ВАШЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
О ПУБЛИКАЦИИ В СМИ И РЕЦЕНЗИЯ
бесплатно за 1 минуту
Добавить материал
Количество Ваших материалов: 0.
Авторское
свидетельство о публикации в СМИ
добавьте 1 материал
Свидетельство
о создании электронного портфолио
добавьте 5 материала
Секретный
подарок
добавьте 10 материалов
Грамота за
информатизацию образования
добавьте 12 материалов
Рецензия
на любой материал бесплатно
добавьте 15 материалов
Благодарность образовательного СМИ
за внедрение творческих и прогрессивных педаг. идей
добавьте 20 материалов
Сертификат
почетного автора образовательных и методических публикаций
добавьте 30 материалов
Почётная грамота
педагог. мастерства
за вклад в развитие образов. интернет-пространства
добавьте 40 материалов
Золотая карта
1000 руб. в год
в качестве скидки до 50% на все услуги
добавьте 50 материалов
Большой набор
для быстрого создания презентаций
добавьте 75 материалов
Дамира Сабыр Свидетельство о публикации Рецензия
Свидетельство Скачивание доступно только автору
3 сынып  Казактын  ұлттық киімдері

3 сынып Казактын ұлттық киімдері

Сабақтың тақырыбы. Қазақтың ұлттық киімдері. Сабақтың мақсаты: Қазақтың ұлттық киімдерінің түрлерін білу. Жас ұрпақты қазақтың ұлттық киім түрлерін оқып үйренуге баулу,олардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын ояту. Әдемілілікке, сұлулыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі. Ашық сабақ. Сабақтың көрнекілігі.Киім үлгілері, плакаттар, сауалнама, оқулық. Сабақтың барысы. 1.Ұйымдастыру. 2.Үй жұмысын тексеру, бағалау. 3.Жаңа сабақты түсіндіру. Жұмбақ шешу. 1.Әжеме өң берген, Жиегін көмкерген. Етегі желкендей, Киім еді ол нендей? \кимешек\ 2.Әшекейлі күбіні, Үюлі тұрған шөмеле, Кигіздім биік төбеге.\сәукеле\ 3.Судан ғайып, Әжемде бар қос қайық.\кебіс\ 4.Іші егіс, сырты тегіс. \тон\ 5.Дорбаға тығып бас бағын, Байлай салдым қос жағын. \тымақ\ - Дұрыс. Енді , осы киімдер қай киімдер түрлеріне жатады? - Ұлттық киімдер. - Өте жақсы. Енді тақтаға назар аударамыз. Қазақтың ұлттық киімдарі сызбасымен жұмыс жасау. 4. Оқулықпен жұмыс. Қазақтың ұлттық киімдері өзінің сипатымен, сырымен, сұлулығымен, сәнімен сан ғасырлық тарихтың иісін сақтап, бедерін жеткізген. Түрлі замандағы киім-кешек үлгілеріне қарап, қазақтардың қандай болғанын Айтқызбай немесе өзін көрмей білуге болады дер едім. Ерте заманнан күні бүгінге дейін өзінің қадір-қасиетін жоймай, қол өнерінің озық үлгісі ретінде ғана емес, әрі әсем, әрі ыңғайлылығымен де Пайдаланудан қалмай келе жатқан қазақтың ұлттық киімдері әлі де аз емес. Олардың кейбіреулерін ескінің көзі қарттар күнделікті киіп жүрсе, енді біреулерін қыз ұзату, келін түсіру тойларында ойын-сауыққа пайдаланады. \қалыңдыққа сәукеле кигізу, сондай-ақ кқпшілігі театрлардың арнаулы заказы бойынша тігіліп жүр. ҰЛТТЫҚ КИІМДЕР Іштік Сыртқы Сулық Ерлердің Әйелдердің Аяқ киімдер киімдер киімдер бас бас киімдер киімдері киімдері Бешпент, Жадағай Аба, Башлық, Бергек, Кебіс, Дамбал, шапан, кебенек, бөрік, бөрік, көк етік Жейде, жарғақ, кенеп, далбай, жаулық, мәсі, Көйлек, күпі,сы сырттық, жалбағай, желек, мық- Камзол, малы шекпен. Күлапара, кимешек, шима, Күртке шапан, қалпақ, күндік, сапта- Шалбар. Тайжақы, құлақшын орамал, ма етік, Тон, малақай, қарқара, шоң- Шапан, мұрақ, сәукеле, қайма. Шидем, тақия, тақия, Ішік. Тымақ, шәлі. Шалма, Жекей тымақ Оқушыларға ережені айтқызу, естеріне түсіру. - Әуелі дұрыс отыр. - Қарындашты қатты баспа. - Бояуды ұқыпты пайдалан. - Бояуды қылқаламның ұшымен ғана жаға біл. - Сабақ аяқталған соң материалды ұқыпты жинап қой. 5.Сергіту сәті. 6.Альбоммен жұмыс. Ұл балаларға ұл баланың, қыз балаларға қыз баланың киім үлгілерін салғызу. Жәй музыка әуенімен жұмыс жасаймыз. 7. Сабақты бекіту. а\ «Бүгінгі сабақтан не алдым ?» сауалнама. 1.Жұмбақ шешу. 2.Киім атауларының түрлерін білу. 3.Сүрет салу. ә\ Сұрақ-жауап. -Ұлттық киімдердің түрлерін атаңдар? - Кебіс киімнің қай түріне жатады? -Іштік киімдерді атаңдар? 8. Сабақты қорытындылау. Ең әдемі киім ұлтыңның киімі деген екен ұлы адамдар. Қазақ халқының ұлттық киімдерінің түрі де, үлгісі де еш халықтан кем болған жоқ. Оның көркем үлгілеріәлемнің этнографиялық музейлері мен көрмелерінен орын алған. Ұлт мәдениетінде бағалы киімдер сый –сияпат, дипломатиялық қатынастарға ескерткіш, белгі ретінде жүрген. Сондықтан, өзіміздің ұлтық кімдерімізді қадірлеп, қастерлеп жүрейік. 9. Оқушыларды бағалау . Үйге тасырма беру

