Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.3B Әлемнің барлығы Ғаламторда |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Қатысқан оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 3 |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламтор желісіндегі қауіпсіздік 1 сабақ 1 нұсқа. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.3.3.1 Ғаламтор желісіндегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну 3.3.2.1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру 3.2.1.1 мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушыларға.. • интернеттен белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін іздеу жүйелерін пайдаланады; • сөйлемдерді теру және өңдеу үшін мәтіндік редакторды пайдаланады; • Интернет желісіндегі тәуекелдерге мысалдар келтіреді. · Интернет желісінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
· іздестіру жүйесін пайдаланып ақпаратты іздеу жолдарын түсіндіру; · мәтіндік редаторда сөйлем жиынтығын орындау;
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар… - Интернеттегі ақпаратты тасымалдау тасымалдау үшін қандай тәсілдер қолданатының білетін боласын; - Интернеттегі ақпарат көздерінің қайсысына сенуге болатының білетін боласын. Пәндік лексика және терминалогия: · ақпарат көздері, браузер, вирус, веб-парақша, вирусқа қарсы программа Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер: · Ақпарат көздерін көрсету қажет, себебі ... · Вирустардан қорғау үшін сізге ... · Интернеттын зияны мен қатар пайдасы да бар, себебі ... |
|||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Тәжірибелік жұмыс барысында академиялық адалдық, тұтастықты сақтау, өзара бағалау. Топта жұмыс істей білу, сыныптастардың жауаптарын тыңдау, объективті бағалау, этика нормаларын сақтау қабілеті арқылы бір-біріне құрметпен қарау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу. 6 Бөлім: Атақты тұлғалар. |
|||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта қолдану Ғаламтор қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылар әр түрлі программалардың міндеттері туралы жалпы түсінігі бар, программалармен жұмыс жасайтын тәжірибесі бар. Және де файлдармен және бумалар мен жұмыс жасайды. Оқушылар іздеу жүйсі арқылы ақпарат іздей алады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
4 мин
6 мин
|
1. Ұйымдастыру кезені Сыныптағы оқушылардың қатысымын тексеру. Әрбір оқушы бір-біріне жылылық сыйлау арқылы амандасып психологиялық ахуал тудырады. Оқушыларды үш топқа бөлу. Миға шабуыл -Айтыңызшы компьютер біздін денсаулығымызға зиян келтірмеу үшін біздер нені сақтауымыз керек? (Қауіпсіздік) Ребусты шешіңіз: (Интернет) «Сақтансаң-сақтаймын» «Сақтансаң сақтайды, сақтанбасаң сені құдай не қылады», демекші Шәкәрім атамыз. Сақтық – деген әрқашан байқап
жүрмек, 2 Мақсатты тұжырымдау Оқушылармен бірлесе отырып сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсатын тұжырымдау. Талқылау кезеңізде оқушыларды сабақта қарастыратын терминдерді атап өту. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
|
3 Тақырып бойынша танымдық қызығушылықты қолдау және дамыту. «Қауіпті-Қауіпсіз» - ойыны Оқушылар топтасып берілген кеспе қағазды екі топқа бөледі «Қауіпті - қауіпсіз».
Тапсырма орындалып болған соң оқушылармен бірге талқылау
4 Жаңа тақырып - Интернет бізге қарым-қатынас жасауға, жаңа нәрселерді үйренуге, сатып алуға, мәлімдеме жасауға көмектеседі. «Интернеттің қауіпті болуы мүмкін бе?» Ол біздің досымыз немесе жауымыз ма? талқылаңыз. Оқушыңың туған күніне ата – анасы компьютер сатып әкелді. Ол енді күні бойы компьютер алдында отырады. Бірнеше күннен соң оқушының көзі жасаурап, саусақтары ауыра бастады. Оқушы не істеу керек? 1) енді ешқашан компьютермен жұмыс жасамау 2) компьютер алдында қауіпсіздік сақтау 3) компьютер алдында жұмыс жасауды жалғастыру. 4. Сергіту сәті - Мұнда кішкене бұлт тұр деп ойлап көріңіз. Қар ұшқыны баяу және біртіндеп құлап түсіп жатыр деп ойлап көріңіз. Жоғарыдан төмен түсіп жатыр деп ойлаңыз. (Бірнеше рет қайталаңыз). Көзінді жұмып, сосын аш. 5. Практикалық жұмыс Оқушылар компьютермен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік ережелеріне нұсқама алады. Оқушылар практикалық тапсырманың шартын талқылауға кіріседі: Тапсырма Интернет желісін қолданып, келесі сұрақтарға жауап қарастыру
Саралау ***дан басталады. Дескрипторлар үлгісі: 1) Іздеу жүйесін қолданады 2) Ақпаратты файылға көшіріп алады 3) Файылды сақтайды
- Оқушылар практикалық тапсырманы орындауға кіріседі. Дескрипторлар арқылы бірін бірі бағалау. Алдын ала дайындалған дескрипторлар арқылы оқушылар жұптасып бір-бірін бағалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=kt6Hnr61Gm0
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут |
Рефлексия «Белгілер» тәсілі Енді сабақты қорытындылайық. Сіздің үстеліңізде үш кеспе қағазы жатыр. Өзіңіздің көңіл-күйіңізге сәйкес смайл таңдаңыз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Желілік қауіптерді сипаттайды Көптеген оқушылар: Қауіпсіздік ережелерін атап, мысалдар келтіреді. Кейбір оқушылар: - Интернетте жұмыс істеген кезде мысалдар келтіреді және талдайды. |
Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады: - қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауптарын қадағалау (жұптық жұмыс). - теориалық материалды түсіну кезеңінде интерактивті тапсырмаларды бағалау үшін қолдану; - практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады. - өз-өзінің жұмысын бағалау мақсатында, кері байланыс түрінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, жетістіктері мен қиындықтарын талдайды. |
Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, сергіту сәті қарастырылған. Компьютермен жұмыс жасап отырған кезде оқушылар дене мүсіні дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көңіл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды. Практикалық жұмыс орындаған кезде «Дүниетану» пәнімен байланысады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
Топқа бөліну
http://eduterenkol.kz/balalar-a-auipsiz-internet.html
«Қауіпті - қауіпсіз».
Өзі туралы ақпаратты жасыру |
Әлеуметтік желіде біреуді ренжіту |
Интернетте берілген сауалнаманы үлкендердін рұқсатысыз толтыру |
Күдікті хаттарды ашып, жіберуге |
Ақылы ойындарда, конкурстарда, лотереяларда қатысу |
Шынай адрес, аты жөнің көрсету |
Бейтаныс адамдармен әлеуметтік желі арқылы сөйлесу |
Достарға хат жазу |
Күдікті хабарламаларды ашу |
Әлеуметтік желіде әдептілік сақтау |
Вирусқа қарсы программаны жаңарту |
Құпия сөзді ешкімге айтпау |
Дұрыс емес сайттардан шұғыл түрде шығып кету |
Өзіне қатысты ақпаратты жария ету |
Практикалық жұмыс
Тапсырма
Интернет желісін қолданып, келесі сұрақтарға жауап қарастыру
Сұрақ |
Жауап |
Вирус дегенімі |
|
Ақпараттар көзі |
|
*** Авторлық құқық |
|
Саралау ***дан басталады.
Дескрипторлар үлгісі:
1) Іздеу жүйесін қолданады
2) Ақпаратты файылға көшіріп алады
3) Файылды сақтайды
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.