Sana: 7. 10. 2013 yil. 9 – sinf. Algebra.
Dars mavzusi: KVADRAT TENGSIZLIK VA UNING YECHIMI.
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: O’quvchilarni kvadrat tengsizlik va uning yechimi
tushunchasi bilan tanishtirish, kvadrat tengsizliklarni yechishga o’rgatish.
b) tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar o’rtasida o’zaro do’stlik, inoqlik, bir
munosabatlarini oshirish, mustaqil fikrlash
birlariga yordam berish
qobiliyatini oshirish
c) rivojlantiruvchi maqsad: Yangi mavzuga doir misolmasalalar yechib,
o’quvchilar bilimini oshirish, bilim, ko’nikma va malakalarini mustah
kamlash.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars metodi: Interfaol.
Dars jihozi: Darslik, tarqatma material, chizg’ich, formulalar.
Darsning borishi: a) tashkiliy qism;
b) uyga vazifani tekshirish.
Yangi mavzu bayoni:
1masala. To'g'ri to'rtburchakning tomonlari 2 dm va 3 dm ga teng.
Uning har bir tomoni bir xil sondagi detsimetrlarga shunday orttirildiki,
natijada to'g'ri to'rtburchakning yuzi 12 dm 2 dan ortiq bo'ldi. Har bir tomon
qanday o'zgargan?
Yechish: To'g'ri to'rtburchakning har bir tomoni x detsimetrga orttirilgan
bo'lsin. U holda yangi to'g'ri to'rtburchakning tomonlari (2 + x) va (3 + x)
detsimetrga, uning yuzi esa (2 + x)(3 + x) kvadrat detsimetrga teng bo'ladi. Masala
shartiga ko'ra (2 + x)(3 + x) > 12, bundan x2+ 5x + 6 > 12 yoki x2 + 5x 6 > 0.
Bu tengsizlikning chap qismini ko'paytuvchilarga ajratamiz: (x+6)(x1) > 0.
Masala shartiga ko'ra, x > 0 bo'lgani uchun x + 6 > 0. Tengsizlikning ikkala
qismini x + 6 musbat songa bo'lib, x 1 > 0, ya'ni x > 1 ni hosil qilamiz. Javob: To'g'ri to'rtburchakning har bir tomoni 1 dm dan ko'proqqa orttirilgan.
x2+5x6>0 tengsizlikda x bilan noma'lum son belgilangan.Bu kvadrat tengsizlikdir.
Ta’rif: Agar tengsizlikning chap qismida kvadrat funksiya, o’ng qismida esa nol
tursa, bunday tengsizlik kvadrat tengsizlik deyiladi.
Masalan: 2x2 – 3x +1≥0, 3x2+4x+5<0 tengsizliklar kvadrat tengsizliklardir.
Bir noma’lumli tengsizlikning yechimi deb, noma’lumning shu tengsizlikni to’g’ri
sonli tengsizlikka aylantiruvchi qiymatiga aytiladi.
Tengsizlikni yechish – uning barcha yechimlarini topish yoki ularning yo’qligini
ko’rsatish demakdir.
2masala: Tengsizlikni yeching: x2 – 5x + 6 > 0
x2–5x+6=0 kvadrat tenglama ikkita turli x1=2, x2=3 ildizga ega. Demak, x2 – 5x + 6
kvadrat uchhadni ko’paytuvchilarga ajratish mumkin: x2 5x +6 = (x – 2)(x – 3).
Shuning uchun berilgan tengsizlikni bunday yozsa bo’ladi: (x – 2)(x – 3) > 0. Agar
ikkita ko’paytuvchi bir xil ishoraga ega bo’lsa, ularning ko’paytmasi musbat boladi.
1) Ikkala ko’paytuvchi musbat, ya’ni x – 2 >0 va x – 3 >0 bo’lgan holni qaraymiz:
2
3
0
0
x
x
, sistemani yechib,
2
3
x
x
ni hosil qilamiz, bundan x>3 .
Demak, barcha x>3 sonlar (x – 2)(x – 3) > 0 tengsizlikning yechimi bo’ladi.
2) Ikkala ko’paytuvchi manfiy deb olamiz, ya’ni x – 2 <0 va x – 3 <0 bo’lgan holni
qaraymiz.
2
3
0
0
x
x
, sistemani yechib,
2
,3
x
x
bundan x < 2 bo’ladi.
Demak, barcha x<2 sonlar ham (x – 2)(x – 3) > 0 tengsizlikning yechimlari bo’ladi.
