Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3А Абсолютизм: Батыс пен Шығыс Күні: Сынып: 6 (7) |
Мектеп: «К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Токишева Жазира Еженхановна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмады? |
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.2 – Батыс. пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 – саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыру. |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Батыс пен Шығыстағы монархия. формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату, саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыру; Басым көпшілігі: Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын, саяси биліктің. ерекшеліктерін І Карл мен ІІ Осман мысалында талдау. Кейбір оқушылар: І Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіз талпыныстарының басты проблемасын дәлелдермен көрсету. |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
ü Англия мен Осман империясындағы монархия формаларын ажыратады; ü Саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін І Карл мен ІІ Осман билеушілерінің қызметін салыстырады. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын ажырата отырып, саяси биліктің ерекшеліктерін анықтайды. /Оқылым/ Сословиелік-өкілдік және шексіз биліктің ерекшеліктері әртүрлі болғандығын анықтайды. /Тыңдалым/ Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмағандығын қорытындылайды. /Айтылым/ І Карл. мен ІІ Османның шексіз билеуші бола алмауындағы басты себептерін көрсетеді. /Жазылым/ шексіз биліктің ерекшеліктерін ел билеушілерінің қызметімен салыстырып көресетеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология Абсолютизм, шексіз билік иесі/монарх, монархия, мануфактура. Диалогпен жазылымға қатысты бірліктер Талқылауға арналған тапсырмалар: Сословиелік-өкілдік және шексіз биліктің ерекшеліктері әртүрлі болды, өйткені… Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмады? Жазылым бойынша ұсыныстар: Мен ........... көбірек шексіз билікке ие болды деп санаймын. Себебі..... |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Білім алушылар Неліктен І Карл мен. ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмауының себептерін анықтай отырып, МЕ «еліміздің ұлттық қауіпсіздігі, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» құндылығына баулу. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Батыс және Шығыс елдерінің манархиялық жүйесін туралы түсінік қалыптасқан, сол арқылы І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмау себебін анықтайды. |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут
4 мин
2 мин |
Сәлемдесу. Түгендеу. Тақырыпқа қатысты «пазлдар» арқылы сыныпты топтастыру.
1 сурет: 2 сурет: 3 сурет: Шексіз билік Сословиелік-өкілдік билік Бір оталықтанған
Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырма 1 /Жеке жұмыс/: «Конверт сұрақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. А деңгейінің сұрағы:
В деңгейінің сұрағы:
С деңгейінің сұрағы:
ҚБ: «+» және «-», «керемет» арқылы
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың қызығушылықтарын оятамын. І Карл мен ІІ Османның суреттерін қатар қойып, сұрақтарға 3 сөбен жауап беретінін хабарлаймын. ü І Карлды өлім жазасына не үшін кесті деп ойлайсыздар? ü ІІ Османның өлтірілуіне итермелеген қандай жағдайлар деп ойлайсыздар?
Видеоматериал көрсету. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқу мақсатымен таныстыру. «Жетістік баспалдағы» арқылы оқушының сабақтың өн бойындағы жетістігін анықтау үшін парақ таратамын. |
Оқулық, Бағалау парақшасы, Сурет пазлдар
http://www.british-civil-wars.co.uk/glossary/personal-rule.htm http://www.bbc.co.uk/history/hist oric_figures/charles_i_king.shtml
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы 24 минут
10 мин
12 мин
|
Тапсырма 2 /топтық жұмыс/: «Данышпан үкілер» әдісі арқылы мәтіндерді талдауға беремін.. ü Мәтіннен сіз күтпеген ақпаратты белгілеңіз. ü Мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен білдіріңіз. ü Оқыған мәтінен келешекте қажет болатын 2 маңызды, 2 маңызсыз қорытынды шығарыңыз (МЕ) Дескриптор Білім алушы : - І Карл мен ІІ Османның елді басқаруы туралы біледі; - І Карлдың парламентсіз басқаруы жайлы түсінеді; - Осман империясының әскери күштері және янычарлар жайлы анықтайды; - ІІ Османның өлтірілуіне қатысты пікірлерді талдайды.
