Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.3B Әлемнің барлығы Ғаламторда |
Мектеп: |
|||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||
Күні: |
Қатысқан оқушылар саны: |
|||||||
СЫНЫП: 3 |
Қатыспағандар: |
|
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламтор желісіндегі қауіпсіздік 1 сабақ 2 нұсқа. |
|||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.3.3.1 Ғаламтор желісіндегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну 3.3.2.1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру 3.2.1.1 мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру |
|||||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар... · белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін интернет іздеу жүйелерін пайдаланады; · сөйлемдерді теру және өңдеу үшін мәтіндік редакторды пайдаланады; · Интернет желісінен тәуекелдерге мысал келтіреді. |
|||||||
Бағалау критерийлері |
· ақпаратты іздестіруді іздеу жүйесін пайдалану арқылы түсіндіру; · мәтіндік редакторде сөйлем жиынтығын орындау; · Интернеттегі тәуекелдердің негізгі түсінігін көрсету. |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар… - Нақты сұрақтарға жауап табу үшін интернет іздеу жүйесінің қолдану алгоритімін түсіндіру; - Мәтіндік редактордын қолданысын сипаттау. Пәндік лексика және терминалогия: · Ғаламтор, вирус, браузер, веб-парақша, сілтеме, жеке мәлімет. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер: · Вирустан сақтану үшін... · Ақпарат көздерін көрсету қажет, себебі... · Интернеттін пайдалы және зиян жақтары бар, себебі... |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Тәжірибелік жұмыс барысында академиялық адалдық, тұтастықты сақтау, өзара бағалау. Топта жұмыс істей білу, сыныптастардың жауаптарын тыңдау, объективті бағалау, этика нормаларын сақтау қабілеті арқылы бір-біріне құрметпен қарау. |
|||||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу. 6 Бөлім: Атақты тұлғалар. Орыс тілі – мультфильм қараған кезде |
|||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта қолдану Ғаламтор қолдану. |
|||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылар файлдармен және бумалармен жұмыс жасайды, қарапайым мәтін тереді. Интернет іздеу жүйесін қолданып интернеттен ақпарат қарастырады. |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||
Сабақтың басы
4 мин
6 мин
|
1. Ұйымдастыру кезені Сыныптағы оқушылардың қатысымын тексеру. Бір-біріне жылылық сыйлау арқылы амандасып психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар 10 секунд арасында қол арқылы амандасып шығу қажет. Оқушыларға кеспе қағазын таратып беру. Миға шабуыл: - Слайд ортасында қандай негізгі сөз жасырылған? - Неліктен солай ойлайтыныңызды түсіндіріңіз? Оқушылар негізгі сөзді анықтайды. Жауабы: Қауіпсіздік 2 Мақсатты тұжырымдау Жауаптарын талқылау кезінде оқушылар бір тұтас ойға келіп, сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсатын тұжырымдайды. Оқушыларды сабақ тақырыбымен және сабақ мақсатымен таныстыру. Мұғаліммен бірлесе отырып бағалау критерийлерін тұжырымдауға кіріседі. |
|
||||||
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
|
3 Жаңа тақырып Оқушыларға «Почемучка» мультфилімінің 49 сериясының бейнеүзіндісін ұсыну. Инттернет арқылы жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік сақтау. https://www.youtube.com/watch?v=sstY6CIYMMk
Талқыланатын сұрақтар ұсыныңыз: - Интернет дегеніміз не? - Қажетсіз контактілердін тәуекелділігін атап беріңіз - Компьютерді вирустан қалай сақтауға болады? Оқушылар тест сұрақтары арқылы материалды алғашқы меңгереді. 4 Практикалық жұмыс «Дұрыс – бұрыс» ойынын өткізу. Интернет туралы деректер экран бетінде көрсетіледі. a) Интернеттің көмегімен белгілі тұлғалар туралы ақпаратты таба аласыз. b) Интернет балаларға қауіп төндірмейді. c) Егер 1 000 000 теңге женімпазы деген хабарлар алсам, мен ұтысты ала аламын. d) Файлды жүктеген кезде, вирусымды компьютерге жүктей аламын.
Жауптары:
a) Интернеттің көмегімен белгілі тұлғалар туралы ақпаратты таба аласыз. (дұрыс) b) Интернет балаларға қауіп төндірмейді. (Бұрыс) c) Егер 1 000 000 теңге женімпазы деген хабарлар алсам, мен ұтысты ала аламын. (Бұрыс) d) Файлды жүктеген кезде, вирусымды компьютерге жүктей аламын. (Дұрыс) 5 Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қос бүйiрдi сығамыз. Оңға, солға бұрылып, Бiр айналып шығамыз. Бiр,екi, үш, төрт, бес Қолды қолға ұрамыз.
