3Мәтінді теріп өңдеу_2 сабақ_1Нұсқа_ Әдістемелік нұсқаулық

  • docx
  • 10.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 3Мәтінді теріп өңдеу_2 сабақ_1Нұсқа_ Әдістемелік нұсқаулық.docx

Сынып: 3

2 Бөлім: Сөз артында сөз.

 «Мәтінді теру және өңдеу» сабағына әдістемелік нұсқаулық

 

Сабақтын мақсаты: оқушыларды компьютерлік кластағы қауіпсіздік ережесімен таныстыру және компьютердің негізгі құрылғыларымен таныстыру енгізу және шығару құрылғыларын ажырата білу.

Оқу мақсаты:

3.2.1.1. мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру;

3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;

3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалан.

 

Сабақтын түрі: өткен материалды жүйелеу және жалпылау. Бұл сабақ осы тақырып бойынша екінші және соңғы сабақ (сабақтың 1 нұсқасы), бірінші сабақта алған оқушылардың негізгі білімі, сондай-ақ алдыңғы бөлімде алынған дағдылар қарастырылады.

 

Бұл сабақты оқып-үйрену үшін қажетті алдын-ала білім.

Алдыңғы сабақта оқыған білімдерін жаңартуға кеңес беріледі, оқушылар компьютерлік программаны қолданып, файлдарды ашу және сақтау командаларын біледі, олар программаны іске қосуға және жабуға, мәтінді теру және редакциялауға мүмкіндіктері бар.

Оқушылардың осы сабақта алатын негізгі теориялық білімі.

Сабақ барысында оқушылар жаңа программамен танысады, оқушылар теориялық білімдерін іс жүзінде біріктіреді.

Мәтін редакторы мәтін теру үшін;

Файл - компьютерде сақталатын ақпарат;

Ашу пәрмені файлдың мазмұнын көру үшін арналған;

Сақтау пәрмені файлды белгілі бір атаумен сақтау үшін пайдаланылады.

Өңдеу - аудару, қосу, жою арқылы терілген мәтінді модификациялау.

Мәтінді редакциялау әдістері:

1) қателерді түзету;

2) таңбалар қосу;

3) мәтіннің үзінділерін беру.

 

Сабақтың басында мұғалімге үлестірмелі материалдарды дайындауға кеңес беріледі:

- суреттер;

- практикалық тапсырмалар.

Жас ерекшеліктеріне қарай, оқушылар шаршағанын босу үшін сабақтың ортасында сергіту сәтін өткізу ұсынылады. Сергіту сәтін орындау кезінде оқушылар мұғалімнің алдына біркелкі бөлінуі керек.

 

Сабақтың әр кезеңінен кейін оқушылар алдыңғы білімдерін қорытындылауға және терминологияны ерекше атап өтуге тиіс, мысалы:

1) өңдеу;

2) жиынтық;

3) мәтін;

4) мәтіндік редактор;

5) мәзір;

6) курсив.

Практикалық тапсырманы орындау

Мәтінді тер!!!

 

Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас

 

Наданмен дос болғанша,

Кітаппен дос бол.

Бірлік бар жерде - тірлік бар.

Ананың сүті—бал,

Баланың тілі — бал.

Дифференциациялау

1.      Ағылшын тілінде  білетін сөздердің аудармасын тер

 

2.      Өмірінде бір рет сатқындық жасаған адам екінші рет оны міндетті түрде қайталайды. (Майк Тайсон)

3.      Оқушылар білетін сөздердің аудармасын  ағылшын тілінде тер

 

Әдебиеттер мен дереккөздер:

1)      Ломаковская А.В., Проценко Г.О., Ривкинд И.Я. Ступеньки к информатике, 3 класс 2013

2)      Рудченко Т. А., Семенов А.Л. Информатика. Рабочая тетрадь. 3 класс. 2013.

3)      Информатика. Учебник для 3 класса. В 2 ч.  Матвеева Н.В., Челак Е.Н. и др. 2013.

4)      Учебник Информатика и ИКТ 3 класс Горячев. 2010.

5)      http://www.proshkolu.ru/user/nazarovaNS/file/64185/

6)      https://bilimland.kz/ru/courses/informatika-ru/5-klass/lesson/interfejs-tekstovogo-redaktora

 


 

Скачано с www.znanio.ru