Сынып: 3
3 Бөлім: Компьютер және дыбыстар.
«Дыбысты өңдеу» сабағына әдістемелік нұсқаулық
Сабақтын мақсаты: компьютер программасын дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін қолданады; компьютерлік программада файлдарды ашатын және сақтайтын командаларды қолданады; дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату кезіңде негізгі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқу мақсаты:
3.2.4.1 арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару;
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
Сабақтын түрі: оқушылардың дағдылары мен қабілеттерін қалыптастыру. Бұл сабақ осы тақырыптың бір сабағы болып табылады. Осы сабақта осыған дейің меңгерілген білім қолданылады «Компьютер құрылғысы», «Файлдар мен бумалар», «Программа терезелері» «Дыбысты жазу және өңдеу», «Дыбыстық әсерлер».
Алдыңғы АКТ сабақтарында алынған материалдарды қайталау
Сабақтың басыңда психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатыңда оқушылар «Өзіме тілек» әдісі бойынша бір бет парақшаға өздеріне тілек жазып ұшақ құрастырады.
Ұшақты сыныптағы бір оқушыға жібереді.
Білімді жаңарту кезеңінде оқушылар алдыңғы сабақта алған білімдерін қайталайды: компьютер программалары, қауіпсіздік ережелері, дыбысты жазу және өңдеу.
Сабақтың басында мұғалімге үлестірме кеспе қағаздарын дайындап қою қажет:
- дәптердің бір бет парақшасын;
- орындайтын тапсырма.
- қызыл, жасыл кеспе қағаздар (немесе стикерлер).
Сондай-ақ, келесі сілтемелер бойынша демонстрациялық материалдарды жүктеп алыңыз:
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi – сергіту сәті
https://www.youtube.com/watch?v=i4wwy7CEHws «Бремен музыканттары» Минус
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi «Дыбыстық ақпараттарды өңдеуге арналған бағдарламада жұмыс істеу тәсілдерімен танысу»
Оқушылар сабақты қаңшалықты меңгергенің тексеру мақсатыңда «ия-жоқ» ойыны ойнатылады
Бұрыс немесе дұрыс жауапты табады
Сұрақтар |
Ия |
Жоқ |
Дыбыстарды сақтау және тираждау үшін 1857 жылы дыбыс жазу құралдары ойлап табылды |
|
|
Мәтіндік ақпаратты біз «Дыбыстық редакторларда» өңдейміз |
|
|
Программада дыбыстық файлды ашу үшін Файл мәзірінен Открыть командасын таңдау керек |
|
|
Дыбыстық файлды ойнату үшін Воспроизвести батырмасын басу қажет |
|
|
Дыбыстық файлдың белгіленген аймағын жойғымыз келсе, Правка-Удалить батырмасын басамыз |
|
|
Оқушылардың осы сабақта алатын негізгі теориялық білімі.
Негізгі теориялық материал;
- дыбыс жолағы;
- дыбысты жазу;
- бөліп алу;
- ойнату
- дыбысты көшіру;
- трек.
Оқушылар Audacity программасымен Bilim Land рессурсын қолданып меңгереді
Сабақтың әр кезеңінен кейін оқушылар сабақтан алынған білімін айқындап және терминологияны ерекше атап өтуге тиіс.
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай сабақтың ортасында шаршағандарын басу үшін сергіту сәтін ұйымдастыруға кеңес беріледі. Сергіту сәтің орындау алдында оқушылар интербелсенді тақта алдына шығып немесе мұғалім алдында орындау қажет. Мұғалім оқушылармен бірге орындайды.
Сергіту сәті көздің шаршағаның басатын жаттығулар арқылы орындайды. Практикалық тапсырма орындамас бұрын оқушылар қауіпсіздік ережесі бойынша білімдерін жүйелейді.
Оқушыларға сурет
көрсетіп онда қандай ереже бұзылғаны сұралады?
Жауабы: Құлаққап киіп жолдан өтуге болмайды. Себебі жолды көрумен қатар есту де керек.
Практикалық жұмыс
Фондағы музыкаға дыбыс салу
1. Audacity программасыңда «Бремен музыканттары» фонограммасын ашыңыз. Әуеңнің бірінші 15 минутын бөліп алып оны көшіріп алып үзіңдіні композицияның соңына баяу өшу әсерің қолданып орналастырыңыз. (Мәзір: Әсер – баяу өшу (эффекты – плавное затухание)). Әсерді қолданған кезде үзіндіні бөліп алу қажет екенің ұмытпаймыз. Жобаны арнайы бумаға «менің бремен музыканттарым» деп сақтап қою.
2. * «Менің бремен музыканттарым» файылын ашыңыз, 44,5 сек. Таң 53,5 сек, дейін үзіңдіні өшіріп тастаңыз. Файлды сақтап қойыңыз, шыққан жобаны тыңдап шығыңыз.
Практикалық тапсырманы оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша орыңдайды. Интербелсенді тақтаны қосып қойып мұғалім практикалық тапсырманы көрсете отырып оқушылармен бірге жасайды
Оқушылар бір-бірінің жұмысын тыңдайды.
Бір-бірінің жұмысын бағалайды.
Сабақтың соңында қалыптастырушы бағалау өткізіледі
1 тапсырма: көп нөктенің орнына дұрыс жауапты тауып сызықша арқылы сәйкестендір
Аумақ жойылып .................буферіне орналасады. Енді оны(бірнеше рет) жазбаның басқа бөлігіне қоюға болады |
|
Алмасу |
|
Сақтау |
|
|
Ұйым |
|
|
Деректер |
Жауабы
|
|
Алмасу |
|
Сақтау |
|
|
Ұйым |
|
|
Деректер |
2 тапсырма
Белгіленген батырма не үшін қажет
|
........................................................................................................ ......................................................................................................... ...................................................................................................... ...................................................................................................... ........................................................................................................ |
Жауабы
|
«Бөліп алу», батырмасы дыбыстың үзіндісін бөліп алу үшін қажет |
Әдебиеттер мен дереккөздер:
1) https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi – сергіту сәті
2) https://www.youtube.com/watch?v=i4wwy7CEHws «Бремен музыканттары» Минус
3) https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/dybystyq-aqparattardy-ongdeuge-arnalhan-bahdarlamada-zhumys-isteu-tasilderi «Дыбыстық ақпараттарды өңдеуге арналған бағдарламада жұмыс істеу тәсілдерімен танысу»
4) http://audacity.ru/p1aa1.html - Audacity редакторының толық сипаттамасы
5) Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.