ҚБ: «Жауап беретін әріптес» арқылы
Тапсырма 3 /Топтық жұмыс/ : «ВЕНН диграммасы» арқылы. І Карл мен ІІ Осман империясындағы шексіз монархиялық жүйені салыстырыңыз. Айырмашылығы Ұқсастықтары Айырмашылығы
Дескриптор Білім алушы - І Карл мен ІІ Османның шексіз билігінің айырмашылықтарын анықтайды; - І Карл мен ІІ Османның шексіз билігінің ұқсастықтарын анықтайды.
ҚБ: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы (оқушылар топта жұмыс жасап жату барысында кез-келген уақытта тоқтатып, не біліп жатқандығын сұрау)
«Табысқа жетер баспалдақ» (толтырады)
|
Баяндамалар: http://www.british-civil-wars.co.uk/glossary/personal-rule.htm http://www.british-civil-wars.co.uk/ Осман билеушісі мен сарайы жайлы жалпы ақпарат: http://www.theottomans.org/engli sh/index.asp ІІ Османның өлтірілуіне қатысты мақала: http://blogs.forteana.org/node/149
Оқулық, плакаттар, маркерлер, Осман империясының аумағы бейнеленген карта http://www.mideastweb.org/Midd le-East-Encyclopedia/ottoman.htm
|
||||||||||||
Сабақтың соңы 12 минут |
Қалыптастырушы тапсырма /Топтық жұмыс/: «Фишбоун» әдісі арқылы. І Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіз талпыныстарының басты проблемасын балықтың басына, үстінгі қабырғасына себептерін, астынғы қабырғасына дәлелдерін келтіре отырып, құйрығына қорытындысын беріңіз.
Дескриптор Білім алушы - І Карлдың шексіз билігіндегі сәтсіздік проблемасын анықтайды; - сәтсіздіктердің себептері мен дәлелдерін келтіреді; - шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіздіктерін талдайды; - ІІ Османның шексіз билігіндегі сәтсіздік проблемасын анықтайды; - сәтсіздіктердің себептері мен дәлелдерін келтіреді; - шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіздіктеріне анықтайды.
ҚБ: «Минуттық шешім» арқылы (не маңызды, не пайдалы, не мағыналы)
Рефлекция: «Жетістік баспалдағы» арқылы оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылайды.
Үйге тапсырма: Барлық оқушылар: тақырып бойынша балама тест құрастыру. Басым көпшілігі: І Карлға шексіз билікті сақтап қалуға және нығайту үшін бірнеше кеңестер жазады; Кейбір оқушылар: «Мәңгілік Ел болуға апарар басты жол» тақырыбында 50 сөйлемді эссе жазу.
|
Оқулықтар, Қосымша материалдар, Слайд,
|
||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
Тапсырмаларды құрастырғанда алымы түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар таңдап алдым. Үй тапсырмасын сұрағанда А,В,С деңгейлік тапсырмамен бердім. Жеке, жұппен, топпен жұмыс барысында диагогке түсу, ой өрбіту жұмыстарын орындатамын. Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға берілетін қарқынды тапсырма арқылы сараланды. Визуалды оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер, видеолар көрсетемін. Үй тапсырмасы сараланып берілді. |
Сабақ барысындағы қалыптастырушы бағалау: «+», «-», «керемет» арқылы бағалау. «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы (оқушылар топта жұмыс жасап жату барысында кез-келген уақытта тоқтатып, не біліп жатқандығын сұрау) «Жауап беретін әріптес» арқылы «Минуттық шешім» арқылы (не маңызды, не пайдалы, не мағыналы) «Жетістік баспалдағы» арқылы
|
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау, топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.