Shunday qilib, (x – 2)(x – 3) > 0 tengsizlikning, demak, berilgan x2 – 5x + 6 > 0
tengsizlikning ham, yechimlari x < 2, shuningdek, x > 3 sonlar bo’ladi. Javob: x < 2, x > 3.
Agar ax2 + bx + c = 0 kvadrat tenglama ikkita turli ildizga ega bo’lsa, u holda
ax2 + bx + c > 0 va ax2 + bx + c < 0 kvadrat tengsizliklarni yechishni, kvadrat
tengsizlikning chap qismini ko’paytuvchilarga ajratib, birinchi darajali tengsizliklar
sistemasini yechishga keltirish mumkin.
3masala: 3x2 – 5x + 2 > 0 tengsizlikni yeching.
Berilgan tengsizlikning birinchi koeffitsiyenti musbat bo’lgan kvadrat tengsizliklar
shaklida tasvirlaymiz, buning uchun uning ikkala qismini 1 ga ko’paytiramiz:
3x2 + 5x – 2 < 0. 3x2 + 5x – 2 = 0 tenglamaning ildizlarini topamiz:
5
x
2,1
24
25
6
75
6
,
1 x
1
3
,
x2 =– 2.
Kvadrat uchhadni ko’paytuvchilarga ajratib, quyidagilarga ega bo’lamiz:
(3
x
1
3
)(
x
)2
0
, bundan ikkita sistemani hosil qilamiz:
0
0
x
x
0
x
1
3
2
,
1
3
2
Bu sistema yechimga ega emasligi ko’rinib turibdi. Ikkinchi sistemani yechib,
. Birinchi sistemani bunday yozish mumkin:
1
3
.2
x
x
x
0
quyidagiga ega bo’lamiz:
x
x
1
3
,2
bundan
2
x
1
3
.
Demak,
(3
x
1
3
)(
x
)2
0
tengsizlikning, ya’ni 3x2 – 5x + 2 > 0 tengsizlikning
yechimlari ( 2; 1/3) intervaldagi barcha sonlar bo’ladi. Javob:
2
x
1
3
. Yangi mavzuni mustahkamlash: 60 – misol.
Quyidagi tengsizliklardan qaysilari kvadrat tengsizlik ekanini ko’rsating:
1) x2 – 4 > 0 kvadrat tengsizlik; 2) x2 – 3x – 5≤ 0 kvadrat tengsizlik;
3) x + 4 > 0 kvadrat tengsizlik emas; 4) 4x – 5< 0 kvadrat tengsizlik emas;
5) x2 – 1 ≤ 0 kvadrat tengsizlik; 6) x4 – 16 > 0 kvadrat tengsizlik;
61 – misol.
Quyidagi tengsizlikni kvadrat tengsizlikka keltiring:
1) x2 < 3x+2, x2 – 3x – 2 < 0. 2) 3x2 –1>x, 3x2 – x –1 > 0.
3) 3x2 0 2) (x – 11)(x– 3)<0
2
4
0
,0
x
x
2
x
x
.4
11
0
,0
3
x
x
x
x
,11
,3
yoki
x
x
11
0
,0
3
x
x
,11
3
Javob: x >2. Javob: 3 < x < 11.
3) (x – 3)( x + 5) < 0
3
5
0
,0
x
x
,3
,5
x
x
yoki
3
5
0
,0
x
x
,3
5
x
x
Javob: 5 < x < 3.
4) ( x + 7)( x + 1) > 0
x
x
7
0
,01
,7
,1
x
x
yoki
7
0
,01
x
x
,7
.1
x
x
Javob: x < 7, x > 1. 64 – misol.
Tengsizlikni yeching: x2 + 3x < 0,
Yechish: x2 + 3x = x(x+3) deb yozamiz. x(x+3)<0 tengsizlikdan ikkita birinchi
darajali tengsizliklar sistemasini hosil qilamiz:
x
x
,0
,03
yoki
,0
03
x
x
Birinchi sistemani
,0
3
x
x
deb yozish mumkin, ammo bu sistema yechimga ega
emas. Ikkinchi sistemadan
,0
3
x
x
ekanini topamiz, bundan 3 < x < 0.
Demak, x2 + 3x < 0 tengsizlikning yechimlari ( 3; 0) oraliqdagi barcha sonlardan
iborat. Javob: 3 < x < 0.
O’quvchilarni baholash.
Uyga vazifa berish: 62 – 64 misollar.
Darsni yakunlash.
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.