Сынып: 3
1 Бөлім: Компьютер және программалар.
«Компьютер құрылғысы» сабағына әдістемелік нұсқаулық
Сабақтын мақсаты: оқушыларды компьютерлік кластағы қауіпсіздік ережесімен таныстыру және компьютердің негізгі құрылғыларымен таныстыру енгізу және шығару құрылғыларын ажырата білу.
Оқу мақсаты:
3.1.1.1 енгізу (мысалы, тінтуір, пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату);
3.1.3.1 сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Сабақтын түрі: жаңа тақырып менгеру. Бұл сабақ осы тақырып бойынша екінші сабақ болып табылады.
Оқушылардың осы сабақта алатын негізгі теориялық білімі.
Сабақ барысында оқушылар төмендегі терминдер бойынша теориялық білім алады.
Кіріс құрылғылары компьютерге ақпаратты енгізу үшін жасалған.
Шығару құрылғылары компьютерден ақпаратты шығаруға арналған.
Пернетақта - компьютердің жадына мәтіндік және сандық деректерді енгізуге арналған құрылғы.
Тінтуір- экранның нысандарын басқару үшін командаларға кіруге арналған құрылғы.
Принтер – қағаз бетіне цифрлық ақпаратты шығаруға арналған құрылғы.
Монитор - мәтіндер, сандар, суреттермен әрекеттерді көрсетуге арналған құрылғы. Сонымен қатар, басқа кіріс құрылғыларын да қосуға болады.
Сабақтың басында мұғалімге үлестірме мәліметтер дайындауға кеңес береді:
- Топқа бөлуге арналған суреттер;
- Құрылғыларды енгізу және шығаруға бөлетін кепспе қағазы;
- Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.
Сергіту сәтін орындаған кезде төменде көрсетілген ресурстардан басқа нұсқаларын қолдануға болады.
Суреттерді екі топқа біріктіру кезінде төмендегі суреттерді қиып қоюға болады. Қажет болған жағдайда бұл суреттер түсті болуы керек.
|
|
|
|
Бұл суреттерді сабақтың басқа кезеңдерінде де қолдануға ұсынылады.
Сабақтың әр кезеңінен кейін оқушылардың білімдерін жинақтап, терминологияға назар аудару керек:
1) Енгізу құрылғылары;
2) Шығару құрылғылары;
3) Сандық құрылғылар.
Бұл сабақта оқушылар тілдік дағдыларды жазады, алынған нәтижелерді талқылайды, қауіпсіздік ережелері бойынша аяқталған тапсырмалардың нәтижелерін көрсетеді.
Жас ерекшеліктеріне қарай, оқушылардың шаршағанын босату үшін сабақтың ортасында сергіту сәтін пайдалану ұсынылады.
Саралау ретінде оқушылар әртүрлі қиындықтарға байланысты тапсырмаларды орындауға шақырылады. Мысалы:
Келесі сандық құрылғылар үшін кіріс және шығыс құрылғыларын анықтаңыз. Когнитивті дағдыны дамыған студенттер үшін «*» белгісі болуы керек.
Ноутбук |
Смартфон * |
|
|
Саралау ретінде мұғалім оқушылардың белгілі бір тобына арналған смартфонның бейнесін көрсетеді және онда қандай енгізу және шығару құрылғылары бар екенін көрсетуге және көрсетуге кеңес береді. Мүмкін, смартфонға негізделген оқушылар қосымша кіріс-шығыс құрылғылары (gps сенсоры, сенсорлық экран ...) деп атауға болады.
Қалыптастырушы бағалау ретінде оқушылар мұғалім ұсынған кестені өз бетінше толтырады. Олар бос торға қажет енгізу және шығару құрылғыларын жазады. Көзбен шолушыларға ол құрылғылардың суреті болуы мүмкін, соның астына енгізу және шығару құрылғыларын жазып беру қажет
Енгізу құралдары |
|
|
Монитор |
|
|
|
|
|
|
|
|
Енгізу және шығару құрылғыларын жазып көрсетеді
Әдебиеттер мен дереккөздер:
1) https://www.youtube.com/watch?v=fHVhVWhWMBw
2)https://www.zharar.com/kz/takpak/12256-sergitu.html http://kindergenii.ru/HTMLs/fizminutki.htm
4) https://learningapps.org/1742222
5) https://drive.google.com/file/d/0B6696ckkWj_zenVDOTcyVm5VUjQ/view
6) https://bilimland.kz/ru/courses/informatika-ru/5-klass/lesson/pravila-texniki-bezopasnosti-i-organizacziya-rabochego-mesta
7) http://robotlandia.ru/demo/azinf/computer/io/index.htm
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.