1 тапсырма - Firefox браузерін (немесе компьютерді орнатылған кез келген браузерді) іске қосыңыз. - Мәтіндік редактор MS Word-ті (Блокнот) іске қосыңыз. - «Интернет желісіндегі қауіпсіздік нұсқаулығы» мәтінің теріңіз. Келесі жолда «бірінші ереже» мәтінің теріңіз. - Ақпаратты іздеу жүйесін ашыңыз. - Келесі сұрақтардын жауабын іздеп табыңыз: Интернет қолданып іздеуге арқылы келесі сұрақтардың жауабын табыңыз. - Интернет желісінде жұмыс жасаған кезде қандай ақпаратты жарияламау керек? - Әлеуметтік желіде бір бейтаныс адам сізді аулаға кездесуге шақырды. Осындай жағдайда не істеу керек? - Интернетте балалар қанша уақыт отыра алады?
Табылған ақпаратты кесте арқылы жұмыс үстеліне өз атыңызбен сақтап қойыңыз. ***2 тапсырма Кестеге интернет арқылы жұмыс жасағанда орындалатын тағы екі ереже қосыңыз. Өзгерісті сақтаңыз. Саралау *** арқылы . Тапсырманы орындаған кезде бүгінгі сабақтын тақырыбы бойынша сұрақтар қою.
Сабақты қорытындылау Қалыптастырушы бағалау өткізу 1 тапсырма: Компьютерлік программалардын түрін анықтаңыз. Дескрипторлар 1) 1 номерлі суретте ұсынылған программаны анықтайды 2) 2 номерлі суретте ұсынылған программаны анықтайды 3) 3 номерлі суретте ұсынылған программаны анықтайды |
|
||||||
Сабақтың соңы 38-40 минут |
Рефлексия «Күншуақ» тәсілі Маған бәрі түсінікті Келесі сабақта күш салуым керек
|
|
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||
Зерттеу жұмысын орындау барысында шығармашылық деңгейіне қарай дифференциация жүзеге асырылады. Интерактивті тапсырманы орындау кезінде мұғалім жетекші сұрақтар түрінде қолдау көрсетеді. Барлық оқушылар: • интернетте ақпаратты іздейтін командалардың кезектілігін түсіндіреді; • белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін Интернетте іздеуді пайдаланады; Мәтінді теру және өңдеу үшін мәтіндік редакторды пайдаланады. |
Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады: - талқылауға қатысу; - тапсырманы орындау кезінде; Сабақ соңында өзін-өзі жетілдіру мақсатында оқушылар сабақта өз жұмысын көрсете алады, мұғалімге оқушының көзқарасымен сабақты көруге және оны әрбір оқушыға құндылық тұрғысынан талдауына мүмкіндік беретін табыстарды және қиындықтарды талдайды. |
Шаршауды болдырмау үшін сабақ белсенді қызметті қамтамасыз етеді, физикалық жаттығулар жоспарланған. |
||||||
Қосымша 1
Практикалық жұмыс
«Дұрыс – бұрыс» ойынын өткізу.
a) Мәтінді теру кезінде графикалық редактор қолданамыз.
b) Белгісіз адамнан «1000000 тенге ұтып алдын» деген хат ол – сәттілік.
c) Әлеуметтік желіде балалар өздері тұралы ақпаратты кез келген адамға жібере алады.
d) Ақпаратпен алмасу үшін мәтіндік редакторды қолдануға болмайды.
Миға шабуыл:
- Слайд ортасында қандай негізгі сөз жасырылған?
- Неліктен солай ойлайтыныңызды түсіндіріңіз?
1 тапсырма
Сұрақтар |
Жауаптары |
- Интернет желісінде жұмыс жасаған кезде қандай ақпаратты жарияламау керек? |
|
- Әлеуметтік желіде бір бейтаныс адам сізді аулаға кездесуге шақырды. Осындай жағдайда не істеу керек? |
|
- Интернетте балалар қанша уақыт отыра алады? |
|
Жауабы
Сұрақтар |
Жауаптары |
- Интернет желісінде жұмыс жасаған кезде қандай ақпаратты жарияламау керек? |
Жеке мәліметтер: мекен жай, Т.А.Ж., телефон номері және басқа
|
- Әлеуметтік желіде бір бейтаныс адам сізді аулаға кездесуге шақырды. Осындай жағдайда не істеу керек? |
Бейтаныс адам жазған хабарлама туралы ата ананы хабардар ету, кездесуге өзін бармай ата-анаңды ертіп бару қажет |
- Интернетте балалар қанша уақыт отыра алады? |
15-20 минуттан артық емес |
Қалыптастырушы бағалау
1 тапсырма:
Компьютерлік программалардын түрін анықтаңыз.
Дескрипторлар
1) 1 номерлі суретте ұсынылған программаны анықтайды
2) 2 номерлі суретте ұсынылған программаны анықтайды
3) 3 номерлі суретте ұсынылған программаны анықтайды
1 |
|
|
|
||
2 |
|
|
3 |
|
|
Жауабы
1 |
|
Іздестіру жүйесі |
|
||
2 |
|
Браузер |
3 |
|
Мәтіндік редактор |
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.