  • Лекции
  • Администрации
  • Музыка
  • 3 кл.
Сабақтың тақырыбы. Қазақтың ұлттық киімдері. Сабақтың мақсаты: Қазақтың ұлттық киімдерінің түрлерін білу. Жас ұрпақты қазақтың ұлттық киім түрлерін оқып үйренуге баулу,олардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын ояту. Әдемілілікке, сұлулыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі. Ашық сабақ. Сабақтың көрнекілігі.Киім үлгілері, плакаттар, сауалнама, оқулық. Сабақтың барысы. 1.Ұйымдастыру. 2.Үй жұмысын тексеру, бағалау. 3.Жаңа сабақты түсіндіру. Жұмбақ шешу. 1.Әжеме өң берген, Жиегін көмкерген. Етегі желкендей, Киім еді ол нендей? \кимешек\ 2.Әшекейлі күбіні, Үюлі тұрған шөмеле, Кигіздім биік төбеге.\сәукеле\ 3.Судан ғайып, Әжемде бар қос қайық.\кебіс\ 4.Іші егіс, сырты тегіс. \тон\ 5.Дорбаға тығып бас бағын, Байлай салдым қос жағын. \тымақ\ - Дұрыс. Енді , осы киімдер қай киімдер түрлеріне жатады? - Ұлттық киімдер. - Өте жақсы. Енді тақтаға назар аударамыз. Қазақтың ұлттық киімдарі сызбасымен жұмыс жасау. 4. Оқулықпен жұмыс. Қазақтың ұлттық киімдері өзінің сипатымен, сырымен, сұлулығымен, сәнімен сан ғасырлық тарихтың иісін сақтап, бедерін жеткізген. Түрлі замандағы киім-кешек үлгілеріне қарап, қазақтардың қандай болғанын Айтқызбай немесе өзін көрмей білуге болады дер едім. Ерте заманнан күні бүгінге дейін өзінің қадір-қасиетін жоймай, қол өнерінің озық үлгісі ретінде ғана емес, әрі әсем, әрі ыңғайлылығымен де Пайдаланудан қалмай келе жатқан қазақтың ұлттық киімдері әлі де аз емес. Олардың кейбіреулерін ескінің көзі қарттар күнделікті киіп жүрсе, енді біреулерін қыз ұзату, келін түсіру тойларында ойын-сауыққа пайдаланады. \қалыңдыққа сәукеле кигізу, сондай-ақ кқпшілігі театрлардың арнаулы заказы бойынша тігіліп жүр. ҰЛТТЫҚ КИІМДЕР Іштік Сыртқы Сулық Ерлердің Әйелдердің Аяқ киімдер киімдер киімдер бас бас киімдер киімдері киімдері Бешпент, Жадағай Аба, Башлық, Бергек, Кебіс, Дамбал, шапан, кебенек, бөрік, бөрік, көк етік Жейде, жарғақ, кенеп, далбай, жаулық, мәсі, Көйлек, күпі,сы сырттық, жалбағай, желек, мық- Камзол, малы шекпен. Күлапара, кимешек, шима, Күртке шапан, қалпақ, күндік, сапта- Шалбар. Тайжақы, құлақшын орамал, ма етік, Тон, малақай, қарқара, шоң- Шапан, мұрақ, сәукеле, қайма. Шидем, тақия, тақия, Ішік. Тымақ, шәлі. Шалма, Жекей тымақ Оқушыларға ережені айтқызу, естеріне түсіру. - Әуелі дұрыс отыр. - Қарындашты қатты баспа. - Бояуды ұқыпты пайдалан. - Бояуды қылқаламның ұшымен ғана жаға біл. - Сабақ аяқталған соң материалды ұқыпты жинап қой. 5.Сергіту сәті. 6.Альбоммен жұмыс. Ұл балаларға ұл баланың, қыз балаларға қыз баланың киім үлгілерін салғызу. Жәй музыка әуенімен жұмыс жасаймыз. 7. Сабақты бекіту. а\ «Бүгінгі сабақтан не алдым ?» сауалнама. 1.Жұмбақ шешу. 2.Киім атауларының түрлерін білу. 3.Сүрет салу. ә\ Сұрақ-жауап. -Ұлттық киімдердің түрлерін атаңдар? - Кебіс киімнің қай түріне жатады? -Іштік киімдерді атаңдар? 8. Сабақты қорытындылау. Ең әдемі киім ұлтыңның киімі деген екен ұлы адамдар. Қазақ халқының ұлттық киімдерінің түрі де, үлгісі де еш халықтан кем болған жоқ. Оның көркем үлгілеріәлемнің этнографиялық музейлері мен көрмелерінен орын алған. Ұлт мәдениетінде бағалы киімдер сый –сияпат, дипломатиялық қатынастарға ескерткіш, белгі ретінде жүрген. Сондықтан, өзіміздің ұлтық кімдерімізді қадірлеп, қастерлеп жүрейік. 9. Оқушыларды бағалау . Үйге тасырма беру
Медианары для учителей с выдачей свидетельства

Все файлы материала: