінгі тақырып кішкене түсініксіз болды Бүгінгі сабақты мүлдем түсінбедім
Тақырып бойынша материалдарды қайталау-пысықтау |
Стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларды топтарға бөлгенде әр топта қабілеті жоғары оқушылар болғанын қадағалаймын. орыс сыныптарында тілдік қабілеті жоғары оқушылар қалған оқушыларға қолдау көрсетеді. |
Оқушылар өзара критерийлер арқылы бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. |
Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.